Ce inseamna a fii sectant?

Cred ca stiti ce inseamna sectant? Un sectant este acela care se da ca este crestin dar el nu respecta poruncile.....Sectant poate exista si biserica ortodoxa....pt ca ei asculta dupa mintea din capul lor,,nu asculta de oameni curati la suflet si nu duc o viata curata sufleteste si trupeste
xenaprintesarazboinica
Postat pe 10 Septembrie 2010 21:56
ohhhh... inca unul...
ABERATIA asta DE UNDE ai mai scos-o???
deja ma inervez...:)))
eu_geminy
Postat pe 10 Septembrie 2010 21:58
Nu este aberatie este realitate...Hai sa gandm logic...Cati sectanti din alte religii propavaduiesc biblia dar ei habar nu au ce scrie in ea,,,pt ca nu o inteleg pt ca sunt pacatosi si nu respecta poruncile....Ca sa propavaduiesti trebuie sa fii curat....sufleteste si trupeste......Pt ca omul fiind pacatos are multe neputinnte si sarasila loveste cu ura in el si sunt multe ispite puternice daca provaduiesti..Si daca omul nu este curat si nu are pe duhul sfant,,,poate fii usor de doborat....Sau daca provaduiesti ca preot,,ca multi inteleg biblia dar fiind slabi in credinta le este frica sa provaduiasca,,,,pt ca vin multe ispite prin oameni si chiar prin mintea lor...si asta ii impedica sa se curete...pt asta trebuie mult curaj si sa fii hotarat si sever....
xenaprintesarazboinica
Postat pe 10 Septembrie 2010 22:08
GZENA...

pls, fii mizericordioasa, aibi pietate... si mila, fatza de mine!...
logica ta e mult prea complecsa pentru urmele mele de creierash... "care le mai am"...:PPP
=))
eu_geminy
Postat pe 10 Septembrie 2010 22:10
io cred ca fac pacate numa cat citesc!
pe bunee!

auziti???
n-or fi avand vreun mesaj ascuns, ca la led zeppelin, textele ei??
citite invers cuvintele sa dea vreu mesaj satanic?? a??
fleurdelis
Postat pe 10 Septembrie 2010 22:14
asa s=ar explica si de ce ma doare capul!
fleurdelis
Postat pe 10 Septembrie 2010 22:14
deci, e neobosita... io nu mai pot!...:)))))))
eu_geminy
Postat pe 10 Septembrie 2010 22:16
Cred ca in curand vom deveni si noi sectantii sectei care o pro.... ptiu, pe xena....
Ca vad ca munceste mult cu convingerile ei... S-ar putea sa aiba si succes, la un moment dat...! Eu mai stiu?
Daca nu cumva suntem gata sa formam o secta anti xena
picaturaderoua
Postat pe 10 Septembrie 2010 22:25
ge...esti mai nou pe aici...permite-mi sa-ti atrag atentia sa nu mai incerci sa citesti tot ce scrie ametita asta...vei sfarsi prin a-ti face nervi, a-ti ridica tensiunea, a te durea capul...etc....si de inteles tot nu intelegi niika.......
tutankhamon
Postat pe 10 Septembrie 2010 22:34
tuthankamoana... eu am socotit subiectu'de interes, dat fiind ca fac parte din Secta Calugarilor de la Capalna... nu stii ce canta aia, cred...
guess what!...:P
:))
eu_geminy
Postat pe 10 Septembrie 2010 22:38
ge...io stiam ca la Secta aia ii mai zice si "saispe tzatze"......dar ma rog.....se poate sa nu vorbim de acelasi lucru si licori bahice.....
tutankhamon
Postat pe 10 Septembrie 2010 22:45
De la: tutankhamon, la data 2010-09-10 22:45:13ge...io stiam ca la Secta aia ii mai zice si "saispe tzatze"......dar ma rog.....se poate sa nu vorbim de acelasi lucru si licori bahice.....


cre' ca nu, fiindca aia sunt abstinenti. la alcool...:P
:)))
eu_geminy
Postat pe 10 Septembrie 2010 22:47
ge...io ziceam de sticla aia de vin pe eticheta careia sunt pozate 8 fete de la capalna.....
tutankhamon
Postat pe 10 Septembrie 2010 22:52
De la: tutankhamon, la data 2010-09-10 22:52:29ge...io ziceam de sticla aia de vin pe eticheta careia sunt pozate 8 fete de la capalna.....


eh, nu le am pe astea... ma refeream la cei ce isi canta strofa fiecare dupa pozitia avuta in grup...:)))
eu_geminy
Postat pe 10 Septembrie 2010 22:59
stiu ce inseamna sectant.
inseamna ca un om s-a despartit de biserica pe care a creat-o Iisus hristos,in urma cu atatia ani,ca sa faca parte din o alta grupare,care merge la biserica diferita,pentru ca crede,ca gruparea asta e mai credincioasa,are conducator mai drept,e mai unita,si merge mai des la biserica.
ideea e sa intarim biserica lui Hristos,nu sa creem bisericute cu o suta de nume diferite,care fiecare crede ca e mai credincioasa ca alta,si mai corecta.
Cei ce s-au despartit de biserica lui hristos,sunt pe drum gresit.
scrie si in biblie,ca vor veni multi care vor zice ca cred,in iisus,vor creea alte biserici,dar ei sunt lepadati de dzeu.
E pacat mare,oricat de bun ar fi la suflet un om,sa dezbine biserica lui Iisus.
toti cei care suntem ortodocsi,suntem uniti prin biserica noastra.
Ceilalti,se uita chioras la noi,sectantii,nici casatorii nu sunt acceptate,cate familii aici in rodos nu au dezbinat sectantii...au venit si la noi acasa,sa ma faca pe mine martora lui iehova,de am avut un scandal cu sotul....
Daca ar fi venit un preot de al nostru,nu ar fi creat scandal..cate familii a despartit biserica noastra ortodoxa????Nici una.Biserica noastra uneste,nu dezbina,si nu la modul legilor impuse,ci avem libera alegere.
asa cum a zis Iisus,pomul se cunoaste dupa fructe.
Cand vezi cate familii s-au dezbinat,pentru ca unul a intrat in secta,si calalalt nu a vrut,considerand ca nu e corect,inseamna ca duce la dezbinare.
ideea deci e sa unim si itarim biserica noastra,pe care au fondat-o iisus si oameni sfinti,de atatia ani,nu sa ne dezbinam in o mie de secte,fiecare cu biserica si legile ei proprii....
D
daniilia
Postat pe 20 Septembrie 2010 06:53
De la: daniilia, la data 2010-09-20 06:53:07 stiu ce inseamna sectant.
inseamna ca un om s-a despartit de biserica pe care a creat-o Iisus hristos,in urma cu atatia ani,ca sa faca parte din o alta grupare,care merge la biserica diferita,pentru ca crede,ca gruparea asta e mai credincioasa,are conducator mai drept,e mai unita,si merge mai des la biserica.
ideea e sa intarim biserica lui Hristos,nu sa creem bisericute cu o suta de nume diferite,care fiecare crede ca e mai credincioasa ca alta,si mai corecta.
Cei ce s-au despartit de biserica lui hristos,sunt pe drum gresit.
scrie si in biblie,ca vor veni multi care vor zice ca cred,in iisus,vor creea alte biserici,dar ei sunt lepadati de dzeu.
E pacat mare,oricat de bun ar fi la suflet un om,sa dezbine biserica lui Iisus.
toti cei care suntem ortodocsi,suntem uniti prin biserica noastra.
Ceilalti,se uita chioras la noi,sectantii,nici casatorii nu sunt acceptate,cate familii aici in rodos nu au dezbinat sectantii...au venit si la noi acasa,sa ma faca pe mine martora lui iehova,de am avut un scandal cu sotul....
Daca ar fi venit un preot de al nostru,nu ar fi creat scandal..cate familii a despartit biserica noastra ortodoxa????Nici una.Biserica noastra uneste,nu dezbina,si nu la modul legilor impuse,ci avem libera alegere.
asa cum a zis Iisus,pomul se cunoaste dupa fructe.
Cand vezi cate familii s-au dezbinat,pentru ca unul a intrat in secta,si calalalt nu a vrut,considerand ca nu e corect,inseamna ca duce la dezbinare.
ideea deci e sa unim si itarim biserica noastra,pe care au fondat-o iisus si oameni sfinti,de atatia ani,nu sa ne dezbinam in o mie de secte,fiecare cu biserica si legile ei proprii....
D
pai eu una cred ca sau format grupuri,,pt ca cati pocaiti sunt in relgia ortodoxa? cati ortodoxi in respecta nevestele....Daca traiesti intre ei,devii ca ei....eu una sunt ortodoxa,,,ma stradui sa duc o viata curata sufleteste si trupeste...dar ortodoxii rad,,sunt mai rai ca niste diavoli...nu am cu cine vorbi....sunt ortodoxi care merg la biserica,,ca sa aiba de unde sa se intoarca,,dar ei sunt foarte rai...daca mergi la biserica,,trebuie sa fii bun...asa ca ei fac grupuri ca sa nu fie singuri,,,dar ca mai sunt si uscaturi,,,printre ei..dar ei cred ca mai sunt si oameni din alte religiii care sunt curati la suflet,,,pt ca asta inseamna sa fii crestin,,sa duci o viata curata,,sa ai cu cine vorbi...la ortodoxi nu ai cu cine vorbi,,pt ca aia parca sunt demonizati,,,nu au credinta....merg labiserica asa de forma
xenaprintesarazboinica
Postat pe 20 Septembrie 2010 09:48
De la: xenaluptatoareainimoasa, la data 2010-09-10 21:56:52Cred ca stiti ce inseamna sectant? Un sectant este acela care se da ca este crestin dar el nu respecta poruncile.....Sectant poate exista si biserica ortodoxa....pt ca ei asculta dupa mintea din capul lor,,nu asculta de oameni curati la suflet si nu duc o viata curata sufleteste si trupeste


sectanti sunt si aceia care se dau buni crestini dar care intra pe forumuri si jignesc oamenii, facandu-i maimute...

Tylly
Postat pe 20 Septembrie 2010 09:52
Si eu sunt ortodoxa..Dar decand m-am pocait numai pe Dumnezeu il am..Pt ca ortodoxii numai necazuri imi fac..Merg la biserica,,dar sunt rai ca niste demoni.Nu fac fapte bune..sunt barfitori,,,invidiosi..Ce asta inseamna credinta? Inseamna ca sunt bolnavi......eu cred ca mai sunt si oameni ortodoxi pocaiti dar putini,,,multi nu isi respecta nevestele...sa le conduca ei...pai barbatii nici macar pe ei nu stiu sa se conduca,ca au dus tara de rapa din cauza ca sunt lenesi si incompetenti....De asta si cred ca s-au format grupurile...Ca si eu mas fii dus intr-un grup,,,ca sa am si eu cu cine discuta...pt ca baptistii cred ca daca traiesc inttre ortodoxi sunt la fel de rea ca si ei....Dar sunt si oameni din alta religie care sunt curati la suflet,,,si iubesc pe Dumnezeu...Mai mult cat iubesc ortodoxii..Ortodoxiilor le este rusine sa vorbeasca de Dumnezeu in public..Merg doar cand au nevoie de ceva..De asta pot sa zic ca imi este rusine ca sunt ortodoxa..dar daca asa m-ma nascut,,asa o sa raman...chiar daca imi este rusine cu religia cu care m-am nascut..Nu poti sa ai prieteni in religia ortodoxa,,pt ca ortodoxii sunt mai rai ca niste demoni,,invidiosi,,barfitori,,,rautaciosi
xenaprintesarazboinica
Postat pe 20 Septembrie 2010 09:57
Si eu sunt ortodoxa..Dar decand m-am pocait numai pe Dumnezeu il am..Pt ca ortodoxii numai necazuri imi fac..Merg la biserica,,dar sunt rai ca niste demoni.Nu fac fapte bune..sunt barfitori,,,invidiosi..Ce asta inseamna credinta? Inseamna ca sunt bolnavi......eu cred ca mai sunt si oameni ortodoxi pocaiti dar putini,,,multi nu isi respecta nevestele...sa le conduca ei...pai barbatii nici macar pe ei nu stiu sa se conduca,ca au dus tara de rapa din cauza ca sunt lenesi si incompetenti....De asta si cred ca s-au format grupurile...Ca si eu mas fii dus intr-un grup,,,ca sa am si eu cu cine discuta...pt ca baptistii cred ca daca traiesc inttre ortodoxi sunt la fel de rea ca si ei....Dar sunt si oameni din alta religie care sunt curati la suflet,,,si iubesc pe Dumnezeu...Mai mult cat iubesc ortodoxii..Ortodoxiilor le este rusine sa vorbeasca de Dumnezeu in public..Merg doar cand au nevoie de ceva..De asta pot sa zic ca imi este rusine ca sunt ortodoxa..dar daca asa m-ma nascut,,asa o sa raman...chiar daca imi este rusine cu religia cu care m-am nascut..Nu poti sa ai prieteni in religia ortodoxa,,pt ca ortodoxii sunt mai rai ca niste demoni,,invidiosi,,barfitori,,,rautaciosi
xenaprintesarazboinica
Postat pe 20 Septembrie 2010 09:57
si poate o sa imi formez un grup doar al meu..Pt ca si religiile cred ca au fost facute ca sa se scoata bani de la oameni..Pt ca chiar daca esti preot,,trebuie sa muncesti nu sa cersesti,,cum fac preotii ortodoxi...si apoi religia nu a fost creata de Dumnezeu....Iisus nu a avut nici o religie...Un crestin adevarat poate fii din orice religie...Numai conteaza viata care o duce acel om...Sa respecte poruncile,,sa fie om bun si cinstit....Sa aiba demnitate....Pt ca asta conteaza a fii crestin,,nu conteaza religia..
xenaprintesarazboinica
Postat pe 20 Septembrie 2010 10:03
Cine la vandut pe Iisus Biserica....Biserica a fost pt ca spital pt oameni,,nu mod de imbogatire a preotilor....IiSUS I-A biciut pe acei ce faceau negot in casa Domnului...Ce isus nea luat bani,,pt ca nea invatat lucruri bune.../Daca iubesti pe Dumnezeu si esti predicator.Asta nu inseamna ca nu trebuie sa muncesti ca toti ceilallti..Banii se castiga prin sudoarea fruntii,,nu cersind de la altii..Eu cred ca ar trebui sa se infiinteze o alta biserica,,care este cu adevarat placuta,,a lui Dumnezeu..Cu preoti cinstiti...Biserica este sfanta,,,dar preotii spurcati...mai sunt si preoti cinsiti dar rari,,cred ca aia ,,care sunt preoti calugari
xenaprintesarazboinica
Postat pe 20 Septembrie 2010 10:08

irinuco, pui de-o secta?

Tylly
Postat pe 20 Septembrie 2010 10:12
irinuca ia mai ,,taci " Ajunge! Te ,,asculta"omu",ai invadat forumul cu aberatiile tale,unde te uiti ,numai de irinuca dai
chanty
Postat pe 20 Septembrie 2010 10:21
De la: xenaluptatoareainimoasa, la data 2010-09-10 21:56:52Cred ca stiti ce inseamna sectant? Un sectant este acela care se da ca este crestin dar el nu respecta poruncile.....Sectant poate exista si biserica ortodoxa....pt ca ei asculta dupa mintea din capul lor,,nu asculta de oameni curati la suflet si nu duc o viata curata sufleteste si trupeste




Eu cred ca omul cat traieste are dreptul sa aleaga>>>CREDE...sau ....NU CREDE...
Ce consideri tu pacat....???... Exact prin ce faci tu acum PACATUIESTI...
anca_53
Postat pe 20 Septembrie 2010 12:39
De la: anca_53, la data 2010-09-20 12:39:25
De la: xenaluptatoareainimoasa, la data 2010-09-10 21:56:52Cred ca stiti ce inseamna sectant? Un sectant este acela care se da ca este crestin dar el nu respecta poruncile.....Sectant poate exista si biserica ortodoxa....pt ca ei asculta dupa mintea din capul lor,,nu asculta de oameni curati la suflet si nu duc o viata curata sufleteste si trupeste




Eu cred ca omul cat traieste are dreptul sa aleaga>>>CREDE...sau ....NU CREDE...
Ce consideri tu pacat....???... Exact prin ce faci tu acum PACATUIESTI...
pai a spune adevarul si a fii sincer nu inseamna ca pacatuiesti..Pt ca doar cu adevar si sinceritate se construieste un om....cu minciuna si ipocrizie si ascunderea adevarului doar ii distrugi caracterul unui om
xenaprintesarazboinica
Postat pe 20 Septembrie 2010 14:30
Si eu sunt ortodoxa..Dar decand m-am pocait numai pe Dumnezeu il am..Pt ca ortodoxii numai necazuri imi fac..Merg la biserica,,dar sunt rai ca niste demoni.Nu fac fapte bune..sunt barfitori,,,invidiosi..Ce asta inseamna credinta? Inseamna ca sunt bolnavi......eu cred ca mai sunt si oameni ortodoxi pocaiti dar putini,,,multi nu isi respecta nevestele...sa le conduca ei...pai barbatii nici macar pe ei nu stiu sa se conduca,ca au dus tara de rapa din cauza ca sunt lenesi si incompetenti....De asta si cred ca s-au format grupurile...Ca si eu mas fii dus intr-un grup,,,ca sa am si eu cu cine discuta...pt ca baptistii cred ca daca traiesc inttre ortodoxi sunt la fel de rea ca si ei....Dar sunt si oameni din alta religie care sunt curati la suflet,,,si iubesc pe Dumnezeu...Mai mult cat iubesc ortodoxii..Ortodoxiilor le este rusine sa vorbeasca de Dumnezeu in public..Merg doar cand au nevoie de ceva..De asta pot sa zic ca imi este rusine ca sunt ortodoxa..dar daca asa m-ma nascut,,asa o sa raman...chiar daca imi este rusine cu religia cu care m-am nascut..Nu poti sa ai prieteni in religia ortodoxa,,pt ca ortodoxii sunt mai rai ca niste demoni,,invidiosi,,barfitori,,,rautaciosi
xenaprintesarazboinica
Postat pe 20 Septembrie 2010 14:33
era la biserica ortodoxa un broscoi de barbat ortodox,la biserica unde mergeam eu...Si era prezent seara de seara la biserica,,dar era de o rautate rara...Cred ca era unul din dementii aia care au pus ochii pe mine,,si l-au corupt si pe ei uratii aia,,,prosti si urechiati ca sa ma terorizeze ca sa nu mai fiu feminista,,,ca astia sunt din aia din rasa turca,,,sau araba..dar el era credincios..dar in ce credea habar nu am,,cred ca elcredea in necuratul,,frateele lui
xenaprintesarazboinica
Postat pe 20 Septembrie 2010 14:40
Draga inimoaso,
Imi cer mii de scuze pentru felul in care ti-am raspuns atunci cand ti-am raspuns. Mi-e rusine cu mine pentru ca nu am priceput de la inceput ce este cu tine. Iti urez multa sanatate/insanatosire daca s-ar putea.
Dragi forumisti: este patologic. Vorbesc extrem de serios.
Aveti mila si nu va luptati cu persoane care nu sunt de calibrul vostru.
In conditii normale as polemiza pe unele teme, dar in conditiile date nu pot decat sa ma cert singura pentru ca nu am fost atenta si am raspuns unor provocari ce nu pot fi numite decat fixatii ( e normal pentru aceste persoane) in cazuri de boala.
O seara buna tuturor, Daniela
Geminy, chiar vorbesc serios. Daca esti putin mai atent la tema aceea cu preotii care nu merita sa primeasca bani, ci banii i se cuvin ei, o sa imi dai dreptate. Este BOALA... GRAVA.
Nu poti sa te enervezi pe astfel de persoane. Zau ca mi-e mila.
dor72
Postat pe 20 Septembrie 2010 18:44
De la: dor72, la data 2010-09-20 18:44:07Draga inimoaso,
Imi cer mii de scuze pentru felul in care ti-am raspuns atunci cand ti-am raspuns. Mi-e rusine cu mine pentru ca nu am priceput de la inceput ce este cu tine. Iti urez multa sanatate/insanatosire daca s-ar putea.
Dragi forumisti: este patologic. Vorbesc extrem de serios.
Aveti mila si nu va luptati cu persoane care nu sunt de calibrul vostru.
In conditii normale as polemiza pe unele teme, dar in conditiile date nu pot decat sa ma cert singura pentru ca nu am fost atenta si am raspuns unor provocari ce nu pot fi numite decat fixatii ( e normal pentru aceste persoane) in cazuri de boala.
O seara buna tuturor, Daniela
Geminy, chiar vorbesc serios. Daca esti putin mai atent la tema aceea cu preotii care nu merita sa primeasca bani, ci banii i se cuvin ei, o sa imi dai dreptate. Este BOALA... GRAVA.
Nu poti sa te enervezi pe astfel de persoane. Zau ca mi-e mila.

chanty
Postat pe 20 Septembrie 2010 18:56
Vrei sa castigi un salariu minim in cateva zile? Aceasta este sansa ta. Iti ofer sansa sa castigi sume substantiale de bani din confortul casei tale. Tot ce trebuie sa faci este sa trimiti mail-uri petrecandu-ti 2 -3 ore pe zi in fata calculatorului. cu cat muncesti mai mult cu atat castigul va fi mai mare. 100-300$/ SAPTAMANA. pt detalii trimite un e-mail cu textul job la adresa :cristina.viorela.popa@gmail.com
garbo158841
Postat pe 21 Septembrie 2010 16:24

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
relatie (banuiesc) emotionala extraconjugala 96 De la: garbo_423602 13 Decembrie 2018 11:37
Integrarea pocaitilor in societate ,,,fara ca sa fie luati la misto sau sa rada cineva de ei 329 De la: sora_ilsi 27 Ianuarie 2011 02:09
iadul meu 50 De la: quasaria 25 Aprilie 2011 16:56
dilema 33 De la: chanty 7 Septembrie 2010 12:57
Este suficient pt cineva a fi ceea ce esti???? 23 De la: cinezee 12 Iulie 2009 20:19
Setari Cookie-uri