cum pot scapa de candida vaginala

De la: garbo_14515, la data 2013-06-28 16:31:31Heeeeelp, va rog, nu stiu ce sa mai fac.....candidoza imi da mari batai de cap. Am auzit ca daca te duci la ginecolog iti da niste antibiotice si ovule, plus suplimente alimentare naturale, gen Activit Imuno Forte de la Ropharma, care sa-ti stimuleze imunitatea si sa-ti mareasca rezistenta orgranismului. Am citit despre el pe net si pare super ok, are un continut de lactoferina, vitamina c si lapte colostrusi si e si accesibil ca pret.Ma bate gandul sa mi-l iau. Voi l-ati folosit?




pentru candidoza nu se face tratament cu antibiotice sub nici o forma.
ceea ce nu a scris nimeni aici este ca :
candida este o ciuperca aflata in intestine si se manifesta vaginal sau bucal.
este provocata de excesul de acid lactic.
deci prin urmare , da, tratamentul cu iaurt alb natural ( nu cel cu fructe) este foarte bun.
tratamentul medicamentos de asemenea se face cu medicamente pe baza de fermenti lactici, ovule si capsule.
nu se spala vaginul ci numai afara.
spalindu-va inauntru dezechilibrati si mai tare flora vaginala.
nu se face sex in perioada de manifestare a candidei.
acelasi tratament trebuie sa-l urmeze si partenerul chiar daca la el nu este vizibila boala.
tratamentul cu fermenti lactici trebuie urmat regulat cel putin 4 luni

diflucan nu este un medicament pentru tratament, pentru ca are actiune imediata, pentru a inlatura starea de discomfort la aparitia candidei (prurit, scurgeri, miros, etc)
diflucan se ia preventiv impreuna cu antibioticele.
antibioticele dezechilibreaza flora intestinala si din cauza asta apare candidoza.
vivacedonna
Postat pe 31 Iulie 2013 09:56
Poti scapa cu Transfer Factor Plus de la 4life. Detalii la tfp_4life.yahoo.com.
garbo_394765
Postat pe 11 Ianuarie 2014 18:05
Este perioada cand salcamul este in floare, inca mai este timp de adunat flori. Spalaturi vaginale timp de doua saptamani cu ceai de flori de salcam si vei scapa de secretia aceasta neplacuta .Sanatate!
garbo_10316
Postat pe 3 Iunie 2014 08:31
Spala-te mai des!
delly000311
Postat pe 3 Iunie 2014 11:43
Pffff! S-o trezit deşteapta.
Axl_R
Postat pe 3 Iunie 2014 13:20
O intrebare. Am avut candida, am facut tratament, am fost la consultatie si mi-a descopertit o infectie cu Haemofilus, si mi-a dat tratament cu ovule si pastile 10 zile.

Nu as mai vrea sa fac tratamentul asta. Daca incerc cu iaurt natural si spalaturi cu bicarbonat, credeti ca are ceva?
garbo_403941
Postat pe 3 Iulie 2014 16:41
buna ,
daca esti fumatoare trebuie sa renunti, acesta e
primul pas fff important,,,,
garbo018316
Postat pe 24 August 2014 00:23
Din pacate si eu am avut nenumarate experiente neplacute cu candida. De fiecare data cand eram nevoita sa iau antibiotice isi facea aparitia. Am luat tot felul de pastile si nimic. Am un an de cand folosesc zilnic spuma intima Lady Health si nu am mai avut nicio problema. Este pe baza filtrate de iaurt probiotic care reface flora vaginala si protejeaza impotriva infectiilor. Vi-l recomand cu drag sa il incercati!
Ioana_Macavei_2
Postat pe 24 Aprilie 2015 12:02
Din pacate si eu am avut nenumarate experiente neplacute cu candida. De fiecare data cand eram nevoita sa iau antibiotic si chiar o data la cateva luni isi facea aparitia. Am luat tot felul de pastile si nimic. Am un an de cand folosesc zilnic spuma Lady Health pe baza de filtrat de iaurt probiotic – care e foarte recomandat pentru flora vaginala, calmeaza si iritatiile si nu am mai avut nicio problema.  Mie mi-a recomandat-o chiar ginecologul la care merg si chiar e bun produsul acesta de a Ropharma, il gasiti in farmacii si magazinul lor online.
garbo_405419
Postat pe 24 Aprilie 2015 16:24
Scumpã doamna,este foarte ușor să scapi de această boală.Fierbi un litru de apă în clocot,o lași să se răcească,apoi pui o linguriță de bicarbonat de sodiu alimentar,o amesteci pînă se topește.Iti faci igiena intima si te speli cu acest amestec introducând degetul in interior cit poți,dupa ce îl înmoi în amestec si încerci să te cureți si in interior.Cu cit scoti acea candidoză din interior cu atât mai bine.Seara este bine,poti să faci oricînd,dar o dată pe zi.Daca nu te cureți în trei zile,faci timp de o săptămână.De cîte ori ai mincarimi,prepari acest amestec si te speli la fel,dar ai grijă să nu te zgâri în interior.Eu așa m-am făcut bine.Iti doresc sănătate și nu mai caută pe la doctori că nu o să te învețe niciunul ceva atât de ușor,toti vor bani,nu ii interesează de sănătatea ta.
Lazar_Mihaela_1
Postat pe 2 Februarie 2017 19:16

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Zodii pentru fiecare zi de nastere-zodia RAC 4 De la: rafy_shady 10 Iulie 2009 12:32
barbat berbec-femeie rac? 14 De la: gabylex 31 Ianuarie 2012 12:51
Un alt fel de zodiac- ZODIA BERBEC 1 De la: raul27 21 Martie 2009 21:22
Un alt fel de zodiac-Zodia TAUR 1 De la: raul27 21 Martie 2009 21:24
FEMEIA SAGETATOR 5 De la: Thor_again 29 Mai 2011 19:32
Setari Cookie-uri