istoria ciorapului anii '30-'60

Anii 30 Revolutia nylon-ului

- in 1938 Du Pont lanseaza pe piata nylon-ul, prima fibra sintetica care, se spunea, este rezistenta ca otelul si delicata precum o panza de paianjen
- ciorapii de nylon au fost pusi in vanzare in putine magazine (Wilmington in Delaware) si au atras clienti pana la New York.
- NYLON devine numele comun al ciorapilor.

Anii 40 Nylon-ul are un succes extraordinar

- ciorapii de nylon au fost distribuiti in toata tara, 64 de milioane de perechi vanduti in primul an.
- Al 2-lea Razboi Mondial pune capat productiei firelor fine, lipsa nylonului avand ca efect producerea unor lungi cozi in magazine

Anii 50 Revolutia ciorapiilor fara cusatura

-in Statele Unite si in Europa au fost lansati ciorapii fara cusatura
-gama oferita continua sa se imbogateasca cu noi feluri de transparente si noi culori
-progresele tehnologice reduc costurile nylon-ului, fiind astfel mai accesibili.

Anii 60 Avantul ciorapului

-fusta mini deschide strada ciorapului;
-noile tesaturi imbunatatesc purtabilitatea precum si partea estetica, ciorapul devenind astfel un articol de moda
-Lycra a fost folosit initial doar la ciorapii medicali
Laura_Baldini
Postat pe 22 Septembrie 2010 00:08
Nu prea mi-e clara diferenta asta intre Nylon si Lycra. Poate sa imi explice cineva?
fluturas3a
Postat pe 6 Octombrie 2010 19:42
Lycra este o marca inregistrata de elastan, care se produce cu o monitorizare constanta a standardelor de calitate. In limbaj comun am putea spune ca Lycra este un elastan de o calitate mai buna.
In general ciorapii au in compozitie:
-Poliamida (nylon): majoritar
-Elastan (Lycra): procente cuprinse intre 2-25%; cand procentul este foarte mic, este de asteptat sa-l regasim numai in elasticul din talie
Laura_Baldini
Postat pe 6 Octombrie 2010 19:49

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
moda este arta de transformare falsa a personalitatii 19 De la: dor72_ 2 Februarie 2012 21:16
👖👔👗💄 2 De la: garbo_473315 14 Septembrie 2017 21:16
http://www.3suisses.ro/ro/shop/produs/femei/shopping-in-functie-de-produs/incaltaminte/pantofi-sandale/pantofi-platou-top-studio-femei-marimi-36-41/10053801-1-147.html 1 De la: cacacios 9 Septembrie 2012 10:39
Garderoba de toamna 3 De la: garbo_7980 6 Mai 2014 08:35
Castiga un voucher in valoare de 350 ron oferit de Ottershop! 114 De la: Yenu 11 Ianuarie 2012 21:45
Setari Cookie-uri