impreuna sau fiecare cu viata lui??

eu cred ca ,decit sa creasca copiii, intr o atmosfera tensionata ,cu certuri ,impunsaturi....mai bine separat.....
nazirra
Postat pe 8 Iulie 2011 18:19
corect wife....nimic nu i batut in cuie.....si nu poti sta cu cineva doar pentru copii,poate pare egoism dar sa traiesti intr o familie cu probleme ,cu certuri ,nu i confera nici unui copil o siguranta sau un zimbet fericit pe fata ca are mama si tata.
nazirra
Postat pe 8 Iulie 2011 18:23
citisem ..........impuscaturi dar , de , nu-i prea departe .......se poate si asa
jeanette40
Postat pe 8 Iulie 2011 18:30
citeodata!!!!!!!!!!!!
nazirra
Postat pe 8 Iulie 2011 18:33
la ce draci am io citeodata ,ma bucur ca n am vre o arma.....
nazirra
Postat pe 8 Iulie 2011 18:34
"..roby, unui copil ii este bine intr-o familie fericita, unde parintii se iubesc, asta e punctul meu, hehehe.."

"..de asta trebuie sa avem grija..."

care-i diferenta wifo..?
ma rog..,probabil nu stiu eu sa ma fac inteles..

esme..,cu o persoana a carei "virilitate 'telectuala" ii obtureaza capacitatea de a intelege ca,alegerile facute de ea,sunt strict in interes personal,si nu al celor din jur..,ascunzandu-se totusi dupa acestia,nu prea poti avea un dialog "normal"..,in conditiile in care mai si da cu bata in balta,sustinand ca a facut ceea ce trebuia pentru ei..
roby_cado
Postat pe 8 Iulie 2011 18:47
cado, uiti cine a fost de fiecare data cel care s-a trezit injurandu-ma ca nu-i convine opinia mea, desi nu ma adresam in niciuna dintre aceste dati tie? si vorbesc din experienta mea personala, de femeie divortata cu 2 copii gemeni de aproape 6 ani. dar pt binele lor, ca sa nu sufere, nu am intrerupt niciunul dintre parinti legatura aproape permanenta cu ei. si nu i-am facut niciodata sa creada ca unul ii iubeste mai putin decat celalalt ori ca vreunul are vreun merit mai putin decat celalalt in a se raporta la ei. ei sunt cu mine si tatal lor ii poate vedea oricand si sta cu ei oricat. si, da, am facut ce trebuia pt ei, intrucat nu era niciun pic de armonie in jurul lor si ei plangeau cand ne vedeau ca ne certam si vroiau sa nu mai stam in aceeasi camera.
tu ai fost cel care a sarit la jugulara mea de fiecare data. bun, nu esti de acord cu opinia mea, puteai s-o spui altfel. dar nu trebuia sa injuri, sa ma injuri si sa alegi astfel de termini pt a-ti exprima vehementa. chiar nu te poti adresa si altfel, decat brutal, grobian, intr-un mod care nu-ti face cinste?

unii sunt de-a dreptul opaci si incapabili sa inteleaga ca un copil sufera de pe urma unui divort din cauza atitudinii de fronda a parintilor, din cauza orgoliului si a vinii pe care fiecare i-o atribuie celuilalt, din cauza incapacitatii lor de a face din separare un lucru cat mai putin daunator pt copil. oameni buni, nu ideea de familie conteaza neaparat, ci relatiile dintre oameni. daca familia e familie doar cu numele si putreda pe dinauntru, la ce pana mea ar mai fi utila?
esme
Postat pe 8 Iulie 2011 18:48
sunt de acord cu tine Michelle....
anirica
Postat pe 8 Iulie 2011 19:25
bre, roby, du-te maica si cauta un psihoterapeut si sfatul e pe bune.
tot ce-au spus fetele e real.

doar ca tu n-ai trecut de rana primara care a fost divortul parintilor tai si ai fost afectat cel mai probabil de modalitatea in care au ales, stiut ori putut sa gestioneze ei situatia. cel mai probabil copilul din tine tanjeste si acum dupa familia de atunci. divortul tau a provocat, la randul lui, o trauma cumulativa.

du-te unde iti zic, si repara ce e de reparat. si adu-ti si parintii in terapie, daca mai e posibil.

si nu te mai repezi sa trimiti la dracu oamenii. nu esti singurul care a suferit pe lumea asta, si cel pe care-l trimit la dracu e posibil sa fii suferit la fel de mult ori mai mult ca tine. nu injura pe altii doar pentru ca ti se pare tie ca nu-ti este inteleasa suferinta. incearca sa intelegi tu de unde vine.

suferinta e ceva personal si poate fi evaluata doar din perceptia proprie. daca vrei respect pentru durerea ta, n-ar strica sa incepi tu s-o oferi altora in situatia similara.

sfatul e gratis si-o fac din simpatie, pentru o sedinta la mine costa destul de mult.
ti-as spune eu mai multe, dar nu esti tu pregatit sa le auzi.
Freya__
Postat pe 8 Iulie 2011 19:49
Parerea mea este ca: ar trebui sa ti vina mintea la cap! Sa lasi aceea familie in pace sa nu le strici casnicia! S au terminat barbatii singuri, de toate alergati dupa oameni casatoriti si cu copii??!!!
Habar n aveti cum sufera copiii, datorita problemelor familiare!Ti o spun din experienta! Eu am suferit din cauza unei :curci: care s a bagat in fam, noastra, fiind amanta tatalui meu. Tu ca amanta stai putin cu el, nu te intereseaza viata de zi cu zi! Vai sarmanu! Nu i buna nevasta! Dar el??Cum este??!! Un gunoi! Asa face cu nevasta, asa va face si cu amanta! Daca; ai fi intervenit in fam, mea draguto,,, eu iti aplicam , ceva de nu mai aveai chef niciodata,,nici macar sa visezila unul cu obligatii, casatorit,, Asa sa stii!
Jojolin
Postat pe 9 Iulie 2011 05:42
jojolin, nu vreau sa-ti aduc nicio ofensa, dar se pare ca ai trait degeaba pana acum; n-ai inteles nimic din viata! un om, fie el si sot, nu e un bun al tau, nu e la cheremul tau si, mai ales, nu ti-e tributar sufleteste cu nimic. nu e obligat sa te iubeasca, daca el nu mai simte asta si nu poate. cum spuneai,orice casnicie vine cu un pachet de responsabilitati ce trebuie asumate. casnicia e un contract, nu neaparat o relatie, cum spunea Freya mai devreme. un contract e o intelegere, o acceptare comuna scrisa si batuta in sigiliu, a unei conduite, pe care contractantii o aleg ca cea mai eficienta cale de conlucrare. asadar, dupa cum observi, nu are de-a face cu sufletul omului, cu nevoile lui psiho-afective. pt ca sufletul omului nu e de vanzare. asa ca nu mai sariti de cour in sus, a spume la gura, generate de flatulenta exploziva, cum ca sotu` nu va iubeste la comanda si tanjeste dupa altceva. emotiile, trairile, dorintele, asteptarile, nazuintele de ordin personal sunt ale lui si numai ale lui! mai bine, invatati, naibii, ceva despre omul de langa voi si intampinati-l dupa nevoile lui - desi cu tanjirile inimii lui nu te pui, pt ca nu se poate! ele nu pot fi cumparate- nu va mai purtati ca niste zbiri, ca niste gardieni, pline fiind mai de graba de testosteron, decat de foliculina, pt ca apoi sa va ma mirati de ce barbatul alearga dupa o femeie si nu dupa cineva careia mai are putin si-i ies tuleiele in barba.
esme
Postat pe 9 Iulie 2011 10:49
mda, jojolin a inventat apa calda, mersul pe jos, si suferinta copiilor din cauza problemelor familiale...probleme cauzate tot de adulti iresponsabili, incapabili sa gestioneze corect o situatie provocata tot de ei. si cand spun "ei" nu ma refer doar la unul din soti, ci la amandoi, pentru ca atunci cand ceva nu merge, nu e doar vina unuia singur

reactia distinsei doamne jojolin o caracterizeaza in totalitate, reactie de aprozareasa care pune mainile in solduri, sau aplica corectii amantei malefice...
michelle_
Postat pe 9 Iulie 2011 11:46
Jojo, eu cred ca lui tac-tu trebuia sa-i aplici corectia aia, comportamentul lui a fost cauza suferintei voastre.
nu-i obligata o straina sa vegheze la fericirea familiei altuia. scrupulele si morala trebuie sa le aiba cel care e in cuplu, nu cineva care n-are legatura cu voi si deci, in consecinta nici o responsabilitate.

tac-tu n-a fost un timpit legat de cap si fara vointa proprie. si n-a facut-o numai odata. doar de aia ati aflat voi.
Freya__
Postat pe 9 Iulie 2011 14:27
freya..,cum m-ai mai "citit" tu..
roby_cado
Postat pe 9 Iulie 2011 15:13
Robytzu, poate c are i dreptate, dar asta numai tu poi s o hotrti, pentru c, la urma urmei, eti singurul n msur s i dai seama ct din ceea ce spui tu pe aici chiar te reprezint, e convingerea ta proprie, i ct anume e doar o chestie numai ca s irii pe unii i pe alii care nu i snt simpatici.
Un lucru e cert: e bun un psihoterapeut, dar trebuie s tii c o or cost, iar problemele nu se pot rezolva ntr-o singur edin. Nu e musai, ns, s ai i nevoie s ajungi pn acolo
Thor_again
Postat pe 9 Iulie 2011 15:39
bre Roby, nu te-am citit, e doar o ipoteza, dar cred ca nu-s departe de adevar. si-o spun, avand in vedere atat viata mea, cat si exemplele care le vad in practica mea curenta. mai mult nu spun, pentru ca tin extrem de mult la confidentialitate.

stii care-i faza? cate-odata nu-ti dai seama de cat de mult ai nevoie, decat cand incepi sa sapi si sa vindeci..
Freya__
Postat pe 9 Iulie 2011 18:14
si indiferent de pareri, cred ca se poate folosi un limbaj mai civilizat... oricum, esme nu e de vina de tampenile acestor femei care intra din lac in putz... fara sa invete nimic chiar din propria lor experientza.... !!!! chiar nu inteleg de ce sa va jigniti intre voi... din cauza greselilor altora, sau chiar din ale voastre propri.... ! pacat !
barboneli
Postat pe 9 Iulie 2011 22:50
scuze ptr. dublura... nu e vina mea ! cred.....
barboneli
Postat pe 9 Iulie 2011 22:51

barbo, trebuie sa recunosc ca m-ai surprins cu replica ta! multam pt obiectivitate!
esme
Postat pe 9 Iulie 2011 23:06
jojolin draga lasa asta dupa timpu bunicii cu corectia ca am aplicat o si eu si nu am rezolvat nimik tot fostul sot nu aramas cu mine ......un barbat la fel ca si o femeie cand vrea ceva face orice ar face persoana de langa ....
georgy86
Postat pe 9 Iulie 2011 23:07
ciudat comportament pe acest forum ...jicniri asa gratuite .... asta este decat un forum .... se discuta de plictiseala ca in viata de zi ci zi fiecare face ce vrea si ce crede.............
georgy86
Postat pe 9 Iulie 2011 23:26
deci...86, sa intelegem ca tu din plictiseala ai cerut o parere... pe care oricum nu te intereseaza... ca tot faci ce vrei ??? ok, e dreptul tau sa te plictisesti... cu probleme totusi majore, mai ales ca sunt inplicati si copii... !!! ei... tocmai asta nu-mi place la voi... care cu o usurintza bolnavicioasa... semnati si soarta copiilor... asaaaa... parca la tine, mai important era concediul programat !!!! ca asa ai scris:

"sant de 8 luni de zile cu un barbat ..totu a inceput ca o joaca care s a transformat intr o adevarata relatie , problema este ca el este casatorit el ma iubeste ff tare si eu la fel comportamentul lui fata de sotia s a racit in totalitate vrea sa se desparta dar acum de cand a aflat mama mea ca ell are o fetita de 4 ani totu adevenit un cosmar nu ma mai inteleg cu el si nu stiu daca mai vreau sa stau in tot ce va urma daca el se desparte va fi un intreg razboi ....ma simt ff confuza ... noi aveam planuri sa plecam impreuna in concediu dar acum ,,,,sincer imi este frica ...."

frica de ce... (n-ai frica... eu ma abtin sa zic ce as vrea..... ) ??? oricum, fraza asta, cred ca te caracterizeaza... "draga lasa asta dupa timpu bunicii cu corectia ca am aplicat o si eu si nu am rezolvat nimik tot fostul sot nu aramas cu mine ......un barbat la fel ca si o femeie cand vrea ceva face orice ar face persoana de langa ...." te caracterizeaza IN TOT ! cultura, educatie, inconstientza, lipsa de maturitate in viata de familie... de fapt, tu habar nu ai ce e aia familie !!! eu nu as injura pe nimeni din cei care au incercat sa-ti raspunda.... chiar daca prin exemplele lor personale... nu aveau nici o legatura cu povestea ta... ci pe oameni ca tine ! dar nu o fac, ptr. ca nu asta e solutia ! dar daca de ex. ar exista o injuratura sau o vorba magica care sa faca sa dispareti, nu numai de pe forum... ci chiar de pe planeta.... as adaptao !!!! (scuze... dar m-a enervat tipa... !!! ) asta '86 ! ca de-al-de tine... sa nu credeti ca vi se cuvin doar sfaturi sau nu'sh ce solutii... ci uneori chiar cate un picior.... acolo unde doare !!!!




barboneli
Postat pe 9 Iulie 2011 23:52
esme draga.... chiar n-ai pentru ce sa-mi multumesti ! dupa cum ai observat, nu am fost singurul "obiectiv".... !!! chestia cu "surprins"-ul.... chiar mi-a facut placere ! daca ma intelegi corect..... !!!!
barboneli
Postat pe 10 Iulie 2011 00:00
woow.. cam aprinsa discutia aici
..eu vb din prisma copilului cu parinti divortati.......nu am cum sa vad lucrurile decat prin ochii
copilului..
eu cred ca atunci cand doua persoane mature hotarasc sa-si intemeieze o familie trebuie sa se gandeasca bine si la aspectele pozitive si la cele negative.
problema cred ca se afla in motivul gresit pentru carii unii isi unesc destinele.. si de aici o multime de probleme.. asteptari diferite.. si uite asa gata "buba" sa explodeze..
cred ca am mai spus pe aici ca indiferent cum decid doi oameni, fie se despart fie raman impreuna atunci cand certurile, uneori chiar bataile ,sunt la ordinea zilei, copilul tot va fi afectat..
eu nu inteleg de ce nu se gandesc prima data la copii..
sunt si eu casatorita.. sunt si mama.. dar din punctul meu de vedere intai este familia pe primul plan... FAMILIA cu tot ce implica ea..nu este cazul dar daca as vedea ca ceva scartaie m-as gandi cum sa fac sa repar si nu m-as impaca cu ideea.."las ca daca nu merge ne despartim si asta e"//
cei care sunt crestini cred ca ar trebui sa tina minte ce le-a zis preotul "si cei doi vor fi una"..
da.. doi oameni casatoriti sunt diferiti, au trairi diferite, percep lucrurile diferit dar daca se s-au iubit candva si nu au fost doar fluturasi in stomac ar trebui sa se gandeasca la familie ca la un tot.. ca si cum ar fi o singura persoana...
na.. asta e parerea mea...
aa si in ce o priveste pe doamna ce se intreaba ce sa faca...nu pot sa nu-ti spun draga mea ca trebuia sa te intrebi lucrul asta in momentul in care ai aflat ca e insurat iar daca stiai dinainte nu trebuia sa intervii...
adryaana
Postat pe 10 Iulie 2011 00:46
borboneli lasa aprecierile ca si voi tot de plictiseala scrieti aici aprecierile tale ma lasa rece sincer...ha ha ha ha ha tare plictisitor
georgy86
Postat pe 10 Iulie 2011 00:50
eu nu cred ca doar de dragul copilor sa steie impreuna si in casa lor sa fie iadu certuri batai...mai mult rau le-ar face si nu poate sa spuna ca stau de dragul copilor.bineinteles nu la primu scandal sa se si desparta dar la prima palma da.cam in ce mediu cresc copii aia? ce vad la parintii fac si iei
kmari75
Postat pe 10 Iulie 2011 01:09
Hmm... Te multumesti cu un statut josnic de dragul unui neadevar... Iubire. Asa o numesti tu. Dar tot tu spui ca nu-i convine nimic din ceea ce faci. Corect? ATUNCI CE FEL DE IUBIRE ESTE? "El vrea sa divorteze" Poate ca asta ar vrea de cand rutina din familia si-a spus cuvantul, insa cine stie cate "divertismente" ca si tine a mai avut pana acum..."S-a racit fata de sotia lui" Este foarte normal fiindca este vinovat si subconstientul ii spune ca greseste fata de o sotie care l-a acceptat asa cum este dar care a trecut acel prag de "am inteles,se rezolva", stadiu in care te afli tu acum... Dezamagirea si mai mare este ca are un copil, unul destul de mic, care nu poate sa inteleaga de ce tata nu mai vine acasa si nici de ce mama are mereu lacrimi. Dar daca divorteaza cu adevarat, dupa ce trece perioada exuberanta a noului, soseste calvarul dorului de copil, de familie, impartire sufleteasca si, inevitabil, sosesc acuzatiile -ca ai fost o iresponsabila,usuratica,etc, din cauza ta el nu e impreuna cu copilasul lui, ca de nu erai tu poate ii era mai bine... Deci alta raza de descurajare pentru un viitor la care visezi tu:D. Dar daca, dupa o anumita perioada , in timpul vizitelor paterne se reindragosteste de fosta sotie? LA ASTA SIGUR NU TE-AI GANDIT!
Este foarte posibil sa se intample pentru ca a ales-o totusi dintre multe alte femei sa-l insoteasca in viata si sa fie mama copilului sau... Astfel, dupa ce sotia pe care acum o priveste ca pe un rebut , devine iar stapana pe ea si viata ei si va capata acea siguranta pe care o au femeile nevoite sa ia viata de la capat, si va capata acea stralucire a interiorului pe care esecul o impune unor persoane, atunci tu cum o sa reactionezi? Iata cum vei fi supusa altei suferinte. Dar daca el chiar te iubeste, si te va iubi si va fi forever al tau, cum ai vrea tu,insa ea, actuala sotie, nu va dori nicicum sa renunte... Ei... Asta e o problema foarte des inalnita in cuplurile zilelor noastre. Ex-ul nu vrea si nu vrea sa renunte, macar asa, ca sa-i faca viata celuilalt un chin... Oare atunci, tu, cea care esti atat de indragostita astazi, nu o sa simti ca vrei sa-ti iei lumea in cap, numai si numai pentru o clipa de liniste? Hi, hi... Mai adauga si gelozia. El va fi gelos pe tine pentru ca stie ca poate fi inselat (doar asta face el acum-inseala), iar tu vei deveni geloasa pe tot ce il inconjoara numai si numai pentru a nu recunoaste ca, acum, faci sau ai facut o greseala. Nu-ti dau sfaturi, ia ceea ce vrei din tot ce am spus si daca macar 1 la suta te-am speriat sau te-am scos din asa zisa orbire a dragostei rupe aceasta legatura nesanatoasa pe care ai inceput-o. Este spre binele tau si a lui, chiar daca e vorba si de suferinta acestui moment. Crede-ma ca vei suferi cu mult mai putin acum decat in viitor. Esti la inceput de drum si vei putea trece la urmatoarea dragoste insa... cauta sa fie una fara obligatii si care sa te incununeze nu sa te injoseasca. Succes!
mihaiarilena
Postat pe 10 Iulie 2011 02:19
86... nu m-ai inteles ! alea care te lasa rece, nu erau aprecieri... !!!
si poate fara legatura, noul asta al tau iubit, care mai are si o fetita, nu e crestin, asa-i ?
barboneli
Postat pe 10 Iulie 2011 06:57
fa numai ce iti spune inima.....e pacat de viata
eu666
Postat pe 10 Iulie 2011 07:42
Salut,sincer sa-ti spus vedeti de viata ta caci el se v-a intoarce la sotia lui dupa un anumit timp .Asa s-a intamplat cu o colega de a mea ,dupa 2 ani de relatie cu prietenul el s-a impacat cu fosta sotie......BAIETI SUNT DESTUI......
Florik64
Postat pe 10 Iulie 2011 08:02

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Calatoriile- un mod de ati petrece viata 35 De la: Alice_Bv 24 Septembrie 2009 16:02
Concurs 8 Martie 9 De la: Thor_again 7 Martie 2011 12:55
Fetelor sunteti cam reticente .. prea mult va agitati. 38 De la: michelle_ 11 Septembrie 2011 10:23
fericirea este... :sml-happy0065: 2 De la: cricat 27 Martie 2011 10:52
Vreau sa stiu si eu de ce.???? 7 De la: Jojolin 10 Iulie 2011 22:38
Setari Cookie-uri