buna

as dori sa stiu si eu daca imi platesc cartea de munca pot lua prenatal?
loredana2289
Postat pe 7 Februarie 2011 16:56
in ce sens sa-ti platesti cartea de munca?
Vroiai sa intrebi daca iti platesti tu contributiile la sanatate? La un moment dat se putea, acum nu mai stiu. Trebuie sa mergi la Casa de Asigurari de Sanatate din orasul tau si sa intrebi.
cricat
Postat pe 10 Februarie 2011 01:02
Buna Loredana
Eu stiu ca se poate, in sensul ca inchei un contract la CAS, unde platesti contributia lunar, calculat cel putin la salariul minim pe economie, (evident si la sume mai mari se poate, depinde cat esti discpusa tu sa platesti) asta pentru a putea beneficia de indemnizatie pana la 2 ani. Aceasta contributie este practic contributia care se plateste pentru pensie cand esti angajat. Referitor la sanatate, daca nu esti angajata, iar sotul tau este, pentru ca sa nu platesti si tu aceasta contributie, se poate face contract de coasigurat.
Nu stiu daca intre timp s-a modificat ceva referitor la ce am scris eu, (am lucrat ca economist pana acu....ceva vreme) dar daca faci un drum pana la ei, afli exact cum trebuie sa procedezi. Oricum, poate sunt si alte fete pe aici care inca lucreaza in domeniu si pot sa iti dea mai multe informatii.Daca esti insarcinata cred ca nu poti plati din urma, astfel incat sa acumulezi 12 luni inainte de a naste. Dar dupa cum am mai scris, mai bine mergi pana la ei si te interesezi.
Oricum, sper ca te ajuta cu ceva aceste informatii.
Dissi
Postat pe 13 Mai 2011 13:48

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cerccetare - Alimentatia copiilor sub 5 ani 1 De la: garbo_3768 29 Mai 2012 02:06
Copiii si Internetul ... 27 De la: sorinescu_alina 25 Noiembrie 2011 12:09
Buna! 29 De la: lady_in_black1 9 August 2010 10:22
dermatita atopica 5 De la: garbo180464 2 Mai 2011 15:37
Ce trebuie sa faca un om ca sa devina mai bun? 15 De la: yanyacharberet 16 Noiembrie 2009 20:26
Setari Cookie-uri