vopsea pentru haine

buna!!!
de trei ani am o pereche de blugi fff dragut,tigareta pe care i-am purtat o siguta data si care dupa spalare s-au ca decolorat asa au niste dungulite albicioase care dau aspect de vechi...am gasit la bricostore la raionul de decoratiuni niste vopsea textila dar in cantitate fff mica am incercat sa-i vipsesc,nu prea am inteles multe din instructiunile de folosire.
in fine ,a incercat una dintre voi sa-si vopseasca hainele ???stiti vreo metoda mai buna??
ANNITTA10
Postat pe 14 Septembrie 2010 09:20
Mai buna decat ce?
blue33
Postat pe 19 Septembrie 2010 15:48
nu trebuie vopsite hainele
ceea ce se decoloreaza la spalare e calitatea
iti arat haine scumpe de sute de euro pot spune dar de proasta calitate dar ce iti pot sugera e sa ii duci la o spalatorie chimica pt ai duce la o culoare cat de cat peste tot iar pe urma daca tot vrei sa ii vopsesti incearca o culoare deschisa cat se poate de apropiata de culoarea pe care o vor avea pe urma
nu ma pricep in acest domeniu dar parerea mea cam asta e
djbeat
Postat pe 19 Septembrie 2010 15:53
De la: djbeat, la data 2010-09-19 15:53:42nu ma pricep in acest domeniu dar parerea mea cam asta e

Cu asta trebuia sa incepi!
blue33
Postat pe 19 Septembrie 2010 16:48
eu ma gandesc ca negrul e cel mai usor de obtinut,cel mai mult tin la blugi imi vine sa ,in ploiesti nu mai sunt vopsitorii stiti voi una prin bucuresti sau iasi???
sau daca nu..uneori ma gandesc si la metode traditionale (stiu ca nuca inchidea ),eu am mai incercat cu galus negru..si nimic sau cu detergentul acela perwol black,,,si nimic
ANNITTA10
Postat pe 20 Septembrie 2010 00:46
Tu vrei sa vopsesti blugii spalandu-i cu detergent?...ca nu m-am prins...
Cu Galus am vopsit si eu pe vremuri si, daca as sti ca are aceeasi calitate, ti-as da acum toate detaliile, insa am incercat din nou de curand si, desi am facut "ca la carte" tot ce se cerea, la clatire a iesit absolut toata zeama neagra din rufa; Galusul n-a mai avut absolut niciun efect!
blue33
Postat pe 20 Septembrie 2010 16:36
ma gandeam ca perwolul black o sa inchida un pic culoarea,doar atat si ca dungulitele de pe blugi vor disparea!
dar oare cu vopsea de par neagra iese ca aia stiu ca nu iese din material cand pateaza????? ,,,,sau vopsea de lana ...
ANNITTA10
Postat pe 20 Septembrie 2010 22:12
Eu vopsesc frecvent haine cu vopsea textila tip Galus , dar dupa ce am incercat mai multe firme cea mai buna si rezistenta este de la Chemstar Targoviste, se numeste ASTRAL. Se procedeaza astfel: pui apa la fiert in cea mai mare oala pe care o ai, cand incepe sa se infierbante pui un pumn de sare si o lingura doua de otet, apoi torni vopseaua. Culoarea neagra nu iese intotdeauna la fel de intensa ca cea din magazin asa ca poti combina cu un albastru. Amesteci foarte bine sa se dizolve bine pigmentul, umezesti in prealabil blugii si ii bagi in oala. Amesteci in continuu ca sa se prinda uniform. Fierbi cat scrie pe plic: cam o ora. Apoi clatesti bine pana nu mai iese culoare din ei.Nu trebuie sa fie apa chiar .limpede, caci si din hainele luate din magazin mai iese putin pigment la spalare.
O alta metoda este cu vopsea textila Ideea stofa. Cu asta nu am prea vopsit dar am inteles ca o torni in masina de spalat si dai un program de spalare usoara.
elena58
Postat pe 29 Septembrie 2010 10:03
Buna,Elena tu de unde cumperi vopeaua pentru haine? Ma intereseaza si pe mine cea ASTRAL sau IDEEA STOFA.
ladychocolatexx
Postat pe 29 Septembrie 2010 19:50
De la: ladychocolatexx, la data 2010-09-29 19:50:46 Buna,Elena tu de unde cumperi vopeaua pentru haine? Ma intereseaza si pe mine cea ASTRAL sau IDEEA STOFA.

DE LA CHIMICALE SE POT CUMPARA ,GALUS ERA PE VREMURI,,,SI RUFELE TREBUIESC SPALATE DAR NU CLATITE DE DETESGENT SE FIERB,DESTUL DE MULT IN ACEST TIMP MEREU LE INTOARCETI AM PE CINEVA CARE LE VOPSESTE IN MASINA DE SPALAT DAR ASTA FACE PENTRU CLIENTI,SE FACE URATA MASINA DE SPALAT DUPA CARE SE CLTESTE IN APA CU OTET .!!!!!!!!!!!!!
SUCCES !!!!!!!!!!!!!!!!!!
garbo095373
Postat pe 7 Octombrie 2010 15:39
Io zic ca mai mult daraua decat ocaua mai bine te interesezi si ii dai la un centru special pt vopsit
hot_coffee
Postat pe 7 Octombrie 2010 19:16
Am niste ghete din piele maro care s-au cam decolorat si as vrea sa imi spuneti o vopsea cu care as putea sa le repar.
garbo_11748
Postat pe 29 Martie 2013 13:41
vopselele columbus care se gasesc aici le-a incercat cineva https://www.kreativshop.ro/vopsele-textile/

unde au ascuns astia vopselele profesionale ??
Vacarescu_Adrian_1
Postat pe 22 Iulie 2013 16:41
sub presh!
heartbit
Postat pe 22 Iulie 2013 17:42

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
hainute 0 De la: 3 Martie 2010 15:47
Chiloti cu fese push-up pentru un fund bombat? Voi ati purta? 1 De la: Chiloti_Cu_Fese_Push_up_1 30 Mai 2012 14:55
Rochii de ocazie 1 De la: mekela 7 Februarie 2010 21:26
Un nou magazin de fashion la preturi de outlet 1 De la: prestige_outlet 19 Iunie 2009 14:46
Ce tinuta de sarbatori alegem anul acesta? 1 De la: hainedelight 21 Decembrie 2014 21:13
Setari Cookie-uri