'' Nu este durere mai nimicitoare pentru sufletul unei femei decat aceea de a se fi daruit intreaga, trup si suflet unui barabat nedemn de iubirea ei.'' Stefan Zweig

...cat adevar din pacate poate cuprinde o astfel de fraza....Am doar 22 de ani, pentru altii prea tanara iar pt unii inca tanara. Povestea pe care vreau sa o impartasesc cu voi nu e cu happy ending, momentan, poate mai tarziu am sa inteleg ca tot ce mi s-a intamplat a fost doar spre binele meu....astept cu nerabdare clipa aceea!!
Dar sa incep cu inceputul...din cauza crizei financiare, anul trecut in iulie am decis sa imi iau un an de zile concediu din invatamant si sa plec undeva in strainatate sa lucrez incat sa imi pot permite sa imi termin studiile, insa mai mult am sperat si mi-am dorit sa plec undeva si sa intalnesc un suflet pe care sa il iiubesc si sa ma iubeasca...Ai grija ce iti doresti, pentru ca ti se poate intampla. Si asa a fost, cu ajutorul unei prietene mi-am gasit de lucru in Austria iar casa in care urma sa locuiesc era la doar 7 km de ea.
Iar sufletul pe care l-am gasit sa il iubesc era chiar proprietarul casei, seful meu. Este divortat de 5 ani (din cauza infidelitatii lui excesive) si nu este chiar la prima tinerete...are 50 de ani. Insa din clipa in care prietena mea ne-a facut cunostinta am stiut amandoi si ne-am dorit amandoi ceva. Am avut parte de acel BLINccKkk!!! pe care l-am asteptat mult timp.
Si inceputul a fost frumos, chiar foarte frumos , insa acum nu este durere mai mare decat memoria timpurilor bune in momente de durere. Si doare prea tare....nu sunt suficient de puternica sa nu sufar!
Dupa aproape 5 luni, in care eu m-am daruit trup si suflet 100% iar el doar ma facea sa cred ca si el face acelasi lucru pentru mine, m-a inselat...cu aceeasi femeie din cauza careia este divortat. Nici nu stiu daca e corect sau daca sunt in masura sa spun ca'' m-a inselat''. Cu putin timp inainte sa ne cunoastem au avut o cearta si au decis sa ia o pauza (evident ca lucrul asta l-am aflat anterior). El nu a fost deloc sincer cu mine, de la bun inceput, a vrut sa ma faca sa-l iubesc, si-a dorit lucrull asta si a stiut cum sa-l obtina. L-am iubit si inca il iubesc cu o simtire de nedescris...imi este imposibil sa va descriu in cuvinte ce simt pentru el.
Au trecut 8 luni de cand am aflat si de cand el mi-a spus ca doreste sa fie cu ea, dar hey noi putem continua sa fim prieteni si de ce nu inca sa mai avem SEX'!!!!! Nici nu aveti idee cat de mult poate sa doara cand omul pe care il iubesti si pentru care ti-ai da si viata iti arunca astfel de vorbe in fata. Si DA asa a si fost, desi stiam ca el nu o doreste numai pe EA, ori de cate ori imi oferea ocazia sa '' dorm '' in patul sau de atatea ori imi calcam in picioare demnitatea, mandria si imi zdrobeam sufletul. Il aveam pentru cateva clipe in bratele mele...si asta conta cel mai mult atunci.
Acum a venit vremea intoarecerii in tara...insa pe plan economic, am o slujba Ok si castig foarte bine, pe plan sentimental, catastrofa totala. Locuiesc la el in casa, imi este imposibil sa nu il vad zilnic si mai sfasietor e sa trebuiasca sa-l vad cu EA. Sa stiu ca ei sunt sus in dormitor...multe nopti plangand, prea multe. EA nu stie nimik, doar ca munceam pt el iar acum stau aici si lucrez in alta parte, iar pentru asta fac menajul casei.
Vreau sa il uit...vreau sa nu mai sufar...
Care este alegerea corecta???
Sa raman sa indur si sa sper ca o sa treaca, numai asa pot oferi fam mele o viata mai buna si in acelasi timp sa realizez ceva SAU sa revin in tara constienta de faptul ca '' ochii care nu se vad se uita'' si sa imi continui viata cum a fost inainte sa il cunosc pe EL???

aleivan
Postat pe 21 August 2011 19:55
continua sa muncesti acolo, daca esti atat de bine platita, si asta iti doresti, dar gaseste-ti alta casa in care sa locuiesti
sa persisti in a locui in casa lui, mi se pare de neimaginat
de fapt, asta ar fi trebuit sa faci in secunda doi, dupa ce ti-a dat mirobolanta veste ca nu insemni nimic pentru el
imi pare rau, poate am eu o mandrie draceasca, si de-aia nu inteleg lipsa asta de respect fata de propria persoana
move on, mami...
michelle_
Postat pe 21 August 2011 20:34
Am incercat si asta...la o sapt dupa ce mi-a spus m-am mutat in alta localitate (la vreo 20 km de el) insa dupa o sapt m-a sunat sa vada cum imi merge, sincera sa fiu pe vremea aia situatia nu imi era roz nici cu munca si nici cu cheltuielile. Ne-am intalnit la o cafea si am cazut de comun acord sa revin in casa lui pentru ca imi e mult mai bn din punct de vedere financiar....adevarat! Pe langa asta imi da mai tot timpul senzatia ca urmeaza, ca vrea sa se schimbe, ca ar vrea sa nu ma piarda....sau poate asa vad in speranta ca asa ar fi. Nu stiu...il iubesc prea mult. Acum ceva vreme mi-a spus ca ma iubeste, si ca ii pare foarte rau de ceea ce a facut si ca daca plec el nu ar putea trai fara mine, insa continua sa mearga la cealalta. Relatia pe care ei o au e una de weekend, adik se vad doar o zi sau doua pe sapt, asa a fost dintotdeauna, au multe nemultumiri amandoi...nici unul nu e fericit

aleivan
Postat pe 22 August 2011 00:34
aham...nu poate trai fara tine, de-aia se secsuieste cu alta'
cateodata ma gandesc ca stie irinuca ce stie cand zice de cei berbati porci

fetito, wake up! traiesti o iluzie...si pariez ca toti de pe garbo vor spune acelasi lucru
bine, mai putin daniila aia, care iar o sa bage o salata asortata, despre nush ce intamplare petrecuta in viata ei
michelle_
Postat pe 22 August 2011 00:41
Barbatii au nevoie uneori de "diversiune" pentru a fi siguri ca sotia , omul pe care l-a ales candva sa-i fie alaturi pentru toata viata - este iubirea vietii ce ii asigura echilibrul in aceasta viata. Cred ca asteptai sa devii sotia acestui barbat cu mult mai in varsta, sa te "capatuiesti" si sa ai siguranta unui statut social. Sperante prea mari, deoarece sunt foarte mult diferente pe care nu le-ai luat in calcul. Esti si vei ramane un "fel de amanta" sau "manta de vreme rea", ce isi doreste acest barbat matur , trecut prin experienta vietii de la tine. Daruindu-te total, a inteles ca ii este foarte usor sa fie asa cum isi doreste. Cu siguranta ca ii convine sa se simta adorat, iubit si pretuit de cineva care nu are prea mari pretentii. Depinde ce vrei de la viata si de la tine, pe viitor.
Briana_G
Postat pe 27 August 2011 15:35
aleivan,
il leaga de ea prea multe lucruri ca sa renunte. Probabil nu esti prima lor "victima colaterala", probabil nu vei fi nici ultima. Motivul pentru care tu existi sint nemultumirile lui in relatia cu ea. Si cel mai rau lucru pe care il poti face in situatia asta este sa il accepti si sa suferi in continuare.
Iti spun asta din perspectiva in care eu sint un fel de "ea" pe care dl. a tot incercat de-a lungul timpului sa o compenseze cind cu una, cind cu alta - a fost si insurat cu altcineva, probabil va mai fi - dar spunindu-le in final ca la mine nu o sa renunte. "In final" adica atunci cind incepeau sa isi dea seama.
Este injust pentru toti cei implicati - diferenta este ca tie ti-ar fi cel mai simplu sa iesi din povestea asta.
quasaria
Postat pe 27 August 2011 15:45
eu zic sa iti vezi de treaba ta si sa devii independenta pe picioarele tale si sa nu depinzi de nici un barbat....Inima sa ti-o deschizi doar lui Dumnezeu si cu oamenii trebuie sa fii ,mereu precauta mai ales cu barbatii care sunt niste prosti crescuti
ingerasulluptator
Postat pe 27 August 2011 16:37
eu zic sa iti vezi de treaba ta si sa devii independenta pe picioarele tale si sa nu depinzi de nici un barbat....Inima sa ti-o deschizi doar lui Dumnezeu si cu oamenii trebuie sa fii ,mereu precauta mai ales cu barbatii care sunt niste prosti crescuti
ingerasulluptator
Postat pe 27 August 2011 16:38
E grea situatia ta, dar ia gindeste te,nu cumva ai facut si tu la fel de acum t i s a intors si nu stii de unde e ...eu iti tin pumnii,o sa treaca e plin pamintul de barbati extraordinari,tu trebuie sa inveti din asta ca atunci cind vei fi intr o situatie asemanatoare,adica in locul lui, sa nu faci niciodata la fel,iar daca ai facut vreodata asa, adica sa iti bati joc de sentimentele unui barbat,sa nu se mai repete.Ai incredere o sa fie .
garbo187430
Postat pe 28 August 2011 14:15
va multumesc tuturor pentru '' raspunsuri'' intr-un fel ma ajuta foarte mult...pe cealalata parte stiam toate aceste lucruri insa se pare ca refuz sa cred....inca sper. oricum m-am decis sa revin in tara saptamana viitoare, cu marea speranta ca imi va trece, ca voi uita complet de el si de durerea pe care mi-a provocat-o.
Mi se rupe sufletul , doare, doare, doare.....si nu trece ....
Astazi s-a intors din concediul de o sapt pe litoralul adriaticii...evident a fost cu ea. Se pare ca si-au rezolvat problemele. Credeam ca nu imi va pasa, insa acum stau si plang si nu ma pot opri, ma intreb de ce EU? To ce imi doresc acum e sa nu ma mai doara!!!!!
aleivan
Postat pe 28 August 2011 23:53
nu mai spera, daca te vroia doar pe tine lupta doar pt. tine, undeva vei intalni si persoana care te merita si te intelege
gabitza22
Postat pe 31 August 2011 20:18
Fals!!Nimic mai fals!!Exista o durere mult mai mare decat aceea a unei femei ce si-a sacrificat virginitatea unui om nepotrivit;exista durerea unui tata ce si-a adorat fiul ce i-a fost luat de cea pe care o divinizase si care-l parasise pentru altul!! Virginitatea e kaka-maka pe langa asta! In fond cred ca 90% din femei nu se casatoresc cu cei ce le defloreaza!
Gabriel1960
Postat pe 31 August 2011 22:49
Dragul meu, din pacate ai inteles gresit...nu este vorba de pierderea virginitatii. Asta nu inseamna ca te-ai '' daruit intreaga, trup si suflet unui barbat'', ci faptul ca ti-ai sacrificat timpul tau pentru cel pe care il iubesti dorind sa il faci fericit, ai depus intreg sufletul si efortul fizic ca sa il multumesti, in final el sa te dezamageasca. '' Nu este durere mai nimicitoare pentru sufletul unei femei'' si crede-ma ca nu cred ca exista altceva mai nimicitor pentru suflet, fie el barbat sau femeie, iar toate lucrurile pe care le-ai mentionat au legatura cu o persoana care este dezamagita de o alta pe care a considerat-o candva suflet pereche sau a iubit-o enorm inainte...
aleivan
Postat pe 31 August 2011 23:31
Briana G
ai mare dreptate. chiar mi-am dorit foarte mult sa ii fiu alaturi toata viata, nu neaparat casatorita. pe plan financiar imi merge bine, castig foarte bine, chiar mai bn de cat el as pute spune.mi-am dorit doar sa il fac fericit si m-a facut sa cred ca si el isi doreste acelasi lucru.
are un stil de a resinge toate persoanele care tin la el si care ii vreau numai binele, credeam ca il pot schimba....vroiam sa fie intr-adevar un tata pentru copiii lui, nu doar persoana care ii intretine si care a fost casatorita cu mama lor, vroiam sa se implice sufleteste in ce-a mai ramas din familia lui. imi doresc sa fie fericit si multumit cu ceea ce are si sa pretuiasca toate momentele petrecute cu cei dragi....insa din pacate nu am reusit
aleivan
Postat pe 31 August 2011 23:42
nu mai plange,pt ca nu merita. o persoana similara am avut si eu in viata mea(cu unele mici diferente),7 ani a durat la mine agonia asta,pana am decis sa i pun punct.singurul lucru frumos si bun e minunea pe care o vezi la avatar...e copilul nostru, ia ti viata in propriile maini si nu mai irost timpul,nu se mai intoarce...cand un om nu e capabil de decizii si se joaca cu vietile altora,trebuie sa intelegi ca asa e construit,asa simte....
capul sus si priveste inainte,viata poate fi frumoasa si fara el...
garbo097275
Postat pe 2 Septembrie 2011 01:35
De la: aleivan, la data 2011-08-31 23:42:13Briana G
...insa din pacate nu am reusit


N-ai reushit shi n-o sa reusheasca nimeni. Eu nu shtiu cum a reushit el,in schimb, sa itzi suceasca mintzile in asemena hal, incat sa-tzi calci deminatea.?!Am spus-o mereu shi o repet : STIMA DE SINE. Asta nu functzioneaza la unele persoane. Daca ar fi functzionat la tine, nu ai fi ajuns sa te umileshti atat. Zi merci ca nu te-a pus sa-l speli shi la ...oua, dupa contactul sexual cu ea . Ia aduna-te shi treci mai departe! Daca erai copilul meu itzi trageam shi-o mama de bataie .
carcotasha
Postat pe 2 Septembrie 2011 13:23
Asa este, insa mai exista o durere cu mult mai mare decit aceasta pentru o femeie, o durere ce nu se poate compara cu nimic pe lume: aceea de a=si fi piedut copilul.
lusel
Postat pe 2 Septembrie 2011 15:58
O sa treci peste asta si o sa vezi ca nu a fost nicidecum cea mai nimicitoare durere simtita. Curaj
Lidiaolteanu
Postat pe 2 Septembrie 2011 16:50
De la: lusel, la data 2011-09-02 15:58:12Asa este, insa mai exista o durere cu mult mai mare decit aceasta pentru o femeie, o durere ce nu se poate compara cu nimic pe lume: aceea de a=si fi piedut copilul.


Asta este ADEVARATA durere, restul sunt prostii. Stefan Zweig , barbat de altfel, cand a debitat prostia asta cred ca n-a shtiut ce vorbeshte. O astfel de durere nu potzi s-o uitzi shi, din nefericire, nici nu ai cum sa o vindeci. Nu exista nimik mai dureros pe lumea asta decat sa se intample ceva cu copilul tau.
carcotasha
Postat pe 2 Septembrie 2011 17:52
Cea mai mare durere este aceasta..http://www.youtube.com/watch?v=ziIH3YE-Rng
constance
Postat pe 2 Septembrie 2011 17:56
chiar nu stiu ce sa raspund,nu mai stiu sa fac salata deci.
d
daniilia
Postat pe 3 Septembrie 2011 00:07
De la: constance, la data 2011-09-02 17:56:36Cea mai mare durere este aceasta..http://www.youtube.com/watch?v=ziIH3YE-Rng


Mda...Fara cuvinte...
carcotasha
Postat pe 3 Septembrie 2011 01:45
De la: aleivan, la data 2011-08-31 23:31:55Dragul meu, din pacate ai inteles gresit...nu este vorba de pierderea virginitatii. Asta nu inseamna ca te-ai '' daruit intreaga, trup si suflet unui barbat'', ci faptul ca ti-ai sacrificat timpul tau pentru cel pe care il iubesti dorind sa il faci fericit, ai depus intreg sufletul si efortul fizic ca sa il multumesti, in final el sa te dezamageasca. '' Nu este durere mai nimicitoare pentru sufletul unei femei'' si crede-ma ca nu cred ca exista altceva mai nimicitor pentru suflet, fie el barbat sau femeie, iar toate lucrurile pe care le-ai mentionat au legatura cu o persoana care este dezamagita de o alta pe care a considerat-o candva suflet pereche sau a iubit-o enorm inainte...

Sincer nu doresc nimanui sa poata face "comparatia"intre cele doua ..."dureri",voi sunteti inca tinere,abia ati dat cu ochii de durere,de ce credeti ca asta este un "maxim",doar pt ca v-ati dorit ca toata viata sa o impartitit cu acel "om"pe care l-ati iubit desavarsit?Va rog sa ma credeti pe cuvant ca am gustat din amandoua aceste dureri,si nici nu se compara,insa varsta voastra inca nu v-a dat ocazia fetelor,fiti pregatite sufleteste viata e imputita,nu iarta si loveste rau! A iubi si a nu se implini este ceva banal credeti-ma,nu se compara cu ce am spus mai inainte!
Gabriel1960
Postat pe 3 Septembrie 2011 06:50
Buna, eu nu mai inteleg!? daca te-ai intors in tara cum mai locuiesti la el in casa din Austria?
Oricum, pt el probabil esti o copila.......si tie la varsta aceasta atat de frageda nu-ti trebuie un bosorog de 50ani. Sunt atatia barbati tineri, frumosi, respectuosi............ce viitor ai putea avea tu cu unul de 50ani? gandeste-te daca ar fi sa faci copii cu el??? o sa fie bunicul, nu taticul...! Pleaca din casa aia fata draga, cat mai departe, nu cauta motive sa ramai acolo sa te distrugi psihic! Du-te la Biserica si te roaga lui Dumnezeu sa ti-l scoata din suflet si din minte.......poate asa a fost sa fie.....poate tu ai avut ceva de invatat din asta! gandeste-te la partea buna a lucrurilor, trage concluziile, iarta ......i-a partea frumoasa a vietii........si...............mergi mai departe...........viitorul ti-e in fata! Ai grija de tine!
garbo202333
Postat pe 3 Septembrie 2011 10:11
Mie imi place citatul de la inceput. Si dupa ce ai cunoscut durerea asta, sa ai si putere sa renasti ca un phoenix din propria cenuse, asta inseamna tarie morala ...
alina02
Postat pe 3 Septembrie 2011 12:55
ACEPTA LUCRURI ASA CUM SUNT

DACA NU STIAI ASTA ESTE DRAGOSTEA DAR TU OARE IUBESTI CE ?
EU NU AM REUSIT SA INTELEG
OARE TU NU AI TIMP SA PRIVESTI PE LA TV
OARE NU AI REUSIT SA VEZI STIRILE CARE AU FACUT MARE VALVA IN ROMANIA

piper
Postat pe 3 Septembrie 2011 20:37
ba exista durere mai nimicitoare,pentru o femeie.sa isi piarda copilul.doamne fereste de asa ceva,e mai rau ca orice.
d
daniilia
Postat pe 3 Septembrie 2011 21:09
In primul rand daca spui ca ai 22 de ani si barbatul acela 50ani, mi se pare o diferenta destul de mare. Nu stiu cum poti sa iubesti un om care ar putea sa-ti fie tata. E firesc ca e trecut prin viata si are o experienta de viata cu care a reusit sa-ti suceasca mintile.Nu ti se pare ca viata ar trebui traita alaturi de un barbat apropiat de varsta ta?. Eu nu cred ca e iubire ci mai degraba orgoliu. Cred ca si el e constient ca nu poate avea viitor o astfel de relatie cu o diferenta de varsta asa de mare. Ce poate sa-ti ofere un asfel de om pe termen lung?
Nici macar stabilitate materiala....Gandeste-te cand tu o sa fii de varsta lui, ce varsta va avea el. Hai fetelor, fiti serioase si nu va mai irositi viata aiurea.
garbo208394
Postat pe 3 Septembrie 2011 22:05
....un barbat care la "frageda" varsta de 50 de ani este instabil sentimental, care s-a despartit de sotie din cauza infidelitatii excesive, se intalneste cu o alta si tot cu ea merge in vacante, iar cu tine face doar (asa cum ti-a spus) SEX...

...cred ca meriti altceva......
daria_
Postat pe 3 Septembrie 2011 23:16
Buna stimata d-ra!
Am citit povestea ta, imi dau seama prin ce treci si singurul remediu ca sa nu-ti distrugi viata, este sa pleci de acolo.
Esti tanara, frumoasa, desteapta, dar sufleteste esti terminata.
Aprofundeaza-te u pic in rugaciune, fa un pas decisiv si pleaca de acolo...ptr ca altfel toata viata ve-i plange dupa el.
El nu te va lasa in pace atata timp cat stai in casa lui si nu se stie ce se poate intampla.
Urmeaza-ti cariera, urmeaza-ti visele si pleaca ptr ca va fii in folosul tau.Daca suporti sa fii asternutul lui numai cde disponiil sau sa iti faca inima franjuri ...treaba ta, dar iti garantez eu ca-l uiti.Te poop si mult succes
garbo081726
Postat pe 4 Septembrie 2011 09:30

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
reactie normală sau nu 9 De la: garbo_430358 13 Februarie 2016 15:52
Minciuni si regrete 9 De la: garbo_428155 14 Februarie 2016 15:42
Uneori persoana potrivita o cunoastem prea tarziu ... 329 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 11:58
Viata bate filmul 47 De la: ratuscaceaurata 21 Septembrie 2011 17:21
ce credeti? 23 De la: garbo262855 18 Aprilie 2012 18:46
Setari Cookie-uri