Sunt balonata mereu!

te-ai interesat corect?http://www.magazine-online.ro/medactiv/produse-biofarm/carbune-medicinal,-250mg,-30-comprimate--114903
garbo174696
Postat pe 8 Noiembrie 2010 08:39
De la: Adina_Radu, la data 2010-11-04 17:37:43Am deschis subiectul asta pentru ca am o mare problema pe care nu stiu cum sa o rezolv:balonarea.Sunt balonata tot timpul,am fost diagnosticata cu heliobacter p si nici dupa tratament balonarea nu a disparut.Am un mod de viata sanatos,in niciun caz grasimi,prajeli,fast food,bauturi carbogazoase,mai mananc dulciuri ,nu fumat sau altele.Mentionez ca am fost operata de chist ovarian de doua ori,nu cred sa aiba vreo legatura...ultima data la ecograf mi-au spus ca nu pot vedea prea multe pentru ca sunt plina de gaze.Ajutati-ma,e un discomfort enorm


salut ! in cazul acesta de indigestie probioticele sunt recomandate,daca doresti sa discutam ma poti contacta pe adresa mea de email rodilantos@yahoo.com.......multa sanatat!
SANATATE
Postat pe 8 Noiembrie 2010 10:08
De la: Adina_Radu, la data 2010-11-04 17:37:43Am deschis subiectul asta pentru ca am o mare problema pe care nu stiu cum sa o rezolv:balonarea.Sunt balonata tot timpul,am fost diagnosticata cu heliobacter p si nici dupa tratament balonarea nu a disparut.Am un mod de viata sanatos,in niciun caz grasimi,prajeli,fast food,bauturi carbogazoase,mai mananc dulciuri ,nu fumat sau altele.Mentionez ca am fost operata de chist ovarian de doua ori,nu cred sa aiba vreo legatura...ultima data la ecograf mi-au spus ca nu pot vedea prea multe pentru ca sunt plina de gaze.Ajutati-ma,e un discomfort enorm




Incearca carbunele medicinal,il gasesti in farmacii,nu costa f mult si chiar isi face efectul,dupa 2-3 zile, nu are efecte adverse deci poti lua pana la 3 pe zi
_anda_diana_
Postat pe 8 Noiembrie 2010 15:41
multumesc mult pentru raspunsur.voi incerca ceaiurile.trifermentul l-am incercat fara rezultat,insa.burta sta sa-mi plezneasca si frunctele le mananc la 2 ore aprox dupa masa,paine nu mananc,dulciurile,desi le iubesc,le evit,si cartoful la fel.ceapa mananc foarte,foarte rar,la fel si usturoi pentru ca imi face rau.Multumesc mult pentru raspunsurile voastre
Adina_Radu
Postat pe 8 Noiembrie 2010 17:27
inceearca colon help.
gab
Postat pe 9 Noiembrie 2010 10:59
PAREREA MEA ESTE SA INCERCI CARBUNE MEDICINAL, IAURT ACTIVIA SI DEBRIDAT (PASTILE).


TOTUL CRED CA TI SE TRAGE DE LA OPERATII. ASA AM PATIT SI EU.NU M-AM REFACUT IN TOTALITATE, DAR CIT DE CIT SUNT UN PIC MAI BINISOR.

ITI DORESC SANATATE MULTA!
garbo007908
Postat pe 9 Noiembrie 2010 13:01
De la: Adina_Radu, la data 2010-11-08 17:27:01multumesc mult pentru raspunsur.voi incerca ceaiurile.trifermentul l-am incercat fara rezultat,insa.burta sta sa-mi plezneasca si frunctele le mananc la 2 ore aprox dupa masa,paine nu mananc,dulciurile,desi le iubesc,le evit,si cartoful la fel.ceapa mananc foarte,foarte rar,la fel si usturoi pentru ca imi face rau.Multumesc mult pentru raspunsurile voastre


Incearca sa bei un ceai de busuioc. E un pun pansament detoxifiant ptr organism. Si eu consum acest ceai de ani de zile si il recomand. http://www.plante-medicinale.org/ceai-de-busuioc/
balonarile pot fi de la stomac sau colon iar un ceai antiseptic cred ca ar ajuta.
Totusi ar fi bine sa te prezinti la un medic daca aceasta balonare persista.
Uite aici un alt articol care consider ca iti va fi de ajutor. http://www.ifamilia.ro/s%C4%83n%C4%83tate/ceaiuri-%C3%AEmpotriva-balon%C4%83rii
carminaM
Postat pe 9 Noiembrie 2010 22:21
Incearca ceaiuri din menta, busuioc, musetel si tei sau chiar si cate un pahar cu vin dupa masa principala....Si nu purta haine stramte pentru ca te vei simti si mai rau.
garbo_greta18
Postat pe 16 Noiembrie 2010 03:15
aceasi problema am si eu/ dar sar putea sa fie o boala de reflux/ asa am eu sau hernie hietala. citeste pe net ce ceaiuri ai nevoie. nu descurajez dar cred ca e o boala pe care o ducem pe picioare.iti doresc sanatate.
garbo011957
Postat pe 16 Noiembrie 2010 05:01
aceasi problema am si eu/ dar sar putea sa fie o boala de reflux/ asa am eu sau hernie hietala. citeste pe net ce ceaiuri ai nevoie. nu descurajez dar cred ca e o boala pe care o ducem pe picioare.iti doresc sanatate.
garbo011957
Postat pe 16 Noiembrie 2010 05:01
Senzatia de balonare poate veni si de la unele problene la ovare, cum ar fi raceala, inflamarea. O spun ca am patito! Incearca cu un tratament antiinflamator pt ovare, supozitoare sau chiar antibiotice. Cel mai bine ar fi sa ceri sfatul medicului, al ginecologului!
garbo040714
Postat pe 16 Noiembrie 2010 16:19
De la: Adina_Radu, la data 2010-11-06 15:18:44buna asta cu sexu`:)) st adolescenta,nu fac sex.clar nu asta e problema:))


hmm.. atunci poate ar trebui sa incepi... poate chiar asta o fi problema
aly_fab
Postat pe 17 Noiembrie 2010 01:58
acum fara gluma, incearca cate un activia....poate nu degeaba ii face atata reclama la tv. si ceaiuri calmante gen tei, musetel.
sanatate!" si spor la dezbalonare
aly_fab
Postat pe 17 Noiembrie 2010 02:00
deci..mi-au schimbat iar tratamentul si tot sunt umflata.am dureri groaznice de stomac si burta mai are putin si buseste.am incercat si cu ceaiuri si partea aia cu activia s-a dus demult...:-< nu stiu ce sa mai fac,astazi spre exemplu am avut dureri groaznice.iar combinatia de anason si chimen e la fel de "vomitabila" ca metronidazolul pe care il iau.tot timpul simt un gust amar,si am intrebat si doctorii zic ca nu e de la fiere.sincer,e groaznic.Multumesc tuturor pentru raspunsuri.
Adina_Radu
Postat pe 17 Noiembrie 2010 17:30
Lasa medicatia de tatonari, primul si cel mai important pas: fa-ti si neaparat toate analizele de parazitologie (viermi intestinali).
http://www.sanatateata.com/afectiuni/parazitii-intestinali.htm
Ia neaparat ROWACHOL (este un extract de plante si gaseste in farmacii fara reteta) cu juma de ora inainte de mese, macar vreo 2 saptamani.
De asemenea, daca poti face rost de ceaiul "CALI"de la firma http://www.sunrider.com/Eng/WebForm/Worldwide/Websites.aspx (nu stiu daca exista in Romania, dar in cea mai apropiata tara Ungaria, daca ai pe cineva sa-ti cumpere) curata foarte bune intestinele si elimina si gazele.
Bineintels lactatele si celelalte ceiuri recomandate (chimen, anizs) sant f bune.

umblataprinlume
Postat pe 18 Noiembrie 2010 21:55
"Lasa medicatia de tatonari, primul si cel mai important pas: fa-ti si neaparat toate analizele de parazitologie (viermi intestinali). "


asta cred si eu, bine ca pe langa asta pot fii nenumarate alte motive
persidadamian
Postat pe 18 Noiembrie 2010 23:15
Incearca sa bei in fiecare dimineata cate un 300 - 500 ml apa plata, fiarta bine si racita cat sa poata fi bauta. Atentie insa - nu trebuie bauta rece sau doar calduta si sa nu fie ceai de plante. Fa asta timp de mai multe saptamani, nu te astepta la minuni din prima zi, desi, te vei simti considerabil mai bine incepand de a doua zi. Vei observa ca, dupa ce incepi, iti va fi din ce in ce mai sete. Nu este nici o problema, bea cata apa poti sau simti nevoia. Cu cat pliurile colonului sunt mai "udate", cu atat mai putina materie daunatoare ramane pe acolo. Altceva foarte important de evitat este Painea, incearca sa o prepari acasa sau pune-o la uscat la cuptor pe cea cumparata, daca nu poti sa renunti la ea.
Un remediu minunat este cura cu drojdie de bere care actioneaza favorabil asupra organismului , deci si asupra a ceea ce-ti devasteaza intenstinele. S-ar putea, de asemenea, pe langa Helicobacter P , sa ai alti paraziti ca Giardia, lamblii, ox-uri, tenie etc , si acestia provoaca daune ce creeaza balonare. Fa si un consult de specialitate, ai putea avea colon iritabil, si asta este strict legat de stress-ul cotidian care, in combinatie cu alimentatia nesanatoasa "te ajuta" sa fi tot timpul ca un balon.
Iti doresc multa sanatate!
GyaS
Postat pe 19 Noiembrie 2010 10:53
Cand am spus ca mi-au gasit heliobacter,am omis sa spun ca mi-au facut si restul abalizelor ce au iesit negative,mai putin pe cea de colon,desi am insistat doctora spune ca nu e nevoie. Iau al doilea tratament de aproape o saptamana si nimic.Nu mi se pare normal.voi incerca ce mi-ati recomandat.Multumesc frumos tuturor si sanatate!
Adina_Radu
Postat pe 20 Noiembrie 2010 08:54
Dupa cum ti s-a mai zis: mergi la ginecolog.
Ciresica
Postat pe 23 Noiembrie 2010 06:14
SINCER,MI-E SCARBA CA AM AJUNS IN LOC DE OAMENI ANIMALE...FATA ASTA CHIAR ARE O PB. SI VA SPUN K NU E ASA USOARA FAZA ASTA PT. CA SI EU MA CONFRUNT DESTUL DE DES CU EA....SI E GROAZNIC...NU STIU CE E ASA FUNNY....NU V-AS DORI SA TRECETI PRIN ASA CEVA...DECI IUBITA UN REMEDIU PE CARE-L FOLOSESC SI INCA ARE EFECT ESTE ESPUMISANUL...INCEARCA SI POATE REUSESTI... MACAR SA AMELIOREZI STAREA...CREDE-MA CA STIU CUM E...DIN PACATE...SO,MULTA BAFTA!!!
garbo172735
Postat pe 23 Noiembrie 2010 12:48
si de ce tipi in halul asta nu puteai sa spui frumos fara sa urlii
fata a cerut niste sfaturi iar fetele i-au dat unele printre ele si mersul la ginecolog de unde stii ca nu este de natura ginecologica esti cumva medic
sau daca te confrunti si tu cu aceasi chestie nu inseamna ca si ea sa aiba la fel
consulta alti medici cere si alte pareri medicale
succes
tusi_Oli
Postat pe 23 Noiembrie 2010 13:07
De la: Adina_Radu, la data 2010-11-04 17:37:43Am deschis subiectul asta pentru ca am o mare problema pe care nu stiu cum sa o rezolv:balonarea.Sunt balonata tot timpul,am fost diagnosticata cu heliobacter p si nici dupa tratament balonarea nu a disparut.Am un mod de viata sanatos,in niciun caz grasimi,prajeli,fast food,bauturi carbogazoase,mai mananc dulciuri ,nu fumat sau altele.Mentionez ca am fost operata de chist ovarian de doua ori,nu cred sa aiba vreo legatura...ultima data la ecograf mi-au spus ca nu pot vedea prea multe pentru ca sunt plina de gaze.Ajutati-ma,e un discomfort enorm


Salutare Adina,

Si eu ma confrunt cu aceeasi problema si nu este foarte placut. Un medic mi-a recomandat espumisan pliculete nu pastile.

Mie mi-au fost de mare ajutor. Nu uita sa bei foarte multe lichide in prima parte a zilei ( de preferat ceaiuri caldute; si nu vb de ceaiurile la plic, ci de cele de la plafar in care gasesti planta uscata). O alta metoda este masarea abdomenului, usor prin apasare, in sensul acelor de ceasornic NICIODATA INVERS.

Sanatate multa
Nirvana
Postat pe 23 Noiembrie 2010 15:17
De la: Adina_Radu, la data 2010-11-20 08:54:48Cand am spus ca mi-au gasit heliobacter,am omis sa spun ca mi-au facut si restul abalizelor ce au iesit negative,mai putin pe cea de colon,desi am insistat doctora spune ca nu e nevoie. Iau al doilea tratament de aproape o saptamana si nimic.Nu mi se pare normal.voi incerca ce mi-ati recomandat.Multumesc frumos tuturor si sanatate!


Nu stiu daca este corect sa o numesc boala, dar asta este. Gazele se acumuleaza in urma unor procese chimice ce au loc. Este de preferat sa eviti a manca ducliuri sau fructe imediat dupa masa cel putin o juma'de ora. Sunt convinsa ca ai probleme usoare si de colecist altfel nu ar aparea acesta problema; adica un colecist lenes ceea ce genereaza si probleme de constipatie.
Nirvana
Postat pe 23 Noiembrie 2010 15:22
Ce tratament pentru helicobacter ai urmat ?
Daca inlaturi orice cauza de boala iti pot ajuta tratamentele naturiste cu chimen,anason,ginger..de asemenea trebuie sa-mi spui daca nu suferi cumva si de constipatie,.iti pot da o multime de retete daca ma cauti,scrie-mi pe carmennanu84@gmail.com
europroiect2007
Postat pe 23 Noiembrie 2010 16:19
Daca spun ca iau si espumisan o sa par nebuna,nu?:| practic am incercat tot ce ati enumerat voi.Sincer,nu stiu ce sa mai fac.Tratamentul vechi nu-l mai stiu,dar pot scrie tot ce iau acum.Actualul tratament:Dumox,Metronidazol,Kreon,Nexium,Espumisam(pliculete),fata de asta am incercat cea de anason si chimen,dar pastilele au un gust teribil si ceaiul la fel.Mai iau Distonocalm si tratamentul pentru chisturi:Diane 35.Poate sunt si prea multe pastile,adica acum le-am mai rarit ca aveam o tavita plina:-s.
Adina_Radu
Postat pe 23 Noiembrie 2010 19:23
Adina nu mai lua atatea medicamente, vaiiii
daca ai fost depistata cu H. pilory ( organism care oricum este present natural in stomacul multor oameni), organismul secreta proteine si toxine [[ produce cantitati mari de urease si asta ajuta la reducerea aciditatii si foloseste mucoasa stomacului pentru protectie, in fine]]], aceste toxine interactioneaza cu celulele epiteliale din stomac inflamandul si contribuind la aparitia ulcerului peptic, in fine.
Tratamentul consta in administrarea orala a unui PPI ( actioneaza drept inhibitor ireversibil H+/K+ ATP enzyme si iar in fine) 4 sunt in folosinta la ora actuala: omeprazole, lansoprazole, pantoprazole si rabeprazole si doua antibiotice amoxicilina si claritromicin. Durata tratamentului este { de obicei} intre 7-14 zile.
Deci trebe sa iei un PPI si doua antibiotice. Clarifica ce ti-am scris cu medicul tau si nu mai lua medicamente dupa ureche, tu poti sa-ti faci mai mult rau decat bine.
persidadamian
Postat pe 23 Noiembrie 2010 23:24
Maiii voi sunteti nesanatoase, cum dracu de mai traiti, in epoca asta a informatiei ati auzit de medici ???? sa fiu al 14 lea la cina cea de taina daca am auzit in ultima vreme enormitate mai mare, mergeti dracu la medic, ce foloseste uneia alteia ii poate provoca chiar si moartea, doamne, bine zicea cineva ca femeile "e " proaste dom'le
casperphantom
Postat pe 23 Noiembrie 2010 23:35
sper ca nu te referi la mine
persidadamian
Postat pe 23 Noiembrie 2010 23:40
casper, de ce sa mearga la doctor ? e scump, si pana acolo e de mers, mai bine intreaba pe garbo nu?
ar trebui sa mearga la doctor ca poate fii si altceva decat o simpla balonare, si la un doctor ginecolog sa faca o vizita, nu-i strica un consult

ei ha, eu zic sa faca sex, cum zicea aly mai sus, ca asa poate elimina gazele
Laura_M
Postat pe 23 Noiembrie 2010 23:50
De la: Laura_M, la data 2010-11-23 23:50:04casper, de ce sa mearga la doctor ? e scump, si pana acolo e de mers, mai bine intreaba pe garbo nu?
ar trebui sa mearga la doctor ca poate fii si altceva decat o simpla balonare, si la un doctor ginecolog sa faca o vizita, nu-i strica un consult

ei ha, eu zic sa faca sex, cum zicea aly mai sus, ca asa poate elimina gazele


daca din cauza de lipsa de sex e balonata si e...posibil sa le elimine asa...n-as vrea nici sa ma gandesc ce bomba va fi pe bietul om de langa ea, sa nu-l proiecteze pe geam afara, ca saracu in curu gol.....va fi vai de ....mama lui
casperphantom
Postat pe 23 Noiembrie 2010 23:58

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cum sa-ti accepti defectele!!!.... 43 De la: fleurdelis 7 Iulie 2010 23:07
Inulina: Se poate utiliza in scop alimentar? 1 De la: verenadoll 23 Martie 2011 15:57
plante si legume 5 De la: Milian_Militaru_1 30 Aprilie 2013 09:49
Putin din fiecare??? 2 De la: garbo026388 14 Iulie 2009 19:42
Celulita 10 De la: anamariatoma 17 Noiembrie 2013 12:50
Setari Cookie-uri