ceaiul Kombucha - elixir de intinerire si revigorare

Buna,
A incercat cineva ceaiul Kombucha? ati simtit efectele despre care se vorbeste? are cineva ciuperca Kombucha si este dispus sa ofere un pui?
Multumesc,
Corina
ladyco20
Postat pe 11 Februarie 2011 19:51
Un pretenar de-al meu a avut odata o ciomperca d-asta. A scapat greu, cu multe antibiotice, da' pan' la urma a scapat de ea
Thor_again
Postat pe 11 Februarie 2011 19:53
:)
ladyco20
Postat pe 13 Februarie 2011 19:17
De la: ladyco20, la data 2011-02-11 19:51:50Buna,
A incercat cineva ceaiul Kombucha? ati simtit efectele despre care se vorbeste? are cineva ciuperca Kombucha si este dispus sa ofere un pui?
Multumesc,
Corina

DRAGA "LADY", POTI CITI DESPRE ACEST CEAI KOMBUCHA - NOUA "FIXATIE A VEDETELOR" - PE "ELE.RO". DIETA ! ADICA, INTR-UN AMESTEC DE CEAI VERDE SI NEGRU, SE "INSAMANTEAZA" O CULTURA DE BACTERII SI DROJDII, AJUNGAND DUPA UN ANUME TIMP SA SEMENE CU "PALARIA" UNEI CIUPERCI ! EU NU AM BAUT SI NICI NU AM DE GAND SA BEAU ASA CEVA INTRUCAT, CEL PUTIN IN POZA CE INSOTESTE ARTICOLUL, PARE DESTUL DE PUTIN APETISANTA ACEASTA "CIUPERCA" A VEDETELOR, KOMBUCHA ! SUCCES, DAR VEZI CA ARE SI CONTRAINDICATII SI EFECTE SECUNDARE NEDORITE !!!
IOANA_DRAGAN
Postat pe 14 Februarie 2011 15:57
Da am citit multe despre ciuperca, inclusiv acel articol. n-am auzit de efecte negative grave.
ladyco20
Postat pe 15 Februarie 2011 23:16
vand ciuperca kombucha la pretul de 35 lei/bucata sau bautura kombucha la pretul de 10 lei/litru. livrare in toata tara prin posta romana. nicoleta_barascu@yahoo.com sau 0722244819
enka
Postat pe 16 Februarie 2011 12:11
scump bre,scump...dincolo e mai eftin
eladaela
Postat pe 16 Februarie 2011 12:19
Salutare,

Cu ceva timp in urma am comandat si eu "minunea" ... A trebuit sa urmez instructiunile de preparare!
Marturisesc ca nu m-a convins ca ar fi meritat! Stiu ca am dat destui bani... Rezultatele nu s-au vazut.

Nu am constatat efecte secundare. ..nici pozitive!

Personal nu as mai incerca!
daniela_iasi
Postat pe 18 Februarie 2011 11:48
dupa cate stiu eu, in rusia se folosete. ca sa spun ca, cred ca poate sa intinereasca.... nu. nimic nu poate sa intinereasca... dar poate mentine tineretea ! dar alchimistii... ce nu au incercat si zis.... ! eu sunt fan al basmelor lui Ispirescu... pana la un punct ! "Tinerete fara batranete si viata fara de moarte".... eu am depasit faza asta, de la 7-9 ani ! de fapt, aceasta ciuperca, lasand la o parte reclamele... traieste cu ceai, din plante, am avut si eu... dar eu nu sunt un exemplu ptr. ca nu am folosit-o zilnic ! poate ca eu nu prea cred ca o sa intineresc ! si daca o sa intineresc... 4-8 12 ani.... ! pana la urma, batranetzea o sa vina ! eu, la 62 de ani, arat ca la 45.... si ? tot o sa mor ! dar pot sa-mi mentin sanatatea prin anumite metode ! nu din alea care sunt postate pe autobuze... ! eu, de ex. folosesc alta ciuperca, tot originara din regiunile rusiei... din caucaz, si anume "ciuperca de kefir".... ! se spune de ea (si sunt explicatii si pe net....) ca ajuta la chestii digestive, asta e verificata de mine personal... si ajuta in lupta organismului impotriva "candidei"... un microb, o ciuperca, care se afla in intestin si pe caile sexuale ale femei. ca am mai putina candida in intestine (colon) e greu sa verific... dar macar e placut sa beau acel produs finit, dupa 24, 29 de ore cat sta aceasta ciuperca in lapte !!! aceasta ciuperca, pe care cu totii o stiti... transforma laptele (eu folosec numai lapte de capra direct de la.... capra, dar si laptele de vaca, direct de la vaca... e bun !) si am un lapte racoritor, gustos si poate.... si sanatos ! aveti pe net... tot ce vreti sa stiti despre kefir ! si despre cazurile in care, anumiti oameni, cu multa candida in intestin, se trateaza la anumite sanatorii.... ! tocmai ca nu au folosit acest "kefir"... dar asta nu inseamna ca kefirul rezolva probleme individuale a tuturori... suferinzi de candida !!!!!
barboneli
Postat pe 28 Februarie 2011 14:54
Thor draga...era vorba de o ciuperca ceai,nu ciuperca-sex! Daca vreti sa intineriti...indragostiti-va!!Iubiti!! Ascultati poezia inimii,a iubitului care-ti scrie poezii,razi din orice si ptr. orice,aduti imbunatatiri la frumusete,innoieste-te cu tinute tineresti..si bea numai apa plata!!
elisabeta_boia
Postat pe 4 Martie 2011 20:02
Draga ladyco20, si alti cititori....

nu mai credeti toate prostiile de pe net (a se citi "articole scrise de ziaristi de duzina")

ceaiul fermentat de ciuperca kombucha este o chestie foarte placuta si sanatoasa, cu siguranta energizanta, fara absolut nici un efect secundar

eu il consum zilnic de peste un an, fara a crea vreo obsesie din asta, pur si simplu, am aflat de ciuperca, m-am documentat, am solicitat si primit de la cineva, mi-a placut foarte mult si am tot timpul in camara o sticla de ceai fermentat, am doua borcane de 5L care sunt tot timpul "in functiune", am si donat foarte multe ciuperci, (nu am absolut nimic cu cei care vand, cat timp nu au preturi nesimtite si mai ofera si ceva suport informational impreuna cu pachetul)

nu am observat ca m-ar intineri, asta e clar, dar probabil ca nici nu as putea spune asta decat daca o folosesc 10-20 de ani, zi de zi :) ganditi si voi logic un pic

rau sigur nu mi-a facut in nici un fel, imi place gustul foarte mult, este energizanta dar nu va ganditi la asemanari cu bauturile din comert sau alte prostii, clar soacra mea de cand consuma a redus ness-ul de la 3-4 cesti pe zi la doar una singura, deci mie imi spune ceva asta, eu nu pot spune pt ca nu consum cafea si nici alte sucuri cumparate din comert deci kombucha este excelenta pentru mine ca si lichid, in afara de apa sau sucuri de fructe.

nu are rost sa va fac vreo istorie a ei pentru ca ar trebui sa scriu zeci de pagini, puteti gasi singuri in formatii dar va rog, nu din articolase din ziare, va dau cateva indicatii de locuri cu informatii documentate si solide, posibil sa gasiti si informatii "contra" dar eu nu am gasit foarte multe sau nu credibile, si...nu ca sa va comving in vre-un fel, nu am nici un interes dar la mine consuma ceaiul intreaga familie, chiar si fetita de 3 ani bea cu mare placere cate o jumatate de cescuta la doua-trei zile (pe langa kefir sau germenii de grau care nu ne lipsesc din alimentatie), si va asigur ca sunt o mama foarte responsabila :)

- pe culinar.ro gasiti un topic foarte complet si util despre kombucha, are vreo 13 pag la momentul actual
-wikipedia si alte site-uri asemanatoare abunda in informatii
-un site foarte util pe care l-am gasit eu este happyherbalists, prezinta intr-o sectiune si o analiza a nu-stiu-carei universitati pe o cultura de ciuperca
-site-uri romanesti nu vreau sa mai dau sa nu fiu acuzata de ceva dar am gasit cateva, ale oamenilor care vand ciuperca, cu informatii foarte utile
-cu siguranta cea mai completa in informatii, la care fac referire cei mai multi, este cartea lui Herald Tietze despre kombucha

concluzia mea este ca pe mine m-a comvins, motiv pt care am si ales sa consum, nu ma astept sa ma-mi dea viata vesnica dar daca face macar 10% din ce se lauda eu sunt multumita, cu siguranta de partea cu imbunatatirea tranzitului intestinal beneficiem din plin

sper ca am fost de ajutor
garbo197662
Postat pe 22 Martie 2011 10:31
nelo..

tu esti?
zici ca-i buna ciompearca aia?
iasomia
Postat pe 22 Martie 2011 10:37
Cunoscut sub denumirea de licoarea zeilor sau elixir al imortalitatii, Kombucha, ceaiul ciuperca, combucco orientalis, ceaiul manchurian se numara cu siguranta printre cele mai vechi si minunate tratamente naturiste. Licoarea vie, tonica are proprietati vindecatoare asupra sistemului digestiv si de stimulare a sistemului imunitar.
Vand ciuperca kombucha la pretul de 30 lei/bucata impreuna cu 500 ml lichid de start, precum si instructiuni complete de utilizare.
Livrare in toata tara prin posta sau curier.
NOU! La doua sau mai multe ciuperci comandate, livrare gratuita prin Posta Romana.
Contact: kombuchaciuperca@yahoo.com sau 0788956713
kombu
Postat pe 14 August 2011 19:00
sau licoarea prostiei si credulitatzii...
am baut si eu cateva luni chestia aia ..acra ca otzetul ...
eh era buna de acrit ciorba ...!
in rest prea multa risipa de energie ca sa cresc o ciuperca in casa!
dupa ce-am facut doua chestii din alea urieshesti de aproape 2 kg bucata ... le-am aruncat frumushel pe ambele ...
si am scapat de fericirea veshnica promisa a acelui ceai ...

eh .. e bun pentru cine vrea sa se ingrashe si cine duce lipsa de vitamina C
in rest ... multa apa si sifon!

care vretzi ... va fac rost moca ...
ca si asa e foarte scumpa ciupercoasa...
dar o sa va treaca repede ...
stai sa schimbi litrii de ceai la 7 zile .. la 12 zile ... sa nu fie rece .. sa nu fie cald .. sa fie dulce ... mai strici si zaharul ... sau mai rau mierea ...
hai ca pt cine se plictiseste ... e chiar bun... ii face o ocupatzie mai ceva decat o pisica sau un caine de casa!
alfheim
Postat pe 15 August 2011 00:19
ciupercareaso ... ciupercareselor!
eu o dau gratis ... ciuperca aia de kombucha .... fireshte ... nu te gandi la altceva!

fac rost de kg intregi!!!
deci, ai incurcat afacerile cu mine la chetia asta ...
dau si mod de preparare .. cu ceai verde sau negru ...
deci .. reorienteaza-te... vinde si tu oua de prepelitza ...
sau rochii de mireasa noi purtate o data .... adica second-hand ... ca sunt destule si destui care se casatoresc si a doua oara ... !
alfheim
Postat pe 15 August 2011 00:21
Buna. De unde cumperi acest ceai? Doresc si eu. Multumesc si astept raspuns
buzneacatalina
Postat pe 8 Mai 2012 17:05
De pe net(de exemplu).Eu tocmai am de gand sa ma reapuc de beut Kombucha ....
Rotty
Postat pe 9 Octombrie 2012 11:04


aha... ! deci simti ca inbatranesti si vrei sa intineresti... !!! cred ca si Ispirescu stia de ciuperca asta... altfel nu scria el povestea: "Tinerete fara batranete... si viata fara de moarte"... !!!! succes mami... !!!
barboneli
Postat pe 9 Octombrie 2012 11:31
Ah Barbo....eu sunt tanara (da` linistita de altfel ) ....alta e problema! Incep sa am probleme cu digestia ...nu mai diger unele persoane asa usor ,asa ca am nevoie de un tonic digestiv ...si ce poate fi mai bun decat un tonic natural precum Kombu ?
Rotty
Postat pe 9 Octombrie 2012 11:49


stiu eu ce sa-ti zic... ? ciuperca asta nu e ptr. asa ceva, asta e sigur ! dar poate ca ar trebui sa fierbi mai bine pe cine nu poti sa digeri... !
barboneli
Postat pe 9 Octombrie 2012 21:20
asta e o idee buna Multu Barbo
Rotty
Postat pe 9 Octombrie 2012 21:42
Cunoscut sub denumirea de licoarea zeilor sau elixir al imortalitatii, Kombucha, ceaiul ciuperca, combucco orientalis, ceaiul manchurian se numara cu siguranta printre cele mai vechi si minunate tratamente naturiste. Licoarea vie, tonica are proprietati vindecatoare asupra sistemului digestiv si de stimulare a sistemului imunitar.
Vand ciuperca kombucha la pretul de 25 lei/bucata impreuna cu 500 ml lichid de start, precum si instructiuni complete de utilizare.
NOU! Livrare gratuita in toata tara prin Posta Romana.
Contact: kombuchaciuperca@yahoo.com sau 0788956713
kombu
Postat pe 11 Noiembrie 2012 20:46
Crestem cuiperci de peste 2 ani, toate ciupercile sunt viguroase, sanatoase. Le livram in bidonas de plastic impreuna cu ceai pentru ca ciuperca sa se poata hrani pe drum.
Livram oriunde in tara.

Pretul este 15 lei/buc (cel mai mic pret din tara).

Vindem si ceai 8 lei/litru. Folosim doar ceai negru si nu folosim zahar, doar miere de albine.

Daca sunteti interesati, trimiteti-mi un email la Maria_Ard@ymail.com
Multa sanatate!
garbo_385617
Postat pe 7 Octombrie 2013 04:45

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
tratamente naturiste pt un par frumos 6 De la: preciouss 2 Februarie 2010 22:47
Plantamed - Tratamente unice din plante 2 De la: Andreea1983 27 Iulie 2016 18:13
energia cosmica-bioenergia si secretele ei 3 De la: persidadamian 18 Februarie 2010 21:06
AMINTIRI DESPRE VIITOR 58 De la: AMOREZATUL 5 Ianuarie 2014 09:01
culori binefacatoare 3 De la: doraXtreme 24 Iunie 2010 03:27
Setari Cookie-uri