Schimbarea anvelopelor

Buna, fetelor!
M-am straduit sa gasesc un topic cu ceva auto dar n-am dat de nimic. Mi-e greu sa cred insa ca nu conduceti si nu aveti masini.
Marea mea dilema de vreo saptamana incoace este unde sa-mi schimb cauciucurile. Sunt total pe dinafara cu informatiile pe subiect asa ca as vrea sa dau de niste oameni de treaba care sa imi explice ce si cum si sa nu ma jecmaneasca de bani.
Ceva experiente pozitive? Pleaseee share. Va pup :*
cristi_iordache
Postat pe 18 Ianuarie 2011 14:58
Eu am dat de niste baieti grozavi la mine in cartier, pe Barbu Vacarescu. Le-am schimbat de cateva saptamani, imediat ce a inceput sa ninga, ca m-am panicat si mi-am dat seama ca nu are rost sa fac eu pe grozava si sa conduc iarna cu cauciucuri de vara.
Mi-am pus unele Nokian, la recomandarea domnilor de acolo. Sunt cam cele mai bune de iarna si nu risti sa te invarti pe sosea.
ileana_damian
Postat pe 18 Ianuarie 2011 15:21
Michelin sau Good Year. Chiar daca ti se par mult prea scumpe si mult prea bagate in reclame, crede-ma, fac toti banii!
A, si nu uita: indiferent de caucioacele pe care te hotarasti sa le pui, imediat dupa ce le-ai schimbat verifica -si eventual regleaza- unghiurile de fuga. Asta ca sa nu ai surprize cu cauciucuri mancate dupa cateva luni.
Thor_again
Postat pe 18 Ianuarie 2011 15:30
Ileano, tot pe Barbu Vacarescu dai si de Bacania Veche, daca nu ai dat deja de Marius ...
Bune produse are colea!
Thor_again
Postat pe 18 Ianuarie 2011 15:33
Nu stiam de Bacania Veche. Am dat acum un search sa ma lamuresc. Nu suna deloc rau.
M-ai derutat complet cu ce zici tu acolo cu unghiurile de fuga. O sa intru din nou pe la service cand mai trec pe acolo sa intreb daca au verificat asta si daca e necesar. Probabil ca or fi facut deja, dar la cat de in pom sunt eu cu treburile astea, hard to say.
Mersi oricum de info ;)
ileana_damian
Postat pe 18 Ianuarie 2011 20:02
Vad ca ati insirat aici niste marci, Michelin, GoodYear, Nokian. Astea le gasesti in principiu prin orice service?
cristi_iordache
Postat pe 19 Ianuarie 2011 15:21
depinde...dar cauta un service serios si intreaba daca iti tin in custodie pe perioada iernii anvelopele de vara,asa macar te scapi de grija depozitarii lor.
si da este important ce zice Thor, cine ti le schimba sa faca atat unghiul de fuga(geometria) cat si echilibrarea lor( daca ai geanta indoita vreo doua ciocane face minuni).

vad ca esti in ceata cu unghiurile de fuga
fa si tu un drum pe o sosea cat de cat dreapta si vezi daca trage volanul stanga sau dreapta.Daca trage volanul trebuie facuta geometria, daca merge drept si eventual are joc la volan trebuiesc echilibrate rotile ( sau poate sunt duse anvelopele).Schimba fata pe spate sau vezi ce iti zic la services.
Bafta!
ameno
Postat pe 21 Ianuarie 2011 15:07
@Ameno, mii de multumiri. Incepe sa dispara ceata din capul meu
Cat despre depozitat, se puteau lasa acolo unde am fost eu cauciucurile de vara. Buna treaba asta! Unde Dumnezeului sa le depozitezi intr-un apartament in Bucuresti?
ileana_damian
Postat pe 24 Ianuarie 2011 17:47
cu placere si spor la condus!
grija mare cu poleiul, nu frana brusc si tine distanta corspunzatoare.
ameno
Postat pe 25 Ianuarie 2011 10:52
Tocmai ce am vazut azi doua tamponari. Sa nu-l omori pe unul d-asta care umbla fara cauciucuri de iarna?
cristi_iordache
Postat pe 25 Ianuarie 2011 17:19
ca pana cu vreo cativa ani cu ce papucii iepii mergeai iarna ?????????
jeanette40
Postat pe 25 Ianuarie 2011 17:26
ufishor
Postat pe 25 Ianuarie 2011 17:28
De la: cristi_iordache, la data 2011-01-25 17:19:28Tocmai ce am vazut azi doua tamponari. Sa nu-l omori pe unul d-asta care umbla fara cauciucuri de iarna?

nene cand e gheata sub zapada poti sa-ti montezi anvelope cu zimti si tot aluneci.
cum ziceam mai sus, nu franati brusc si tineti distanta...........sau luati tramvaiul
ameno
Postat pe 26 Ianuarie 2011 10:18
parca numa' pe sosele...
iasomia
Postat pe 27 Ianuarie 2011 17:59
cristache

erai deasupra mea,babe...
bre
da' dispar postarile intr-o veselie,te miri care...cum zic si io ceva adanc,cum dispare postarea aluia de deasupra mea...



iasomia
Postat pe 28 Ianuarie 2011 16:35
Mda, dubios ca dispar unele lucruri.
Anyway, vad ca de iarna viitoare se aplica legea cu anvelope oblogatorii de iarna. Sa vezi atunci ce or sa creasca preturile. Se pare ca am facut investitie buna
cristi_iordache
Postat pe 31 Ianuarie 2011 18:23
Am citit si eu azi despre legea asta. Masura este deja implementata in majoritatea statelor Europene si nu numai.
La urma urmei, desi cam ustura la buzunar achizitia, tind sa fiu de acord cu legea atata timp cat reduce riscurile de pe sosea.
ileana_damian
Postat pe 1 Februarie 2011 18:31
Mdap, iar ce am scris eu mai sus e sustinut si de faptul ca pe piata de materii prime s-a marit cu 85% pretul cauciucului. S-ar putea sa o ia de-a dreptul razna preturile la iarna.
cristi_iordache
Postat pe 2 Februarie 2011 16:22
bre, aia de pe Barbu Vacarescu nu sunt tot aia care au si in la Razoare? daca da, sunt geniali.
Am mers al ei si m-au rezolvat instant, sfaturi bune si un stoc f mare de produse, pt toate buzunarele.

Mi-a placut mult ca desi's fomeie (si blonda vopsita) au avut rabdare sa imi explice care e faza cu marcile de care ma intrebat eu, de ce asa si nu invers, sau de ce mai bine imi iau de iarna si nu all seasons (eu aveam de vara din fabrica pe masina) si nu am dat o avere, mai ales ca vb de sigurantea mea si a copilului meu pe care il duc / aduc de la scoala.
Autozone sunt f ok (daca despr eei era vb) si ii recomand cu mare drag!

plus ca va bat la cap sa va luati cauciucuri de iarna neaparat :D

Ariad
Postat pe 3 Februarie 2011 16:16
Da, despre ei vorbeam. Au o sigla asa cu patratele care seamana cu aia de la Unirea. Anyway, baieti faini dupa cum spuneam
ileana_damian
Postat pe 3 Februarie 2011 20:01
tre' sa recunosc ca ma distrez cand vad reclama d-asta mascata...

si cand suntem considerati tampitei...

si stereo,ashea..

distractie placuta....
iasomia
Postat pe 11 Februarie 2011 09:55

Mami iaso, ce mi se pare mie mai haios e modul cum mi-au intors vorbele... Eu vorbeam de Bacania Veche a lui Marius Tudosie, de pe Barbu Vacarescu, ei au dat-o pe nush' ce service "ultraprofesionist"
Thor_again
Postat pe 11 Februarie 2011 10:08
iasomia
Postat pe 11 Februarie 2011 10:10
eu vorbeam de ala de pe malul begai baieti de treaba si iti tin si in custodie anvelopele
ameno
Postat pe 11 Februarie 2011 11:58

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
legislatie rutiera 8 De la: ellyssa 24 Octombrie 2009 15:06
banc 1 De la: francisca 17 Septembrie 2008 17:11
cum se inteleg soacra:BERBEC si nora:RAC? 13 De la: jacklin 31 Mai 2012 10:47
cuptorul cu microunde 4 De la: luciacalciu 20 Februarie 2010 07:54
buna ziua 1 De la: banciu13 24 Februarie 2010 21:31
Setari Cookie-uri