cum pot scapa de candida vaginala

de un an de zile ma chinuie candida vaginala am facut tratament luni de zile, am schimbat 4 medici dar totul in zadar sunt disperata cum pot scapa de ea, am luat ovule macmiror, flagyil, cervugid si etc am baut si ceai de galbenele si coda soricelului nu stiu ce mai pot face, poate imi da cineva un sfat
llilyana54
Postat pe 5 Noiembrie 2010 19:20
stai ca apare vuNvu acuma si zice sa te duci la medic.:P
:))
eu_geminy
Postat pe 5 Noiembrie 2010 19:26
De la: eu_geminy, la data 2010-11-05 19:26:24stai ca apare vuNvu acuma si zice sa te duci la medic.:P
:))





si nu am dreptate?daca stie ce are inseamna ca a fost la medic.in rest sa urmeze tratamentul medicului sau al unui medic.
vuvuzela
Postat pe 5 Noiembrie 2010 19:42
Candidoza este o micoza, adica o afectiune ce apare din cauza unei ciuperci microscopice numita Candida Albicans. Micozele sunt, in general, cele mai frecvente infectii genitale la femei, la barbati fiind mai rare.

Exista o flora prezenta permanent in tubul digestiv, in vagin, pe piele, fara a cauza vreo problema. Aceasta flora este formata din microorganisme cu rol de protectie (Lactobacilus) cat si din microorganisme potential patogene (Candida Albicans, Gardnerella Vaginalis). Cele cu rol de protectie mentin o aciditate vaginala in asa fel incat bacteriile potential patogene sa nu se poata dezvolta. Daca organismul este sanatos, prezenta bacteriilor posibil patogene este tinuta sub control. In anumite conditii echilibrul din organism este rupt, bacteriilor posibil patogene multiplicandu-se excesiv si provocand infectii. De aceea trebuie facuta distictie intre prezenta Candidei care este normala si Candida in exces ceea ce inseamna stare patogena - Candidoza.

Transmitere

Pot fi mai multe cauze de rupere a echilibrului natural al florei vaginale :

* antibioticele - luate in tratamente de lunga durata, care pot duce la dezechilibrul florei intestinale
* transformari hormonale - datorate pilulelor contraceptive, menstruatiei sau sarcinii
* diabetul netratat
* o toaleta vaginala inadecvata - sapunuri dure, spalarea si stergerea zonei genitale din spate spre in fata, ceea ce aduce o parte dintre microbii din zona anala in zona vaginala, dusuri intravaginale dese, folosirea deodorantelor in zona vulvara
* lenjerie intima din materiale sintetice, haine stramte
* folosirea detergentilor duri pentru spalarea sau inalbirea lenjeriei


Cu toate ca aparitia infectiei cu Candida Albicans nu este direct legata de actul sexual, declansarea ei se poate face si pe cale sexuala - sperma ejaculata in vagin a fost pusa pe lista factorilor favorizanti - sperma poate influenta aciditatea naturala a vaginului si de aici aparitia dezechilibrului care duce la infectie.
tusi_Oli
Postat pe 5 Noiembrie 2010 19:47
llilyana,cauta pana gasesti un medic ,in stare sa te trateze.intra in reviste de specialitate medicala,si spune-ti problema acolo.desigur ca vei primi un raspuns care sa te ajute,sa te indrume.sanatate.
vuvuzela
Postat pe 5 Noiembrie 2010 19:48
Manifestari

La femei, in cazul in care apar, simptomele candidozei pot fi, in aproximativ 90 % din cazuri, scurgeri mai albe decat cele obisnuite, vascoase (cremoase), cu aspect branzos, urat mirositoare, mancarimi vulvare foarte intense, inrosirea si iritarea vulvei care apare umflata si de culoare rosu-aprins, senzatie de arsura la urinare. Fiindca pielea si mucoasa afectata de candidoza devin uscate apar dureri in timpul actului sexual (dispareunia).

Iritatia zonei vulvare se poate intinde spre zona anala si apoi poate urca pe pliul fesier (zona dintre fese) sau, invers, din zona anala sa se intinda catre zona vulvara afectand labile mari, apoi labile mici si apoi se poate raspndi intravaginal.

Evolutie, complicatii

Chiar daca in cazul candidozei nu exista complicatii serioase, recidivele frecvente afecteaza serios armonia vietii sexuale. In cazul recidivelor dese trebuie luata in considerare si investigata o posibila problema a sistemului imunitar al organismului.

Diagnostic

Diagnosticul candidozei se pune pe baza examenului clinic si punerea in evidenta a filamentelor ciupercilor prin examinarea la microscop a secretiilor vaginale sau prin cultura.
tusi_Oli
Postat pe 5 Noiembrie 2010 19:50
Tratament

Tratamentul candidozei este cat se poate de simplu. La femei, intern, prin introducerea in vagin de ovule antifungice (impotriva ciupercilor) si extern, prin aplicarea unei creme antifungice la nivelul vulvei, in general timp de doua saptamani. Desi criza este usor de tratat, candidoza poate recidiva frecvent, datorita reinfectarii prin contact sexual cu partenerul infectat sau prin persistenta cauzelor ce au generat ruperea echilibrului si dezvoltarea excesiva a ciupercii Candida Albicans. De aceea este de foarte mare importanta gasirea exacta a cauzei si eliminarea ei. Si pentru o mai buna intelegere a acestui aspect iti voi da un exemplu.

Pentru a rezolva aceasta problema a candidozei nu trebuie actionat asupra efectelor (mancarimi, scurgeri, etc.) ci asupra cauzelor. Trebuie sa stii foarte bine care este cauza si asta o poti afla numai impreuna cu medicul care trateaza. Degeaba urmezi tratamente cu ovule sau tablete daca nu indepartezi cauza care a dus ruperea echilibrului in flora vaginala. Nu trebuie "sa scapi de candida" (exista la toti oamenii dar numai unii au probleme) ci trebuie sa scapi de cauza care duce la aparitia infectiei. De exemplu daca acest dezechilibru vaginal este cauzat de un diabet, nu vei scapa de probleme pana cand nu vei scapa de diabet ... ovulele folosite ca tratament nu pot decat sa actioneze temporar asupra echilibrului florei vaginale. Imediat dupa intreruperea folosirii ovulelor problema va reapare fiindca diabetul este in continuare cauza netratata. Am folosit diabetul numai ca exemplu, nsa pot fi si alte cauze, dupa cum ai vazut.


Si ar mai fi un exemplu ...

De multe ori, in cazul infectiei cu Candida Albicans se "ia startul" de la un lucru considerat normal - toaleta zonei vulvare, pentru ca apoi sa se inchida un cerc vicios.
Se incepe, asa cum iti spuneam, cu un lucru simplu si normal. Femeia isi spala vulva ... "si ce este anormal ?" ma vei intreba. Anormalul incepe din momentul in care femeia crede ca "miroase acolo jos" si incepe sa foloseasca un spray si/sau se spala "temeinic" intravaginal. Asa apare dezechilibrul ... ceea ce duce la aparitia (printre altele, dupa cum ai vazut) a unui miros neplacut. Si atunci femeia se spala si mai "apasat", ceea ce duce la un si mai mare dezechilibru intravaginal, ceea ce inseamna un miros neplacut mai pronuntat, ceea ce face femeia sa se spele si mai abitir ... si asa se inchide un cerc vicios cu atat de multe rezultate neplacute.
tusi_Oli
Postat pe 5 Noiembrie 2010 19:51
Este bine ca tratamentul candidozei sa fie facut in urma unui plan a carui desfasurare sa fie urmarita permanent, de la prima vizita in cabinetul medical si pana la rezolvarea problemei. Nu este de mare ajutor in tratarea acestei afectiuni, "plimbarea" de la un medic la altul cu schimbarea a tot felul de tratamente, intercalarea celor recomandate de medic cu cele recomandate de "bunica" sau "vecina de la 4".
Dupa terminarea unei etape trebuie refacuta examinarea, reevaluata situatia, pentru a se sti daca a fost cea mai buna abordare. Nu trebuie sa iei hartia cu tratamentul prescris si sa dispari pentru totdeuna. Medicul care recomanda tratamentul trebuie sa stie de evolutia starii de sanatate.
Si nu uita, termenul "tratament" nu inseamna numai ovule, unguente, ceaiuri ci si comportamente. Uneori evaluarea unui comportament si schimbarea lui poate face mult mai mult bine decat toate ovulele, unguentele si ceaiurile, la un loc.

Prevenire, protejare

Pentru a evita candidoza trebuie sa eviti orice factor ce ar putea interveni negativ asupra aciditatii naturale a vaginului - trebuie sa eviti purtarea de lenjerie din materiale sintetice, sa eviti purtarea de haine stramte si care nu sunt din bumbac, la ciclu, sa folosesti mai mult tampoane externe si mai putin cele interne, sa ai grija de igiena zonei genitale, igiena perfecta - nici prea putina, nici prea multa sau agresiva, numai cu apa calda fara sapunuri dure, fara deodorante, spalaturile intravaginale facute numai la recomandarea medicului, spalarea dispozitivelor folosite in metodele contraceptive de bariera (diafragma si aplicatorul spermicidului), spalarea si stergerea zonei genitale numai din fata spre in spate, discutarea cu medicului a cazurilor in care este necesar un tratament indelungat cu antibiotice.

Si, bineinteles, folosirea prezervativului pentru protectie in timpul actului sexual.
sper ca iti vor prinde bine informatiile
suces
aaaa sa nu uit consuma cat mai multe iaurturi simple sunt foarte bune si ajuta la mentinerea florei microbiene in limitele normale
tusi_Oli
Postat pe 5 Noiembrie 2010 19:55
si spala-te cu apa combinata cu bicarbonat.
Ciresica
Postat pe 5 Noiembrie 2010 20:03
buna seara natiune
buna seara fetele
tusi_Oli
Postat pe 5 Noiembrie 2010 20:06
si fierbe si lenjeria intima, pe langa spalatulcu bicarbonat sau mai sunt pliculetele alea de tantum rosa cu care te poti spalacu irigatorul.
Tusi
viobregar
Postat pe 5 Noiembrie 2010 20:15
si voua unul tie si unul lui silviiu
tusi_Oli
Postat pe 5 Noiembrie 2010 20:21
saptamana asta fac toate analizele de A la Z vreau sa aflu cauza degeaba iau pastile si ovule daca nu dispare inseamna ca vine de undeva, am sa va spun ce am facut sunt sigura ca sunt foarte multe femei care trec prin ce trec eu,
llilyana54
Postat pe 14 Noiembrie 2010 14:44
De la: llilyana54, la data 2010-11-05 19:20:04de un an de zile ma chinuie candida vaginala am facut tratament luni de zile, am schimbat 4 medici dar totul in zadar sunt disperata cum pot scapa de ea, am luat ovule macmiror, flagyil, cervugid si etc am baut si ceai de galbenele si coda soricelului nu stiu ce mai pot face, poate imi da cineva un sfat

Urmeaza tratamentul medicului ,trebuie sa te duci din trei in trei luni la el si de fiecare data iti face analizele cel putin asa am facut eu.Intr-un an de zile mi-a trecut ,foarte greu scapi de candida vaginala.Conteaza foarte mult si cum iti faci tratamentul ,trebuie urmat exact asa cum ti l a prescris altfel il faci in zadar n-ai sa scapi.Ai grija cum iti faci tratamentul si multa rabdare!!!!
maya28
Postat pe 15 Noiembrie 2010 08:39
Exista produse cu nanotehnologie pentru femei care trateaza cu succes afectiunile genitale ,inclusiv candidoza (datorata pH -ului acid pe care il aveti).Detalii pe (aparaskiva@yahoo.com).
garbo015760
Postat pe 20 Noiembrie 2010 10:40
De la: llilyana54, la data 2010-11-05 19:20:04de un an de zile ma chinuie candida vaginala am facut tratament luni de zile, am schimbat 4 medici dar totul in zadar sunt disperata cum pot scapa de ea, am luat ovule macmiror, flagyil, cervugid si etc am baut si ceai de galbenele si coda soricelului nu stiu ce mai pot face, poate imi da cineva un sfat


Ai schimbat cam multi parteneri, chiar tu spui ca patru din ei erau medici, de ce te mai miri? Si, daca mai suferi si de hidrofobie, candidoza se instaleaza ca la ea acasa. Fa bine si te spala mai des, ca ne imbolnavesti pe toti!
delly000311
Postat pe 21 Noiembrie 2010 19:28
e simplu, nene... o dai la altcineva si-ai scapat de ea...
zambil
Postat pe 21 Noiembrie 2010 19:33
311, avusezi contact cu doamna si te-ai ingrijorat brusc ?
ca io n-am inteles pluralu`
Freya_
Postat pe 21 Noiembrie 2010 19:54


pe mine sigur nu ma imbolnaveste mai, 311!
Thor_again
Postat pe 21 Noiembrie 2010 22:14
Asta-i unul dintre limitatii aia care-si lasa femeia ca nu-i face baiat.
Nene, daca ai internet mai citeste si tu macar de pe net ce si cum.
Doara
Postat pe 22 Noiembrie 2010 06:47
pe linga toate sfaturile primite, (evident cele mai bune sint cele de la tusi Oli),+ dezinfectia lenjeriei (fierbere, calcare)este foarte important ca tratamentul medical sa il faca si partenerul. altfel te poti reinfecta.
multa sanatate
max69
Postat pe 24 Noiembrie 2010 13:06
Si eu m-am confruntat cu aceasta problema , chiar foarte recent. Cauza la mine a fost destul de ciudata, am renuntat la pastilele anticonceptionale si, combinat cu faptul ca am schimbat clima 2 saptamani (am fost in vacanta)... surpriza : a aparut draga de "candida"! Am fugit de urgenta la control si mi s-a dat urmatorul tratament : spalare cu bicarbonat (1 lingurita la un litru de apa) si 5 ml de iaurt intravaginal , timp de 5 zile. A fost o distractie pe cinste cu iaurtul, va zic, mai ales ca sotul meu era " ajutorul " la operatiunea aceea !
Doctorita mi-a spus ca am depistat boala repede si asta a dus la tratamentul asta, fara nimic medicamentos. Pot sa spun ca , dupa doua zile de tratament deja am simtit ca a dat inapoi si acum nu mai am nimic, am revenit la normal . Tot de la ea stiu ca a avut si cazuri grave, in care "pacienta" nu a luat in seama si si-a infectat copilul de cateva luni, ducand la lucruri si mai urate.
Sper sa te ajute sfatul meu si sa nu te panichezi! Eu am facut-o si , in prima faza, mi-am spalat toata baia cu clor, crezand ca am avut ceva musafiri cu surprize

Nephilim
Postat pe 25 Noiembrie 2010 13:01
O prietena a fost foarte multumita de eficienta ceaiului impotriva candidozei fitoterapeut Avramut Cimpeanu Aurel. Uite aici link-ul de unde poti cumpara ceaiul http://www.sanatatecuplante.ro/ceaiuri/ceai-pentru-leucoree-candidoza-fibrom-uterin-scurgeri-hemorag/flypage.tpl.html
garbo177819
Postat pe 28 Noiembrie 2010 19:14
Candida se dezvolta in ph acid, dr nu rezista la un ph alcalin.
O lingura de bicarbonat alimentar la doi litri de apa fierbinte, lasa sa se raceasca la temperatura corpului si apoi fa spalaturi intime si irigatii vaginale.
Micsoreaza doza de bicarbonat in fiecare zi, astfel dupa ce candida dispare, numai rareori sa mai faci spalaturi vaginale, si cu f f putin bicarbonat. Partenerul desi este purtator al acestei mcoze, nu are simptome, dar daca vrei sa te vindeci cu adevarat, trebuie si EL sa faca aceleasi spalaturi ale zonei intime.
Urmeaza paralel recomandarile medicului + o alimentatie adecvata.
Nu manca niciodata conserve!
E o reteta babeasca, dar rezultatele sant garantate!
Sa ne auzim cu bine!
umblataprinlume
Postat pe 29 Noiembrie 2010 17:02
A, si am uitat iaurtul actimel pentru a crea un climat favorabil refacerii florei normale a vaginului dupa vreo saptamana de tratament cu irigatii bicarbonale!
umblataprinlume
Postat pe 29 Noiembrie 2010 17:09
Buna,din toate sfaturile pe care le-ai primit, esential este sa mergi la un singur doctor, care sa te urmaresca mai mult timp....daca tu schimbi mereu medicii nu ai cum sa ai succes cu tratamentul...candida este ceva care ramane toata viata...si ea se reactiveaza de cate ori organismul intampina probleme(antibiotice,anticonceptionale,dereglari hormonale,imunitate scazuta,etc)deci trebuie sa o iei pas cu pas...analize repetate,tratament repetat,si partener stabil,igiena locala ,ceaiuri cu marul lupului,vitamine si produse pentru cresterea imunitatii...etc...nu te poti face bine de azi pe maine...totul se discuta cu medicul tau...cam asta ar fi ...!?....succes!
garbo024362
Postat pe 29 Noiembrie 2010 17:25
tanti umblata

adica sa-si bage iaurt in cescutza,sau cum?
iasomia
Postat pe 29 Noiembrie 2010 17:31
De la: iasomia, la data 2010-11-29 17:31:08tanti umblata

adica sa-si bage iaurt in cescutza,sau cum?

buna seara

iaso aia cu iaurtu-n cescuta era de la alta tanti nu de la umblataprinlume
tusi_Oli
Postat pe 29 Noiembrie 2010 17:35
oli..
scuze,citesc si eu pe sarite...si nu se intelegea..
iasomia
Postat pe 29 Noiembrie 2010 17:37
dap, in cescuta ! si nu-i de ras, asa e
Freya_
Postat pe 29 Noiembrie 2010 18:02

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
zodia balanta 2 De la: Axl_22 17 Noiembrie 2011 07:42
horoscop 4 De la: elodia 7 Decembrie 2010 16:25
eu leu ,,,el fecioara.... 25 De la: garbo255907 27 Decembrie 2011 18:27
Barbatul fecioara 288 De la: andutzy 23 Aprilie 2010 12:00
Zodii pentru fiecare zi de nastere--zodia PESTE 31 De la: iri_love 7 Noiembrie 2011 21:13
Setari Cookie-uri