daca ierti un barbat prima oara,va exista a doua oara?nu e vorba de tarfe ci de o relatie de 1 an si, cu casa si masa si nu cu o femeie mai tanara

ce-ati face in locul meu?m-ar interesa si parerile barbatilor.am un copil de 9 ani.e greu de luat o hotarare ,desi inclin 80%spre divort.
thrillia
Postat pe 21 August 2010 03:03
Inclini bine.
Inteleg ca daca era vorba de tarfe era ok nu?
Doara
Postat pe 21 August 2010 07:37
eu l-am iertat de multe ori,altcineva n-ar fii suportat
garbo107589
Postat pe 30 August 2010 06:38
Relatia de un an s-a terminat? Tu l-ai iertat? Nici sa divortezi nu e o solutie...Un copil are nevoie mereu de doi parinti. Dar depinde si de ce e in sufletul tau, daca il mai iubesti, daca e un tata bun etc...Faptul ca a avut aceasta relatie e un fapt serios, mai mult decat a insela...E una cand te culci putin cu alta si cu totul altceva e cand iubesti si traiesti cu altcineva. Nu stiu ce sa spun. Amandoua solutiile sunt proaste. El ce spune?
Luna_in_capricorn
Postat pe 30 August 2010 09:32
sa o luam metodic:

-il iubesti? si daca da, la ce foloseste daca el nu te iubeste?te autosugestionezi ca inca mai esti in "carti"

- e tata bun? ce tata bun isi paraseste familia si , timp de un an ,e la o tanti cu masa , pat si bagtaje?poate e tata bun. insa, a ales sa fie bun la cat mai mare distanta de tine, ca sotie.

- a avut - sau are- o relatie cu o tipa . relatia e indelungata. la ce sa-si mai faca iluzii? nu e clar ca nenea a facut o alegere? ca nu a divortat, e doar comoditate din partea lui. ii convine asa.

a continua o astfel de casnicie e ceea ce se numeste "singuratate in doi". nici unul nu e fericit





si_totusi
Postat pe 30 August 2010 09:53
Luna mami,el sigur spune ca doar pe ea o iubeste,ca isi iubeste copilul,ca vrea o familie...bla,bla,bla.....dar eu nu cred ca asta conteaza cel mai mult.
O relatie de un an nu mai e o "intamplare"....
Copiii au nevoie de DOI parinti,dar parinti....nu de o prezenta(respectiv doua)
O mama nefericita si stresata nu isi va putea face niciodata copilul fericit,nu ii va putea oferi linistea de care are nevoie

"naravul din fire nu are lecuire"(daca a facut-o,sigur o va mai face,si atunci pana cand il ierti,cate sanse ii dai????)
eladaela
Postat pe 30 August 2010 09:55
De la: thrillia, la data 2010-08-21 03:03:42ce-ati face in locul meu?m-ar interesa si parerile barbatilor.am un copil de 9 ani.e greu de luat o hotarare ,desi inclin 80%spre divort.
>>>GRAV ca nu-i vorba de "tarfe"..?! O "TARFA " ii ia si ismenutele unui NEAVENIT !! >>asa ca nu mai PONEGRII PE NIMENI!! >>FOSTUL TAU BARBAT >>si-a spus CLAR>>PAREREA DESPRE TINE >>plecand LA ALTA FEMEIE !! ASA ca INCLINA 100% sa divortezi AI fi fericita sa speli si podele >>>NUMAI SA FI PE PICIOARELE tale !!SI SA NU-TI Vezi >>DEMNITATEA TERFELITA
garbo001084
Postat pe 30 August 2010 10:12
E foarte greu ca un copil sa creasca fara unul dintre parinti, universul lui se destrama oarecum, e trist si dureros, dar decat cu un tata mai mult plecat, decat prezent, mai bine lipsa.Chiar daca ai avea taria sa-l ierti, nu vei avea puterea sa uiti, crede-ma, am trecut prin asta, l-am tot iertat vreo 17 ani, pana in cele din urma mi-am luat inima in dinti si am zis:gata, s-a terminat, pana aici.Si nu regret absolut nimic, decat ca mi-am irosit atatia ani langa cineva care nu a stiut sa ma respecte si sa ma aprecieze decat dupa ce am plecat.Chiar daca il ierti azi, maine o va lua de la capat, va schimba poate doar decorul. DIVORTEAZA, nu mai sta prea mult pe ganduri, nu mai cere pareri si sfaturi, cauta in adancul sufletului tau si vezi ce simti cu adevarat, dar hotaraste-te repede, viata e scurta si nu sta in loc.
CURAJ! Sunt alaturi de tine, te sustin indiferent ce hotarare vei lua, dar gandeste-te bine inainte.
giullya
Postat pe 30 August 2010 17:01
vizavi despre relatia parinti copii....am citit o chestie foarte adevarata :
"Spun tot timpul ca ar trebui infiintata o scoala a parintilor, care sa fie obligatorie inainte
de a aduce un suflet pe lume. Copiilor nu le sunt de folos daruri nenumarate si bunuri
peste masura, ei au nevoie de dragoste, afectiune si atentie, insa noi din lipsa de timp, sau
poate pentru ca suntem prea stresati si obositi, ii respingem, ii trimitem in camera lor sau
afara la joaca, sau mai rau lasam pe altii sa se ocupe de ei, de nevoile si problemele lor, deeducatia lor, iar apoi ne intrebam cu cine seamana acest copil, agresiv sau timid, de la cine a mostenit aceasta cruzime sau acest limbaj. Cautam in neam tot felul de asemanari - si intotdeauna gasim vinovatii situati de partea cea mai slaba a arborelui genealogic - o facem din dorinta de a ne ascunde noua insine esecul, din dorinta de a brava, de a ne amagi, insa adanc in sufletul nostru sta ascunsa identitatea vinovatului, vinovat ce nu va fi niciodata demascat, aratat lumii intregi, vinovat ce nu va fi adus nici macar la nivelul constiintei.
Cu asta ma lupt eu in fiecare zi. Uneori castig batalia, alteori o pierd sau nu se intampla
nimic, dar ce pot spune cu siguranta este faptul ca intre parinti si copii, in urma consilierii,
se infiripa o mica punte de legatura, ca un firicel luminos de ata, care creste si se ingroasa
cu fiecare mangaiere sau vorba buna, cu fiecare poveste citita, cu fiecare sarut de noapte
buna."
walkiria
Postat pe 30 August 2010 17:12
daca chiar consideri ca o sa-ti fie mai bine si o sa fii fericita, fa acest pas! nu mai astepta ca timpul trece si din pacate, in defavoarea ta!
goddes03
Postat pe 30 August 2010 23:54
De la: eladaela, la data 2010-08-30 09:55:12Luna mami,el sigur spune ca doar pe ea o iubeste,ca isi iubeste copilul,ca vrea o familie...bla,bla,bla.....dar eu nu cred ca asta conteaza cel mai mult.
O relatie de un an nu mai e o "intamplare"....
Copiii au nevoie de DOI parinti,dar parinti....nu de o prezenta(respectiv doua)
O mama nefericita si stresata nu isi va putea face niciodata copilul fericit,nu ii va putea oferi linistea de care are nevoie

"naravul din fire nu are lecuire"(daca a facut-o,sigur o va mai face,si atunci pana cand il ierti,cate sanse ii dai????)


Ela, puiule, ai dreptate si tu...
Am avut o colega : doua fete, un barbat care avea o istorie importanta cu o alta.Amanta dupa ani i-a cerut lui sa aleaga, el a zis la nevasta ca vrea sa divorteze . Iubire adevarata, femeia vietii lui, ce mai...Colega mea ne spunea noua: daca el crede ca voi creste singura fetele, se insela amarnic. Era pe vremea lui ceasca, avea si soacra de partea ei si pana la urma nu au divortat. Marea poveste de iubire a ramas in trecut, fetele sunt mari etc
Ce vreau sa spun? Depinde mult de femeie, de nevasta adica! Cum am observat eu, barbatii vor si nevasta si amanta. Triunghiul conjugal e mereu nenorocit. Nu e nimeni fericit.
E greu sa cresti un copil de una singura in zilele noastre si nici nu e drept! Si nici copilul nu creste intreg ca sa zic asa...absenta unui parinte lasa urme...In situatii ca acestea, complicate, as pune binele copilului pe primul loc-dar nu binele de moment ci binele esential, de lunga durata. Eu am divortat din motive de violenta-mi s-a parut un motiv serios, in primul rand pentru copii. Inselatul? E dureros, cum nu? Dar sa incercam cumva sa intelegem si DE CE suntem inselate...Iertarea? Poate ca si noi avem nevoie sa fim iertate...Nu stiu ce sa mai zic, ma tot invart in cerc in problema asta a nefericirii conjugale.
Pup! Buna dimineata!
Luna_in_capricorn
Postat pe 2 Septembrie 2010 08:20
luna, cand cineva se indragosteste si vrea sa divorteze, cea de acasa ii este piatra legata de picioare.
nu o mai vede frumoasa, desteapta, sexi,etc. ii cauta nod in papura . il enerveaza si faptul ca ea respira. sau pur si simplu nu o mai vede.

sotia ,care a aflat de infidelitate, nu are cum sa nu reproseze, sa nu aduca in discutie "fapta", sa nu-i bage mereu destele-n ochi.

de aici si pana la certuri ce nu se mai sfarsesc sau chiar la violenta, nu mai e decat un pas

o fi reusit prietena aceea a ta sa-l tina acasa dar, cu ce costuri? cand s-a pierdut increderea, s-a pierdut tot.

sotia ,niciodata- dar absolut niciodata -nu va mai avea senzatia aceea ca e iubita si dorita de cel de langa ea. ca femeie, e cumplit sa ai acest sentiment.ce dumnezeu mai ai daca acasa iti lipseste dragostea ?cat s-ar minti , cat ar incerca sa se automotiveze ,aceasta este o realitate. instrainarea va exista pe tot parcursul convetuirii si casnicia va deveni un fel de contract pentru cresterea copiilor si tinerea"casei". daca accepta acest tip de convetuire, e ok.




si_totusi
Postat pe 2 Septembrie 2010 09:08
si in final, care e solutia?
ok, inteleg ca nu se mai poate...si pleci! si intalnesti pe altcineva, care la fel, e doar un om, alt om, dar tot om!
si cat dureaza dragostea? atat cat dureaza...si apoi?
o iei de la capat!
intrebarea e: pana cand iti permiti s-o iei de la capat?
zambila
Postat pe 2 Septembrie 2010 09:20
Totusel, indragostirea e una, iubirea alta, casatoria e responsabilitate-in special fata de copii...Cum ne comportam in viata? Ma insor sau ma marit, fac copii, ma indragostesc de alta, altul, divortez, ma insor iar sau ma marit , mai fac un copil, iar ma indragostesc si tot asa...
E firesc sa ne indragostim de un altul, o alta , sunt emotii placute, necesare, nu spun nu, mi s-a intamplat si mie...dar copiii RAMAN de crescut, de iubit, de educat...pe cand indragostirile merg in tara indragostirilor.
Luna_in_capricorn
Postat pe 2 Septembrie 2010 09:52
De la: zambila, la data 2010-09-02 09:20:56si in final, care e solutia?
ok, inteleg ca nu se mai poate...si pleci! si intalnesti pe altcineva, care la fel, e doar un om, alt om, dar tot om!
si cat dureaza dragostea? atat cat dureaza...si apoi?
o iei de la capat!
intrebarea e: pana cand iti permiti s-o iei de la capat?


Da, Zamby, cam asa pun si eu problema...
Luna_in_capricorn
Postat pe 2 Septembrie 2010 09:53
zambila, nu e vorba de a lua mereu de la capat.

nu toti barbatii isi gasesc amante si vor sa plece de acasa si nici cea dragoste nu piere aiurea.
poate nu mai e focul acela de la inceput dar se transforma in ceva mult mai durabil.

eu cred ca e vorba si de noroc in gasirea perechii potrivite dar si ceva ce tine de capul de pe umeri

luna, ce zici tu nu e valabil decat daca acela sau aceea care se tot insoara / marita are-n cap minte putina. atunci da, se arunca la primul venit si dumnezeu cu mila. omul mai si gandeste atunci cand ia decizii.

copiii se educa si cresc fericiti numai intr-un climat normal. convetuiri din cestea numai de complezenta asigura o falsa educatie

spui ca "indragostirile merg in tara indragostirilor". nu e chiar asa. o mama nefericita nu va fi nicidecum o mama buna. cat de mult si-ar dori lucrul acesta

si_totusi
Postat pe 2 Septembrie 2010 11:04
De la: si_totusi, la data 2010-09-02 11:04:32zambila, nu e vorba de a lua mereu de la capat.

nu toti barbatii isi gasesc amante si vor sa plece de acasa si nici cea dragoste nu piere aiurea.
poate nu mai e focul acela de la inceput dar se transforma in ceva mult mai durabil.

eu cred ca e vorba si de noroc in gasirea perechii potrivite dar si ceva ce tine de capul de pe umeri

luna, ce zici tu nu e valabil decat daca acela sau aceea care se tot insoara / marita are-n cap minte putina. atunci da, se arunca la primul venit si dumnezeu cu mila. omul mai si gandeste atunci cand ia decizii.

copiii se educa si cresc fericiti numai intr-un climat normal. convetuiri din cestea numai de complezenta asigura o falsa educatie

spui ca "indragostirile merg in tara indragostirilor". nu e chiar asa. o mama nefericita nu va fi nicidecum o mama buna. cat de mult si-ar dori lucrul acesta



Totusel, sa mergem pe varianta ta...Pleaca dumnealui indragostitul de acasa, raman mama cu copilul. Cand e mic, il mai cresti cum il cresti dar cand intra in adolescenta, si daca e si baiat, putine mame fac fata...Cunosc o multime de mame care si-au crescut singure copiii. Nu a fost deloc usor pentru ele, conflictele au aparut cu timpul, chiar si reprosurile...Din cauza ta, tata a plecat...
Luna_in_capricorn
Postat pe 2 Septembrie 2010 19:43
sa inteleg ca accepti teoria conform careia o femeie este neputincioasa in a-si educa baiatul? adica, fie cum o fi viata cu sotul dar accept orice, pentru ca nu sunt in stare sa ma impun in fata copilului, ca nu pot sa-l fac a ma respecta, a ma intelege, a ma asculta?

e grav daca asa gandesc femeile

si e mai grav faptul ca nu au incredere in ele si ca se simt inferioare

cand stai cu un barbat numai pentru motivul enuntat de tine, da. se ajunge ca baiatul - copiii-sa nu te mai asculte. de ce? pentru ca :

-vede ca nu te asculta tatal si nu da doi bani pe spusele tale
-vede ca nu te respecta
-vede ca dai dovada de slabiciune si singura atitudine ce o iei este miorlaiala si vaicareala
-vede ca accepti orice mojicie gasind motivatii
-vede ca nu ai coloana vertebrala si tolerezi orice
-vede ca nu se poate baza in tine, ca nu ai nici un cuvant de spus in casa, ca nu esti luata in nici o seama

de asta, asculta pe cel mai puternioc. pe cel ce poate lua o hotarare , pe cel care are painea si cutitul in mana.


si_totusi
Postat pe 2 Septembrie 2010 20:37
Scumpo, sa nu imi spui ca de abia acum vezi cum gandesc majoritatea femeilor
Asta e educatia pe care au primit-o, dar mai grav este ca se complac in aceasta situatie si nu fac nici macar un pas in directia schimbarii. Deh, pentru ele emanciparea inseamna sa isi injure barbatul ca la usa cortului si, o data la patru ani, sa puna stampila pe ala care le-a dat un kil de faina
Thor_again
Postat pe 2 Septembrie 2010 20:59
eu zic ca acest tip de gandire e una din cauzele infidelitatii

un barbat doreste langa el o femeie puternica. cand sotia nu stie decat sa mature si sa faca mancare, incepi sa o desconsideri. e si normal. si eu as face la fel

am vazut femei care nu se descurca nici sa mearga cu trenul. sunt in stare sa coboare in alta gara sau sa greseasca peronul.ca sa nu mai pun faptul ca nu stiu sa-si creasca odraslele. confunda iubirea fata de copii cu atitudinea de closca, care permite orice piuit aiurea.
si_totusi
Postat pe 2 Septembrie 2010 21:02
thoru, macar daca l-ar injura in fata dar, injura si sunt ferme cand ala nu aude.

si_totusi
Postat pe 2 Septembrie 2010 21:03
"Din cauza ta, tata a plecat... "
acu, la modul general

nu se ajunge la astfel de discutii daca stii cum sa-l educi. copilul care o ia pe aratura, sigur are o problema de educatie si undeva ai gresit ,ca parinte.

si apoi, nu trebuie permis copiilor sa-si judece parintii. daca din cauza mea a plecat tat-sau, sa se duca la el. scurt.

fac orice pentru copiii mei insa, nu le permit sa se bage unde nu le fierbe oala.
atat timp cat le-am asigurat dragoste, intelegere, casa, masa, educatie si confort, sa nu vocifereze. asa cum eu nu ma bag in unele din deciziile lor ,nici ei nu au dreptul sa conteste o decizie a mea.
si_totusi
Postat pe 2 Septembrie 2010 21:16
De la: si_totusi, la data 2010-09-02 09:08:43luna, cand cineva se indragosteste si vrea sa divorteze, cea de acasa ii este piatra legata de picioare.
nu o mai vede frumoasa, desteapta, sexi,etc. ii cauta nod in papura . il enerveaza si faptul ca ea respira. sau pur si simplu nu o mai vede.

sotia ,care a aflat de infidelitate, nu are cum sa nu reproseze, sa nu aduca in discutie "fapta", sa nu-i bage mereu destele-n ochi.

de aici si pana la certuri ce nu se mai sfarsesc sau chiar la violenta, nu mai e decat un pas

o fi reusit prietena aceea a ta sa-l tina acasa dar, cu ce costuri? cand s-a pierdut increderea, s-a pierdut tot.

sotia ,niciodata- dar absolut niciodata -nu va mai avea senzatia aceea ca e iubita si dorita de cel de langa ea. ca femeie, e cumplit sa ai acest sentiment.ce dumnezeu mai ai daca acasa iti lipseste dragostea ?cat s-ar minti , cat ar incerca sa se automotiveze ,aceasta este o realitate. instrainarea va exista pe tot parcursul convetuirii si casnicia va deveni un fel de contract pentru cresterea copiilor si tinerea"casei". daca accepta acest tip de convetuire, e ok.







Nu numai ca nu va mai avea senzatia ca nu este iubita, dar va incepe si ea sa isi "dramuiasca" eforturile in ceea ce il priveste (si aici nu ma refer numai pe plan administrativ). Si, pe langa toate astea, mai trebuie sa fii si "calda" (desi, sa dea naiba de nu te apuca paranoia si te gandeti ca s-ar putea sa ... te "multumeasca" in locul alteia).
Are dreptate si_totusi, nu numai ca devine un contract, incepe raceala, indiferenta, instrainarea si, in cel mai rau caz, devin dusmani si pentru presul de la usa. Asta nu este climat pentru copii!
onelia
Postat pe 2 Septembrie 2010 22:57
parerea mea e ca in ziua de azi nu mai exista barbati fideli......la un moment dat toti ajung sa insele..........si oricat ai incerca,sa fii cat se poate de perfecta pt el,tot se duce si la alta........dar,din moment ce ai o familie,un copil,trebuie sa induri mai multe pt copil,daca nu pt tine....dar la tine e prea mult...ierti poate o aventura,dar sa stii ca daca a facut o data,o sa faca si a doua oara,si a treia..pt ca asa sunt....parerea mea,si am analizat destul de bine problema ta,e ca nu ar mai trebui sa continui,sa pui punct acuma,pt ca femeia aia nu ii e indiferenta,are ceva sentimente pt ea,pt ca un barbat cu o sotie si un copil acasa nu isi cauta alta relatie,daca vrea sa mearga intr-o seara undeva,se duce si i-o trage la una si atat,dar cu ea e altceva...inca esti tanara,poti sa iti refaci viata si sa fii fericita,tu niciodata nu vei fi fericita langa el...kiar daca ai trece peste asta,nu ai uita si tot te ar macina asta in interior,si pt ce?ca te gandesti la copil,o sa inteleaga knd va fi mare,si nu o sa te judece,cu siguranta......ma gandesc ca nu esti nici fericita alaturi de el,pt ca din moment ce are pe alta,nu iti mai acorda atentie,nu mai e barbatul care a fost inainte sa o intalneasca pe aia........pune punct aici,kiar daca e greu,o sa treaca....o sa treci peste.....sper ca te a ajutat sfatul meu si am incredere ca vei face cea mai buna decizie,care iti va schimba viata in bine...........numai bine si sa fii tare
garbo166022
Postat pe 2 Septembrie 2010 23:13
22, ce inseamna" i-o trage la una?" tie, ca sotie, nu "ti-o trage?". dupa parerea mea,acest mod de exprimare declaseaza. un barbat care foloseste aceasta expresie nu e barbat ci, un derbedeu. daca o femeie o foloseste, atunci e invidie si rautate

i-o trage. ca si cum ii fura banii din portofel sau ii face un necaz.aia il primeste din doua motive: ca-i place ( si atunci, bravo lui)sau ca o plateste ( aici, bravo ei ca stie sa-l zapaceasca). cum ai da-o, cum ai intoarce-o tot in avantaj iese.

daca e pe tras, amandoi si-o trag. si nu si-o "trag" din obligatie ci, din placere. ca sa nu mai lungesc vorba.

si_totusi
Postat pe 2 Septembrie 2010 23:22
BINEINTELES,CA VA FII SI A DOUA OARA,DACA A FACUT-O ODATA SI I-A MERS O VA FACE SI A DOUA OARA,EU NU L-AM IERTAT,DOAR TOLEREZ SITUATIA,DIN ANUMITE MOTIVE
garbo107589
Postat pe 3 Septembrie 2010 05:02
Buna dimineata, lume!

Bineinteles ca un copil are nevoie de un climat linistit ca sa creasca bine! Asta nu se discuta! Dar cate case sunt linistite? Inselatul tulbura, cum sa nu? Dar mai sunt si altele, alcoolismul, lipsa banilor, diferentele de caracter etc. O femeie isi poate pierde din energii si din alte cauze, devine nefericita ea si casa se umple de tensiuni. Deci cu inselat sau fara, copilul creste intr-un mediu nefericit...de multe ori...Sa zicem ca cei doi soti decid sa se desparta. Se elimina asa cauza. Eu nu zic ca e bine ori rau, nu judec, zic doar ca apar apoi alte probleme...Ea cunoaste un altul, il aduce in casa, copilul sufera. El isi gaseste o alta si se indeparteaza de copil, copilul sufera.
Zicea totusel mai sus ca nu permite copiilor sa-si judece parintii. Eu am atitudinea contrarie, chiar vreau ca copiii sa judece, e dreptul lor. Parintii mei nu mi-au dat acest drept, multi parinti spun "iti dau educatie, casa, masa, te cresc, tu nu ai dreptul sa judeci!"
Pai de ce un copil nu are dreptul sa-si judece parintii? Daca ceva ajunge ca suferinta in sufletul lor, de ce sa taca? De ce sa creasca cu dureri innabusite? Doar pentru ca sunt copii? Si parintii gresesc, de multe ori...si mult...
Luna_in_capricorn
Postat pe 3 Septembrie 2010 08:50
cum sa ma judece copiii? una e sa aiba o parere, sa discutam sa gasim o cale de rezolvare si alta sa-mi bage degetele-n ochi si sa-mi zica" din cauza ta a plecat tata"

una e sa judece - adica sa gandesca , alta e sa ma judece

a te pune la zid un plod , a fi obraznic, a nu te asculta nu inseamna ca isi exprima durerile inabusite. e lipsa clara de intelegere si de iubire

durerile inabusite apar cand nu se discuta deschis nicidecum atunci cand se ia o hotarare

si_totusi
Postat pe 3 Septembrie 2010 09:09
Fata draga nu fi trista.... ia si-ti traieste viata ca nu ai decit una si nu mai boci ca nu-i sfirsitul lumii. Si el are dreptul sa isi traiasca viatza, deasemenea. Deschide ochii si zimbeste, o sa vezi ce de-a zimbete primsti inapoi. Hai, nu fi bleguta, esti fata desteapta!
beatricero
Postat pe 3 Septembrie 2010 09:10
Bine zice totusica! Eu as mai adauga ca, atunci cand un copil isi permite sa-si judece parintele, mai ales in felul asta, denota pe langa lipsa de intelegere si de iubire, si ceva carente in educatie.
Tylly
Postat pe 3 Septembrie 2010 09:14

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
nu stiu ce sa mai cred... 2 De la: Micass 23 August 2009 17:35
Impas... 21 De la: liaiedera 11 Aprilie 2010 23:48
AUTISM!!!!!!! 8 De la: Pia 26 Septembrie 2009 10:11
Am nevoie de un sfat 2 De la: lostangel86 17 Octombrie 2008 15:39
pastila impotriva jocurilor de noroc 2 De la: fleurdelis 17 Martie 2010 06:14
Setari Cookie-uri