ce sa fac???????????????

eu nu mai stau cu sotia de ceva timp ........vreau sa stiu daca inca nu suntem divortati imi poate interzice sa imi vad fiul.......mai ales ca din cauza ei sa ajuns aici..............imi lipseste enorm de mult
yotto
Postat pe 28 August 2010 15:34
cel mai bine discuti cu un avocat care sa-ti spuna clar ce optiuni ai; teoretic, nu iti poate interzice sa-ti vezi fiul, insa practic....
aliceintaraminunilor
Postat pe 28 August 2010 20:03
De la: yotto, la data 2010-08-28 15:34:56eu nu mai stau cu sotia de ceva timp ........vreau sa stiu daca inca nu suntem divortati imi poate interzice sa imi vad fiul.......mai ales ca din cauza ei sa ajuns aici..............imi lipseste enorm de mult


Nu conteaza din cauza cui s-a ajuns aici. Cand este vorba de minor, problema se pune in felul urmator:
- daca sunteti doar separati, cu vorba buna si civilizat discutati si hotarati cand sa te duci sa iti vezi copilul;
- daca sunteti separati, dar nu va puteti intelege, poti introduce actiune judecatoreasca (chiar si nedivortat fiind) prin care soliciti dreptul de a avea legaturi personale cu minorul. Judecatorul, daca vede ca nu va intelegeti la ce termene sa te duci sa iei copilul, va hotari el pentru voi. Oricum, ai grija ca se ia in calcul si varsta copilului, daca este mai mic, vei avea voie, probabil, sa il vezi o data la doua saptamani intr-un interval de doua ore. Este ca si cum te-ai duce si ai scoate copilul la plimbare. Aceasta actiune o poti reintroduce cam la 6 luni, un an, cum doresti tu. Cu cat copilul creste, cu atat vei avea dreptul sa stai mai mult cu el.
- daca va hotarati sa divortati, unul din capetele de cerere a desfacerii casatoriei este si aceasta: legatura cu minorul, unde se specifica exemplul de program pe care ti l-am dat mai sus.
Iar acum, pentru curiozitatea mea, pentru a-mi face o idee despre situatia voastra, de cand sunteti separati? Tu platesti pensie alimentara?
Doinita201
Postat pe 28 August 2010 22:16
daca nu te droghezi, daca nu consumi alcool in nestire, daca nu esti certat cu legea, daca nu l-ai snopit in bataie punandu-i viata in pericol, daca esti un om integru in societate si stii ca nu ai avut nici o greseala majora, morala sau fizica, teoretic, nu are nici un drept sa-ti interzica sa-ti vezi copilul.....darasta se poate rezolva pe cale legala foarte usor....custodia si dreptul de vizitare al unui minor sunt astazi floare la ureche....hai, succes!
tutankhamon
Postat pe 28 August 2010 22:21
De la: yotto, la data 2010-08-28 15:34:56eu nu mai stau cu sotia de ceva timp ........vreau sa stiu daca inca nu suntem divortati imi poate interzice sa imi vad fiul.......mai ales ca din cauza ei sa ajuns aici..............imi lipseste enorm de mult


Am uitat sa iti spun ca nu se plateste taxa de timbru (cu alte cuvinte, nu platesti nimic) cand introduci aceasta cerere la judecatorie.
Doinita201
Postat pe 28 August 2010 23:06
Rasela: - Ma Itic, m-am gandit bine si am hotart sa divortez!
Itic: - Cum asa, mai Rasela, dupa 40 de ani de casatorie? Dar ce-ti veni?
Rasela: - Pai tu-ti dai seama, mai Itic, ca in 40 de ani tu nu mi-ai cumparat niciodata nimic?
Itic: - Pai nu mi-ai spus niciodata ca ai avea ceva de vanzare!
KNIGHT_31
Postat pe 28 August 2010 23:11
ai stricat topicul omului cu bancul tau vechi,antic si de demult......
Ps:vezi ca exista un topic in care iti poti etala faimoasele bancuri....
anaROBERT
Postat pe 28 August 2010 23:18
ana..i....gnora-l......asta e ca aleha......raie totala...nu mai scapi de el daca ii dai atentie....
tutankhamon
Postat pe 28 August 2010 23:38
clar.....
anaROBERT
Postat pe 29 August 2010 00:02
pai avem aproape 3 luni....ea a hotarat brusc sa nu ne mai vedem un timp ca apoi sa aflu ca are o relatie cu un tip insurat cu 2 copii si intretinut de nevasta....mai rau e ca am prins-o cand acel tip a venit la ea acasa la ora23:15 ....cand sigur nu a venit sa ii citeasca povesti....nu ii platesc pensie alimentara dar ii cumpar 3 cutii mari de lapte praf,2 baxuri de pampers,peste,piept de pui dezosat,ficat de curcan.....in general tot ce are nevoie
yotto
Postat pe 29 August 2010 15:40
De la: anaROBERT, la data 2010-08-28 23:18:38ai stricat topicul omului cu bancul tau vechi,antic si de demult......
Ps:vezi ca exista un topic in care iti poti etala faimoasele bancuri....



Casatoria este triumful imaginatiei asupra inteligentei. A doua casatorie este triumful sperantei asupra experientei. (Oscar Wilde)
KNIGHT_31
Postat pe 29 August 2010 15:41
De la: tutankhamon, la data 2010-08-28 23:38:15ana..i....gnora-l......asta e ca aleha......raie totala...nu mai scapi de el daca ii dai atentie....



Tuta ai o fixatie,care se cheama Alexandra.se pare ca ai luat-o de la altcineva.ai grija ca te incarci singura cu energie negativa.asa a facut si persoana respectiva,pana cand ,pacatele i-au daunat.dar sa vb de bine...ca asa e crestinesc.
vuvuzela
Postat pe 29 August 2010 15:53
De la: yotto, la data 2010-08-29 15:40:56pai avem aproape 3 luni....ea a hotarat brusc sa nu ne mai vedem un timp ca apoi sa aflu ca are o relatie cu un tip insurat cu 2 copii si intretinut de nevasta....mai rau e ca am prins-o cand acel tip a venit la ea acasa la ora23:15 ....cand sigur nu a venit sa ii citeasca povesti....nu ii platesc pensie alimentara dar ii cumpar 3 cutii mari de lapte praf,2 baxuri de pampers,peste,piept de pui dezosat,ficat de curcan.....in general tot ce are nevoie


Pentru inceput, pana se lamureste treaba intre voi, pentru a-ti vedea copilul, mergi putin la "santaj": ii cumperi ce ai enumerat tu mai sus, dar i le duci cu conditia sa te lase sa iti vezi copilul. Am spus, pentru inceput. (De curiozitate, tu ce cautai la ora 23,15 pe drum, o pandeai?! Stiu ca in asemenea situatii iti sar mintile si te comporti stupid, dar tu amesteci lucrurile. O vrei pe ea inapoi sau vrei sa iti vezi copilul?). ATENTIE!!! pastreaza bonurile la bunurile cumparate, eventual cand ii dai produsele ar fi bine sa mai stie si altii despre acest lucru (asta doar pentru a te proteja de o eventuala pensie alimentara introdusa ceva mai in urma - de care tu nu ai habar - cu un termen prin septembrie, octombrie). Bine faci ca o sustii, in continuare, financiar, este copilul tau si este normal sa iti pese de ce mananca. Esti corect si asta este un lucru in favoarea ta. Doar ai grija, cum ti-am spus, sa nu te lasi descoperit: bonuri, eventual martori (din cand in cand). Dar astea sunt chestii auxiliare, pentru copil poti baga tu acea solicitare de relatie cu minorul, chiar si fiind numai separati.
Doinita201
Postat pe 29 August 2010 15:53
De la: yotto, la data 2010-08-28 15:34:56eu nu mai stau cu sotia de ceva timp ........vreau sa stiu daca inca nu suntem divortati imi poate interzice sa imi vad fiul.......mai ales ca din cauza ei sa ajuns aici..............imi lipseste enorm de mult




daca nu sunteti inca divortati ci doar separati,fara un act juridic,deocamdata actuala ta sotie,nu are dreptul de a te desparti de copil.chiar daca nu ai inceput divortul,sau despartirea poate nu va fii permanenta,poate va impacati,fa o actiune in instanta,este vb de un timbru doar dar nu fiscal ci juridic,il gasesti la tribunal sau CEC,iar in actiune arata starea de fapt si mai arata ca ti se ia dreptul de a iti vedea copilul fara o hotarare judecatoresca.daca vrei poti intreba un avocat de serviciu ce trebuie sa faci.insa numai instanta iti va rezolva cazul.eu una as pedepsi parintii care incalca legea chiar in astfel de cazuri,daca nu exista impotriva ta probe de alta factura,care pot fii daunatoare pt copil.iti doresc reusita,si poate exista cale de impacare.aveti grija de copil amandoi.el nu are nici o vina,in asemenea situatii.
vuvuzela
Postat pe 29 August 2010 16:09
De la: vuvuzela, la data 2010-08-29 15:53:15
De la: tutankhamon, la data 2010-08-28 23:38:15ana..i....gnora-l......asta e ca aleha......raie totala...nu mai scapi de el daca ii dai atentie....



Tuta ai o fixatie,care se cheama Alexandra.se pare ca ai luat-o de la altcineva.ai grija ca te incarci singura cu energie negativa.asa a facut si persoana respectiva,pana cand ,pacatele i-au daunat.dar sa vb de bine...ca asa e crestinesc.


KNIGHT_31
Postat pe 30 August 2010 17:52
eu nu ii cumpar doar ptr ca in schimb sa ma lase sa il vad....pur si simplu o fac ptr ca este copilul meusi consider ca am dreptul sa il vad.......
yotto
Postat pe 3 Septembrie 2010 13:17
De la: yotto, la data 2010-09-03 13:17:35eu nu ii cumpar doar ptr ca in schimb sa ma lase sa il vad....pur si simplu o fac ptr ca este copilul meusi consider ca am dreptul sa il vad.......


eu am inteles ca faci acest lucru asa cum un barbat normal trebuie sa faca pentru copilul lui. Dar daca ea nu pricepe acest lucru si nu merge cu vorba buna, schimba foaia (doar asa, sa ii fortezi mana). Iar cu bonurile te-am invatat pentru ca s-ar putea sa ai surpriza sa te trezesti in instanta cu declaratia ei precum ca nu ai contribuit cu nimic la intretinerea copilului. Pe unde scoti camasa atunci?
Doinita201
Postat pe 3 Septembrie 2010 13:40
De la: yotto, la data 2010-08-28 15:34:56eu nu mai stau cu sotia de ceva timp ........vreau sa stiu daca inca nu suntem divortati imi poate interzice sa imi vad fiul.......mai ales ca din cauza ei sa ajuns aici..............imi lipseste enorm de mult


chiar daca nu sunteti divortati poti sa-ti vizitezi copilul nu ti se poate interzice de nimeni acest lucru
am inteles ca tu contribui la intretinerea copilulul foarte bine
cat despre plata pensiei alimentare asta se face in urma unei hotarari judecatoresti
pensia este stabilita in baza actelor doveditoare ale venitului legal obtinut
iar pensia este 25% din acel venit legal obtinut
nu se plateste nimic retroactiv doar ce s-a stabilit prin hotarare judecatoreasca si numai de la data introducerii actiunii de divort
succes
tusi_Oli
Postat pe 3 Septembrie 2010 14:03
Oli, eu i-am spus sa fie "acoperit" cu cheltuielile nu pentru ca ar plati pensie retroactiv, ci pentru ca ar "da rau" in fata judecatorului daca sotia sustine ca el nu contribuie la intretinerea copilului. Aceasta situatie ar afecta, intrucatva, si dreptul de vizitare (mai ales daca acel copilas este micut). Da, nu ii poate interzice nimeni, dar ce te faci daca ea nu vrea si nu vrea? Sa faca scandal? Nu are dreptul si iarasi "ar da rau".
Doinita201
Postat pe 3 Septembrie 2010 19:39
Buna,sunt trecuta prin asa ceva si iti pot spune ca,ai voie sa il vezi daca s-a stabilit sa platesti pensie alimentara si ai obtinut zile de vizita la copil.altfel iti va fi foarte greu daca mama copilului nu are suflet si respect fata de tatal copilului ei sa te lase sa iti vezi copilul.Daca nu ,actioneaza tu in tribunal si cere vizite la copil si ti se va da .....multa bafta iti doresc
elena69
Postat pe 8 Septembrie 2010 20:50
mai multe detalii, ca sa ne dam cu parerea
narcysa
Postat pe 9 Septembrie 2010 15:24
De la: yotto, la data 2010-08-29 15:40:56pai avem aproape 3 luni....ea a hotarat brusc sa nu ne mai vedem un timp ca apoi sa aflu ca are o relatie cu un tip insurat cu 2 copii si intretinut de nevasta....mai rau e ca am prins-o cand acel tip a venit la ea acasa la ora23:15 ....cand sigur nu a venit sa ii citeasca povesti....nu ii platesc pensie alimentara dar ii cumpar 3 cutii mari de lapte praf,2 baxuri de pampers,peste,piept de pui dezosat,ficat de curcan.....in general tot ce are nevoie

Mai baiete , si ce dracu mai astepti sa dai divort sa o prinzi calare ?
Pa saluti , daca ai avea si martori ar fi si mai bine instanta ti-ar da copilul .
Eu le" inteleg " pe unele femei de pe forumul asta ca sint ultra feministe , imi pare rau, eu sint inconjurata numai de barbati si stiu foarte bine ca si ei sufere !
angin
Postat pe 10 Septembrie 2010 16:43
nu are dreptul sa iti interzica sa vezi copilul.Neintelegerile dintre voi doi,nu au nici o legatura cu copilu,si ea trebuie sa inteleaga.Copilul e si al tau.
Spune-i sau scrie-i ca vrei sa il vezi,la parcul de joaca,macar.
succes,D
daniilia
Postat pe 10 Septembrie 2010 17:57
De la: KNIGHT_31, la data 2010-08-29 15:41:17
De la: anaROBERT, la data 2010-08-28 23:18:38ai stricat topicul omului cu bancul tau vechi,antic si de demult......
Ps:vezi ca exista un topic in care iti poti etala faimoasele bancuri....



Casatoria este triumful imaginatiei asupra inteligentei. A doua casatorie este triumful sperantei asupra experientei. (Oscar Wilde)

1_nu ii mai cumpara nimic te ia de fraier ! eu stiu ca iti pare rau de copil dar atunci cand va ajunge la nevoi poate va vedea realitatea
2_daca o iubesti asa de mult incearca sa o recuceresti si ca sa o recuceresti fa-o geloasa! co o colega, prietena, cineva care sa te ajute si fa in asa fel incat ea sa va vada impreuna!
garbo072285
Postat pe 15 Septembrie 2010 11:06
Vrei sa castigi un salariu minim in cateva zile? Aceasta este sansa ta. Iti ofer sansa sa castigi sume substantiale de bani din confortul casei tale. Tot ce trebuie sa faci este sa trimiti mail-uri petrecandu-ti 2 -3 ore pe zi in fata calculatorului. cu cat muncesti mai mult cu atat castigul va fi mai mare. 100-300$/ SAPTAMANA. pt detalii trimite un e-mail cu textul job la adresa : cristina.viorela.popa@gmail.com
garbo158841
Postat pe 21 Septembrie 2010 16:28
nu pot spune ca imi este indiferenta dar niciodata nu ma voi mai impaca cu ea.....ea a stiut de la inceput ca ptr asa ceva nu o iert...gresesti...platesti.....de aproape 4 luni nu sunt si nici nu imi doresc sa fiu cu cineva....toatr femeile imi provoaca o stare...........stiu ca nu sunt toate la fel dar asta simt acum......prefer sa raman ultimul care pleaca de la servici ....o seara buna
yotto
Postat pe 22 Septembrie 2010 20:00
De la: yotto, la data 2010-09-22 20:00:54nu pot spune ca imi este indiferenta dar niciodata nu ma voi mai impaca cu ea.....ea a stiut de la inceput ca ptr asa ceva nu o iert...gresesti...platesti.....de aproape 4 luni nu sunt si nici nu imi doresc sa fiu cu cineva....toatr femeile imi provoaca o stare...........stiu ca nu sunt toate la fel dar asta simt acum......prefer sa raman ultimul care pleaca de la servici ....o seara buna





buna noapte.ti-am remarcat vizita pe pg mea.ti-ai rezolvat situatia ?iarta-ma daca sunt prea indiscreta.
vuvuzela
Postat pe 30 Ianuarie 2011 03:43

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
am nevoie de psihiatru? 73 De la: Axl_22 26 Septembrie 2011 22:58
oare unde...? 30 De la: micabis 14 Iunie 2009 19:33
nu stiu ce sa mai cred... 2 De la: Micass 23 August 2009 17:35
Incredere 74 De la: liaiedera 11 Aprilie 2010 23:22
Am nevoie de un sfat 21 De la: garbo069487 6 Noiembrie 2009 18:54
Setari Cookie-uri