De ce?

De ce-si doresc mereu femeile acel 'altceva"?
Cum pot avea o ceata atat de abundenta in capsor incat sa riste tot, familie, copil, o viata pe care si-a faurit-o cu bine, cu rau, pentru ceva nou, o provocare, pentru acel "altceva"?
Cum nu pot realiza ca nu totul e roz in lumea aceasta, ca avem responsabilitati fata de ceea ce am "creat" si totusi isi doresc alceva...ceva ce in imaginatia lor e mai bun, mai....
Cum pot sa suporte cand vad cata suferinta creaza in jurul lor,persoanelor care erau candva esenta vietii lor?
Cum nu pot vedea cat vor suferi cand vor da cu capul de deziluzia unui vis care nu mai poate fii total, cand vor "vedea" ca au dat cu piciorul in darurile cele mai de pret ce i-au fost oferite?
Cum vedeti "criza varstei mijlocii" la femei?
garbo192031
Postat pe 28 Februarie 2011 07:44
paaaai acele fumei de vorbesti mataluta cilisa .....or fi asteptat sa li se indeplineasca visele si daca nuuu siiiiii nuuuuuuu .............................se gandesc sa ia un mascul cu visele gata de indeplinire iiiimmeeeeeddddiiiiiat
floare_cu_colti
Postat pe 28 Februarie 2011 08:06
de ce????
ptr ca...deoarece...fiindca de-aia ...
eladaela
Postat pe 28 Februarie 2011 09:31
Pentru ca orice om - si asta include si o nevasta sau o mama - are dreptul la fericire. Daca n-o gaseste acasa - are dreptul s-o caute altundeva. casnicia e in doi - si e responsabilitatea ambilor s-o faca sa mearga.
Lady_Di
Postat pe 28 Februarie 2011 10:53
eladaela
Postat pe 28 Februarie 2011 10:56
nu stiu daca e corect ce spui tu garbo 031. De obicei femeile cand fac pasul se gandesc bine inainte. Cum ai expus tu problema este ca o decizie luata in pripa, prin prisma unui impuls de moment.
O femeie in 'criza varstei mijlocii' realizeaza ca a luptat in zadar pentru anumite obiective. Decizia care unora li se pare pripita are radacini mult mai adanci. Cand copii devin aproape adulti si nu mai au nevoie atat de mult de atentia mamei, mama se priveste pe ea, si ce vede.... se vede singura. Incearca sa comunice cu partenerul ... si ce primeste? ..... normalitatea lui... indiferenta.
Am o prietena care a luat aceasta decizie... a divortat ..... cand toata lumea spunea ce fericita era relatia lor. Si eu am fost printre cei care si-au pus intrebarea: De ce? Si apoi am aflat raspunsul de la amanta sotului. Nici cu ea nu se intelege prea bine.
Barbatii prefera sa primeasca ... din toate partile daca e posibil.
Femeile atunci cand nu se mai poate ... pun punct si de la capat.

"Cum pot sa suporte cand vad cata suferinta creaza in jurul lor,persoanelor care erau candva esenta vietii lor?"
Copii sunt cei care sufera cel mai mult dar acesta problema se rezolva prin comunicare si nu prin discreditarea celuilalt.
cricat
Postat pe 28 Februarie 2011 11:28
Mulumesc pentru raspunsuri.

Acum v-as intreba care sunt principalele valori pe care le cautati la un barbat?
(intr-o relatie stabila, desigur)
garbo192031
Postat pe 28 Februarie 2011 14:15
1. cardul
2. cardul
3. cardul
Sunt destule?
Thor_again
Postat pe 28 Februarie 2011 14:16
De la: Lady_Di, la data 2011-02-28 10:53:03Pentru ca orice om - si asta include si o nevasta sau o mama - are dreptul la fericire. Daca n-o gaseste acasa - are dreptul s-o caute altundeva. casnicia e in doi - si e responsabilitatea ambilor s-o faca sa mearga.


Da, dar ai uitat un lucru, sa punem de o parte perceptul de casnicie si sa-l preluam pe cel de familie, suna altfel?
(app. te ghidezi dupa carti scrise de gurusi?)
garbo192031
Postat pe 28 Februarie 2011 14:20
De la: Thor_again, la data 2011-02-28 14:16:591. cardul
2. cardul
3. cardul
Sunt destule?

Nu, sunt doar primele 3:))...oricum astept in special raspunsuri ale doamnelor si duduitelor, de preferabil de la 30 de ani in sus si care au trait asemenea experiente sau sunt in cunostinta de cauza.
(de filozofat stiu si eu, poate chiar mai mult )
garbo192031
Postat pe 28 Februarie 2011 14:23
De altfel raspunsurile vor trece printr-o selectie minutioasa ,sunt perfect constient(da sunt barbat) ca pe asemenea forumuri bantuie in special persoane cu frustrari si probleme sentimental e .
garbo192031
Postat pe 28 Februarie 2011 14:30
cand spui "asemenea forumuri" la ce anume te referi? sper ca nu crezi si tu, ca multi altii, ca un "asemenea forum" (adica asta) e unul de dating
PS: chiar daca, in general, ai dreptate cu frustrarile alea, doar ca nu stiu daca e corect "in special" ala
Thor_again
Postat pe 28 Februarie 2011 14:55
Nu am pomenit nimic de dating, desi in general se intampla, pentru ca intra persoane plictisite,persoane cu probleme si intotdeauna se gasesc "binevoitori" sa-i "suresciteze".
In general se intampla cu persoanele de gen femonin pentru ca ele au o latura mai sentimentala, mai romantica si cred ca multe au cazut in acea capcana virtuala, in fine...nu caut sa gasesc o persoana ci doar niste raspunsuri.
garbo192031
Postat pe 28 Februarie 2011 15:07
Nu am pomenit nimic de dating, desi in general se intampla, pentru ca intra persoane plictisite,persoane cu probleme si intotdeauna se gasesc "binevoitori" sa-i "suresciteze".
In general se intampla cu persoanele de gen feminin pentru ca ele au o latura mai sentimentala, mai romantica si cred ca multe au cazut in acea capcana virtuala, in fine...nu caut sa gasesc o persoana ci doar niste raspunsuri.
garbo192031
Postat pe 28 Februarie 2011 15:07
031...dup-aia imi spui si tu ce valori cauta un barbat la o femeie???
eladaela
Postat pe 28 Februarie 2011 15:10
De la: Thor_again, la data 2011-02-28 14:16:591. cardul
2. cardul
3. cardul
Sunt destule? [/quote
Nu .
4. cardurile
dor72
Postat pe 28 Februarie 2011 15:26
031, vrei sa te insori si nu esti sigur ca vei corespunde?
dor72
Postat pe 28 Februarie 2011 15:28
031, e cumva vreun sondaj ori vreun concurs si ne iei, uite-asa, prin invaluire, crezand ca suntem variante ori combinari de `pitzi` luate cate k ori cum vrei tu, care pun botu` la orice dulcegarie demna sa scoata in evidenta inutilitatea neuronilor prinsi in unicul contract pe care l-am putea avea?

in alta ordine de idei, ne spui sa insiram niste `valori` pe care le-am cauta la un barbat, dar ne ceri sa filosofam! ma intreb cate sisteme filosofice si interactiuni intre ele ne trebuie sa intocmim o lista dupa cum ne ceri. insa, daca vrei filosofeala, am sa ma straduiesc sa raspund acestei cerinte: primo, ideea de valori e o chestiune relativa, intrucat sistemul axiologic variaza de la un individ la altul, adica, e unic si asta depinde de mai multi factori: mostenira genetica (adica ce predispozitii se inscriu in ADN-ul personal), educatia, instruirea, capacitatile intelectului, nazuinte, asteptari etc. asa ca nu exista retete. secondo: nu stiu cate femei isi stabilesc dinainte de a-l cunoaste pe cel langa care se hotarasc la un moment dat ca vor sa-si traiasca viata, vreo lista cu valori (mi se pare aiurea, total nepotrivit termenul, anyway), calitati, performante, dimensiuni, evolutii si mai stiu eu ce. probabil ca exista, insa, destule femei pt care principalul argument, cantarind cat intreg sistemul nostru solar, e contul din banca.

insa, atunci cand il intalnesti pe omul acela, o stii, fie ca sistemul tau axiologic se suprapune sau nu cu al aceluia. ce vreau sa spun e ca singurul lucru care conteaza cu adevarat este Empatia, orice valori, calitati si alte alea ar avea fiecare. de ce?! simplu!: pt ca empatia (interactiunea constructiva si armonioasa cu celalalt) e cea care-l face pe om maleabil, sanjabil, il poate face mai bun, sa vrea sa fie mai bun, mai sincer, mai viu, sa vrea sa-si schimbe total directia si sensul in viata, sa-si doreasca lucruri pe care nu si le-a mai dorit vreodata, pur si simplu, pt ca nu a gasit contextul necesar si benefic unor asemenea evolutii neasteptat de uluitoare, de care nu se credea in stare. omul nu este numai rezultatul dezvoltarii psiho-bio-fiziologice, ci si al interactiunii cu mediul, de orice natura. iar el nu face altceva decat sa raspunda acestor stimuli veniti inspre el din exterior. si daca acesti stimuli sunt unii potriviti la momentul oportun si pe un teren favorabil, atunci, omul poate deveni ceea ce nu credea ca poate fi vreodata. ...in sensul bun.


asadar, nu cred in liste fara sens, facute ca la piata.
esme
Postat pe 28 Februarie 2011 15:31

drace!
Thor_again
Postat pe 28 Februarie 2011 15:37
ce-i, thorelu`? te-am socat?
esme
Postat pe 28 Februarie 2011 15:41
neeeee! nice vorba! dimpotriva, m-ai fi socat daca nu ai fi raspuns in stilu-ti caracteristic. si la obiect.
Thor_again
Postat pe 28 Februarie 2011 15:44
031, sa stii ca una din valori, importanta, e lungimea parului
alta, multiplele fatete ( mie una nu-mi plac plangacioasele, nici travestitii)
dor72
Postat pe 28 Februarie 2011 15:58
pai, mai, thorelu`, cum altfel sa raspund? auzi aici!: `raspunsurile vor trece printr-o selectie minutioasa`! de catre cine, nenea? care-i onoratul juriu? si pe ce criterii? ...dar ce, ne crede la miss univers, unde toate suntem doar de poza, si aia falsificata prin amplificarea unor... `virtuti` fizice, si unde toate vom da acelasi minunat raspuns invariabil cu caracter hipnotic, dar ce constituie o adevarata revelatie colosala: `eu.. (balba), vreau sa fie pace pe pamant si... si (balba) ca toti oamenii sa se iubeasca intre ei!`. si in urma acestor variante perfect identice si tributare inactivitatii intelectului, sa aleaga pe cea care se balbaie mai putin?! sau cum?!
esme
Postat pe 28 Februarie 2011 16:21
esme... ai uitat de .... salvarea balenelor albastre....
cricat
Postat pe 28 Februarie 2011 19:27
Este tot ... Garbo.... incearca sa insufleteasca forumul.
cricat
Postat pe 28 Februarie 2011 19:31
031, ce e cu jalea asta ca nu pricep?
Orice om are dreptul sa fie fericit - pentru asta ne nastem, ca sa fim fericiti si impliniti. Nu ca sa ne chinuim pe noi insine - pentru ca atunci ajungem invariabil sa ii chinuim si pe altii... Daca storci o lamaie obtii suc de lamaie: in acelasi mod, un om care este el insusi frustrat nu poate sa ofere nimic pozitiv altora. Nu poate sa ofere decit "ce contine" el.
Si daca iei lucrurile astea in considerare, de pe ce pozitie judeci responsabilitatile, obligatiile, "ce ai construit"?
quasaria
Postat pe 28 Februarie 2011 19:38
De la: eladaela, la data 2011-02-28 15:10:12031...dup-aia imi spui si tu ce valori cauta un barbat la o femeie???

...ok
garbo192031
Postat pe 1 Martie 2011 10:11
De la: esme, la data 2011-02-28 15:41:37ce-i, thorelu`? te-am socat?

Pe mine da, nu am mai citit un raspuns atat de...la obiect.

Multumesc, frumos...foarte frumos.
garbo192031
Postat pe 1 Martie 2011 10:15
De la: cricat, la data 2011-02-28 19:31:13Este tot ... Garbo.... incearca sa insufleteasca forumul.

....


raspuns: fals!



PS. e un sondaj in interes pur personal, dar daca plateste bine GARBO...cred ca se poate face si o insufletire
garbo192031
Postat pe 1 Martie 2011 10:25
De la: dor72, la data 2011-02-28 15:58:31031, sa stii ca una din valori, importanta, e lungimea parului


....
garbo192031
Postat pe 1 Martie 2011 10:39

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cine ne apara in trenuri,de vagabonzi,golani si tigani ????? 14 De la: garbo226933 27 Decembrie 2013 18:45
CAUT BARBAT SAU FEMEIE CU BANI MULTII SI ZILE PUTIN,ASTEPT OFERTA 35 De la: tutankhamon 21 Iulie 2009 11:46
Vreau sa divortez fara sa ma prezint la divort 63 De la: yram 8 August 2013 15:46
partaj 7 De la: garbo221882 2 Septembrie 2014 18:24
Divort 5 De la: Gina_Giner_1 6 Martie 2016 12:58
Setari Cookie-uri