Noaptea Muzeelor la Bucuresti

am fost si mi-a placut teribil de tare la Muzeul National de Arta Contemporana - la Palatul Parlamentului, am mai fost si la Muzeul de Geologie.
la Antipa ne-am luat teapa, pt ca era inchis si explonatele mutate.

cce mi-a placut f tare: pofta bucuresteanului de cultura, orasul viu si foarte civilizat.

felicitari bucurestenilor pt asa seara frmaosa si mai ales multumiri muzeelor ca ne-au primit asa frumos! (mai putin celor care au uitat sa spuna ca se "muta")

voi ati fost fetele pe undeva? cum vi s-a parut seara asta?
ileana_damian
Postat pe 16 Mai 2011 12:04
Nu am fost la muzee dar am fost pe strada. Ca de obicei, bucuresteanul nu se dezminte. Sta 4 ore la cozi, ca sa intre pe gratis la muzee, unde atunci cand e pe bani, nu e nimeni.
Iar la Observator...e 5 lei biletul! Deci: Dambovita, apa dulce...
As_ninge
Postat pe 16 Mai 2011 12:10
Sambata noaptea, strazile Bucurestiului au fost invadate. E de bine? Oare cultura pe paine sa-i fi scos pe oameni afara sau faptul ca era ceva gratis?
As_ninge
Postat pe 16 Mai 2011 12:13
90% ca era gratis, oricum si asa pt unii dincolo era mai ieftin...
5% ca sa se mai cultive cu motiv
si inca 5% habar naveau de ce au iesit din casa, doar ca s-au trezit in strada
amu, deh, shtudiili mele iegzagde asa au indicatara
alfheim
Postat pe 16 Mai 2011 14:08
Singura mea neliniste este doar ca acesti oameni isi invata copii sa fie la fel!
As_ninge
Postat pe 16 Mai 2011 14:30
adica chitrosi

partea naspa e ca tot din occident ne-a venit si chestia asta!
si cum se zice, ca ceea ce se da gratis, are o valoare indoielnica, bla bla bla, nu e chiar rau zis.
eu as zice ca valorile adevarate costa, din pacate nu prea mai cultiva nimeni valori adevarate.
haina din piele de vinilin e tot mai la moda si oricat de reusita ar fi imitatzia, tot imitatzie ramane.
moment poetic naspa!
alfheim
Postat pe 16 Mai 2011 14:47
hai sa va intreb din curiozitate..
cat costa un bilet? la muzee?...la unul din ele?chiar e asa scump?
eu sincer nu am mai mers la muzee de cativa ani.. mai ales de cand cu fetita..
la muzeu in Bucuresti cu atat mai putin dar sper ca intr-o zi sa vizitez bucurestiu si atuncisi muzeele...
intreb cat e pretul pentru ca...ultima oara cand am fost eu la unul din muzeele din oradea...
mi s-a parut ieftin.. cei drept la cel mai mare .. adica "Muzeul Tarii Crisurilor" era un pic mai scump dar nu sa nu-ti poti permite...
in mod cert preturile de capitala nu sunt ca si preturile de crisana dar na.. eram curioasa..
adryaana
Postat pe 16 Mai 2011 15:54
la zoo anul trecut parca era vreo 7 lei, nu mai stiu exact.
la botanica vreo 5 lei
la muzee n-am mai fost de mult, dar din auzite ... sunt in jur de 10 lei, amu depinde si de sezon, si de expozitii si de multe altele
pe la muzeul tzaranului roman cand era nu'sh ce eveniment am fost amu vreo 2~3 ani ... si era 10 lei (parca!)
oricum, pentru ce era pe acolo, categoric era scump!!!
dar deh, ca sa pap un kurtos kolaci, am platit si biletul de intrare si cozonacul secuiesc si inghesuiala si jegul si multe altele
mda ... poate ca si de aia sunt multi care in schimbul bataii de joc nu vor sa plateasca un pret, oricare ar fi el!
alfheim
Postat pe 16 Mai 2011 16:05
ninsoare...

de socializare,culturalizare,relatioanare ai auzit?
ce de amar,ce de amar...mda...si dambovitza curgea in legea ei,uite ashea de-a draq...

adi..

da o cautare... gasesti pretu' biletului la ce muzeu doresti...

ileana..

normal ca nu dau pe-afara,nu e chiar efervescentza ideala,da' sunt semne bune,apropos,a fost deschis si bellu...
iasomia
Postat pe 16 Mai 2011 17:34
Iasomia, auzit-am! Da' doara nu oi vrea sa spui ca d-aia s-o dus romanul cu samanta in buzunar la muzeu, la gratuit. Ca sa socializeze...:)
As_ninge
Postat pe 16 Mai 2011 17:49
iasomia merci de idee
daca vreodata se iveste drum la bucuresti si timp sa vizitez probabil o sa ma si banuti de datpe bilet.. se pare ca nu e scump
de mers sigur as merge la Muzeul Taranului Roman...
la zoo doar daca as sti ca au ceva deosebit.. de exemplu girafe:))
zoo aveam si la Oradea dar saraca.. cam mica... acum e in renovare ca au primit amenzi muulte..
uneori cand mergeai vedeai cate o galeata de biscuiti la lei.... of.. o fi fost desertul?
adryaana
Postat pe 16 Mai 2011 19:04
iasomia
zau ca nu m-as duce sa socializez la muzeu
de-o culturalizare, hai ca as mai zice
de relationare insa n-am priceput ... cum ce si in ce fel ...
dar ma dumiresc eu pana la data aviatoare ...
prefer sa socialize pe net, in parc, intr-un club, desi .. :P dar ne'cum la muzeu... :P

ex. ma vad la antipa prin saloane, eram pe la zona in care se ingana cambrianul cu precambrianul, si se nasteau marile depozite carbonifere, dau cu ochii de maimutze, alaturi de ele .. o superba platinata, nu departe de regnul fosilelor, intru in vorba cu ea si-i zic.. vai ce surpriza sa va intalnesc chiar aici ...
si ea stupefiata scoate doua sunete stridente si-mi tranteshte un vuiton in cap de-am inceput sa aud pterodactilii zburandu-mi pe la urechi...
imi revin si merg la reptilieni, acolo vad o bruneta focoasa dornica de-asi etala sangele rece, constat ca are o costumatzie asortata cu sherpii si crocodilii, ma apuca cu leshin si merg spre iesire... cand colo ce sa vezi ... pe drum turbata maimutza, era impaiata frate, iar ala mic si negru...care nu mai respira deloc... cred ca era ta'su si uite asa mi-a iesit pe nas socializarea.

nu-i nimic, mai incerc si la next muzeu, poate descoper ceva la muzeul de arta, sau la muzeul satului...
how know's
alfheim
Postat pe 16 Mai 2011 23:46
Eu una abia astept sa merg la Muzeul Antipa, este inca in renovare/restructurare/modernizare, dar vor sa il redeschida cat de curand.
Am vazut poze pe net, arata absolut minunat acum, bine pus la punct cu tehnologia, holograme, culori vii etc. Plus ca au facut un spatiu special pentru cafenea, care arata de asemenea bine
hot_coffee
Postat pe 17 Mai 2011 11:03
de ce nu-ncerci la zoo baneasa, pana redeschid astia antipa?... plus ca acolo dau si de mancare, bashca ce-aduc vizitatorii...
zambil
Postat pe 17 Mai 2011 11:08
De la: alfheim, la data 2011-05-16 23:46:08iasomia
zau ca nu m-as duce sa socializez la muzeu
de-o culturalizare, hai ca as mai zice
de relationare insa n-am priceput ... cum ce si in ce fel ...
dar ma dumiresc eu pana la data aviatoare ...
prefer sa socialize pe net, in parc, intr-un club, desi .. :P dar ne'cum la muzeu... :P

ex. ma vad la antipa prin saloane, eram pe la zona in care se ingana cambrianul cu precambrianul, si se nasteau marile depozite carbonifere, dau cu ochii de maimutze, alaturi de ele .. o superba platinata, nu departe de regnul fosilelor, intru in vorba cu ea si-i zic.. vai ce surpriza sa va intalnesc chiar aici ...
si ea stupefiata scoate doua sunete stridente si-mi tranteshte un vuiton in cap de-am inceput sa aud pterodactilii zburandu-mi pe la urechi...
imi revin si merg la reptilieni, acolo vad o bruneta focoasa dornica de-asi etala sangele rece, constat ca are o costumatzie asortata cu sherpii si crocodilii, ma apuca cu leshin si merg spre iesire... cand colo ce sa vezi ... pe drum turbata maimutza, era impaiata frate, iar ala mic si negru...care nu mai respira deloc... cred ca era ta'su si uite asa mi-a iesit pe nas socializarea.

nu-i nimic, mai incerc si la next muzeu, poate descoper ceva la muzeul de arta, sau la muzeul satului...
how know's



deci, de acolo te stiam eu... eram eleva cind am vizitat muzeul ultima data.dar ti-ai gasit bine locul si aici. parca erai lichen ...
garbo007525
Postat pe 17 Mai 2011 11:23
De la: zambil, la data 2011-05-17 11:08:40de ce nu-ncerci la zoo baneasa, pana redeschid astia antipa?... plus ca acolo dau si de mancare, bashca ce-aduc vizitatorii...


1. Eu vreau sa vizitez Antipa dom'le, nu Zoo- Baneasa
2. Fie vorba-intre noi, de mai multi ani nu mai suport zoo, circ....chiar daca nu-s tocmai mare fan activ protectia animalelor, pur si simplu nu mai suport sa vad animalele chinuite, fortate, restranse sa stea in izolare, pe cativa metri-patrati
3. Si cum, nu stii? - nu e voie si nici bine ca tu, vizitator, sa le dai de mancare respectivelor animale
hot_coffee
Postat pe 17 Mai 2011 11:23
De la: garbo007525, la data 2011-05-17 11:23:32
De la: alfheim, la data 2011-05-16 23:46:08iasomia

deci, de acolo te stiam eu... eram eleva cind am vizitat muzeul ultima data.dar ti-ai gasit bine locul si aici. parca erai lichen ...


Relax, totusi nu sunt prezentati licheni la Antipa
hot_coffee
Postat pe 17 Mai 2011 11:26
daca e o animala ca 7525 ... nu-i nici o paguba sa-i dai mancare, oricum nu se otraveshte...
daca o mushca un caine turbeaza bietul de el, cainele!

@7525, altceva decat sa faci spam pe aici mai poti, mai stii?; sau capacitatea ta de intelegere este sublimitata?

@hot_coffe lichenii n-or fi .. dar lichelele si pitipoancele nici macar acolo n-au ratat sa se expuna
am zarit destule specimene
alfheim
Postat pe 17 Mai 2011 11:31
@7525
era o iluzie ca erai eleva si era o iluzie ca mai vazut
de fapt ce n-ai inteles, ca n-ai cu ce sa intelegi, era faptul ca ce vedeai era imagina ta oglindita in sticla camerei in care stai expusa, iar ceea ce iti dadea senzatia ca esti elev era doar faptul ca erai si esti obiect de studiu

stiu ca ti-au murit doctorii, nu te obosi sa-mi mai raspunzi
alfheim
Postat pe 17 Mai 2011 11:34
De la: hot_coffee, la data 2011-05-17 11:26:16
De la: garbo007525, la data 2011-05-17 11:23:32
De la: alfheim, la data 2011-05-16 23:46:08iasomia

deci, de acolo te stiam eu... eram eleva cind am vizitat muzeul ultima data.dar ti-ai gasit bine locul si aici. parca erai lichen ...


Relax, totusi nu sunt prezentati licheni la Antipa



erau, toate dioramele , aveau, ne explica ghidul, dar poate tu, nu ai vazut ca te uitai dupa mamutiii cu muschi din play-boy ce se plimbau prin vegetatia luxurianta la umbra ferigilor gigantice..la umbra nucului batrin, si-a primit rimele mult mai tirziu, adica atunci cind au aparut si salcimii
garbo007525
Postat pe 17 Mai 2011 11:37
mare e gradina ta ...Doamne!!
garbo_dar_nu_greta
Postat pe 17 Mai 2011 11:42
@alfeim...
mai matraguna modificata genetic, de ce te iri iar de mine? ce vrei? ai mincat buretzi nebuni? ce ai? chiar nu observati ca tabariti ca boala pe omul sanatos sau va suparati ca magarul pe sat? ce v-am facut? am dorit sa va inviorez. dar nu e posibil. doar stiti sa dati cu PIATRA. cu-vio-si-lor, co-rect-ilor
garbo007525
Postat pe 17 Mai 2011 11:44
De la: garbo_dar_nu_greta, la data 2011-05-17 11:42:37mare e gradina ta ...Doamne!!


si tu ai ajuns acolo si ce te miri...asa e cind ajunge omul unde nu pricepe, se mira ca vitelul la poarta 9
garbo007525
Postat pe 17 Mai 2011 11:46
ma gandesc numai ....cine da cu piatra???
garbo_dar_nu_greta
Postat pe 17 Mai 2011 11:48
De la: alfheim, la data 2011-05-17 11:34:00@7525
era o iluzie ca erai eleva si era o iluzie ca mai vazut
de fapt ce n-ai inteles, ca n-ai cu ce sa intelegi, era faptul ca ce vedeai era imagina ta oglindita in sticla camerei in care stai expusa, iar ceea ce iti dadea senzatia ca esti elev era doar faptul ca erai si esti obiect de studiu

stiu ca ti-au murit doctorii, nu te obosi sa-mi mai raspunzi


dupa siguranta si continutul raspunsuriloir, eu cred ca tu ai lucrat la RADIO EREVAN, doar acolo se dadeau asemenea raspunsuri documentaute.

ex: " stiu ca ti-au murit doctorii" e adevarat ca stii, dar au murit doar pacientii cu id-uri defectew, doctorii s-au reincarnat in alte tari. pe alte site-uri
garbo007525
Postat pe 17 Mai 2011 11:52
De la: garbo_dar_nu_greta, la data 2011-05-17 11:48:51ma gandesc numai ....cine da cu piatra???


nu te forta ca veterinarii cica au murit. mai bine trageti la sortzi din caciula si nu stati cu mina in buzunar

restul faceti liniste , ca exista cineva xcare gindeste...
garbo007525
Postat pe 17 Mai 2011 11:54
@garbo_dar_nu_greta
iart-o mama draga, ca e si ea suferinda
eu de aici incolo refuz sa-i mai raspund aberatziilor semidocte cu iz de intelectuala de bamboo
saraca cand n-are doza intra in sevraj, cand isi face doza se crede batman batman
alfheim
Postat pe 17 Mai 2011 12:01
De la: alfheim, la data 2011-05-17 12:01:22@garbo_dar_nu_greta
iart-o mama draga, ca e si ea suferinda
eu de aici incolo refuz sa-i mai raspund aberatziilor semidocte cu iz de intelectuala de bamboo
saraca cand n-are doza intra in sevraj, cand isi face doza se crede batman batman


vezi ca scrie pe un site ca simbata e noaptea parcarilor gratuite... sa vcezi ce te mai inghesui tu cu suita ta sa luati pulsul si sa faceti reportaje inteligente...

nu ma compatimi, nu-mi pune diagnostoic, pastreaza-ti imaginatia pt viata ta.tu cui ii tii locul? care e la tratament?
garbo007525
Postat pe 17 Mai 2011 12:05
7525, ar trebui sa deschizi un topic cu titlul ''Marii neintelesi ai lumii''
si poate ai sa-ti dai seama ca vorbele tale au efect de bumerang ce lovesc tot in tine!
garbo_dar_nu_greta
Postat pe 17 Mai 2011 12:10
desi-i vorbesti pe inteles, ea n-ar putea pricepe, brainless
alfheim
Postat pe 17 Mai 2011 12:13

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
antichitati si obiecte de colectie 1 De la: www_artantik_ro 31 Octombrie 2011 23:28
Noaptea Muzeelor la Bucuresti 65 De la: alfheim 19 Mai 2011 11:20
Expozitie cand? 3 De la: cinezee 13 Iulie 2009 14:49
Antipa - corpul omenesc 9 De la: ralucutz 8 August 2013 22:08
Setari Cookie-uri