Migratia in afara pentru un loc de munca

Buna ziua! Sunt studenta si am de realizat un studiu de cercetare pe tema migratiei romanilor in alta tara. Stiu ca nu este cel mai potrivit loc, dar poate unele dintre voi au soti, rude sau prieteni plecati prin divese tari. Din cauza greutatii de a intra in contact cu emigrantii, v-as ruga daca aveti bunavointa sa completati acest formular in numele lor. Nu dureaza decat 5-10 minute maxim. Va multumesc foarte mult!
garbo031921
Postat pe 30 Decembrie 2010 21:24
Imi cer scuze, aici este linkul de la chestionar, daca puteti sa-l completati m-ati ajuta foarte mult.

https://spreadsheets.google.com/viewform?formkey=dGlaaEFFVkRfamN4NTNaYkE3amFZYnc6MQ
garbo031921
Postat pe 30 Decembrie 2010 21:43
Buna!
Ai putea sa ii intrebi direct pe cei care lucreaza in alta tara,pt ca si noi citim si raspundem cu placere.Multi dintre noi.
daniv
Postat pe 5 Ianuarie 2011 07:56
Scuza-ma !Esti teribila .suna a securitate .......Auzi tu! sa dea relatii cei din tara ptr cei plecati! Interesant ,ce lucrare poti face cu informatii luate de la vecini etcgaseste alta metoda sa-ti faci lucrarea de studiu .Ma socheaza.Doamne fereste-ma ,ori,ori ..........

garbo032261
Postat pe 5 Ianuarie 2011 09:41
Eu am lucrat in Dubai, doar 6 luni. Viata, lux, civilizatie. Acum studiez, dar dupa terminarea studiilor, dabia astept sa plec iar, in orice tara, nu musai in Dubai. Ce sa fac aici,in Romania,sa mor de foame? Am un copil de crescut, care mi-l cresc singura. Sunt divortata de apr 8 ani. Ce viitor avem noi,tinerii,in tara asta de rahat? Va spun eu: NICIUNUL! Parintii nostrii, au trait mult mai bine cu Ceusescu, aveau un loc de munca, dar noi..........tinerii din ziua de azi suntem morti vii !Asta suntem ! Deci........plecati fratilor afara, munciti pt altii ca ai nostrii nu ne vor, asta e ! Am de gand sa-mi iau copilul si sa ma mut definitiv, in alta tara. Aici......ne stingem...usor-usor....fara ca altora sa le pese.........
180680
Postat pe 10 Ianuarie 2011 09:06
Imi cer scuze daca am ofensat pe cineva in vreun fel. Acest document este adresat si persoanelor care sunt prezente pe acest site si deja lucreaza, am observat ca existau deja teme pe subiecte de genul de-abia dupa ce am postat mesajul.
Am adresat acea rugaminte de mai sus, pentru ca trebuia sa acopar o arie cat mai mare de cautare si nu toti cei plecati au acces la internet, si cine cunoaste cel mai bine care e situatia lor daca nu familia.
Stati linistite nu e nicio securitate aici, cum s-a alarmat doamna de mai sus.
Le multumesc celor care au completat formularul, m-au ajutat foarte mult!
garbo031921
Postat pe 10 Ianuarie 2011 15:24
doresc sa primesc ziknic informatii pentru locuri de munca in strainatate,asa cum au afirmat si cei dinaintea mea aici e jale mare............romania este distrusa de niste oameni care nu gandesc decat la realizarea lor personala si sunt platiti de noi ptr a se inbogati ei........
garbo177315
Postat pe 13 Ianuarie 2011 10:02
Buna
e fain sa lucrezi afara,dar de multe ori e ...al naibii de greu...am lucrat 10 ani, m-am intors in tara...si dupa un si ceva am taiat-o iar.
Explicatia e simpla,banii s-au terminat.Deci ptr. un trai mai bun al copiilor trebuie sa faci astfel de sacrificii.
garbo181829
Postat pe 17 Ianuarie 2011 00:00
Poate ca cei din Romania viseaza locuri de munca in afara bine platite si totul merge ca pe roze...ROMANI TREZIREA NU E TOTUL LAPTE SI MIERE IN TARI STRAINE...EU ,fata cu facultate si master ce am lujcrat prin numai prin banci....am ajuns sa fiu baby-sitter....hello...MAI BINE MANANCI O CEAPA CU PAINE IN TARA TA DECAT IGNORANTA SI UMILIREA STRAINILOR IN TARA LOR.
Romanii care emigreaza majoritatea o fac pt un ban dar nu se gandesc la cei ce raman acasa si la ceea ce lasa in urma,mai acum o zi am auzit eu pe cineva ce zicea ca nu s-ar mai intoarce in Romania ,ca mai bine e acum unde este....DE CE UITAM MEREU DE UNDE PLECAM CAND NE INSTARIM D.P.D.V. FINANCIAR?Asta ar fi cea mai mare lectie ce ar trebui sa o invete toti romanii ce vor sa emigreze....NU UITATI DE UNDE ATI PLECATI CINE ATI FOST CE ATI FACUT...CACI IN TARI STRAINE VETI FACE MUNCA DE JOS...LA MUNCA DE SUS PUTINI POT RAVNI.
Prynteza
Postat pe 19 Ianuarie 2011 12:56
ba tocmai pentru ca ne gandim la cei de acasa plecam. ca sa ne ajutam copiii aia care lucreaza fulltime sa isi faca facultatea la zi.

munca de jos? aberezi si inca fara gratie. nu exista munca de jos sau de sus. exista doar munca. abia astept sa te vad cand ai sa ai tu copii si nu ai sa le poti plati facultatea, iar ei nici atat, desi lucreaza. sunt curioasa daca ai sa mai vorbesti cu acelasi dispret de munca de jos

zici ca ai o faculta si un master? dupa cum ai scris, ma indoiesc sincer

hai pa..."printzeso"
michelle_
Postat pe 19 Ianuarie 2011 13:43
ba din contra! ar trebui sa nu uite de unde or plecat si sa ramana naibi acolo unde sunt acum, ca e mai bine!
ceea ce o sa fac si eu!
zambila
Postat pe 19 Ianuarie 2011 13:56
pe bune? te-ai hotarat?

haleluia!
michelle_
Postat pe 19 Ianuarie 2011 13:58
mai, io asa zic!
daca o fi chiar asa nashpa cum zic ceilalti, ma intorc, ca nu ma tine nimeni in loc
zambila
Postat pe 19 Ianuarie 2011 13:59
lasa maica, ca nu e chiar asa...tu numai du-te...
michelle_
Postat pe 19 Ianuarie 2011 14:09
eu sunt plecata in afara si e bine fata de Romania
sotul lucreaza si castiga foarte bine,ajunge chiar si la2500,am reusit sa gasim un apartament superb unde stam,chiria e cam mare dar ce conteaza cand salariul e atat de mare
in Romania nu-mi pare rau de nimic,nu am dupa ce sau dupa cine sa-mi para rau,nu aveam o casa a mea,nimic!
oamenii sunt mai buni aici
de ex: ma duc la piatza cu copilul in brate pt ca nu am cu cune sa il la si nu stau la coada imensa de la casa ca sa platesc,oamenii imi dau voie sa rrec in fata
in Romania oamenii nu prea fac asa ceva,ba chiar te si darama sa ajunga in fata
aici traiul este mai bun,iti poti permite orice
de aceea am ales sa plecam
nu zic ca nu ma mai intorc in tara mea,ma intorc atunci cand ii pot face un viitor cat de cat baietelului meu care creste vazand cu ochii
eu zic ca doar cu ajutorul lui Dumnezeu,in cativa ani voi reusi sa fac ceva pentru el,pentru viitorul lui

dancris
Postat pe 19 Ianuarie 2011 15:24
scuzati greselile!
dancris
Postat pe 19 Ianuarie 2011 15:28
Esti o v...za dupa cum scri,munca e muncanu "de jos sau de sus"importanat sa fie o munca onesta ,sau poate te refereai la "munca din pat"
garbo032261
Postat pe 19 Ianuarie 2011 20:26
buna ,vad ca va certati pe un subiect delicat,chiar foarte delicat...eu va spun ceva din proprie experienta...daca in tara te-ai descurcat un pik,afara faci la fel si daca iti place munca se rezolva majoritatea problemelor...important e ....sa lasi loc de ....buna ziua ...pe unde umbli ....................... si cu expresia ca ...mai bine mananci o coaja de paine ,decat sa emigrezi ,nu prea sunt de acord...si la copii tot o coaja le dai?
vorbesc dupa11 ani petrecuti afara
app....Gabi ma numesc
garbo181829
Postat pe 19 Ianuarie 2011 21:06
eu as pleca dar nu ma cheama nimeni.

am cunoscut o doctorita care a primit viza pentru Canada dar care s-a intors dupa o luna ca acolo nu-i spunea nimeni "doamna doctor" si e doctor intr-un spital un pic mai mare ca un dispensar acum...in orasul ei natal!!!!

am cunoscut un inginer care a plecat in Spania si s-a intors ca acolo nu l-a asteptat nimeni sa-i dea o pozitite de inginer sef ...si acum e controlor de trafic la compania de transport local dinorasul lui ....

eu as pleca sa lucrez oriunde dar daca nimeni nu ma vrea.....
the_voice
Postat pe 19 Ianuarie 2011 22:01
Salve! Foarte frumos,e gru dar merita ,important e sa muncesti si sa fi onest si copiilor tai sa le dai mai mult decat o coaja de paine ,chiar posibilitatea de a studia in strainatate ,asa cum visez eu ptr. fiul meu dupa terminarea liceului.daca sunteti puternici ,faceti ceva ptr familie si plecati la munca afara,
studii sau fara studii .................!
garbo032261
Postat pe 20 Ianuarie 2011 16:04
buna...va scriu dupa o zi de munca...afara...e fain ... ...azi au fost 20 de grade cu plus afara ,placut nu ca frigul din tara...alta viata...asa ca incercati cat de multi....merita...ca doar o viata avem....
garbo181829
Postat pe 20 Ianuarie 2011 20:18
sper sa fi avut ochelarii de soare la tine azi..
roby_cado
Postat pe 20 Ianuarie 2011 20:38

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Trainingul a devenit o necesitate 5 De la: quasaria 27 Septembrie 2009 21:09
Migratia in afara pentru un loc de munca 22 De la: roby_cado 20 Ianuarie 2011 20:38
concediu medical de durata mai lunga 8 De la: sile67 28 Noiembrie 2010 19:53
Medierea 18 De la: anaROBERT 11 Ianuarie 2011 12:28
REPREZENTANTI PRODUSE BIO,MARESTE-TI VENITURILE LUNARE 1 De la: ana75 6 Noiembrie 2009 14:37
Setari Cookie-uri