Cat de operativi sunteti in a va schimba locul de munca??

De obicei la un serviciu cand se merge la interviul de angajare si se afla conditiile etc.se incepe lucrul totul e bine si frumos si conform asteptarilor dar dupa un timp incep sa se iveasca tot felul de probleme ce nu au fost luate in calcul si care ne pot determina sa nu ne mai dorim sa lucram acolo.
De exemplu -creste numarul de responsabilitati dar nu si remuneratia adica muncim mai mult dar suntem platiti la fel.
Cum procedati cand va incolteste in minte gandul ca ar trebui sa va cautati in alta parte..poate mai bine?? Si treceti la actiune...sau mai asteptati sa se mai stranga...motivele pentru plecat...mai concret sa vi se mai faca cateva porcarii.
NOTA-intrebarea se adreseaza acelei categorii de angajati care nu au curajul sa se duca la shef cu o falca in cer si una in pamant ca lor nu le convine aia si aia...pentru ca la angajare nu s/au dus asha(cu gura mare).
Pun intrebarea asta pentru ca eu am o mare problema cu asta.Nu reusesc sa imi pastrez un loc de munca pe termen foarte lung exact din cauza asta.Apar tot felul de probleme iar eu nu am curajul sa ma duc la persoana care m/a angajat si sa ii spun ce ma deranjeaza gandindu/ma ca nu conteaza ..ca nu sunt indispensabila si de ne/inlocuit acolo..ca motivul pentru care sunt acolo poate fi exact pe principiul ca nimeni nu e de neinlocuit si ca eu ocup postul ala in locul cuiva care a fost si nu mai este...si o astfel de atitudine a mea exprimandu/mi nemultumirile legate de atributiile de servici sau alte probleme in nici un caz nu ar fi o bila alba pentru mine si nu ar avea cum sa imi usureze situatia.
Acum sunt iarasi in aceeasi dilema...nu stiu ce sa fac ...sa mai raman sau sa plec de la locul actual de munca.
garbo171675
Postat pe 6 Ianuarie 2011 12:08
Corect este ca atunci cand conditiile se schimba - apar responsabilitati maimulte sau mai mari - remuneratia sa fie ajustata. Daca acest lucru nu se intampla de la sine este normal sa cerem acest lucru - nu cu o falca in cer si una in pamant - ci pe un ton calm , cu argumente bine intemeiate. Daca ni se spune ca acest lucru nu este posibil atunci suntem indreptatiti sa ne cautam un alt loc de munca.
Lady_Di
Postat pe 6 Ianuarie 2011 12:17
multumesc pentru raspunsul pertinent!!
garbo171675
Postat pe 6 Ianuarie 2011 15:16
topic inchis
casperphantom
Postat pe 6 Ianuarie 2011 15:28
garbo, o sa-ti raspund din pozitia angajatorului. Depinde foarte mult de persoana care conduce firma, dar si de numarul de angajati. Eu personal, la 154 de angajati, nu pot sa fac evaluari decat periodic (max de 2 ori pe an) si ma bazez prea putin pe indicatiile adjunctilor, sefilor de sectoare , etc. Este important ca angajatul sa-si prezinte situatia in mod obiectiv si sa se auto-propuna, cand e cazul. Apreciez foarte mult o discutie intre 4 ochi cu orice angajat, si consider ca doar in acest mod putem multumi ambele parti. Pentru mine e foarte important sa am oameni motivati, si daca ei nu cer, eu pot doar intui ce-ar trebui sa primeasca. (plus ca de multe ori se mai aplica si principiul 'o problema neprezentata, nu exista')
Asa ca....fa-ti curaj!
ufishor
Postat pe 6 Ianuarie 2011 15:29
De la: casperphantom, la data 2011-01-06 15:28:20topic inchis


ce faci casper? administrezi forumul?
ufishor
Postat pe 6 Ianuarie 2011 15:30
si ???
ai vreun bai cu asta ????
femeia a pus o intrebare, femeii i s-a raspuns, femeia a fost multumita, subiect inchis, any problem ufishor ???
casperphantom
Postat pe 6 Ianuarie 2011 15:34
aaa, pardon, oi fi tu sef pe undeva, sau patron, dar aici nu esti, asa ca fii un simplu necunoscut in banca ta
casperphantom
Postat pe 6 Ianuarie 2011 15:37
da` tu cu tzafna asta ce faci pe-aici? ne distrezi pe noi astia din banci?
ufishor
Postat pe 6 Ianuarie 2011 15:38
si-o fi pierdut cearsaful pe undeva......
jeanette40
Postat pe 6 Ianuarie 2011 15:43
Ufi, ce ai avut de invatat pentru azi, daca tot te-ai plictisit in banca te scot la raspuns, si daca n-ai invatat nimic, jaba ai bani, ca tat 3 iei si nu-ti iese media, apoi sa te vad eu patron repetent
casperphantom
Postat pe 6 Ianuarie 2011 15:45
daca raman patron repetent, intru-n normalitate!!
ufishor
Postat pe 6 Ianuarie 2011 15:55
eeeeeeeee ,ai toate sansele sa ajungi ministreasa de-aia.........
jeanette40
Postat pe 6 Ianuarie 2011 15:59
Sigur, nimeni nu e de neinlocuit, numai ca toate teoriile de management propun ca intai sa incerci sa il motivezi, dupa aia sa il inlocuiesti. Si care o fi motivul, oare, doar faptul ca ti-e drag de angajati?
quasaria
Postat pe 6 Ianuarie 2011 15:59
De la: ufishor, la data 2011-01-06 15:55:40daca raman patron repetent, intru-n normalitate!!


mi se rupismul asta e de-a dreptul dureros,
casperphantom
Postat pe 6 Ianuarie 2011 16:06
quasaria, in Ro, nu se aplica niciuna dintre teoriile haosului inventate de evrei, sau cine or fi fost astia, patronii , indiferent ca romani sau straini vor ca angajatii sa fie la dispozitia lor nonstop daca se poate gratis, sau mai mult de atata sa si multumeasca cumva ca sunt chemati la munca non stop, e necesara o extinctie a omenirii, unii sunt prea aroganti, altii mult prea umili, iar cei razvratiti (putini) dupa aia umbla toata lumea cu latul sa-i spanzure
casperphantom
Postat pe 6 Ianuarie 2011 16:09
De la: quasaria, la data 2011-01-06 15:59:07Sigur, nimeni nu e de neinlocuit, numai ca toate teoriile de management propun ca intai sa incerci sa il motivezi, dupa aia sa il inlocuiesti. Si care o fi motivul, oare, doar faptul ca ti-e drag de angajati?


din pacate,la noi,trebuie sa plece vre-o cativa dintre aia buni,pentru a incepe sa-i motivam pe aia ramasi..
numai ca cei ramasi..,nu sunt la fel de buni ca cei plecati..
sa nu mai vorbim ca, cei ce ii inlocuiesc pe cei plecati..,de cele mai multe ori nu sunt nici macar la nivelul celor ramasi..
dar.., vorba romanului..:las-o asa ca merge asa...
roby_cado
Postat pe 6 Ianuarie 2011 16:12
da .......la noi nu este motivat cel competent , la noi tot in el se da cu biciul.........
uite-asa din razvrateala in razvrateala am ajuns aici unde sunt ......bina , la asta a contribuit mult si caracterul meu
jeanette40
Postat pe 6 Ianuarie 2011 16:21
casper, depinde despre ce fel de job e vorba. Sint unele din care pleci zduncinind caruta, altele din care nu... Greseala cea mai mare e sa iei discutiile astea personal, in loc sa iti dai seama daca e added value ca pleaca sau ca ramine. Sua, ma rog, diferentele dintre cele doua...

roby - depinde. Unii nou veniti sint la fel, altii pot fi mai buni, altii mai putin buni - ideea e ca sa iti plece un om oricum, ca idee, e pain in the a ss pt management pt ca trebe sa te strofoci sa cauti altul, sa il supervizezi cu atentie o perioada (ma rog, asa ar trebui... ) - sau sa il pupi pe frunte, sa se adapteze, sau sa ii spui tu la inceput punctual ce si cum sa faca... Oricum, iti da niste chestii in plus de facut, pe cind cu aia vechi lucrurile mergeau de la sine.
quasaria
Postat pe 6 Ianuarie 2011 16:27
"..e pain in the a ss pt management pt ca trebe sa te strofoci sa cauti altul, sa il supervizezi cu atentie o perioada (ma rog, asa ar trebui... ).."

intr-o tara civilizata Q..
dar,la noi,unde cererea e mai mare decat oferta(in ce priveste un loc de munca),durerea aia din fund, lipseste cu desavarsire..
sa nu vorbim de "nepotism"..,fenomen, pe care eu il consider unul din principalele motive pentru care a ajuns tara asta aici..
ma rog..,e mult de discutat pe tema..
roby_cado
Postat pe 6 Ianuarie 2011 16:44
dragilor...hai sa va zic una proaspata, de-acu` 10 minute!
Un suferind afectat de criza, aplicant interesaaaat foc de un job tocmai ce fu invitat pentru maine la un interviu. Nu se poate, zice el...maine nu....are petrecere, vin prietenii, n-o lasam pe luni??
mno....asta e tot parte din 'cererea' aia mare, si cu de-astea se confrunta 'oferta' aia mica ....
ufishor
Postat pe 6 Ianuarie 2011 17:12
alea erau prioritaile lui .....
jeanette40
Postat pe 6 Ianuarie 2011 17:19
ufisor, nu stiu de ce ti se pare anormal.
Probabil e ziua lui. e firesc sa aiba si viata personala - viata in afara jobului. Si cind isi ia concediu ca pleaca cu prietenii la mare te dranjeaza prioritatile lui?
Ti se pare mai simplu sa lucrezi cu niste frustrati care in afara de serviciu nu vad su nu au nimic, si oricit ai incerca tu sa faci team building, daca lor de acasa le lipseste orice satisfactie, tot niste frustrati ramin?!

In plus, daca era unul "politically corect" spunea ca maine are ceva de facut la jobul actualm, ca sa vezi ce dedicat e...bleah. Si tot asa te aburea si in continuare.
quasaria
Postat pe 6 Ianuarie 2011 17:26
Ai dreptate in ce subliniezi,Quasaria...foarte importanta e viata personala,timpul liber etc. Dar , daca nu s-a inteles, persoana nu detine job, e liber din octombrie, a trimis mailuri , cv si scrisori de intentie (in numar de 5) ...Am ales noi prost momentul sa-l sunam...
ufishor
Postat pe 6 Ianuarie 2011 22:07
pentru ce post a aplicat ?????? ..........poate s-a gandit ca merita mai mult ..........
jeanette40
Postat pe 6 Ianuarie 2011 22:10
ba da, s-a inteles perfect.
Nu inteleg de ce inainte sa existe orice fel de agreement intre el si firma ar trebui sa fie mai "obligat" decit daca ar exista - eu cred ca e invers. Si mai cred ca voi vedeti nspe candidati si el da nspe interviuri. Din care cele mai multe ramin o simpla intilnire si atit.
In al doilea rind, este impolitete sa il inviti maine - tocmai considerind ca nu a stat cocotat pe gard asteptind sa il sunati voi, poate mai are si alte discutii - sau alte probleme. Admitind ca tu il consideri disperat - ar putea sa nu fie, sau ar putea sa fie dar cu atit mia mult este nepoliticos sa il tratezi de pe pozitia celui care ii face o favoare. In realitate, e un contract. Nimeni nu face favoruri.

quasaria
Postat pe 6 Ianuarie 2011 22:37
programator. la tel nu s-au discutat detalii....si cunoaste firma.. e fost coleg cu un actual angajat , sigur s-a informat despre conditii/beneficii inainte de a se propune...da` sigur s-a gandit ca merita mai mult si ce bine se va distra maine
ufishor
Postat pe 6 Ianuarie 2011 22:38

daca erai mai aproape , maine iti trimeteam unul ..........pe fii-miu .....vrea sa plece afara , si parca mi se rupe sufletul .........
asta e .......
jeanette40
Postat pe 6 Ianuarie 2011 22:49
lasa-l - o sa ii fie mai bine in afara decit aici...
quasaria
Postat pe 6 Ianuarie 2011 23:37
quasaria...ai deviat. n-am fost nepoliticosi, n-am facut favoruri, n-am tratat de sus pe nimeni, am lansat o invitatie! care putea fi refuzata si altfel, asa cum am facut toti cand mergeam la nspe interviuri..
si e irelevant daca e disperat sau nu, conteaza ce reprezinta profesional.
ufishor
Postat pe 7 Ianuarie 2011 11:17

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
job cu venit substantial,promovat de mitropolia ramana 2 De la: vuvuzela 5 Aprilie 2012 17:12
INTRA GRATUIT IN CEA MAI MARE RETEA CARE TE RIDICA FINANCIAR + ALTE OFERTE !!!! 1 De la: dana92 4 Februarie 2010 01:46
Cum sa faci bani pe timp de criza 2 De la: KITYSH 3 Februarie 2011 11:34
venit suplimentar 325 De la: garbo_501515 29 Ianuarie 2020 10:26
miaunica82 6 De la: tutankhamon 5 Octombrie 2009 22:22
Setari Cookie-uri