prima mea iubire

In cazul unei intalniri cu prima iubire, amintirile au un efect atat de puternic, incat pot sa-ti influenteze starea psihologica si sa-ti afecteze relatia. Chiar daca ramane ascunsa,este o legatura puternica, care poate reincepe cu o forta foarte puternica dupa cateva zeci de anii.
Se spune ca prima dragoste creeaza o dependenta mai puternica decat orice drog. poate deveni un etalon , la care se raporteaza toate viitoarele relatii ale unui individ.
Barbatii pastreaza intr-un coltisor al inimii lor amintirea primei iubite. Si, chiar daca intr-un final relatia se termina, prima iubire isi lasa amprenta pentru totdeauna si influenteaza modul in care vedem dragostea, relatiile si viata de cuplu.
Mie asa mi s-a intamplat.Si sunt cel mai fericit om si cel mai nefericit !Fericit ca sunt cu iubirea mea dintai, nefericit ,ca am pierdut anii in o casnicie,care oricum era sortita esecului. Partenerii din trecut sunt o dovada vie ca o casnicie iti poate fii distrusa.
Cum te-ai indragostit pentru prima oara si cum a fost aceasta experienta pentru tine?
Tie ti s-a intamplat sa inchei o relatie dupa ce te-ai reintalnit cu primul tau prieten?
garbo185769
Postat pe 11 Februarie 2011 00:03
cat e norma zilnica la povesti d-astea pe forum, nene?...
zambil
Postat pe 11 Februarie 2011 09:39
fara numar.. fara numar..
roby_cado
Postat pe 11 Februarie 2011 09:45
SUNT OAMENI CARE TRAIESC ZIUA DE AZI CA SI CUM AR FI ULTIMA SI BATRANI CARE O TRAIESC CA SI CUM AR FI PRIMA;

Interviu cu Dumnezeu
de Octavian Paler

- Ai vrea s-mi iei un interviu, deci... zise Dumnezeu.
- Dac ai timp... i-am rspuns.
Dumnezeu a zmbit.
- Timpul meu este eternitatea...
Ce ntrebri ai vrea s-mi pui ?
- Ce te surprinde cel mai mult la oameni ?
Dumnezeu mi-a rspuns:
Faptul c se plictisesc de copilrie, se grbesc s creasc..., iar apoi tnjesc s fie copii;
c i pierd sntatea pentru a face bani..., iar apoi i pierd banii pentru a-i recpta sntatea.
Faptul c se gndesc cu team la viitor i uit prezentul iar astfel nu triesc nici prezentul nici viitorul;
c triesc ca i cum nu ar muri niciodat i mor ca i cum nu ar fi trit.

Dumnezeu mi-a luat mna i am stat tcui un timp.
Apoi am ntrebat:
- Ca printe, care ar fi cteva dintre leciile de via pe care ai dori s le nvee copiii ti ?
-
- S nvee c dureaz doar cteva secunde s deschid rni profunde n inima celor pe care i iubesc...,i c dureaz mai muli ani pentru ca acestea s se vindece ;
- S nvee c un om bogat nu este acela care are cel mai mult, ci acela care are nevoie de cel mai puin ;
- S nvee c exist oameni care i iubesc dar, pur i simplu nc nu tiu s-si exprime sentimentele ;
- S nvee c doi oameni se pot uita la acelai lucru si c pot s-l vad n mod diferit ;
- S nvee c nu este suficient s-i ierte pe ceilalti i c, de asemenea, trebuie s se ierte pe ei nii.
-
- Mulumesc pentru timpul acordat..., am zis umil. Ar mai fi ceva ce ai dori ca oamenii s tie?

Dumnezeu m-a privit zmbind i a spus:
- Doar faptul c sunt aici, ntotdeauna.

Cu respect!

garbo185769
Postat pe 11 Februarie 2011 20:57
"- Ca printe, care ar fi cteva dintre leciile de via pe care ai dori s le nvee copiii ti ?
-
- S nvee c dureaz doar cteva secunde s deschid rni profunde n inima celor pe care i iubesc...,i c dureaz mai muli ani pentru ca acestea s se vindece ;
- S nvee c un om bogat nu este acela care are cel mai mult, ci acela care are nevoie de cel mai puin ;
- S nvee c exist oameni care i iubesc dar, pur i simplu nc nu tiu s-si exprime sentimentele ;
- S nvee c doi oameni se pot uita la acelai lucru si c pot s-l vad n mod diferit ;
- S nvee c nu este suficient s-i ierte pe ceilalti i c, de asemenea, trebuie s se ierte pe ei nii."



-
eladaela
Postat pe 11 Februarie 2011 21:02
De la: garbo185769, la data 2011-02-11 00:03:07In cazul unei intalniri cu prima iubire, amintirile au un efect atat de puternic, incat pot sa-ti influenteze starea psihologica si sa-ti afecteze relatia. Chiar daca ramane ascunsa,este o legatura puternica, care poate reincepe cu o forta foarte puternica dupa cateva zeci de anii.
Se spune ca prima dragoste creeaza o dependenta mai puternica decat orice drog. poate deveni un etalon , la care se raporteaza toate viitoarele relatii ale unui individ.
Barbatii pastreaza intr-un coltisor al inimii lor amintirea primei iubite. Si, chiar daca intr-un final relatia se termina, prima iubire isi lasa amprenta pentru totdeauna si influenteaza modul in care vedem dragostea, relatiile si viata de cuplu.
Mie asa mi s-a intamplat.Si sunt cel mai fericit om si cel mai nefericit !Fericit ca sunt cu iubirea mea dintai, nefericit ,ca am pierdut anii in o casnicie,care oricum era sortita esecului. Partenerii din trecut sunt o dovada vie ca o casnicie iti poate fii distrusa.
Cum te-ai indragostit pentru prima oara si cum a fost aceasta experienta pentru tine?
Tie ti s-a intamplat sa inchei o relatie dupa ce te-ai reintalnit cu primul tau prieten?


lasand gluma la o parte pot sa spun ca trec prin ceva asemanator,diferenta este ca eu nu aveam o alta relatie, ce pot sa spun acum , sa intamplat sa ne regasim cand poate nici nu mai speram,l-am iubit mereu,l-am visat mereu,nu mi-l puteam scoate din minte nicicum,era ca si cum ar fi fost plecat undeva iar eu il asteptam fara sa stiu daca vreodata va mai reveni in viata
mea,acum sunt foarte fericita ca l-am regasit si foarte nefericita ca el trece printr-un divort si chiar daca ma iubeste stiu ca sufera.Sper ca intr-o zi toate astea vor trece ,vor fi date uitarii iar noi doi vom fi fericiti,traiesc cu aceasta speranta in suflet si astept vremuri mai bune pt ca soarta cruda cum este ea de obicei a pus intre noi cateva mii de km,in fine il iubesc,l-am iubit si il voi iubi mereu.
tie iti doresc sa fi fericit cu prima ta iubire,uita esecul avut si mergi mai departe viata este scurta si trebuie traita.
bafta.
carmenere
Postat pe 12 Februarie 2011 19:05
De la: garbo185769, la data 2011-02-11 20:57:29SUNT OAMENI CARE TRAIESC ZIUA DE AZI CA SI CUM AR FI ULTIMA SI BATRANI CARE O TRAIESC CA SI CUM AR FI PRIMA;

Interviu cu Dumnezeu
de Octavian Paler

- Ai vrea s-mi iei un interviu, deci... zise Dumnezeu.
- Dac ai timp... i-am rspuns.
Dumnezeu a zmbit.
- Timpul meu este eternitatea...
Ce ntrebri ai vrea s-mi pui ?
- Ce te surprinde cel mai mult la oameni ?
Dumnezeu mi-a rspuns:
Faptul c se plictisesc de copilrie, se grbesc s creasc..., iar apoi tnjesc s fie copii;
c i pierd sntatea pentru a face bani..., iar apoi i pierd banii pentru a-i recpta sntatea.
Faptul c se gndesc cu team la viitor i uit prezentul iar astfel nu triesc nici prezentul nici viitorul;
c triesc ca i cum nu ar muri niciodat i mor ca i cum nu ar fi trit.

Dumnezeu mi-a luat mna i am stat tcui un timp.
Apoi am ntrebat:
- Ca printe, care ar fi cteva dintre leciile de via pe care ai dori s le nvee copiii ti ?
-
- S nvee c dureaz doar cteva secunde s deschid rni profunde n inima celor pe care i iubesc...,i c dureaz mai muli ani pentru ca acestea s se vindece ;
- S nvee c un om bogat nu este acela care are cel mai mult, ci acela care are nevoie de cel mai puin ;
- S nvee c exist oameni care i iubesc dar, pur i simplu nc nu tiu s-si exprime sentimentele ;
- S nvee c doi oameni se pot uita la acelai lucru si c pot s-l vad n mod diferit ;
- S nvee c nu este suficient s-i ierte pe ceilalti i c, de asemenea, trebuie s se ierte pe ei nii.
-
- Mulumesc pentru timpul acordat..., am zis umil. Ar mai fi ceva ce ai dori ca oamenii s tie?

Dumnezeu m-a privit zmbind i a spus:
- Doar faptul c sunt aici, ntotdeauna.

Cu respect!



OCTAVIAN PALER,imi place cu adevarat.
carmenere
Postat pe 13 Februarie 2011 19:09
Eu chiar te inteleg, spre deosebire de altii care nu fac altceva decat sa-si dea cu parerea, in conditiile in care nu au trecut prin asemenea situatie.
Dupa 10 ani m-am reintalnit cu prima mea iubire, amandoi aveam la momentul respectiv o relatie, subreda bineinteles.
Finalul a fost acela ca, acum suntem casatoriti si fericiti.
Vesnic_Tanara
Postat pe 13 Februarie 2011 19:16
De la: vesnic_tanara, la data 2011-02-13 19:16:58 Eu chiar te inteleg, spre deosebire de altii care nu fac altceva decat sa-si dea cu parerea, in conditiile in care nu au trecut prin asemenea situatie.
Dupa 10 ani m-am reintalnit cu prima mea iubire, amandoi aveam la momentul respectiv o relatie, subreda bineinteles.
Finalul a fost acela ca, acum suntem casatoriti si fericiti.


ma bucur sincer pentru voi,
noi suntem in asteptare eu sunt singura iar el mai are doua saptamani pana la finalizarea divortului,sper sa ne ajute d-zeu si la un momentdat sa fim impreuna
avem unul pt celalat aceleasi sentimente nealterate de timp.
felicitari pt curaj.
carmenere
Postat pe 13 Februarie 2011 22:24
De la: garbo186210, la data 2011-02-13 22:24:04
De la: vesnic_tanara, la data 2011-02-13 19:16:58 Eu chiar te inteleg, spre deosebire de altii care nu fac altceva decat sa-si dea cu parerea, in conditiile in care nu au trecut prin asemenea situatie.
Dupa 10 ani m-am reintalnit cu prima mea iubire, amandoi aveam la momentul respectiv o relatie, subreda bineinteles.
Finalul a fost acela ca, acum suntem casatoriti si fericiti.


ma bucur sincer pentru voi,
noi suntem in asteptare eu sunt singura iar el mai are doua saptamani pana la finalizarea divortului,sper sa ne ajute d-zeu si la un momentdat sa fim impreuna
avem unul pt celalat aceleasi sentimente nealterate de timp.
felicitari pt curaj.



Ei da! Sa nu crezi ca a fost chiar atat de simplu pana sa ajungem sa implinim ceea ce ne propusesem. Au fost piedici, prejudecati dar parca orbiseram, asurziseram, nu auzeam decat ce ne dicta inima.
Sa-ti dea D-zeu intelepciune si multa iubire sa poti merge mai departe.
Vesnic_Tanara
Postat pe 14 Februarie 2011 20:13
si daca iubirea aia era asa de puternica, de ce s-a rupt relatia atunci?
Sorry...dar in ciorbite reincalzite nu cred. Atunci cind o alta a intrat in viata lui DUPA TINE, continui sa cred ca nu era al tau... si, in continuare, nu e.
quasaria
Postat pe 14 Februarie 2011 20:29
Motivele pentru care oamenii ajung s se despart sunt dintre cele mai diverse.

Nu n puine cazuri, femeia i brbatul nu tiu s se despart la vreme. Ateapt s dispar tot ce i-a apropiat i legat, pn ajung s le fie sil de ei. n loc s transforme desprirea nsi n ceva deosebit, de care s-i aduc aminte cu duioie mai trziu, trsc un rest de dragoste ca un hoit care miroase urt. - Octavian Paler

Dragostea doare doar cand nu este consumata. Cand se sfarseste relatia inainte sa se sfarseasca sentimentul. Ea te doare nu pentru ca a fost prima, ci pentru ca mereu te intrebi............................stiu si eu ce s-ar fi intamplat ?!

Daca iubesti pe cineva,lasa-l liber. Daca se va intoarce iti apartine. Daca nu se va intoarce nu ti-a apartinut niciodata.

kate_av
Postat pe 15 Februarie 2011 06:56
si atunci cand relatia se termina fara ca cei doi sa aiva vreo vina,cum se numeste?
in cazul nostru a intervenit mama mea pe care eu am ascultat-o datorita faptului ca aveam 17 ani,daca as fi fost mai mare sau cel putin majora cred ca altfel ar fi stat lucrurile,in plus de asta intre mine si el a existat oarecum o legatura ,simteam nevoia sa stim unul despre celalalt,tot ce am mai facut,ce sa intamplat pana intr-o zi cand firul s-a rup.Acum l-am reanodat si sper sa nu mai cedeze vreodata.
cel putin sper.
carmenere
Postat pe 15 Februarie 2011 14:26
De la: vesnic_tanara, la data 2011-02-14 20:13:03
De la: garbo186210, la data 2011-02-13 22:24:04
De la: vesnic_tanara, la data 2011-02-13 19:16:58 Eu chiar te inteleg, spre deosebire de altii care nu fac altceva decat sa-si dea cu parerea, in conditiile in care nu au trecut prin asemenea situatie.
Dupa 10 ani m-am reintalnit cu prima mea iubire, amandoi aveam la momentul respectiv o relatie, subreda bineinteles.
Finalul a fost acela ca, acum suntem casatoriti si fericiti.


ma bucur sincer pentru voi,
noi suntem in asteptare eu sunt singura iar el mai are doua saptamani pana la finalizarea divortului,sper sa ne ajute d-zeu si la un momentdat sa fim impreuna
avem unul pt celalat aceleasi sentimente nealterate de timp.
felicitari pt curaj.



Ei da! Sa nu crezi ca a fost chiar atat de simplu pana sa ajungem sa implinim ceea ce ne propusesem. Au fost piedici, prejudecati dar parca orbiseram, asurziseram, nu auzeam decat ce ne dicta inima.
Sa-ti dea D-zeu intelepciune si multa iubire sa poti merge mai departe.



offf....si la noi crezi ca este simplu,el acum este in divort,eu in urma cu aproape un an am plecat din tara,etc
piedici,piedici si iar piedici
sper sa trecem cu bine peste toate
multumesc pentru incurajare.
carmenere
Postat pe 15 Februarie 2011 14:28
PRIMA IUBIRE .... INTAI L-AM URAT ....... APOI , L-AM IUBIT CUM N-AM SA MAI IUBESC VREODATA , AM FOST NUMAI A LUI .... VIATA NU NE-A VRUT IMPREUNA ... CAND M-A CERUT IN CASATORIE L-AM REFUZAT , DE CE ? DIN ORGOLIU , DIN PROSTIE , NU STIU .... NE-AM DESPARTIT . S-A CASATORIT . UNEORI VORBEAM LA TELEFON , NE INTALNEAM SI VORBEAM ORE INTREGI . M-AM CASATORIT SI EU ........ SI TOTUSI ... INCA NE DUCEM DORUL , TANJIM DUPA DRAGOSTEA NOASTRA NEBUNA ...NU SE MAI POATE ... CEVA NU A MERS ATUNCI IN RELATIA NOASTRA SI NE-AM DESPARTIT . NU AM VRUT SA RISC NIMIC , POATE MI-A FOST TEAMA DE ESEC . ..N-AM VRUT NICIODATA SA-I FIU AMANTA SI NICI ACUM NU VREAU - DIN ORGOLIU SI ORICUM NU VREA SA-I FIU AMANTA - VREA SA-I FIU SOTIE . SA DIVORTAM . ACUM SIMT CA MA IUBESTE . S-A MATURIZAT . ORICAND AM NEVOIE DE EL ESTE PREZENT DESI , STIE CA N-AM SA-I CEDEZ ... DE FAPT NICI NU INSISTA , VREA DOAR SA-MI DEMONSTREZE CA NU M-A UITAT SI CA INCA MA MAI IUBESTE .
NICI UNUL DIN NOI NU ESTE PE DEPLIN FERICIT ... LIPSESTE CEVA ...
oanas_2004
Postat pe 15 Februarie 2011 18:09
topic de depresivi, mamica ...

mergeti, maica, in terapie, ajuta !
Freya__
Postat pe 15 Februarie 2011 18:13
PSIHOLOGIC VORBIND CAND NU SUNTEM IMPACATI SUFLETESTE CU FAPTELE NOASTRE , CU DECIZIILE LUTE LA UN MOMENT DAT , SUFLETUL SE MACINA SI-TI PUNE INTREBARI , SI-SI DORESTE CE TU AI HOTARAT CU MINTEA SI NU CU EL , CU SUFLETUL .
oanas_2004
Postat pe 15 Februarie 2011 18:21
AICI SUNTEM CA LA PSIHOLOG SI MAI E SI GRATIS
oanas_2004
Postat pe 15 Februarie 2011 18:37
Freya__
Postat pe 15 Februarie 2011 19:51
De la: garbo186210, la data 2011-02-15 14:26:07si atunci cand relatia se termina fara ca cei doi sa aiva vreo vina,cum se numeste?
in cazul nostru a intervenit mama mea pe care eu am ascultat-o datorita faptului ca aveam 17 ani,daca as fi fost mai mare sau cel putin majora cred ca altfel ar fi stat lucrurile,in plus de asta intre mine si el a existat oarecum o legatura ,simteam nevoia sa stim unul despre celalalt,tot ce am mai facut,ce sa intamplat pana intr-o zi cand firul s-a rup.Acum l-am reanodat si sper sa nu mai cedeze vreodata.
cel putin sper.


relatia nu se termina niciodata fara sa aiba cei doi vreo vina. Nimeni din afara nu poate incheia o relatie intre doi oameni. Nici mama, nici tata, nici bunica...sau papa de la roma.
Daca relatia se incheie, inseamna ca a fost fragila, si la fel au fost sentimentele care au stat la baza ei. Sigur, dupa un timp capata aura de love of your life - dar, daca fi fost asa, nu s-ar fi terminat. Ati fi avut puterea sa o mentineti.
quasaria
Postat pe 15 Februarie 2011 20:50
De la: quasaria, la data 2011-02-14 20:29:06si daca iubirea aia era asa de puternica, de ce s-a rupt relatia atunci?
Sorry...dar in ciorbite reincalzite nu cred. Atunci cind o alta a intrat in viata lui DUPA TINE, continui sa cred ca nu era al tau... si, in continuare, nu e.



N-ai fost pusa in situatia sa mananci ,,ciorbita''reicalzita niciodata? Sigur, ai sa raspunzi ca nu, dar nu se stie ce-ti rezerva viitorul.
Mai mult decat atat, nimeni nu-i proprietatea nimanui.Poti sa crezi ca-i al tau si numai al tau si sa constati la un moment dat ca te-ai inselat.
Vesnic_Tanara
Postat pe 15 Februarie 2011 21:18
De la: oanas_2004, la data 2011-02-15 18:37:25 AICI SUNTEM CA LA PSIHOLOG SI MAI E SI GRATIS



bravo oanas,ai pus degetul pe rana.
carmenere
Postat pe 15 Februarie 2011 23:30
De la: quasaria, la data 2011-02-15 20:50:11
De la: garbo186210, la data 2011-02-15 14:26:07si atunci cand relatia se termina fara ca cei doi sa aiva vreo vina,cum se numeste?
in cazul nostru a intervenit mama mea pe care eu am ascultat-o datorita faptului ca aveam 17 ani,daca as fi fost mai mare sau cel putin majora cred ca altfel ar fi stat lucrurile,in plus de asta intre mine si el a existat oarecum o legatura ,simteam nevoia sa stim unul despre celalalt,tot ce am mai facut,ce sa intamplat pana intr-o zi cand firul s-a rup.Acum l-am reanodat si sper sa nu mai cedeze vreodata.
cel putin sper.


relatia nu se termina niciodata fara sa aiba cei doi vreo vina. Nimeni din afara nu poate incheia o relatie intre doi oameni. Nici mama, nici tata, nici bunica...sau papa de la roma.
Daca relatia se incheie, inseamna ca a fost fragila, si la fel au fost sentimentele care au stat la baza ei. Sigur, dupa un timp capata aura de love of your life - dar, daca fi fost asa, nu s-ar fi terminat. Ati fi avut puterea sa o mentineti.



la placinte inainte la razboi inapoi,
la 17 ani si tu ai fi facut-o
bla,bla,hai sa vorbim.
carmenere
Postat pe 15 Februarie 2011 23:34
buna sunt lorena am 18 daca vreti sa vb intrati pe idul meu loreenna_2006 nb paaaa
garbo185088
Postat pe 17 Februarie 2011 03:05
de ce
ameno
Postat pe 17 Februarie 2011 11:35
De la: garbo185088, la data 2011-02-17 03:05:25buna sunt lorena am 18 daca vreti sa vb intrati pe idul meu loreenna_2006 nb paaaa

o fi vreo hot line si noi nu stim
tusi_Oli
Postat pe 17 Februarie 2011 11:41
mai fata zice ca are 18...18 ce??????
dancris
Postat pe 17 Februarie 2011 11:44
De la: dancris, la data 2011-02-17 11:44:29mai fata zice ca are 18...18 ce??????

cm adancime
tusi_Oli
Postat pe 17 Februarie 2011 12:17
indiscretelor
ameno
Postat pe 17 Februarie 2011 12:18
cam adanc...
dancris
Postat pe 17 Februarie 2011 12:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Valentine's Day 38 De la: loving 5 Aprilie 2014 19:14
CINE ESTE VINOVAT...? EU SAU EL????? 69 De la: Thor_again 14 Martie 2011 16:07
Relație de cuplu fără intimitate 14 De la: garbo_472262 3 Septembrie 2017 21:01
indragostit vesnic de aceeasi femeie 210 De la: quasaria 22 Noiembrie 2009 22:52
ce sa fac iubesc un barbat insurat 25 De la: gogu230672 4 August 2009 23:12
Setari Cookie-uri