romani in Germania

Buna seara. Am tot cautat un topic pe care sa ne putem intalni, impartasi experientele cei ce suntem departe de tara dar totusi cu ea in suflet, cu amintirile de acasa si cu dorul de graiul mioritic. Nu am gasit, asa ca m-am decis sa deschid eu unul si va multumesc de acum pentru gazduire!
garbo010448
Postat pe 25 Septembrie 2010 00:45
hallo!
poti incerca aici :http://www.mareaunire.com/germania/stiri_diaspora.html, gasesti cate ceva despre Diaspora romaneasca din Germania.
Alles Gute!
reyya
Postat pe 25 Septembrie 2010 00:51
seara buna ..buna idee..448
chanty
Postat pe 25 Septembrie 2010 00:53
reyya,am incercat eu ,,sa arunc acolo un ochi.".. aileu,nu au moderator,e tambalau mare,se injura ca la usa cortului...incredibil!!!!!
chanty
Postat pe 25 Septembrie 2010 01:05
Hallo! Merci de pont, reyya, nu stiam site-ul. La prima vedere nu e intocmai pe gustul meu, prefer garbo. dar sa vedem...

Seara buna si voua, chanty!
garbo010448
Postat pe 25 Septembrie 2010 01:07
Pacat daca se intampla asta ! Sa nu uitam insa ca nu toi suntem in felul asta...Eu cand intru acolo de regula sunt joc rolul de spectator ...apoi ajung sa ma intreb de ce se comporta in halul ala..lipsa de educatie..balcanismul ..lipsa intelegerii , neputinta de a accepta si alte opinii...
reyya
Postat pe 25 Septembrie 2010 01:09
chanty
Postat pe 25 Septembrie 2010 01:14
De la: garbo010448, la data 2010-09-25 01:07:47Hallo! Merci de pont, reyya, nu stiam site-ul. La prima vedere nu e intocmai pe gustul meu, prefer garbo. dar sa vedem...

Seara buna si voua, chanty!


Viel Vergnugen ! Diaspora uneori e un loc unde se bat unii cap in cap , merita metionat ! :-)
reyya
Postat pe 25 Septembrie 2010 01:15
448 ,ne bucuram ca ai ales acest site.asa este orice subiect e binevenit.impartaseste-ne si noua din experienta unui imigrant!!
vuvuzela
Postat pe 25 Septembrie 2010 01:18
reyya, am observat deja si sunt abia de un an aici. dar, vorba ta, nu suntem toti la fel. sunt din fire optimista si sper totusi sa nu mor inaintea sperantei, cum prevedea preci intr-un moment de depresie.
garbo010448
Postat pe 25 Septembrie 2010 01:22
vuvu , daca nu incerci sa faci pe desteapta e mult mai bine , noi suntem cetateni straini cu rezidenta pe teritoriu german , sau cu dubla cetatenie , romana si germana .Inceraca sa te abtii de la postari acolo unde risti sa dai cu bata in balta.
reyya
Postat pe 25 Septembrie 2010 01:24
reyya?
Unde-i baiu?ca n-am priceput...
chanty
Postat pe 25 Septembrie 2010 01:28
la partea cu experienta unui,, imigrant" ...era ,,buba" , termenul folosit de vuvu nefiind tocmai unul adecvat.
reyya
Postat pe 25 Septembrie 2010 01:32
ach so
Mda,in seara asta ma abtin de la comentarii ,e tarziu si maine suna ceasul
noapte buna ...ssse trume
chanty
Postat pe 25 Septembrie 2010 01:38
Danke schon , auch!
reyya
Postat pe 25 Septembrie 2010 01:41
politicos ar fi sa incep eu, ca o gazda buna. ideea mi-a venit de curand, cand am venit acasa in weekend si am zburat cu un avion plin de romani, chiar si in gara eram numai romani care cumparau bilete de tren.
despre mine va pot spune ca am venit din motive sentimentale si am ramas din cauza celor materiale. mai bine spus, am refuzat sa ma intorc in romania si sa ma sustina in continuare parintii la 30 de ani, desi munceam si nu putin.
viata mea acum? se munceste mult si aici, nu te plateste nimeni sa stai degeaba, dar macar ne simtim respectati, cel putin o data la sfarsitul lunii si, ce e mai important, suntem independenti si nu mai exista acea teama de ziua de maine.
greu e in weekenduri, cand nu ai prieteni cu care sa le petreci, dar exista intotdeauna messenger, internet, garbo...
consider ca am spart gheata, va astept si pe voi acuma.
garbo010448
Postat pe 25 Septembrie 2010 01:49
noapte buna, chanty, reyya, va astept oricand cu drag!
garbo010448
Postat pe 25 Septembrie 2010 01:55
eu sunt o fire aventuriera, pot spune ca aveam totul in Romania , doar ca aveam o lehamite crasa de toata birocratia de aici , Romania e o tara minunata pacat ca au pus niste ciobani mana pe niste fotolii de senatori si deputati
Avand totul si totusi ...nimik insemnat care sa ma faca sa raman in plan material si sentimental , mi-am zis ca e cazul sa incerc in alta parte sa-mi pun in valoare potentialul , zis si facut! in lipsa prietenilor , exista excursii , locuri minunate care pot fi descoperite in Germania sau in ,,imediata vecinatate" - Olanda,Franta , Elvetia ...Daca as vrea sa ma intorc in Ro ?? cu mare placere, oricand , daca as vrea sa raman in Ro ..cu mare placre daca voi fi platitta cel putin la fel ca aici Intr-o alta viata poate...:-)
reyya
Postat pe 25 Septembrie 2010 01:59
De la: garbo010448, la data 2010-09-25 01:55:49noapte buna, chanty, reyya, va astept oricand cu drag!


noapte buna , 448, chanty!
reyya
Postat pe 25 Septembrie 2010 02:00
De la: reyya, la data 2010-09-25 01:24:42vuvu , daca nu incerci sa faci pe desteapta e mult mai bine , noi suntem cetateni straini cu rezidenta pe teritoriu german , sau cu dubla cetatenie , romana si germana .Inceraca sa te abtii de la postari acolo unde risti sa dai cu bata in balta.




abtine-te de a mai cataloga pe cei cu ,care faci conversatie.se vede ca nu prea ti-ai cizelat vocabularul,desi te afli intr-o tara mult mai civilizata decat Romania.nu ti-ai facut C.V,cand te-ai inscris pe garbo,din care sa reiasa statutul tau in tara in care te afli.nu imi da indicatii ca "datul cu bata in balta".nu toti sunt rezidenti si asta nu este nici o rusine.vb cu Austria,cu Franta ......tari destule in care am rude si prieteni,America si chiar Australia,dar pt mine nu conteaza statutul lor acolo.pt mine conteaza ca lor sa le mearga bine in tara in care sunt.sa isi faca prieteni familii straine.ma mir de asemenea comportament al unei persoane care traieste intr-o societate cum este Germania.cum faci tu cunoscuta cultura si turismul romanesc?cum schimbi tu parerea proastra pe care o au strainii despre romani?deci plecarea afara din tara,nu ii schimba cu nimic pe romani?offf Reyya,nu fii malitioasa cu mine ,ca nu ma sperii.crezi ca se v-a schimba societatea romaneasca vre-o data?daca nu ,atunci ma bucur,ca nu voi mai sta mult pe aici.
vuvuzela
Postat pe 25 Septembrie 2010 02:03
Chanty,noapte buna de aici din Romania.urare din' suflet pt suflet'.
vuvuzela
Postat pe 25 Septembrie 2010 02:09
draga vuvuzela :
eu nu am fost intrebata ce nationalitate am , am fost intrebata doar cat si cum gandesc si ce stiu sa fac. si cu asta cred ca am lamurit aspectul . Nu prea avem timp aici sa facem discutii vis a vis de Ro , in plus poate ca nu asta e relevant ,fiecare dintre cei ajunsi intr-o tara straina isi asuma aspectul asta , au plecat din Ro pt ca unoeri lipsea ceva ...ca sa vii aici , sa nu te concentrezi asupra prioritatilor si sa vorbesti despre Ro acolo unde poate nu e loc sau timp...nu cred ca e tocmai solutia ideala. Romanii sunt un popor foarte primitor , pacat ca nu sunt primitori cu proprii cetateni , daca te poarta pasii in vreo institutie de stat sa vezi ce ,,primitori " sunt aia cu tine :-)) Ai mers vreodata intr-un spital romanesc fara sa ai spaga pregatita ?? nu o face, sau daca da, exerseaza ceva ,,tehnici esentiale de supravietuire " Ei , uite imi permit sa spun ca nemtii sunt mult mai primitori decat romanii atunci cand vine vorba de viata cuiva , daca intelegi ce spun :-)
reyya
Postat pe 25 Septembrie 2010 02:17
parerea mea e ca indeplinindu-ne sarcinile asa cum trebuie si cum se asteapta de la noi, comportandu-ne civilizat, transmitem mesajul nostru despre romania. vuvuzela, stii cati medici romani lucreaza acuma in germania? am auzit de spitale in care se preda raportul de garda in limba romana, mai mult, stiu un spital in care toate garzile din luna august au fost asigurate de 3 medici romani! cred ca asta spune ceva, daca au incredere in seriozitatea si pregatirea noastra.
garbo010448
Postat pe 25 Septembrie 2010 02:28
448,nu fii trista.sincer si eu imi doresc sa fiu afara din tara mea,in aceste momente de rastriste ,a societatii noastre.si mie imi place sa vizitez locuri noi.imi plac excursiile.te asigur ca in momentele acestea e mai bine unde esti.incearca tu sa gasesti prieteni,printre familii de nemti.am inteles ca nu esti de mult timp.ma bucur ca te simti respectata.asta conteaza mult.iti doresc sa te integrezi intre nemti,sa fii multumita in tara lor si pastreaza-ti familia in suflet.esti libera si asta conteaza.esti independenta financiar.in weekend-uri poate vizitezi obiective turistice.si ne povestesti si noua ce ai vazut.poate vei gasi o oportunitate sa iti schimbi si destinul.ma bucur ca am comunicat,astept sa ne povestesti intamplari care sa te schimbe ,in Germania.sa ne povestesti cu zambetul pe buze,ca te-ai obisnuit acolo.
vuvuzela
Postat pe 25 Septembrie 2010 02:30
Reeya,poporul este tare amarat,nu vreau sa va intristez.dar datorita politicienilor si a situatiei socio-economico-politica,poporul roman,plange ,fara sa poata face ceva,decat poate un 1989.totul e cenusiu,lumea nu prea isi mai vorbeste,in bloc,sau prin piete.oamenii de aici nu mai pot fii prietenosi datorita haosului ,hotiei,minciunii,spagii cum bine zici.mai bine nu intorceam armele si ramaneam tovarasi in razboi cu nemtii.sincer asa gandesc eu.ma intreb cat vor mai suporta romanii aceasta situatie dezastruoasa?voi cel putin desi departe sunteti intr-o societate civilizata.ma bucur cand te aud ca nu te vei intoarce.cum crezi ca este mai bine,sa muncesti in strainatate ,dar cel putin esti respectat,chiar daca nu acceptat,sau sa fii sclav in tara ta ?ce le putem spune noi viitorilor nostrii urmasi?
vuvuzela
Postat pe 25 Septembrie 2010 02:49
vuvu, merci de incurajari. destinul mi s-a schimbat deja si sunt perfect constienta ca imi e mai bine aici decat in tara. asa cum spunea si reyya, odata plecat nu prea mai exista optiunea intoarcerii.
ideea topicului era un pic alta. astept in continuare forumisti de pe aici la schimbari de opinii, ce le place aici, ce nu, de ce le e dor....
mie de exemplu imi lipsesc concertele Iris din piata revolutiei sau de pe plaja la mare. m-am consolat in schimb cu un mark knopfler in koln. nicht schlimm, oder? Unul din cele mai frumoase momente din viata mea...
gute nacht zusammen!
garbo010448
Postat pe 25 Septembrie 2010 02:55
448,am tot respectul pt medicii care au avut vointa ,sa nu fie slugi in tara lor,la fel am acelasi respect pt toti care au avut curajul sa isi ia inteligenta si sa plece din tara,aratand ca si romanii stiu sa isi faca datoria,poate chiar mai bine,indiferent in ce domeniu.
vuvuzela
Postat pe 25 Septembrie 2010 03:00
448 noapte buna si tie!.....Reeya daca te culci.la fel,noapte buna. pt voi.
vuvuzela
Postat pe 25 Septembrie 2010 03:05
Guten morgen!
Si-o cafea de dimineata...
S-a stricat vremea ... .Atat ne-a fost pe anul asta, o mai veni soarele prin aprilie anul viitor daca avem noroc.
..448 in ce oras ti-ai facut cuibul ?
chanty
Postat pe 25 Septembrie 2010 09:52
buna sa-ti fie dimineata ...........ca si inima......... multam pentru cafea.., asa o sila mi-era sa fac.............
jeanette40
Postat pe 25 Septembrie 2010 09:56

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Clarviziune, cartomantie 37 De la: garbo042213 24 Ianuarie 2011 14:03
as vrea sa spun si eu ceva 11 De la: fleur_de_lis 6 Octombrie 2009 11:42
"calugarita''-insecta 131 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 12:22
Ce m-a intristat azi... 81 De la: barboneli 15 Ianuarie 2012 07:08
val .. de scumpiri si taxe 40 De la: bestia 6 Ianuarie 2010 22:40
Setari Cookie-uri