despre raceala

am si eu o problema cam in aproximativ o saptamana am schimbat 3 tratamente fetei mele care sa racit la gradinita .are o tuse urata e destul de deasa si ii este si gatul rosu azi am fost iarasi la medic si ia dat unasyn si a zis ca peste 2 zile iarasi sa mergem la control.spuneti-mi cum am putea scapa si de tusea urata si deasa dar si de raceala ca deja mam saturat caci e la al treilea tratament.sunt disperata
garbo166680
Postat pe 21 Februarie 2011 14:33
Si eu am avut fetita cu tuse si am tratat-o pe cale naturala si s-a vindecat. I-am facut sirop din ceapa tocata marunt si amestecata cu zahar, dupa 1 ora deja lasa un sirop dulce pe care i l-am administrat cu seringa. II place si imi cere singurica. Sanatate si sper sa va ajute.
lizacojoc
Postat pe 22 Februarie 2011 07:55
poti da cantitati pt siropul de tuse, te rog.este pt stoparea tusei sau expectorant?ms
garbo161219
Postat pe 22 Februarie 2011 08:15
La fel de bun este si siropul de ridiche neagra , preparat ca si cel de ceapa.Incearca si o compresa cu spirt diluat cu putina apa , pusa pe gatisor si pe piept.
garbo176376
Postat pe 22 Februarie 2011 08:28
Am uitat de aromaterapia cu ulei de eucalipt sau pin,brad - este la fel de buna.
garbo176376
Postat pe 22 Februarie 2011 08:30
sirop de brad. este cel mai agreat remediu naturist. fara e-uri sau alte porcarii, daca il prepari in casa. dar ca sa il prepari in casa, trebuie sa iti culegi singura mugurii de brad, primavara.
Thor_again
Postat pe 22 Februarie 2011 09:08
pentru oprirea tusei
garbo166680
Postat pe 22 Februarie 2011 10:34
multumesc mult pentru raspuns .multa sanatate si voua
garbo166680
Postat pe 22 Februarie 2011 10:36
FA CEAI DE COJI DE CEAPA SU MULTA MIERE SI LAMAIE.
garbo186609
Postat pe 22 Februarie 2011 11:36
eU AM AVUT BAIETELUL RAU BOLNAV IN DECEMBRIE.Am incercat in prima saptamana de debut cu ceai de ceapa cu lamaie, sirop de ridiche neagra(natural) si n-a avut nici un efect, a facut pneumonie si am ajuns cu el la urgenta cu insuficienta respiratorie.Aveti mare grija, cand infectia e de natura bacteriana este foarte greu.Nu am vrut antibiotic dar am fost nevoita sa-i dau Augumentin, apoi Ampicilina sirop, Am ajuns la injectii(penicilina si gentamicina), iar antibiotic oral Unasyn pentru ca nu expectorase tot din plamani.A urmat 2 luni de stat acasa(ian si febf) caci il dadusem la gradi.Acum o sapt a facut rosu in gat care iar nu i-a cedat, in 24 de ore a fost diagnosticat cu pneumonie interstitiala, iar injectii:ampicilina si gentamicina.Urmeaza sa mergem la control si mi-e teama ca o sa-mi dea iar antibiotic.mentionez ca baietelul meu are 3 ani, a mancat de cand il stiu MULTE FRUCTE SI LEGUME, a fost la mare 3 saptamani anul trecut, in vara si l-am inscris la gradi in nov.2010.Intr-o sapt si ceva a fost lat cand eu credeam ca are o imunitate mare si n-o sa pateasca la altii.In ian i-am dat Propolis cu Vitamina C sirop pt imunitate apoi am continuat cu Imunogrip junior.Si acum e iar bolnav.Nu stiu ce sa mai cred. Parerea mea e ca daca nu trece cu naturiste in max 2 zile trebuie sa intrati in alerta.Acum vreau sa va recomand altceva:o ceapa curatata pusa intr-un bol in incaperea copilului , la capul patului, cand doarme (sau cate una in fiecare camera).Cica absoarbe toti virusii si cineva zicea ca si-a pus fetita pe picioare intr-o zi.N-am apucat sa incerc dar va recomand celor care au probleme si va rog sa confirmati daca are efect.Multa sanatate!
cameea_kidz
Postat pe 22 Februarie 2011 13:53
Siropul din muguri de brad este cel mai bun,este sanatate curata.
garbo162553
Postat pe 22 Februarie 2011 19:11
inseamna k are un virus in gat care nu poate fi tratat atat de usor,mergi si la alti doctori sa o consulte,dak face si febra trebuie administrat un antibiotic (AUGUMENTIN BIS) desi este un antibiotic puternic,fetita mea asa s-a vindecat,pe langa asta i-am dat FARINGOSEPT si ceaiuri din PLANTE (patlagina,muguri de pin,frunze de potbal,soc,e.t.c.)le gasesti la plafar,sunt extraordinare,am auzit si eu de ele de pe internet si au avut rezultat,k si tine eram disperata de cat de rau se auzea tusea ei.TOT CUM SE TRATAU BUNICII NOSTRII E CEA MAI BUNA METODA.Sanatate multa. LUCY.GALATI
garbo174599
Postat pe 22 Februarie 2011 19:28
Tusea seaca,poate fi si de natura alergica!alergie la care nici un tratament naturist nu raspunde.Incearca niste teste alergice.preventiv,contra cost...dar,elimini o cauza...niste acarieni ,de exemplu.pup
garbo133776
Postat pe 22 Februarie 2011 19:41
folosim subst chimice la spalat hainute,la curatenie,la spalat vase.sistemul imunitar e acelasi,de mii de ani,dar alergenii s au inmultit...tusea e un semn ,nu o cauza...cauta motivatia tusei...un alergen,cu care ia contact zilnic.pup
garbo133776
Postat pe 22 Februarie 2011 19:45
poti sa combini ceapa cu cojile de nuca pentru ceai
sirop din ridiche neagra(razuita) amestecata cu miere de albine, inchisa in borcan . Daca il mananca e si mai bine ( cu ridiche), daca nu doar siropul care rezulta
Multa sanatate!
dor72
Postat pe 22 Februarie 2011 23:06
folosind principiul, cui pe cui se scoate, iti recomand in locul medicamentelor, inghetata cu lichior dupa, bai frecvente in lacurile din parcuri , si daca tot nu trece, zeama de gard sau radacina de clopot ! ? !
zero_zero_sapte
Postat pe 23 Februarie 2011 12:27
fetitei care e la gradinita?
Thor_again
Postat pe 23 Februarie 2011 12:34
Buna ziua,
daca fetita are peste un anisor puteti incerca un remediu naturist: "Extract de mldie de lemn cinesc" de la PlantExtrakt.Este un produs gemoterapic i l gasiti n farmaciile naturiste.
Sanatate va doresc si sa auyim numai de bine.
080354
Postat pe 23 Februarie 2011 14:40
ma numesc mariana g sant din medgidia am si eu nepotica racita tuseste face febra nu stiu ce sai mai fac pe langa ea am racit si eu la fel tusesc si fac febra
garbo180753
Postat pe 23 Februarie 2011 15:33
mamei fetitei ii recomand in avans ,fiind-ca sigur o sa raceasca si ea ,sau chiar ea a molipsit copilul ,multe succese si sa auzim de bine !
zero_zero_sapte
Postat pe 23 Februarie 2011 18:35
da cat vrei
lizacojoc
Postat pe 24 Februarie 2011 08:13
daca este se raspund argumentat la subiect ,aceasta mamica ,ori s-a nascut ieri ori ... ,cum sa schimbi 3 tratamente intr-o saptamina ,poate vrea sa faca experienta pe copilul ei ,poate pina acum nu a invatat fiind-ca poate nu s-a maturizat inca ,nici nu a inceput bine sa-si faca efectul primul tratament ,ca ea foarte nerabdatoare si inteligenta l-a schimbat ,alti bani ,alta distractie, alt chin pentru copil, un tratament trebuie luat in aceasta situatie cel putin o saptamina (aici neintrind cazul cind exista febra), iar daca nu se vad semne importante de insanatosire ,de ameliorare a sanatatii ,poate sa mearga la medicul pediatru pentru a investiga inca o data simptomele si cazul in special, multa sanatate tuturor, sub deviza : O MINTE SANATOASA INTR-UN CORP SANATOS ! ! !
zero_zero_sapte
Postat pe 24 Februarie 2011 19:52
Ptr.tuse:SCAI VANAT de la plafar,indulcit cu miere naturala...Si avea dreptate cineva,un tratament dureaza ori O SAPTAMANA, ori SAPTE ZILE!! Abia atunci ,daca nu trce,alt tratament!Si nu mai dati vina pe gradinita,ca-i aduceti gata bolnavi,ii plmbati prin toate gobelele pline cu praf,prin toate magazinele aglomerate..ca vreti sa faceti 2 lucruri odata:si plimbat copilul si cumparaturi...!
elisabeta_boia
Postat pe 24 Februarie 2011 22:22
A se consuma MIERE DE ALBINE este cel mai folosit antibiotic natural pt copiii peste 1an . Mierea daca este 'naturala' nu se 'fierbe' adica se da copilului la temperatura camerei nu se pune in ceai fierbinte spre exemplu cu cat este 'fiarta' cu atat isi pierde din proprietati devine un simplu indulcitor !
MARI_2009
Postat pe 25 Februarie 2011 22:14
Incearca cu sirop de muguri de brad.Este foarte bun pentru gat,tuse si raceala.Poti sa-l cumperi si de la farmacie.Cu siguranta cel preparat in casa este mai bun ,dar daca nu ai posibilitatea sa il prepari,te poti descurca destul de bine cu cel de la farmacie.
garbo181261
Postat pe 26 Februarie 2011 05:06
Prospan,este un sirop pe baza de iedera si coasta cam 25 ron.Dupa12 zile de antibiotic si tot felul de siropuri baietelului meu nu-i trecea tusea.Un medic pediatru mi la recomandat si a dat rezultate ff bune.
garbo133370
Postat pe 26 Februarie 2011 08:09
fetita ta are imunitatea praf datorita stilului de viata incorect si a alimentatiei sarace in fructe si produse naturiste iar doctorii alopati sunt VARZA la capitolul produselor naturiste pt ca si ei maninca la fel de nesanatos. nu renunta la tratamentul alopat indicat de medicul pediatru, dar consecutiv administreaza-i si un supliment alimentar sub forma de capsule pt intarirea sistemului imunitar. mergi la o garmacie naturista si cumparai fetitei tale capsule de chimen negru care se numesc BARAKA, dar cere de 100mg pentru copii cite 3 capsule pe zi timp de 30 zile. efectul e garantat daca ii schimbi si stilulde viata, renunti la dulciuri si in loc ii dai fructe de orice fel, inclusiv curmale, smochine si citrice cit de multe. nu cere sfatul uni medic alopat ca habar nu au majoritatea dintre ei la alternativa naturista, eventual consulta si un doctor naturist sau cauta pe internet la motorul de cautare. insanatosire grabnica.
Dumitru30
Postat pe 26 Februarie 2011 11:26
Tratament din gradina Domnului pentru calmarea si disparitia tusei
Se taie o ceapa marunt si se pune intru-un castron de ceramica apoi se acopera cu miere sau cu miere cu propolis. Dupa o ora incepe sa lase suc din care se poate lua cu lingurita ( preferabil din lemn ) In final se poate consuma si ceapa amestecata cu mierea respectiva pe parcursul a trei patru ore de la prepararea produsului . Se repeta 3 zile la rand ..Rezultat garantat .
Bunicarodi
Postat pe 26 Februarie 2011 17:34
GRINTUS la farmaciile HELPNET...cel mai bun
lapuste_monica
Postat pe 27 Februarie 2011 22:34
Buna !!!!!!!!Si eu am o fetita de 2.6 ani.Eu la primele simptome ale racelii ii fac ingaliatie cu aparat special cu ulei de eucalipt.Anume pentru TUSA am urmatoarea receta:Ingrediente:1 sticluta de 25 gr de glicerol+1 lamaie proaspata mascata+1 lingura mare de miere naturala,MOD DE PREPARE:cind apa fierbe in castron punem lamaia si o fierbim fix 6 minute,apoi ii stoarcem sucu in tr-un pahar,dupa care adaugam glicerolul si mierea naturala.Le amestecam bine.Se pastreza la rece si se da cite 5ml de 3 ori pe zi.Folositi aceasta receta ,apoi spuneti-mi rezultatu.
decelus
Postat pe 2 Martie 2011 11:39

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Scapa de cearcane pentru totdeauna 1 De la: andreeaiovici 27 Aprilie 2012 17:23
concurs Pikovit 1 De la: kidz004152 13 Decembrie 2009 04:12
Indemnizatie, alocatii pentru bebe 4 De la: bau 19 Aprilie 2010 15:54
Sesizare catre administratorii forumului 23 De la: office_salinasusesi_ro 20 Martie 2010 07:53
Pericolul antenelor GSM 17 De la: emi_vio 29 Septembrie 2013 08:12
Setari Cookie-uri