casatorita, fericita, iubesc un barbat insurat

sunt casatorita, am un sot pe care il iubesc, a fost primul barbat din viata mea, am un copil cu el. Am intrat aiurea pe site-uri de socializare, unde am intalnit un barbat (casatorit si care isi iubeste familia) care simt ca-mi este sufletul pereche. E deajuns sa spun 3 cuvinte si el stie deja ce gandesc. Am incercat acelasi lucru cu alte persoane, doar pentru a proba asta. Cu altcineva trebuie sa vorbesc o ora si nu intelege exact. Poate ca sunt eu complicata, dar faptul ca el ma intelege chiar si asa...complicata....atat de repede imi place foarte mult. Nu as renunta la familia mea niciodata pentru ca este cel mai frumos lucru de pe pamant. Cred ca nici el n-ar renunta la familia lui niciodata pentru ca stiu ca o iubeste foarte mult. Vorbim f mult la telefon si radem f mult. Stiu ca ....nici nu stiu cum sa-i zic......relatia ? asta nu are niciun viitor, dar imi place. Ce parere aveti?
clopotica
Postat pe 1 Iunie 2011 23:50
Daca faci ce-ti place, asa cum zici, de ce iti pasa de parerea celorlalti? Astepti vreo asigurare ca e bine ce faci? Iar simplul fapt ca ceri parerea e un semn ca deja de indoiesti ca e bine ceea ce faci.
sora_ilsi
Postat pe 2 Iunie 2011 00:05
Omagaaaaa! ce ditai grozavie!
As_ninge
Postat pe 2 Iunie 2011 00:05
clopotica ... e normal sa-ti placa sa discuti cu cineva. Unde scrie ca nu poti fi prietena cu un barbat.
Suflet pereche .. nu stiu ce sa zic. cu timpul o sa-ti dai seama daca este asa sau nu.
cricat
Postat pe 2 Iunie 2011 13:49
asa e, voi afla cu timpul. Deocamdata e minunat!

Stiu ca nu e bine ce fac ! Ca nu se incadreaza in legile bisericii.....dar nu vreau sa se termine....si stiu ca asta e si mai rau.....de'asta cer parerea
clopotica
Postat pe 4 Iunie 2011 19:25
si cum ramane cu barbatul ala al tau...cu steagu sus prin bucatarie...dupa tine...?
el nu te gadila destul...face lucru serios...
si cu asta de cate ori pe zi razi, in medie?
dor72
Postat pe 4 Iunie 2011 19:28
E un om care te intelege cu care iti place f. mult sa discuti.Un prieten......si-atit.Te intelege....te face sa rizi......Chiar il iubesti????Il admiri???
constance
Postat pe 5 Iunie 2011 06:42
De la: clopotica, la data 2011-06-01 23:50:01......E deajuns sa spun 3 cuvinte si el stie deja ce gandesc. Am incercat acelasi lucru cu alte persoane, doar pentru a proba asta. Cu altcineva trebuie sa vorbesc o ora si nu intelege exact................. dar faptul ca el ma intelege .... atat de repede imi place foarte mult. ......

Ma regasesc in acest pasaj!.... descrie exact asteptarile mele de la viata.... sa gasesc acea persoana care atunci cand discutam sa-mi fure vorba din gura si sa-mi continue ideea.
Asta dovedeste ca cei doi sunt suflete pereche, ca gandesc la unison, ca simt si percep viata la fel, ca impartasesc aceleasi ganduri, aceiasi mentalitate.
Discutiile in contradictoriu dovedesc exact acea incompatibilitate care ar trebui sa-i determine pe oameni sa inteleaga ca nu vor putea fi niciodata o familie fericita..... mentalitatile diferite nu pot coexista pasnic, vesnic vor fi generate conflicte si dispute!
Singura solutie pentru a evita tensiunile si scandalul este ca una dintre parti sa renunte la propriile opinii, la propria personalitate.... ori in aceste conditii acea persoana oricum nu va putea fi fericit si implinit!
Ma intreb: - oare celalalt chiar poate fi fericit dtiind ca sotul sau sotia sa sunt nefericiti alaturi de ei?
Acea nepasare, acea indiferenta fata de fericirea celuilalt nu este o dovada de egoism si implicit de lipsa de iubire?
marceltuky
Postat pe 5 Iunie 2011 07:32
Marcel, cu tot respectul , da-mi voie sa nu fiu de acord....
am mai adus in discutie problematica, la topicul "suflete pereche"
au fost si sunt in viata mea cateva persoane cu care pot sa am relatia asta, descrisa aici...si o am de multi ani...credeam ca va fi relatia ideala... ( una dintre ele, una speciala) gresit...
acum, privind peste ani, ma felicit ca am rupt relatia...la timp... sunt convinsa ca nu ar fi fost posibila o relatie stabila, de durata ( e cam mult de explicat...nu ma lungesc)
totusi dupa acesti foarte multi ani, in care nu ne-am vazut perioade lungi, cand ne intalnim...ne ghicim gandurile si empatizam perfect...viata este mult mai complicata de atat...
iluzia fericirii te orbeste si iti creeaza pseudoimagini despre o relatie ideala, fara cusur....
in general, persoanele carismatice, la suprafata, sunt greu de suportat pe termen lung....
sa nu ma intelegi gresit...ma refer strict la faptul ca sunt atat de complicate, incat, te obliga sa iei distanta, la un moment dat....
dor72
Postat pe 5 Iunie 2011 07:48
clopotico...eu am ceva indoieli ca in casnicia ta si a lui totul este perfect
daca ar fi asa,voi nu ati fi in situatia in care sunteti
Marcel are el dreptate(nu in tot,dar are)
cineva imi spunea ca o astfel de "relatie" cum e a voastra,poate "consolida" relatia aia oficiala
nu sunt in totalitate de acord si i-am si spus-o
nu cred ca o consolideaza,ci mai degraba ii ajuta sa suporte mai usor "compromisul"
pe de-o parte il inteleg,are motivele lui...
eladaela
Postat pe 5 Iunie 2011 09:56
elado, bomboana pe coliva e alta...clotopica, pe alt topic, zicea de sotul pe care il iubeste la nemurire ca o urmareste cu steagul up cat ii ziulica de mare, si ca e extrem de happy, si sexul e perfect, si nothing's wrong...de-aia nu pricepim noi ce face amantu' in ecuatia asta
michelle_
Postat pe 5 Iunie 2011 10:02
ii spune povesti....
sotul o face in liniste
steagul sus are si el rolul lui...da' fata vrea si altceva
eladaela
Postat pe 5 Iunie 2011 10:03
mdap...fiori existentiali...
nu stiu, mie toata chestia mi se pare teribil de confuza
whatever...unora le plac complicatiile...
michelle_
Postat pe 5 Iunie 2011 10:06
sau le place sa creada ceilalti unele lucruri despre ei...
ma rog, isi creeaza iluzia ce ceilalti vor vedea aura....perfecta ( infecta)
dupa 15 ani ( zice ea) perfecti....in urmatoarele 2 minute are o mare dilema....si o si mai mare dragoste...virtuala...bleahhhh
dor72
Postat pe 5 Iunie 2011 10:11
daca totul ar fi simplu...ar fi prea simplu
eladaela
Postat pe 5 Iunie 2011 10:14
plicticos de-a dreptul...
nici nu simti ca traiesti....
dor72
Postat pe 5 Iunie 2011 10:16
Michelle .. dar clolotica a spus ca acest prieten este doar prieten, nu au o relatie intima (inca).
cricat
Postat pe 5 Iunie 2011 10:24
cri...unii ar spune ca asa ceva nu exista
acum depinde de cat de constient esti,de ce vrei...de perceptia aia de care vorbeam
si de cat de bine ti-ai stabilit "regulile" jocului,de cat de dispus esti sa le accepti...
complicat dom'le
eladaela
Postat pe 5 Iunie 2011 10:27
cri, ma leshi? cand esti atat de happy, si nu-ti lipseste nimic in interior, io zic ca nu cauti pe cineva cu care sa vorbesti si sa razi, ca daca relatia cu sotul e perfecta, asta presupune ca faci cu el toate chestiile astea, si nu-ti este numai sot, ci si prieten
repet, totul imi pare confuz, ceea ce inseamna ori ca eu am nevoie de inca o cafea, ori ca doamna trebuie sa isi faca o introspectie
michelle_
Postat pe 5 Iunie 2011 10:29
mie-mi spui?
cri, nu are fizic...dar are mintea ocupata...e full de rasete si gaguri...
uita-te putin la ce zice cplopotelu' asta pe topicu sex la barbati la 40 ani ( sau cum naibii este) si apoi zi si tu ce parere ai...
dor72
Postat pe 5 Iunie 2011 10:31
pai asta ziceam si eu ,michelle...ca nu prea e perfect
clopotica se pare ca inca nu-si da seama
si cat timp acasa are actiune si in afara "dialog"....se pare ca totul e perfect
eladaela
Postat pe 5 Iunie 2011 10:34
de aceea am venit cu ditamai carafa de cafea ..

dor ... sa-mi faca si mie cunostinta si domnul acela super , super care umbla cu drapelul prin casa

ela ... si chiar de sunt stabilite regulile .. in inseamna ca sunt si respectate.
cricat
Postat pe 5 Iunie 2011 10:35
daca a venit p-aci cu subectu' e deja problem....
depaseste putintele de intelegere ( ale ei)...
dor72
Postat pe 5 Iunie 2011 10:36
Adevarul e undeva la mijloc ... nici sotul nu e atat de .... nici prietenul nu e atat de pereche.
cricat
Postat pe 5 Iunie 2011 10:39
cri..pai nu ptr asta sunt facute regulile,ca sa fie incalcate??
e drept ca iti trebuie ceva....(p'acolo pe la mansarda)ca sa le poti respecta
eladaela
Postat pe 5 Iunie 2011 10:40

da si pana cand ea rade gadilata la telefon, tu cu flamuri si stindarde...cica prin bucatarie....
citez: "in medie o data pe zi" ....lua-ar dracu de medie...armonica...
zau ca sunt enervata de clopotica asta...
cricuto, tu chiar ai chef de glume....
io-s un pic trista...poate mai mult... nu e de rau...e de jale...
doar ca...nenea prietenu'...e putin insurat...nu tare....
dor72
Postat pe 5 Iunie 2011 10:40
ups .. trebuie sa beau cafeaua .. am scris "in" .. in loc de .. "nu".

"si cat timp acasa are actiune si in afara "dialog"....se pare ca totul e perfect " - doar pare perfect, pana dispare noutatea, descoperirea celuilalt ... dupa aceea dispare perfectiunea.
cricat
Postat pe 5 Iunie 2011 10:43
da .. doruleato .. nu ma dezmint .. ieri eram trista acum sunt vesela. Este un avantaj in zodiile noastre duale ... nu plictisim oamenii prea multe zile cu tristetea.
cricat
Postat pe 5 Iunie 2011 10:46
nu, nu...ii omoram cu intransigenta...
dor72
Postat pe 5 Iunie 2011 10:47
cri...maine e o alta zi
oricum io nu le am pe-astea cu perfectu'
"nu sunt perfecta,nici nu pot,nici nu vreau"
si am renuntat si sa mai am de-a face cu d'astia "perfecti" care le stie ei pe toate....
io zic si io...da' fac ca mine
eladaela
Postat pe 5 Iunie 2011 10:50

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Fazan 6 De la: garbo_399357 28 Mai 2014 14:57
De ce oamenii cumsecade sunt batjocura oamenilor rai? 12 De la: ingerasulluptator 18 Iulie 2011 23:27
Sfaturi pt bebe! 10 De la: Rotty 18 Iulie 2012 15:37
jazz and.. bossa nova music for you ladies and gentlemens 11 De la: garbo225715 13 Septembrie 2013 14:11
Femeie, ti-ai pierdut feminitatea! 156 De la: suparatu_ 5 Iulie 2012 14:19
Setari Cookie-uri