Dezvoltare personala - Pasiuni

Salut!

Ce faci? Te bucuri de tot si toate? Inspira, expira incet si incarca-te pentru ceva informatii.

Am discutat cu multe persoane despre pasiunile lor, despre ce le-ar placea sa faca toata ziua, daca banii nu ar constitui o problema. Raspunsurile au fost dintre cele mai diverse, dar in multe situatii am intalnit persoane care pur si simplu nu au stiut ce sa raspunda: aaaa...cum adica fara bani?....aaa...cum adica sa fac cu pasiune, eu n-am nicio pasiune...adica nu as stii ce mi-ar placea sa fac....as sta degeaba (toata viata?)...si tot asa.

Iti dai seama cat de multi oameni nu stiu ce ar dori sa faca din pasiune? Nici macar nu le-a trecut prin cap ca ar putea sa traiasca o viata prospera, facand ceea ce le place. De ce? Pai...chiar nu stii? Priveste in jur, totul indica faptul ca viata e o lupta pentru supravietuire, pentru resurse, cine mai are timp de pasiuni. Hm...si daca? (iti recomand sa faci si tu testul asta, sa-i intrebi pe cei apropiati ce ar vrea sa faca toata ziua, daca nu ar avea nevoie de bani...vei fi amuzat de raspunsuri).

Personal, cunosc destui oameni care traiesc facand ceea ce le place si traiesc destul de bine, chiar si pe timp de...toamna! :) Ca doar asta e perioada prin care trecem...perioada de toamna.

Spuneam ca in 30 pana la 90 de zile orice obicei uman se poate schimba. Fa-ti un plan pe 90 de zile in care efectiv sa te tii de treaba si sa faci ceva, zilnic, in directia pasiunii tale. Pasiune, da! Si pot sa-ti spun cum sa o afli. Fii atent, caci esti la 8 intrebari de pasiunea ta. Ia o hartie, un pix, un notepad si fii constiincios. Gandeste-te ca majoritatea oamenilor nu isi rezerva timpul pentru a afla ce le-ar placea sa faca. Tu poti sa o faci acum, poate pentru prima data in viata! Iar raspunsul iti poate schimba viata. Asadar:

1. Daca banii nu ar conta, ce ai face in fiecare zi, toata ziua?

2. Care sunt primele 5 lucruri pe care iubesti sa le faci, mai presus de orice?
Pentru a raspunde la aceasta intrebare renunta la minte si la capcanele ei, nu judeca, nu analiza ce merge si ce nu merge pentru a face bani, alege din inima. Sa fie ceva de genul: viata ar fi superba daca as face.............!

3. Ce anume te face sa te simti excelent, atunci cand faci acest ceva? Ce iti provoaca sentimentul ala de imensa bucurie?

4. Ce faci atunci cand orele "zboara pe geam"? Cu ce te ocupi? Pictezi, canti....ce anume te face sa pierzi notiunea timpului? Despre ce anume ai putea sa vorbesti non stop, despre ce vorbesti cand ii innebunesti pe cei din jur? Daca nu stii cel putin 100 de chestii despre acel ceva, nu e pasiune.

Restul pina la 8 dar si multe altele te asteapta pe http://www.traiesteliber.ro/2010/10/sosit-clipa-sa-ti-descoperi-pasiunea.html
Traieste_Liber
Postat pe 26 Noiembrie 2010 00:01
alta vrajeala in cautare de fraieri, LOL...

ma miram sa fie numai sfaturi bine intentionate...:P
:))
eu_geminy
Postat pe 26 Noiembrie 2010 00:42
Multumesc de feedback. Imi pare rau daca te-a agresat mesajul! Cu toate astea, m-ai facut curios asa ca, te-as ruga, daca vrei, fireste, sa argumentezi comentariul! O zi faina!
Traieste_Liber
Postat pe 29 Noiembrie 2010 10:22
Un subiect interesant si un lucru necesar, tinand cont de faptul ca fiecare om are nevoie sa se dezvolte (intelectual, spiritual, afectiv, s.a.m.d.).
Totodata, subiectul constituie o incercare de a deconecta, macar pentru o clipa, mintea romanului de la "grija zilei de maine".
Din pacate (si nu invinuiesc pe nimeni cand spun asta), pentru foarte multi dintre noi, banul a devenit scop in viata si nu ceea ce ar trebui sa fie: modalitatea de ne atinge scopuri mai inalte.
Foarte multi astazi, traiesc pentru a face bani, in loc sa faca bani pentru a trai.
Apreciez intentia celui care a avut initiativa acestui subiect. Imi permit , insa, o observatie: este greu sa indrepti atentia cuiva spre un scop mai inalt, atata timp cat nevoile lui bazale nu sunt asigurate.
garbo192277
Postat pe 12 Martie 2011 10:38

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Pauza In Relatie 14 De la: dor72_ 23 Septembrie 2011 22:12
Mila 67 De la: Mirica_Raluca_Elena 20 Martie 2012 12:03
Inapoi in timp.. 1 De la: Sebastian37 23 Iulie 2009 13:03
creator 4 De la: nelly05 28 Octombrie 2009 12:21
ajutati-ma sa inteleg. 9 De la: tutankhamon 21 Iunie 2009 01:17
Setari Cookie-uri