De ce multi oameni buni au de suferit de pe urma oamenilor rai?

In primul rand oamenii buni sufera de pe urma oamenilor rai,,pt ca nu isi impun punctul de vedere de la inceput...si daca vezi ca un om este rau,il ignori..pt ca este tepos..eu una asa fac..eu ignor oamenii rai
xenaprintesarazboinica
Postat pe 18 Septembrie 2010 16:59
ce facusi bre? te saturasi sa faci pe serioasa din contu' de azi dimineata?
Thor_again
Postat pe 18 Septembrie 2010 17:01
Dar barbatii daca nu isi ating scopurile agaseaza femeile,ne inebunesc de cap,ca sa faca ce zic ei...Apoi dupa ce femeile fiind prea comode ca sa lupte cot la cot cu barbatii,,,tac din gura si execut tampeniile barbatilor....
xenaprintesarazboinica
Postat pe 18 Septembrie 2010 17:04
foarte interesant...
cum adica "femeile execut tampeniile barbatilor"???
a nu se intelege ca barbatii nu fac prostii (si inca enorme)!... dar sa le faca femeile in locul lor, asta inca nu am auzit!
pai le pot face ele mai bine ca noi??? doar suntem de neinlocuit, la asa ceva!..:P
=))
eu_geminy
Postat pe 18 Septembrie 2010 17:38
Oamenii nu stiu sa comunice,nici sa isi rezolve problemele,nici cei :"buni',nici cei 'rai'
Nu inseamna ca daca vrei sa iti impui punctul de vedere,esti rau.
Oamenii sensibili sufera,in loc sa ii sensibilizeze si pe ceilalti,pentru ca nu stiu sa o faca....
daniilia
Postat pe 27 Septembrie 2010 06:52
sti k in viata exista o vb , esti bun esti luat de prost ,asta e ,pacatul celor kre profita .
dana_dgg
Postat pe 27 Septembrie 2010 09:18
De la: dana_dgg, la data 2010-09-27 09:18:35sti k in viata exista o vb , esti bun esti luat de prost ,asta e ,pacatul celor kre profita .
Pai da..Nu este suficient sa fi bun la suflet si sincer...Trebuie sa mai fii si desteapta,sa stii sa iti impui punctul de vedere...Pt ca doar oamenii atunci cand se nasc,,sunt curati la suflet..Dar pt ca nu are cine sa ii indrume,,ca parintii sa fie exemple pt copiii...Sa ii invete pe copii lucruri morale,ca sa iasa copiii buni din ei si care stiu ce vor in viata.Normal ca o iau pe cai gresite si isi dezvolta naravuri rele....de asta exista oamenii rai...pt ca toti vor copiii buni,preoti buni,oameni buni...Dar ce au facut ei ca sa aiba toate acestea? Toti asteapta unii de la altii,,dar putini fac primul pas ca sa fie exemple pozitive...cati copiii ai lui Dumnezeu exista in lumea asta?
xenaprintesarazboinica
Postat pe 27 Septembrie 2010 09:42
Nu exista oameni buni si oameni rai clar delimitat , fiecare om indiferent cat de bun este (sau se crede)are si parti rele , si fiecare om catalogat ca "rau" are si parti bune , problema este ca partile rele sa nu depaseasca anumite limite (impuse de morala si de societate, de ce nu?).............
cornelia_leia
Postat pe 27 Septembrie 2010 19:08
pentru ca sunt buni si de dragul armoniei cedeaza chiar daca in sufletul lor stui ca vor avea de suferit.
daniis
Postat pe 27 Septembrie 2010 20:05
De la: cornelia_leia, la data 2010-09-27 19:08:33Nu exista oameni buni si oameni rai clar delimitat , fiecare om indiferent cat de bun este (sau se crede)are si parti rele , si fiecare om catalogat ca "rau" are si parti bune , problema este ca partile rele sa nu depaseasca anumite limite (impuse de morala si de societate, de ce nu?).............
Pai partile rele ale oamenilor sunt datorita pt ca ei nu insista in lucruri pozitive...Nu insista sa faca fapte bune...Sa dai sfaturi bune,sa te stradui sa iubesti aproapele,,,sa fii cinstit....si Dumnezeu te ajuta sa fii statornic in bine....si sa ai putere sa ignori gandurile rele
xenaprintesarazboinica
Postat pe 28 Septembrie 2010 16:38
Cinstit nu inseama sa fii prost si sa te lasi sa te calce toti in picioare...Cinstit inseamna sa lupti pt drepturile tale pe cai cinstite...sa nu profiti de nimeni dar nici sa ii lasi pe altii sa profite de tine
xenaprintesarazboinica
Postat pe 28 Septembrie 2010 16:40
xenaprintesarazboinica
Postat pe 30 Septembrie 2010 10:28
foarte simplu ii putem ocoli pe cei rai pentru a nu ne intersecta viata cu ei !
rupt_de_realitate
Postat pe 13 Octombrie 2010 09:32
De la: rupt_de_realitate, la data 2010-10-13 09:32:21foarte simplu ii putem ocoli pe cei rai pentru a nu ne intersecta viata cu ei !
Exact,,,dar oamenii ar trebui sa fie mai severi unii cu altiii...din cauza lipsei bunui simt..Spre exemplu cu mine nu trebuie ,,sa fie nimeni sever pt ca eu am bun simt..si sunt recunoscatoare...Daca cineva ma ajuta,eu sunt recunoscatoare...Nu ca altii,,,tot vor sa primeasca,,,dar sa nu dea nimic in schimb
xenaprintesarazboinica
Postat pe 14 Octombrie 2010 10:12
Exact,,,dar oamenii ar trebui sa fie mai severi unii cu altiii...din cauza lipsei bunui simt..Spre exemplu cu mine nu trebuie ,,sa fie nimeni sever pt ca eu am bun simt..si sunt recunoscatoare...Daca cineva ma ajuta,eu sunt recunoscatoare...Nu ca altii,,,tot vor sa primeasca,,,dar sa nu dea nimic in schimb
xenaprintesarazboinica
Postat pe 14 Octombrie 2010 10:13
Daca vezi ca omul nu are bun simt,,trebuie sa fii sever...Oamenii cu bun simt sunt putini,,,din cauza lipsei principiilor...
xenaprintesarazboinica
Postat pe 14 Octombrie 2010 10:16
Irinuca .....ai dreptate ....oamenii cu bun simt sunt putini..........si din ce in ce mai putini ......pot spune
jeanette40
Postat pe 14 Octombrie 2010 10:19
sint prea mult respectati de cei buni si ei profita de bunatatea lor eu chiar mam ars cu asta si le dau cu flit de acum in colo
garbo000926
Postat pe 15 Octombrie 2010 09:53
Pai sunt multi care cred ca daca taci esti un crestin bun..Tac din gura,le dau apa la moara oamenilor rai si ii lasa sa profite de ei...Pt ca pe un om trebuie sa il ajuti,,dar sa nu il lasi sa profite de tine...La un om trebuie sa ii dau apa ca sa pescuiasca singur,,idei care sa il ajute si sa il ajute sa treaca mai usor prin viata..Dar nu sa ii dai pestele ,sa ii dai bani sa il intretii si sa il inveti un parazit,,pt ca uite de asta apoi nu mai scapi de ei daca ii inveti prost
xenaprintesarazboinica
Postat pe 16 Octombrie 2010 11:02
irinooka, apa aia n-o dai tu. ca apa este berechet, de la Dumnezeu. Dai apa eventual celor din desert, care sunt insetati. Numai ca desi pedalezi in desert, nu te afli in desert. Asta una la mana.

Vorba era altfel: inveti omul sa pescuiasca, daca vrei sa-l ajuti.
Fiindca si undite sunt grupa mare la magazin, si momeli, si tot ce trebuie.
Insa fiindca tu nu le ai cu pescuitul, ci doar iti place sa crezi ca esti pescuita (he he he :))...), ajung la concluzia ca pe unde treci, cam seaca fantanile... fiindca usuci tot.
Si dupa aia te-apuci de scris aici, amestecand faina cu taratzele...:D
:)))
eu_geminy
Postat pe 16 Octombrie 2010 11:29
De la: eu_geminy, la data 2010-10-16 11:29:01irinooka, apa aia n-o dai tu. ca apa este berechet, de la Dumnezeu. Dai apa eventual celor din desert, care sunt insetati. Numai ca desi pedalezi in desert, nu te afli in desert. Asta una la mana.

Vorba era altfel: inveti omul sa pescuiasca, daca vrei sa-l ajuti.
Fiindca si undite sunt grupa mare la magazin, si momeli, si tot ce trebuie.
Insa fiindca tu nu le ai cu pescuitul, ci doar iti place sa crezi ca esti pescuita (he he he :))...), ajung la concluzia ca pe unde treci, cam seaca fantanile... fiindca usuci tot.
Si dupa aia te-apuci de scris aici, amestecand faina cu taratzele...:D
:)))
Pai da,,apa care vine de la Dumnezeu nu vine pe gratis...Pt ca si eu sunt fata cuminte si luptatoare....Altiii sunt lenesi si rai de asta nu primesc apa de la Dumnezeu...Tu oricum esti un nerecunoscator....Tu trebuie sa il preamresti pe Dumnezeu...Dar sa ma respecti si pe mine,,pt ca nu sunt obligata sa sfatuiesc unul ca tine...Eu o fac pt Dumnezeu.Dar daca nu ma respecti,iti dau un sut in fund,iti fac fundita la valiza si te trimit la gara
xenaprintesarazboinica
Postat pe 16 Octombrie 2010 18:03

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
adevarat 15 De la: Micass 21 Mai 2009 19:47
Castiga unul dintre cele 3 pachete Cosmetic Plant - Gama Q10+ceai verde! 56 De la: ConcursGarbo 3 Decembrie 2014 18:18
pe care sa-l aleg? 7 De la: alexandra1995 28 Octombrie 2017 06:53
Daca uleiul de porumb se face din proumb, cum este cu uleiul de corp? 22 De la: ready_vivus 13 Decembrie 2009 10:32
sprincene,pensat profesional 1 De la: garbo057902 29 Iulie 2010 09:35
Setari Cookie-uri