impreuna sau fiecare cu viata lui??

De la: georgy86, la data 2011-07-17 12:44:53ptr cineva 1 ..... hai sa ti spun eu cu toate ca nu ma simt amanta ca sant prea stapana pe mine sa fac ce vreau .... eu una m am cuplat asa dintr o prostie de la o joaca s a ajuns aici dar cine crede si astepta sa se desparta ptr ele e mik procentul ...... eu una nu mi doresc asta dar vad ca de ce ti e frica in viata deaia nu scapi..... si mai e o chestie poate 2 se simt bine in pat si poate doar atat ii leaga .....


Scuza-ma, dar treaba cu joaca nu prea o inteleg. E vorba de respectul fata de propria persoana. Nu incepi o relatie cu cineva care este intr-o relatie sau care este casatorit daca te respecti pe tine. Daca el te vrea cu adevarat, o sa isi lase partenera inainte si dupa aia va incerca cu tine.
Insa cum marea majoritate a oamenilor sunt lasi si nu vor sa lase vrabia din mana pe cioara de pe gard, e mult mai usor sa isi gaseasca pe altcineva inainte.
cineva1
Postat pe 17 Iulie 2011 12:52
De la: roby_cado, la data 2011-07-17 12:10:56astepti si raspuns..?


Da :D
Si au si venit raspunsurile :)
cineva1
Postat pe 17 Iulie 2011 12:53
cineva,
problema nu este 100% decizionala la modul asta, sau nu in situatia celor care se implica afectiv...
Se poate intimpla sa cunosti pe cineva cu care nici nu iti trece prin cap sa ai vreo relatie, si lucrurile par sub control pina incepi sa simti nevoia sa il vezi din ce in ce mai des. Si sa il suni din ce in ce mai des. Si sa va vedeti in oras la o cafea ca na, mare brinza, nu faci nimic de care sa te simti vinovata.... Doar umple un gol social din viata ta. Intotdeauna granitele astea sint subtile si greu de identificat. Si constientizezi ce ti se intimpla mult dupa ce te-ai atasat de el: moment in care iti pui problema ce vrei: sa ii dai un shout in cour sau sa vezi ce iese din relatia asta si cum ar putea evolua. Iar daca iti propui sa vezi cum ar evolua, asta e deja status quo de amanta, in prima faza.
In timp devine si mai dificil sa te desparti - devine o inlantuire de minciuni, orgolii si dependente neindeplinite: majoritatea barbatilor in situatia asta mint. Cum nu pot justifica faptul ca isi flutura courul in stinga si in dreapta in timp ce au o nevasta ok acasa, mint. Si ii inventeaza sau exagereaza defecte.... sau probleme care sint, in fond, in orice casnicie. Daca nu i-a facut mincarea preferata intr-o seara, atunci ea niciodata nu gateste. Daca nu e la dispozitia lui non stop, atunci ei niciodata nu fac sex. Daca e cu doi ani mia in virsta, atunci e o baba cu care n-are nici o treaba. Samd...
In orice casnicie sint frustrari, de ce sa nu si le manifeste in fata ta, daca tot il avantajeaza....
Numai ca atunci o sa intervina, din partea ta, intrebarea: ok, aia nu, aia nu, e o baba proasta si urita si n-o iubesti si nu faceti sex: de ce mai stai cu ea? Sau de ce o preferi pe ea? De ce nu esti cu mine? Inseamna ca eu sint si mai rau?!
Si o sa te convinga ca nu. Tu esti minunata. Dar ramine o dilema existentiala fara logica si fara raspuns, in care o sa se blocheze de cite ori va veni vorba de continuitate.
Si tu te vei umili din ce in ce mia mult, te vei subaprecia din ce in ce mai mult, ajungi sa ai o problema tu cu tine, pentru ca iti este in mod continuu un refuzat un drept la fericire pe care tu in vezi firesc si nu pricepi de ce. Si tot astepti ceva ce din cpuntul tau de vedere e absolut logic sa se intimple: sa fie al tau. doar va iubiti, nu? De fapt, raspunsul e ca nu. Si ca tot ce stii tu despre el, despre ei, sint doar minciuni si deformari ale realitatii... prin care dl. a incercat sa faca relatia cu tine posibila.
Daca ti-ar fi spus din start da, imi iubesc nevasta, e perfecta si nu ma despart, ai mai fi fost cu el?
Nu.
Pina la urma, el e cel care a obtinut ce a vrut. Si, cit timp continui sa ii deschizi telefonul si usa, va obtine. Cind n-o sa i le mai deschizi, nici o problema. El stia oricum care e situatia, si si-a luat toate masurile de precautie sa nu se ataseze.... Pierde un hobby, atit. Dar unul simplu de inlocuit.
quasaria
Postat pe 17 Iulie 2011 13:10
Q, cat de adevarat vorbesti. M-a amuzat foarte tare treaba cu gatitul si cu minciunile pe care le spun barbatii ca sa cucereasca alta femeia.
Cand am aflat ca sunt inselata, radeam cu prietenele mele non stop imaginandu-ne ce ii spusese el despre mine: ca nu fac de mancare, ca nu am facut un copil, ca nu mai sunt iubitoare si tandra si mai mult ca sigur.... ca el este total nefericit acasa. Realitatea este ca nu am facut primele lucruri, dar era cel mai ingrijit barbat dintre toti, era extrem de curat in cele doua case ale noastre (una in Buc., una in afara Buc.) - si nu ma ajuta nimeni, a facut si terminat facultatea cu spagi date de catre mine si eu vorbind cu profesorii si secretarele ca sa isi ia examenele, i-am aranjat mutarea la o firma multinationala intr-o pozitie extrem de buna.... etc. Darrrr..... nu am facut de mancare si nu am facut copii :))), pana acum.
Ea ii face... stiu asta, asa mi-am si dat seama ca ma inseala: intr-o zi dupa ce a fost o saptamana plecat in "delegatie" si mi-a spus primul lucru: "tu nu ai facut nimic de mancare, sa stii ca alte femei asa isi asteapta sotii".... :P
Credeti-ma... era foarte usor sa ne urcam in masina (as fi condus eu, asa cum faceam si alte dati cand el era obosit) si sa fii mancat in oras.
Dar asta era doar un pretext te a nu se mai simti el vinovat ca venea de la amanta. :)
cineva1
Postat pe 17 Iulie 2011 13:39
daca nu te iubesti deloc pe tine insuti/insati, e greu de crezut ca poti sa iubesti pe cineva...
sora_ilsi
Postat pe 17 Iulie 2011 13:43
cineva,
bineinteles ca trebuia sa existe un motiv intemeiat.
Culmea e ca uneori ti-l mai explica si tie.

Pentru al meu primul motiv, pentru care ne-am si despartit cind eu aveam vreo 24 de ani, a fost ca nu am o cariera si nu am bani si nu am casa... si ca el isi doreste o nevasta care sa il faca sa evolueze, nu sa o traga dupa el. Bun. Eram abia iesita din scoala, nu stiu cum ar fi trebuit sa evoluez pina atunci, sa fiu general manager din gradinita, probabil. Dar trecem peste asta. Mi-am luat bocceluta si am plecat.

Au trecut destul de multi ani de atunci - iar luna trecuta m-a anuntat ca isi doreste altceva. Ca eu sint foarte bine realizata financiar, dar el vrea sa ia o ea care sa stea acasa si sa fie el pe primul plan (nici macar potentialii copii cu ea) si sa il astepte indiferent ce face. Una care sa nu il aiba decit pe el in centrul universului. O femeie fara studii, fara pretentii, fara job, fara nimic altceva decit el. Pentru ca asa ar fi sigur de ea.

Si ca nu trebuie sa o iubeasca el. Trebuie sa il iubeasca ea si e suficient. Si intre noi oricum nu se schimba nimic (dupa parerea lui...) pentru ca noi sintem suflete pereche. Dar el vrea sa fie sigur ca nu ramine singur niciodata, in situatia in care mi-ar gresi mie cu ceva. Si ca are pe undeva o familie care il asteapta indiferent cit si cum. Fie ca o frecventeaza, fie ca nu.



L-am ascultat, i-am zis, ok, decizia ta.... eu te iubesc oricum dar cara-te dracului din casa mea si sa nu te mai intorci. Si a fost stupefiat. Cum?! De ce? Da' ce am reactia asta? Da' ce n-am inteles, cind el mi-a explicat clar? Fac o confuzie. Cum adica sa plece? Cu ce ma deranjeaza pe mine treaba asta, cind mi-a zis ca oricum intre noi nu se schimba nimic si eu sint femeia vietii lui?!


Deci... limita meschinului si ipocriziei oricum nu exista. Fie ca stai cu el o luna, fie ca stai o viata, e chestiunea de material, de materie prima din care e compus, si nu se schimba.
Tot ce poti schimba la un nene din asta este sa il maturi afara din viata ta si din sufletul tau - si vaya con dios.... sa faca ce o vrea si sa se duca unde o vrea. Numai inapoi la tine NU.
quasaria
Postat pe 17 Iulie 2011 13:47
De la: sora_ilsi, la data 2011-07-17 13:43:27daca nu te iubesti deloc pe tine insuti/insati, e greu de crezut ca poti sa iubesti pe cineva...


?
cineva1
Postat pe 17 Iulie 2011 13:47
si nu ma ajuta nimeni, a facut si terminat facultatea cu spagi date de catre mine si eu vorbind cu profesorii si secretarele ca sa isi ia examenele, i-am aranjat mutarea la o firma multinationala intr-o pozitie extrem de buna..


sa va ia NAIBA!!! de pilosii dracului
de aceea nu au LOCUL potrivit copii merituosi!!
va meritati SOARTA!!!

nu va mai MIORLAITI!!!
purtati-va PACATELE
p.s. in loc sa fie sprijiniti pe DREPT oamenii capabili,ajung toti JEGOSII pe FUNCTII


HALAL TARA!!!!

LILO
Postat pe 17 Iulie 2011 13:49
tu te iubesti pe tine??? dupa cum accepti si induri masochistic orice, se pare ca nu...
sora_ilsi
Postat pe 17 Iulie 2011 13:51


cineva1 du _te dreaQ in padure si te lauda cu ce ai...ce ai avut si ai pierdut...
lasa-ne in durerea noastra!!!

LILO
Postat pe 17 Iulie 2011 13:52
ce-ai lilus? ti-au furat aia bananele???
sora_ilsi
Postat pe 17 Iulie 2011 13:53
De la: LILO, la data 2011-07-17 13:49:24si nu ma ajuta nimeni, a facut si terminat facultatea cu spagi date de catre mine si eu vorbind cu profesorii si secretarele ca sa isi ia examenele, i-am aranjat mutarea la o firma multinationala intr-o pozitie extrem de buna..


sa va ia NAIBA!!! de pilosii dracului
de aceea nu au LOCUL potrivit copii merituosi!!
va meritati SOARTA!!!

nu va mai MIORLAITI!!!
purtati-va PACATELE
p.s. in loc sa fie sprijiniti pe DREPT oamenii capabili,ajung toti JEGOSII pe FUNCTII


HALAL TARA!!!!




:)))))
Nu sunt piloasa si nici nu inseamna ca cei care sunt impinsi de la spate si sustinuti sunt niste prosti. Poate doar nu au puterea de a isi stabili teluri si de a le urma. Dar pentru asta exista partenerii de viata (femei si barbati) care lupta pentru binele unui cuplu.
Sa stii ca am muncit foarte mult in viata si nu m-a ajutat nimeni. Parintii mei sunt niste oameni absolut normali si fara conexiuni.
cineva1
Postat pe 17 Iulie 2011 13:54


DA!!! mi au furat banerele

dar...ce am avut si ce am pierdut?!?!

iaca ADEVARUL supara!!!!

mi e si SILA de atata ipocrizie!!!
LILO
Postat pe 17 Iulie 2011 13:55
da' tu ce ai patit, lilo? nu stiai ca traiesti in romania?
Acu' ai aflat?!
quasaria
Postat pe 17 Iulie 2011 13:55
De la: LILO, la data 2011-07-17 13:55:28

DA!!! mi au furat banerele

dar...ce am avut si ce am pierdut?!?!

iaca ADEVARUL supara!!!!

mi e si SILA de atata ipocrizie!!!


Nu inteleg treaba cu ipocrizia. Si nu stiu de unde pana unde supara adevarul.
Ti s-a parut cumva ca sunt suparata?
cineva1
Postat pe 17 Iulie 2011 13:57
...
ma lasi cu aburelile astea?!?

si eu cunosc f multi tineri,cu facultati 2-3- terminate si fara un post pe masura meritelor lor.pt ca le FURATI voi posturile cu SPAGI

doar tu ai spus-o nu te a obligat nimeni


vai de zilele noastre!!!

LILO
Postat pe 17 Iulie 2011 13:58
stiam Q,cum sa nu stiu...dar nu ma mai pot abtine sa nu spun ce am de spus nah!!!
LILO
Postat pe 17 Iulie 2011 14:00
lilo, tin sa te anunt ca in toate firmele mari pe care le stiu faptul ca ai terminat 3 facultati e foarte putin relevant. Si secretara tot trei facultati a terminat si master. Iar sefu' nostru a terminat una.
Criteriile sint cit este de bun profesionist, nu cit ai lalait-o prin sapte scoli.
quasaria
Postat pe 17 Iulie 2011 14:01
maimutico, ramanem doar cu spusul, mami...
sora_ilsi
Postat pe 17 Iulie 2011 14:02
Well, avem si acces de bizonism. Un "Huo" strigat ca la stadion ar intregi imaginea.
Problema este ca nimeni nu te angajeaza pentru faptul ca ai terminat 15 facultati, ci, asa cum a spus si Q, daca esti pro in ceea ce faci, altfel zbori.
anakin
Postat pe 17 Iulie 2011 14:04
De la: LILO, la data 2011-07-17 13:58:54 ...
ma lasi cu aburelile astea?!?

si eu cunosc f multi tineri,cu facultati 2-3- terminate si fara un post pe masura meritelor lor.pt ca le FURATI voi posturile cu SPAGI

doar tu ai spus-o nu te a obligat nimeni


vai de zilele noastre!!!



Inteleg ca esti suparata pe situatii de genul asta, ca in Romania se merge pe spagi. Dar, de ce trebuia sa ma jignesti. Eu doar va povesteam situatia mea si am crezut ca oamenii pot purta discutii civilizate fara a jigni.

Si da... nu m-a obligat nimeni, am facut lucrurile astea pentru noi.
cineva1
Postat pe 17 Iulie 2011 14:05
Criteriile sint cit este de bun profesionist



uite asa o barba avea,uite asa o pieptana...

tu ai "cetit" ca l-o introdus pe infidelul cu spaga?? intr-un loc caldut

asta este criteriul forte,din pacate
LILO
Postat pe 17 Iulie 2011 14:05
in multinationale - cel putin in cele cu management strain - ma indoiesc ca se practica spagi la angajare.
Bine, nu neaparat orice firmulitza din Bulgaria, de ex., se numeste multinationala....

In plus, asa cum ai intrat., asa pleci, cu teancul tau de hartii cu tot, daca nu esti suficient de bun sa fi acela unul din n care e performer.
quasaria
Postat pe 17 Iulie 2011 14:08
De la: anakin, la data 2011-07-17 14:04:26Well, avem si acces de bizonism. Un "Huo" strigat ca la stadion ar intregi imaginea.
Problema este ca nimeni nu te angajeaza pentru faptul ca ai terminat 15 facultati, ci, asa cum a spus si Q, daca esti pro in ceea ce faci.


ma lasi?!?!?

ai "studiat" cazul cu pricina??
aceea "cineva" se luda sus si tare cu SPAGA!!!

scrie negru pe alb!! SPAGA,

frate

TRAIASCA ignoranta!!



p.s. da ca pe stadioane!! pt ca dc am avea curajul,ne ar merge mult mai bine,zic eu
curajul de a riposta atunci cand suntem mintiti pe fata
LILO
Postat pe 17 Iulie 2011 14:08
ai perfecta dreptate, maimutico...traim in Romania...
sora_ilsi
Postat pe 17 Iulie 2011 14:08
De la: LILO, la data 2011-07-17 14:05:35Criteriile sint cit este de bun profesionist



uite asa o barba avea,uite asa o pieptana...

tu ai "cetit" ca l-o introdus pe infidelul cu spaga?? intr-un loc caldut

asta este criteriul forte,din pacate [/quote

Nu... am spus ca si-a terminat facultatea cu spaga, asa cum fac marea majoritate a studenti8lor din ziua de azi.
cineva1
Postat pe 17 Iulie 2011 14:08
De la: quasaria, la data 2011-07-17 14:08:29in multinationale - cel putin in cele cu management strain - ma indoiesc ca se practica spagi la angajare.
Bine, nu neaparat orice firmulitza din Bulgaria, de ex., se numeste multinationala....

In plus, asa cum ai intrat., asa pleci, cu teancul tau de hartii cu tot, daca nu esti suficient de bun sa fi acela unul din n care e performer.


Intr-adevar... in multinationale nu se intra cu spaga, dar exista recomandari.
cineva1
Postat pe 17 Iulie 2011 14:12
Mamaie, te rog frumos, cauta-ti discutii cu altcineva.
Iti dau un indiciu: postasul, cand soseste pensia.

Pana atunci, scuteste-ma de replici, ca doar nu am ajuns sa socializez cu alde tine..
anakin
Postat pe 17 Iulie 2011 14:12
...si, lilo, daca tot sintem la capitolul facultati, poate ai idee citi analfabeti ies din facultate - cu sau fara spaga. Asa ca... te stergi la fund cu diplomele lor, daca nici sa puna cratima n-au invatat intre timp.
quasaria
Postat pe 17 Iulie 2011 14:12


poi mai CINEVA..
IO nu mi-am terminat studiile in ziua de azi si am pretentia ca macar INTELEG ce ai scris negru pe alb...

este o vorba inteleapta
"o tine de coarne si zice ca ii suta"

off off din pacate asa procedeaza multimea din ziua de azi
una se spune si alta se fumeaza


deh....
LILO
Postat pe 17 Iulie 2011 14:14

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
un subiect interesant ar fi de ce unii barbati divortati fac pe victimile si se dovedesc a fi contrariul 46 De la: tamelly 5 August 2010 19:13
Sondaj plansul public 2 De la: alfheim 31 August 2011 20:11
ONG-uri smart: Ateliere Fara Frontiere si Omuletii Verzi 57 De la: dor72_ 9 Septembrie 2011 23:47
Femei VS Barbati - Iubire VS Compromis -Viata VS Moarte 15 De la: dor72_ 16 Septembrie 2011 20:39
Sunt Plictisit 96 De la: garbo170220 27 Martie 2011 07:00
Setari Cookie-uri