Pariu cu mine insami

I might need your help . Poate ati mai avut asemenea momente si imi puteti da un sfat.
In februarie am licenta, pe care trebuia sa o dau in vara, nu m-am simtit pregatita si am zis ca mai bine mai astept jumatate de an si invat, desi stiam ca as putea sa trec prin acest examen si sa il iau cu o nota mai mica.Asta pentru ca eu sunt de fel o hei-rupista si nu sunt capabila sa imi propun si sa reusesc sa fac un lucru pe termen lung, adica sa ma tin de un lucru pana il termin
Mi-am pus in gand ca pana la sfarsitul lui ianuarie sa fiu brici, am 4 materii kilometrice prin care am trecut, dar cum la mine memoria de lunga durata nu exista, am cam uitat mare parte (ma refer la chestii de detaliu, ca asa, in mare, le stiu. dar nu este suficient, i'm afraid).Si nu stiu cum sa ma organizez. Multe carti de teorie, multe carti de practica, nu stiu cu care sa incep, de o luna-doua, incep un lucru, ma panichez, il las, ma apuc de alta materie, am prostul obicei sa invat scriind, am si putin timp la dispozitie zilnic fiindca ma intorc tarziu de la serviciu si imi obosesc ochii de la calculator. Stiu ca nu e imposibil, trebuie sa iau examenul , e a doua facultate la mine, prima a fost usor de trecut ca eram studenta si nu aveam job, nu aveam altceva de facut decat sa invat. Acum, in schimb, mi se pare un chin si mi-e teama ca ma invart in jurul cozii. Voi cum v-ati organizat cand a fost vorba sa va pregatiti pentru ceva pe termen lung?
Eu am prostul obicei de a invata scriind, am terminat prima facultate la ase, deci va imaginati. Acum mi-e foarte greu pentru ca am mult de tocit, eu sunt obisnuita cu chestii logice, explicabile, pe o perioada scurta retin, dar am nevoie ca tot ce invat acum sa nu uit pana la finalul lui ianuarie.
Un sfat de la voi?
Va pup.........
mohawk
Postat pe 7 Noiembrie 2010 00:23
pai, in primul rand, nu trebe sa-ti propui termene pt ca o sa uiti si ce sti acum dupa acea data
apoi ar trebui sa incerci sa faci conexiuni intre materii, ca sa intelegi mai bine.
fiecare avem alt fel de a invata: poate ai o memorie vizuala mai buna, poate trebe sa-si schematizezi informatia, sunt convinsa ca deja ai idee cum dai cel mai mare randament!
poate e mai bine sa-si stabilesti termene mai scurte pt fiecare materie in parte, ca sa nu para informatia asa multa.
sunt convinsa ca-i mai mare stresul decat faptul real ca nu poti invata!
succes!
zambila
Postat pe 7 Noiembrie 2010 00:31
Eu iti recomand lecitina, vitamine, calciu si magneziu, asa iti ajuti corpul sa te ajute. Bafta!
All_right
Postat pe 7 Noiembrie 2010 09:08
cele 4 materii kilometrice despre care vb, probabil inseamna o facultate de drept si chiar nu te sfatuiesc sa inveti scriind. Este absurd in opinia mea sa incerci sa scrii civilul ( dau un exemplu, nu trebuie sa fie neaparat cazul tau). Parerea mea ar fi sa incerci sa citesti cat mai mult si poate de mai multe ori acelasi lucru, desi te inteleg perfect ca obosita fiind nu reusesti sa te si concentrezi. Mi s-a intamplat si mie sa citesc a doua oara ceva cu surprinderea ca parca citeam pentru prima data acel lucru.
Singura vei gasi metoda! Important e sa ai motivatia necesara!

multa bafta
garbo011013
Postat pe 16 Noiembrie 2010 23:50
si eu am pus,si nu ma voi lasa
garbo107589
Postat pe 17 Noiembrie 2010 09:21
FII TU IUSUTI, CINTAREASTE DE 2 ORI IN CINE AI INCREDERE, LUMEA E PARSIVA , TI-O SPUN DIN EXPERIENTA, FA O SCHIMBARE, LUPTA CU TINE INSUTI E CEA MAI GREA , DACA REUSESTI ESTI O INVINGATOR {OARE}.
MARIA
marialeia
Postat pe 22 Noiembrie 2010 09:08
FII TU IUSUTI, CINTAREASTE DE 2 ORI IN CINE AI INCREDERE, LUMEA E PARSIVA , TI-O SPUN DIN EXPERIENTA, FA O SCHIMBARE, LUPTA CU TINE INSUTI E CEA MAI GREA , DACA REUSESTI ESTI O INVINGATOR {OARE}.
MARIA
marialeia
Postat pe 22 Noiembrie 2010 09:08
Daca inveti scriind, e bine sa citesti un curs,adica un capitol,si apoi sa scrii doar scheletul.
sa citesti intelegand,apoi sa scrii doar ideile principale.
poti sa incepi cu o marterie.
In primul rand,gandeste-te sa dai tot ce poti,sa inveti tot ce poti,si sa nu te stresezi,indiferent de rezultat.Axeaza-te doar pe ceea ce trebuie sa faci,nu si pe rezultat.
Tu acum doar inveti.
iar memoria de lunga durata,are legatura cu importanta pe care o acorzi materiei,daca consideri ca e importanta pe viitor,creierul singur o va transfera in zona cu memoria de lunga durata,stiu de la psihologie.
Hotaraste-te acum,tu doar inveti,cat poti de mult,intelegand,cand parcurgi,este imporatnta materia,si restul lasa in mainile lui dzeu.
Sa ai increedere in memoria ta.
Noi te sustinem aici pe forum,indiferent ce rezultat va iesi.
succes!!! D
daniilia
Postat pe 3 Decembrie 2010 07:09
te inteleg f bine, am trecut si eu prin asta...

daca zici ca inveti mai bine scriind, atunci fa-ti fise, iar daca e prea mult de scris si vrei sa castigi timp, noteaza-ti pe marginea textului cateva idei, cand treci a doua oara prin materie deja o sa-ti vina mult mai usor sa retii.

incearca sa faci conexiuni cu alte materii, sa inveti logic, sa intelegi ceea ce inveti, nu sa tocesti

ia lecitina si vitamine (eu luam la fiecare sesiune)

organizeaza-te, imparte materia pe zile sau cum iti vine tie mai usor, si incearca sa te tii de planificare

gandeste pozitiv

spor la invatat si multa bafta la examene, iti tinem pumnii

(sa ne spui cum a fost )
Annna_Maria7
Postat pe 20 Decembrie 2010 13:44

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Pariu cu mine insami 9 De la: Annna_Maria7 20 Decembrie 2010 13:44
videochatu 6 De la: garbo182113 14 Ianuarie 2015 06:08
Este videochat-ul un domeniu atractiv? Ma tenteaza. 3 De la: garbo_441069 23 Mai 2016 18:47
concediu medical de durata mai lunga 8 De la: sile67 28 Noiembrie 2010 19:53
Ce ati dori sa primiti din partea companiei cu ocazia Pastelui? 1 De la: garbo_1685 5 Aprilie 2012 14:30
Setari Cookie-uri