Pe cine nu lasi sa moara, nu te lasa sa traiesti

Am o relatie cu un barbat divortat, cu 2 copii. Nu suntem casatoriti cu acte dar de 2 ani formam un cuplu, impartim acelasi dumicat de paine, deci cred ca pot sa-l consider sotul meu. Din partea copiilor lui nu intampin nici un fel de dificultati, week-end-urile, vacantele si le petrec la noi, asadar sotul meu nu pleaca niciodata de acasa sub pretextul ca isi viziteaza copiii.
Problemele vin tocmai din partea fostei, al carei scop in viata, mai nou, a devenit sa ma sicaneze si sa ma atace pe mine prin orice mijloace. Nu inteleg de ce face toate astea, din moment ce ea este cea care a intentat divortul; nu inteleg de ce nu-i permite barbatului pe care ea l-a considerat bun de aruncat sa-si traiasca linistit viata mai departe langa altcineva.
Desi imi dau seama cat de penibila este si reactia cea mai potrivita ar fi sa o ignor, sa nu bag in seama rautatile ei, ma deranjeaza foarte tare, spre exemplu, faptul ca spune cunoscutilor ca nu au divortat si posteaza pe siturile de socializare fotografii cu ei amandoi de pe vremea cand erau impreuna, adaugand comentarii care sa creeze impresia ca acesta inca o curteaza. Sotul meu a incercat o abordare directa, cerandu-i sa retraga pozele de pe site; efectul... a mai adaugat inca 10! Este deranjant!
Eu ce-ar trebui sa fac in situatia asta? Sa ma casatoresc cu el si sa-mi lipesc certificatul in frunte, ca sa-mi oficializez statutul si pozitia in ochii cunoscutilor si sa-i inchid ei gura?
Handybel
Postat pe 18 Ianuarie 2011 12:11
ignor-o! doar atat...
michelle_
Postat pe 18 Ianuarie 2011 12:21
si eu zic la fel.... sa o ignori. La un moment dat o sa inceteze. Daca aveti cunostinte comune acestea stiu care este situatia adevarata.
cricat
Postat pe 18 Ianuarie 2011 22:58
Stiu ca asa ar fi cel mai bine, aveti dreptate! Insa de la teorie la practica e cale lunga...
Ar fi trebuit sa inceteze, au trecut deja 2 ani.
Handybel
Postat pe 19 Ianuarie 2011 13:12
De la: Handybel, la data 2011-01-18 12:11:01Am o relatie cu un barbat divortat, cu 2 copii. Nu suntem casatoriti cu acte dar de 2 ani formam un cuplu, impartim acelasi dumicat de paine, deci cred ca pot sa-l consider sotul meu. Din partea copiilor lui nu intampin nici un fel de dificultati, week-end-urile, vacantele si le petrec la noi, asadar sotul meu nu pleaca niciodata de acasa sub pretextul ca isi viziteaza copiii.
Problemele vin tocmai din partea fostei, al carei scop in viata, mai nou, a devenit sa ma sicaneze si sa ma atace pe mine prin orice mijloace. Nu inteleg de ce face toate astea, din moment ce ea este cea care a intentat divortul; nu inteleg de ce nu-i permite barbatului pe care ea l-a considerat bun de aruncat sa-si traiasca linistit viata mai departe langa altcineva.
Desi imi dau seama cat de penibila este si reactia cea mai potrivita ar fi sa o ignor, sa nu bag in seama rautatile ei, ma deranjeaza foarte tare, spre exemplu, faptul ca spune cunoscutilor ca nu au divortat si posteaza pe siturile de socializare fotografii cu ei amandoi de pe vremea cand erau impreuna, adaugand comentarii care sa creeze impresia ca acesta inca o curteaza. Sotul meu a incercat o abordare directa, cerandu-i sa retraga pozele de pe site; efectul... a mai adaugat inca 10! Este deranjant!
Eu ce-ar trebui sa fac in situatia asta? Sa ma casatoresc cu el si sa-mi lipesc certificatul in frunte, ca sa-mi oficializez statutul si pozitia in ochii cunoscutilor si sa-i inchid ei gura?



Scuze, am si eu o intrebare. De unde ai aflat ca ea posteaza pe site-urile de socializare? E ciudat - pentru ca acolo ideea e sa fii libera - nu?
Lady_Di
Postat pe 19 Ianuarie 2011 15:08
Ce-ti pasa tie ce impresie creaza ea pe siturile de socializare? Cine sta pe site-urile alea?
Sfat: Nu-ti amari degeaba viata.
Lady_Di
Postat pe 19 Ianuarie 2011 15:10
De la: Lady_Di, la data 2011-01-19 15:08:11
Scuze, am si eu o intrebare. De unde ai aflat ca ea posteaza pe site-urile de socializare? E ciudat - pentru ca acolo ideea e sa fii libera - nu?


Am aflat intamplator; unul din copii si-a accesat contul de pe laptopul meu si a uitat sa-l inchida. Nu stiu de ce isi deschid unii conturi pe siturile de socializare, cert este ca ea pune pe tapet o relatie de mult incheiata, iar ... culmea! ... se gasesc destui binevoitori care sa-i faca jocul si s-o sustina in campania ei de resuscitare a trecutului. Cum sa nu ma amarasc?
Handybel
Postat pe 20 Ianuarie 2011 09:08
Cred ca amandoua il tratati pe nenea ca pe o proprietate. Fosta -ca pe o proprietate la care a renuntat dar pe care o vrea inapoi, nu pentru ca ar avea nevoie de ea sau pentru ca ar aprecia-o in vreun fel, ci pur si simplu pentru ca a vazut ca acea proprietate ii este folositoare altcuiva.
Tu, il tratezi ca pe o proprietate care ti-a intrat in "parohie" si la care atenteaza altcineva. Asta e tot. Altfel, nu te-ar mai interesa pozele si comentariile celeilalte.
Cine va pune sa intrati pe acele "site-uri de socializare" ca sa vedeti ce face exa? In definitiv, ea e cea care se face de bacanie "in ochii cunoscutilor", daca chiar asta e problema. "Cunoscutii" aia, daca intr-adevar va sunt cunoscuti, stiu foarte bine situatia si rad si cu couru' de prostia respectivei. Trust me, I know what I'm saying...
Thor_again
Postat pe 20 Ianuarie 2011 09:23
Nu ati retinut ideea...
A spus ca are o relatie cu un barbat divortat, dar si cu doi copii...

......adica, ori corupem minori, ori nu mai corupem
anakin
Postat pe 20 Ianuarie 2011 10:03
De la: Thor_again, la data 2011-01-20 09:23:35Cred ca amandoua il tratati pe nenea ca pe o proprietate. Fosta -ca pe o proprietate la care a renuntat dar pe care o vrea inapoi, nu pentru ca ar avea nevoie de ea sau pentru ca ar aprecia-o in vreun fel, ci pur si simplu pentru ca a vazut ca acea proprietate ii este folositoare altcuiva.
Tu, il tratezi ca pe o proprietate care ti-a intrat in "parohie" si la care atenteaza altcineva. Asta e tot. Altfel, nu te-ar mai interesa pozele si comentariile celeilalte.
Cine va pune sa intrati pe acele "site-uri de socializare" ca sa vedeti ce face exa? In definitiv, ea e cea care se face de bacanie "in ochii cunoscutilor", daca chiar asta e problema. "Cunoscutii" aia, daca intr-adevar va sunt cunoscuti, stiu foarte bine situatia si rad si cu couru' de prostia respectivei. Trust me, I know what I'm saying...


Ai descris pe scurt si foarte obiectiv situatia cu care ma confrunt. Multumesc!
Alegerea a fost a lui sa intre in parohie; nu e vorba ca il tratez ca pe o proprietate, ci doar lupt pentru relatia mea, pentru ca asa mi se pare normal!!!!! Iar ca fosta incearca sa-mi sparga usa cu berbecul e incontestabil!
Handybel
Postat pe 20 Ianuarie 2011 10:13
Handy... poate fi si inconstienta tratarea aia ca pe o proprietate. Asta in ceea ce te priveste. Cat despre spartul usii cu berbecul... so what? E o cale de a vedea voi doi daca merge relatia voastra. Nu zice nimeni sa nu lupti pentru relatia ta, dar eu nu stiu daca cererile de genul "sterge pozele alea si nu mai comenta persuasiv" fac parte din lupta pentru relatie. Mai degraba as zice ca sunt din "alt film", si anume ala cu proprietatea.

Ignorarea individei, da, face parte din lupta pentru noua relatie. Mai sunt si alte cai, da' te las pe tine sa le gasesti, ca doar esti femeie si nu vei primi lectii acum de la un ala...
Thor_again
Postat pe 20 Ianuarie 2011 10:21
De la: anakin, la data 2011-01-20 10:03:18Nu ati retinut ideea...
A spus ca are o relatie cu un barbat divortat, dar si cu doi copii...

......adica, ori corupem minori, ori nu mai corupem


Poate daca citeai si virgula, intelegeai!
Daca foloseam conjunctia coordonatoare in loc de virgula, atunci imprimam propozitiei sensul pe care l-ai dat tu.
Handybel
Postat pe 20 Ianuarie 2011 10:22
brother, te musc de-o ureche...

handy, nu te supara pe anakin. asa e el, mai glumet, hehehe...

trebuie sa ajungi sa-l cunosti ca sa-i gusti umorul
michelle_
Postat pe 20 Ianuarie 2011 10:26
Siisss... you, little bitch!
Iote la Handy Incepe sa-mi atraga atentia cu conjunctiile alea
Mai ramane sa ma ia si cu adversative ori copulative, si deja imi declar dragostea netarmurita pentru inca cineva care stie gramatica.
Thor_again
Postat pe 20 Ianuarie 2011 10:30
rau te-ai incurcat handy
cu doi copii si cu o exa care nu-l lasa sa traiasca greu tre sa-ti fie,
daca ai nervii tari rezisti
tusi_Oli
Postat pe 20 Ianuarie 2011 10:32
"little" ? "little" zici???

acum, ca sa fiu ontopic...eu inteleg ca o deranjeaza exa ca nu se potoleste. da' stii vorba aia: lasa boul cu ata lunga ca se-mpiedica singur

handy, ma repet: ignora!
michelle_
Postat pe 20 Ianuarie 2011 10:33
Vreti sa ne radem, ne radem!
Dar la faze de prost gust cu pedofilii si alte anomalii nu pot sa ma amuz.
Astea sunt lucruri grave cu care n-ar trebui sa glumim, ci sa le punem la zid.
Handybel
Postat pe 20 Ianuarie 2011 10:37
eheeeei...n-ai prins-o tu pe rodicuta

da' chiar, copii...va mai aduceti aminte toapicul' rodicutei? il facusem eu clab de blonde intr-o vreme...
michelle_
Postat pe 20 Ianuarie 2011 10:40
Handy, nu glumim, ci le punem la zid, da' atunci cand este cazul
Aici si acum... nu e.
Thor_again
Postat pe 20 Ianuarie 2011 10:40
Pai de ce, mai handy, tu esti pedofila? Sau tu nici nu stii ce inseamna cuvantul, nu-i asa?...

In alta ordine de idei, pentru mine, ca si pentru restul celor care vorbim corect limba romana, virgula, dupa care nu urmeaza o propozitie, inseamna o simpla enumerare... asadar, gandeste un pc inainte de a te umfla in muscheti p-aci, oki?.
anakin
Postat pe 20 Ianuarie 2011 10:41
Hmmm... acum m-am lamurit. Ai cont doar de o saptamana pe aici si nu pari a fi vreo clona. So... mai ai putina rabdare sa vezi ce si cum se mananca garbo si utilizatorii de aici
Thor_again
Postat pe 20 Ianuarie 2011 10:42
ai dat-o in teoria conspiratiei, bro?

anakin, tot indragostita-s de vasile, sa stii...

mai vreau...
michelle_
Postat pe 20 Ianuarie 2011 10:45

Mai vrei Vasile, sis? Inseamna ca nu esti prea pretentioasa, daca te multumesti cu savantu' cu Dacia 1100
Thor_again
Postat pe 20 Ianuarie 2011 10:48
Rabdare, bre, inca se lucreaza.. adica suntem in santiere.
Pana atunci, ne mai distram si noi oleaca pe aici, cu niste fresh meat... prospaturi adica
anakin
Postat pe 20 Ianuarie 2011 10:49
Handy - e normal sa te simti amenintata de exa. Oricine s-ar simti la fel in situatia respectiva. Si mie mi-a luat ceva vreme sa inteleg ca exa e problema lui nu a mea. Ma enerva ca il suna, ca ii trimitea mesaje - pana intr-o zi in care am stat stramb si am judecat drept. Daca el se lasa convins de mesajele si telefoanele ei - ajuta la ceva faptul ca eu ma dau cu fundul de pamant?
Lady_Di
Postat pe 20 Ianuarie 2011 10:53
In afara de faptul ca aspectul complet inestetic al meu intr-o mare criza de gelozie in fata telefonului sunand nu poate face decat sa-l impinga in bratele exei. Cine naiba vrea sa stea cu o nebuna care te acuza de lucruri pe care le face altcineva si asupra carora tu nu ai nici un control?
Lady_Di
Postat pe 20 Ianuarie 2011 10:55
iote ce am pierdut ..........
jeanette40
Postat pe 20 Ianuarie 2011 10:55
De la: anakin, la data 2011-01-20 10:41:50Pai de ce, mai handy, tu esti pedofila? Sau tu nici nu stii ce inseamna cuvantul, nu-i asa?...

In alta ordine de idei, pentru mine, ca si pentru restul celor care vorbim corect limba romana, virgula, dupa care nu urmeaza o propozitie, inseamna o simpla enumerare... asadar, gandeste un pc inainte de a te umfla in muscheti p-aci, oki?.


Cauta tu singur in indreptarul ortografic functiile virgulei, ca eu n-am timp de contraziceri. Ma duc sa ma antrenez cu parintele Cornila pe alt topic.
Handybel
Postat pe 20 Ianuarie 2011 11:12
De la: Lady_Di, la data 2011-01-20 10:53:06Handy - e normal sa te simti amenintata de exa. Oricine s-ar simti la fel in situatia respectiva. Si mie mi-a luat ceva vreme sa inteleg ca exa e problema lui nu a mea. Ma enerva ca il suna, ca ii trimitea mesaje - pana intr-o zi in care am stat stramb si am judecat drept. Daca el se lasa convins de mesajele si telefoanele ei - ajuta la ceva faptul ca eu ma dau cu fundul de pamant?


El o ignora de mult dar eu nu pot sa trec peste o problema pana cand nu obtin dezlegarea care imi place mie.
Handybel
Postat pe 20 Ianuarie 2011 11:18
Hi, hi, hi! Terenul e foaaaarte instabil... Mlastinos chiar, am putea spune...
Doua!
Thor_again
Postat pe 20 Ianuarie 2011 11:47

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
VREAU UN SFAT PENTRU A FI IMPREUNA 2 De la: cricat 4 Noiembrie 2010 22:16
vreau un sfat ajutatima 31 De la: ines_kidz 21 Decembrie 2011 20:03
Ajutor urgent,sfaturi care ma pot ajuta. 16 De la: garbo_426717 26 Ianuarie 2016 11:03
Consiliere in probleme de dragoste si familie,cariera,afaceri,destin,sanatate,pe eUniversum 1 De la: eUniversum 12 Decembrie 2011 16:26
Clarviziune, cartomantie 1 De la: mateialina69 17 Ianuarie 2010 21:27
Setari Cookie-uri