vizita la ginecolog

Nu are de ce sa fie regretabil.. cere sfaturi si pareri unde credea ea ca e mai bine ..atat timp cat este un forum asta e rostul lui ...dea comunica
garbo117636
Postat pe 1 Mai 2011 14:21
Aveti o relatie foarte frumoasa cu fica dumneavoastra, dar unele persoane nu au aceea relatie cu mama lor. Unele mame sunt rusinate si nu vor sa vorbeasca cu ficele lor despre tot ceea ce tine de corpul unei femei, iar altele nu au foarte multe informatii, pentru ca acum 20 si de ani erau alte vremuri.
Daca cineva cere ajutor ...oriunde il cere, nu trebuie sa radem si sa ii spunem ca face un lucru rusinor, pentr ca e mare curajul persoanei care cere ajutor chiar si pe forum. Oamenii au uitat sa ajute cand este de ajutat, cu un sfat sau cum se poate si sa certe cand este de certat.
Uneori in momentele acestea este bine sa explicam de ce e mai corect sa mergi la un dr ginecolog, nu sa intrebi "de ce postezi pe forum asa subiect intim".
soparlita16
Postat pe 1 Mai 2011 14:21
Aveti o relatie foarte frumoasa cu fica dumneavoastra, dar unele persoane nu au aceea relatie cu mama lor. Unele mame sunt rusinate si nu vor sa vorbeasca cu ficele lor despre tot ceea ce tine de corpul unei femei, iar altele nu au foarte multe informatii, pentru ca acum 20 si de ani erau alte vremuri.
Daca cineva cere ajutor ...oriunde il cere, nu trebuie sa radem si sa ii spunem ca face un lucru rusinor, pentr ca e mare curajul persoanei care cere ajutor chiar si pe forum. Oamenii au uitat sa ajute cand este de ajutat, cu un sfat sau cum se poate si sa certe cand este de certat.
Uneori in momentele acestea este bine sa explicam de ce e mai corect sa mergi la un dr ginecolog, nu sa intrebi "de ce postezi pe forum asa subiect intim".
soparlita16
Postat pe 1 Mai 2011 14:22
De la: cory_emy, la data 2011-04-26 13:51:20iubita mea ...daca imi permiti , vizitele la medic nu trebuie amanate si nicidecum problemele medicale nu se rezolva dupa ureche !!!!
garbo117636
Postat pe 1 Mai 2011 14:22
parerea mea e ca daca domnisoara a intrebat ar trebui sa i se raspunda cu diplomatie si blandete si nu sa fie luata la rost .sigur are motivele ei pentru care nu-si intreaba mama.

nu stim sigur care sunt dar nici nu poti face ca altii sa gandeasca dupa princiipii invatate de noi.limbajul ,, iubita mea ar trebui sa-ti indrebi mama ... e ridicol."
sunt psihiatru si cand un pacient imi cere ajutorul nu-l trimit in alta parte ci il ascult , il sustin si incerc sa trecem impreuna peste problema.


garbo110974
Postat pe 1 Mai 2011 14:26
corect, 974!
lasand la o parte faptul ca eu sunt astronaut, deci nu am nici o tangenta cu psihiatria, (chiar peste o luna voi pleca iar intr-o misiune de jumatate de an, pe Statia Spatiala Internationala - ma poti vedea pe nasa.gov, on line) sunt perfect de acord cu tine!

De la: garbo110974, la data 2011-05-01 14:26:30sunt psihiatru si cand un pacient imi cere ajutorul nu-l trimit in alta parte ci il ascult , il sustin si incerc sa trecem impreuna peste problema.
Thor_again
Postat pe 1 Mai 2011 14:36
nu trebuie sa mergi insotita dar daca ti-e frica ma sacrific eu...=))
eraser
Postat pe 1 Mai 2011 15:34
la urmatorul control?
dor72
Postat pe 1 Mai 2011 16:09
si eu sund de aceeas parere
RODICA_N
Postat pe 1 Mai 2011 20:43
bene, si eu tot de aceiasi parere. E dificil sa aleg parerea, insa!
As_ninge
Postat pe 1 Mai 2011 20:48
poti merge la ginecolog si la 12 si la 15 si la 40 si la 80 de ani.... ideea e aceeasi.. mergi la ginecolog ca la dentist, sau ca la medicul de familie. nu inteleg de unde atata "spaima". doar e o vizita la doctor... asadar : daca atunci cand te doare maseaua nu amani si mergi la dentist, nu amana nici cand ai un semn ca ai o problema in alte parti..
roxxana_2211
Postat pe 1 Mai 2011 23:23
Nu trebuie sa'ti fie teama sa mergi la ginecolog. Stiu prin c treci. C simti tu acum, am simtit si eu cand am mers prima data la ginecolog. Din fericire ginecologa mea e f ok, stie meserie calumea si ma inteleg f bine cu ea, a.i. nu mi'e jena sa'i spun c probleme am, pot sa'i spun absolut orice. De aceea consider k este f important in primul rand, sa'ti gasesti un medic ginecolog bun, si d preferabil sa nu'l schimbi, ceea c e un pic mai greu. Mi'e mi'a fost recomandat medicul la care merg eu. Nu trebuie sa'ti fie frica deloc, n'o sa'ti faca nimic si nici n'o sa te doara. Doar o sa te consulte , si daca sunt ceva probleme o sa'ti dea un tartament si o sa fie totul ok. Daca ti'ai inceput viata sexuala e f important sa mergi sa discuti cu medicul tau, sa'i spui c ai simtit in timpul actului sexual , daca ai dureri etc;

Iti doresdc multa sanatate si baftaaa ! :)
KiKi_RiKi_KiKi
Postat pe 1 Mai 2011 23:59
Repet
menstruatiea este, deobicei, regulata prin casatorie [fictiva sau oficiala].
Nu am pomenit de vecinei/ele

ben
Postat pe 2 Mai 2011 01:20
De la: garbo110974, la data 2011-05-01 14:26:30parerea mea e ca daca domnisoara a intrebat ar trebui sa i se raspunda cu diplomatie si blandete si nu sa fie luata la rost .sigur are motivele ei pentru care nu-si intreaba mama.

nu stim sigur care sunt dar nici nu poti face ca altii sa gandeasca dupa princiipii invatate de noi.limbajul ,, iubita mea ar trebui sa-ti indrebi mama ... e ridicol."
sunt psihiatru si cand un pacient imi cere ajutorul nu-l trimit in alta parte ci il ascult , il sustin si incerc sa trecem impreuna peste problema.




doamna psihiatru daca apelativul "iubita mea" vi se pare ridicol e parerea dvs atunci dati-mi voie sa imi exprim si eu parerea .......in ceea ce o priveste pe domnisoara ralu eu nu am fost deloc rautacioasa nici prin gand asa ceva , dar cu dvs ca psihiatru imi inchipui ce "leac" au pacientii pe care ii tratati !!!!
cory_emy
Postat pe 2 Mai 2011 10:35
De la: garbo117636, la data 2011-05-01 14:21:32Nu are de ce sa fie regretabil.. cere sfaturi si pareri unde credea ea ca e mai bine ..atat timp cat este un forum asta e rostul lui ...dea comunica


exact asta este rostul forumului de a comunica ...regretabil este, in opinia mea, faptul ca exista inca fete la aceasta varsta care sunt nevoite sa ceara astfel de sfaturi pe un forum ......nu am facut nici un repros cand am spus asta ci doar am facut o remarca !!!!
cory_emy
Postat pe 2 Mai 2011 10:38
De la: ben, la data 2011-05-02 01:20:00Repet
menstruatiea este, deobicei, regulata prin casatorie [fictiva sau oficiala].
Nu am pomenit de vecinei/ele



casatorie fictiva...
gata...am inteles...nu te mai repeta...
dor72
Postat pe 2 Mai 2011 11:54
De la: ben, la data 2011-05-02 01:20:00Repet
menstruatiea este, deobicei, regulata prin casatorie [fictiva sau oficiala].
Nu am pomenit de vecinei/ele



REPETA PINA INTELEGI BINE, FIECARE CUVINT.
garbo007525
Postat pe 2 Mai 2011 12:02
doamna psiholog garbo110974!!!???? avem aici un caz de cont multiplu...o ajutati sa-si gaseasca identitatea???va rugam mult
ameno
Postat pe 2 Mai 2011 12:08
De la: Thor_again, la data 2011-05-01 14:36:40corect, 974!
lasand la o parte faptul ca eu sunt astronaut, deci nu am nici o tangenta cu psihiatria, (chiar peste o luna voi pleca iar intr-o misiune de jumatate de an, pe Statia Spatiala Internationala - ma poti vedea pe nasa.gov, on line) sunt perfect de acord cu tine!

De la: garbo110974, la data 2011-05-01 14:26:30sunt psihiatru si cand un pacient imi cere ajutorul nu-l trimit in alta parte ci il ascult , il sustin si incerc sa trecem impreuna peste problema.


ASTRO- NAUT?????????MACAR ASTRO-IACOB'S CREZI TU CA NU AI TANGENTA CU PSIHIATRIA. CIND CINEVA NEAGA ACEST ASPECT... E DESTUL DE GRAV.
garbo007525
Postat pe 2 Mai 2011 12:19
De la: ameno, la data 2011-05-02 12:08:39doamna psiholog garbo110974!!!???? avem aici un caz de cont multiplu...o ajutati sa-si gaseasca identitatea???va rugam mult


UITE CA TI-AM ADUS PACIENTUL MAI APROAPE...CICA PLECA PE SSI...
garbo007525
Postat pe 2 Mai 2011 12:20
e plecat....demult....he, he...
despre tine este vorba 525...sa fii convinsa de acest lucru...si sa iti inlaturi dubiile...( chiar daca eu am mari rezerve ca ar fi posibil...)
dor72
Postat pe 2 Mai 2011 14:02
are dreptate cornelia .....am fost la ginecolog si am fost tratata ca ultima prostiuata cu toate ca sunt casatorita de 25 de ani
concluzia: limbajul ginecologilor lasa de dorit .....si acum mi-e frica sa merg la ginecolog dupa aceasta experienta
garbo080180
Postat pe 2 Mai 2011 14:58
din pacate este cruntul adevar...profesionistii se intalnesc rar !!!!
cory_emy
Postat pe 2 Mai 2011 15:10
stimata doamna !

pacat ca intonatia nu se poate deduce prin intermediul acestui forum !

dar tin sa va spun ca din ceea ce ati scris se poate deduce clar ca aveti o personalitate puternica , care poate influenta pe cei din jur pozitiv sau negativ.
unii reactioneaza prin negatie, altii accepta iar majoritatea se opun. ceea ce am vrut eu sa subliniez e faptul ca aceeasi reteta nu se poate aplica in toate cazurile. in ceea ce priveste educatia copiilor dumneavoastra ati fost norocoasa !

garbo110974
Postat pe 2 Mai 2011 16:35
ok, ameno ! ce doriti sa aflati din lista de mai jos?!!!


1 Importana contului
2 Definire
3 Forma contului
4 Structura contului
4.1 Denumirea contului
4.2 Cele dou pri opuse ale contului
4.3 Rulajul sau micarea
4.4 Explicaia
4.5 Soldul contului
5 Operarea conturilor
6 nchiderea conturilor
7 A se mai vedea
garbo110974
Postat pe 2 Mai 2011 16:43
de fapt ameno dorea sa spuna altceva. si se si referea la altceva. prin "cont multiplu" se referea la o "personalitate" cu vreo patru conturi, care...
in fine, e mai interesant sa descoperi singura chestiunile astea. respectiva e buna pentru un studiu de caz (nu, nu ameno )
Thor_again
Postat pe 2 Mai 2011 17:01
buna...poti sa sstai linistita pt ca o a decurga atat de repede consultatia ca nici nu o sa iti dai seama cand a trecut,si nu este chiar atat de infiorator mai ales dk este doamna...ai sa vezi ...asa ca,CURAJ......totul o sa fie bine!
pixi
Postat pe 2 Mai 2011 19:13
Bine zici thorele
cred ca tanti psiholog s-a aprins un pic si a avut exces de zel...doleanta mea era una simpla s-o verifice un pic pe multilateralcontata noastra sa vada ea ce buba are.
cica nu de la suptul din frageda pruncie i se trage.E alta buba dansei.


P.S. D.na garbo110974 eu zic sa mai si zambesti din cand in cand ca doar nu lucrezi non stop.Pacienti gramada aici nu-i nici o graba...
...si ati uitat sa-mi dati codul pin la extractia bancara pe care ati enumerat-o mai devreme.
hai sa ne traiti si sa rezistati printre noi
ameno
Postat pe 2 Mai 2011 19:14
enumerarea era de fapt ...tocmai ceea ce ati dorit sa aflati , doar prin analogie .

totul de poate compara chiar si personalitati multiple- conturi multiple !

oricum sunteti simpatici , voi doi !
garbo110974
Postat pe 2 Mai 2011 19:42
Ralu,trecand peste timiditate si frica nejustificata,pe care le vei avea sau nu la prima vizita la ginecolog,singurul inconvenient va fi sa intelegi termenii medicali.de aceea poti cere explicatii fara jena. (neironic)
ratuscaceaurata
Postat pe 2 Mai 2011 19:44

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Rani din cauza pantofilor noi... 8 De la: Ralu_Garbo 7 Aprilie 2012 15:31
Buna ziua, 1 De la: garbo041307 20 Mai 2011 16:37
cosmetice organice 1 De la: gedilika77 21 Februarie 2009 19:37
Afectiuni ale tiroidei - gusa micronodulara. 10 De la: dana_filote 4 Februarie 2013 13:19
Solutie miraculoasa pentru trup si suflet !!!!! 3 De la: alfheim 12 Octombrie 2011 12:53
Setari Cookie-uri