anemia la copii

As dori va rog frumos sa-mi spuna cineva cit de grava e anemia la copii Am facut analizele baietulului meu si sint foarte proaste hemograma 7,9 cine a mai trecut prin asa ceva sa0mi scrie.Baietelul are 9 luni.
kidz007983
Postat pe 14 Septembrie 2010 16:52
N-am trecut prin asa ceva, m-a ferit Dzeu, dar du-te la pediatru cat mai repede! Nu va inteleg de ce cereti sfatul oricui pe site, in loc sa va duceti la medic, mai ales cand e vorba de un copilas atat de mic!
Cu anemia nu e de gluma nici la adulti, d-apoi la copii...:(((
yyoana_62
Postat pe 18 Septembrie 2010 15:22
mananca,sau bea lapte,din comert,sau de la mama?
Daca suge bebe, ,mama sa manance ficati de pui prajiti,sau de vitel,ficat sa u splina,e cea mai buna terapie ptr anemie.
Daca nu suge,sa manance supe de vita,cu putina carne data prin mixer,sa fie pasta,sa poata digera.
daniilia
Postat pe 28 Septembrie 2010 09:50
trebuie sa-i administrezi la recomandarea medicului suplimente de fier, vigantol, vit.c, nu e de glumit.....trateaza cu seriozitate acest aspect esential in dezvoltarea puiului tau !
caleidoscop
Postat pe 28 Septembrie 2010 10:48
Fetita mea la 8 luni a avut 9,3 hemoglobina si medicul i-a dat fe haussman 5picx2 pe zi , e grav sub 7 fiindca nu se oxigeneaza creierul cum trebuie si aceasta subdezvoltare este ireversibila.
Probabil nu mananca carne, dar ca prevenire trebuia sa se dea Fe de la 6 luni.Consultati un medic.
soaregica06
Postat pe 28 Septembrie 2010 17:02
am si eu un bebe de 1 luna si jumatate si la gasit cu anemie....lipsa de fier. e destul de grav pt cei de varsta lor dar cu un tratament adegvat mi sa spus ca totul va fi ok...deci trebuie sa va duceti cu ei la pediaru nu amanati
garbo051221
Postat pe 29 Septembrie 2010 23:37
si eu am probleme cu anemia de cand sa nascut gratian ii dau fier 9 pic pe zi si tot la 3 zile ii dau ficatei de pui de casa si avocado pt creier din cauza anemiei nu prea avem pofta de manacare
flavia__
Postat pe 8 Octombrie 2010 13:05
Baietelul meu a facut o anemie feripriva(carenta de Fe) la 4 luni. Nu l-am hranit la san. Medicul pediatru mi-a dat reteta sa-i iau fier Hausmann ,sa-i dau cate 5 pic/de 3 ori /zi asta o luna. Din alimentatie sa nu-i lipseasca ficatul de pui(eu de atunci ii dau macar o data pe saptamana), oua de tara( trei /sapt), si carnea de vitel. Nu te juca, e foarte serioasa problema. Trebuie sa mergi la un pediatru URGENT!!! Unii recomanda injectii daca pb e f naspa.
Sanatate!
BondarelBzz
Postat pe 9 Octombrie 2010 09:46
De la: kidz007983, la data 2010-09-14 16:52:12As dori va rog frumos sa-mi spuna cineva cit de grava e anemia la copii Am facut analizele baietulului meu si sint foarte proaste hemograma 7,9 cine a mai trecut prin asa ceva sa0mi scrie.Baietelul are 9 luni.



mamico ai medic pediatru.el este in masura sa iti dea sfaturi.aici nu sunt medici.
vuvuzela
Postat pe 11 Octombrie 2010 18:54
Am fost la medic inca de cind am vazut ca nu se simte bine,sintem sub tratament de 1 luna dar aveam nevoie de cineva care a mai trecut prin asa ceva ca sa ma pot incuraja si eu .Acum ma simt mai bine baiatul a inceput sa faca primii pasi si sint fericita.Aveam nevoie de voi ca sa fiu mai puternica.Va multumesc din suflet.
kidz007983
Postat pe 12 Octombrie 2010 19:42
De la: kidz007983, la data 2010-10-12 19:42:40Am fost la medic inca de cind am vazut ca nu se simte bine,sintem sub tratament de 1 luna dar aveam nevoie de cineva care a mai trecut prin asa ceva ca sa ma pot incuraja si eu .Acum ma simt mai bine baiatul a inceput sa faca primii pasi si sint fericita.Aveam nevoie de voi ca sa fiu mai puternica.Va multumesc din suflet.[/quote

Draga mea eu am nascut prematur si gratian a foost diagnosticat cu anemie mare acum are 10 luni inca o are dar nu mai este asa de grav sange nu a primit dar dak mai scadea putin ii baga sange singura problema pe care o am din cauza anemiei este ca nu prea mananca in rest dak ii dai tratamentul nu se intampla nimik eu sunt din timisoara si am o pediatra foarte buna care mia spus sa nu imi fac griji atata vreme cat am grija sa ii dau tratamentul la timip pupici si ai grija de u]
flavia__
Postat pe 13 Octombrie 2010 11:09

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cum dezvoltam creativitatea copiilor? 10 De la: SuperMama 1 Aprilie 2012 20:27
Nastere la Spitalul Ilfov Bucuresti sect 3 12 De la: garbo171489 12 Octombrie 2010 08:17
Incompatibilitate copil -educatoare 2 De la: si_totusi 16 Septembrie 2010 16:01
concurs Pufies 6 De la: eu_geminy 25 Octombrie 2010 15:15
anunt 10 De la: nicoleta_laslu 16 Iulie 2010 15:16
Setari Cookie-uri