Nurorile, nurorile ,iar nurorle............

Mi am permis sa deschid acest subiect, pentru ca:: de soacre se tot,discuta mereu dar de nurori de ce n am discuta si noi soacrele???! Fiecare mama isi creste copilul cu multa dragoste.Ii doreste mereu tot ce este mai bun mai deosebit sa aiba. Apoi , le cresc aripi si zboara, fiecare dupa destinul pe care l are. Se intalnesc apoi cu ,,oranduita,, se casatoresc. Dupa casatorie, se ivesc discutiile, intre partenera lui de viata si mama lui. Eu cred ca, n ar exista , nici o discutie daca ar fi comunicare si respect.(( In familia mea nu avem probleme de genul..certuri soacra -nora!)) Pentru ca, nu locuim impreuna . de asemenea cand noi mergem la ei ,ne vedem de treaba. Nu ma bag in viata lor! Nu intervin cand au discutii!! Ii las in pace sa si rezolve ,,ei,, problemele, pentru ca, fara sa vrei ,tinzi sa i iei apararea fiului, chiar daca , poate el nu are dreptate! Dupa casatorie, ,,d nele ., nurori((unele)) uita ca, daca ele au mama si el are mama! Mama trebuie sa fie mama mereu pt, ambele parti.Daca ,el ii respecta mama ei,, ea de ce nu ar respecta o pe mama lui.??? Am citit in unele postari unde este pus el sa aleaga,,, ori ea. ori mama lui!! Mi se pare ,,de a dreptul absurd sa-ti pui, iubitul sa aleaga,, intre ,dragostea lui pt, mama , care i una si dragostea , lui pt, ea care i alta!Unele mame sunt ,,geloase,, pe iubirea fiului,,!La mine nu i cazul!! Unele ,,nurori,, sunt geloase pe iubirea fiilor pentru mame si multe,,,,,,,,,,,, fac o tragedie din asta ,,,exagerand!! Parerea mea este ca, inainte de casatorie, tinerii trebuie sa stabileasca ei , genul de relatie! Te respect,,,ma respecti!! I ti respect parintii , imi respecti si tu ,parintii! Sa nu permita nimanui sa li se bage in familie!!Problema ,,,spinoasa soacra,, eu am discutat o cu multe femei care erau colegele mele ,le testam ,opiniile, pt, timpul in care voi deveni soacra!! Nu pot sa i zica ,,mamei lui,,mama!! Ca nu i mama ei,,,,,,,,Dar el poate sa i zica mama! Eu nu le cer sa mi zica ,,mama,, da! Nu s mama ei,,,dar sunt mama barbatului ,,pe care l iubeste si l am educat frumos si daca ii este bine nu i datorita ,,educatiei ,,primite??? De la cine?? De la mama! Soacra mea murise, Ne am mutat la socru, care, era recasatorit, i am zis ,,tata,, nu am vazut nici o diferenta intre el si tata! Nu mi a venit deloc greu sa i spun tata!Totul depinde de ,,educatie,,,!! Daca, iti iubesti familia, sotul copiii ,cauti sa faci ,pace si liniste in familia ta! Femeia este ,,cheia casei,,,! De ea depinde mult, bunastarea familiei linistea si fericirea ei!! Fiii mei sunt plecati de pe acasa de peste 15 ani, dar noi vorbim saptamanal pe internet, ne vedem si atunci viata nu i asa grea De asemenea vorbesc cu nora si nepotii! Eu nu i zic ,,nora,, ii zic,fata! Pt, ca n am avut ,onoarea ,sa am o fata! Va doresc la toate zile fericite si astept, postari, pertinente! Sper ca, n am jignit pe nimeni! Cu bine!
Jojolin
Postat pe 18 August 2010 11:22
traiasca viitorii socrii...ehe,he,he...
iasomia
Postat pe 18 August 2010 11:26
io cred ca daca exista respect, e suficient!
cu comunicarea (scuzati exprimarea) e mai dificil!
poate sunteti diferite, poate nu aveti aceleasi preocupari, nu e musai sa te intelegi cu soacra....puteti sa va respectati si sa va evitati elegant!
si nu, nu-i pot zice mama, chiar daca mi-e draga ( de cazul meu zic), poate unde nu-s io asa mamoasa, poate unde nu-i mama mea, e a lui

in concluzie, e bine sa nu se locuiasca impreuna ca de regula se strica prietenia, iar fiecare sa-si vada de ale lui!!
zambila
Postat pe 18 August 2010 11:38
socrela ai deschis cam de lupta
hai sa te pupa nurora preferata
ameno
Postat pe 18 August 2010 12:47
Toti tinerii casatoriti vor sa fie singuri,in general.Mama trece pe locul doi,cand copilul ei se casatoreste....de aici razboiul....mama este cea cere ne-a dat viata,crescut,educat,etc.Iar sotia,sau sotul,este tot viitorul,este sprijinul pe care il vom avea la bola si la batranete...
Amandoi merta respect,dar in practica asta e rar...socri care sa nu se amestece in problemele cuplului,e ceva de poveste,de domeniul fantastic,in zilele noastre...
Poti trata socrii ca pe mama si tata,dar nu e tot una....
Mama e una,si tatal e unul....
Mama mea mi-a dat viata mie,m-a crescut ,s-a sacrificat,m-a educat,soacra mea m-a luat de-a "gata",e la inceput o straina aproape,este o relatie care incepe sa se construiasca,si va dura ani,construitul asta,pana ne cunoastem,bine,pana ne facem bine una la alta,etc.
Mama lui i-a dat viata lui,nu mie....nu e tot una cu mama
M-am purtat cu dragoste cu ea,pentru ca e mama lui,am ajutat-o la boala,mult,e ruda mea,prin alianta,nu de sange....
Nu ii voi spune mama niciodata,mai ales ca se amesteca foarte mult,cand avem probleme,si chiar daca e vina lui,zice ca eu sunt de vina pentru tot....mama ma intelege,ma iubeste,nu se razbuna pe mine cum face ea,nici nu imi scoate ochii ptr ce mi-a oferiot toata viata....cum face soacra pentru fiecaree fleac oferit.
E diferenta uriasa.
oricum,mesajul postat a fost frumos,placut,bine ca mai exista asa oameni pe lumea asta....
Ma bucur pentru copii si nurorile dvs,sunt fericiti,pot fi fericiti si mandri de dvs!
daniilia
Postat pe 29 August 2010 16:31
fiecare generatie are parte de razboiul soacra- nora. Dar daca exista respect si toleranta cred ca s epoate trece usor peste discutiile acestea!
rupt_de_realitate
Postat pe 30 August 2010 16:33
Mda !
Ce sa zic , mai bine mi-as lasa fetele sa vorbeasca pt. mine (am doi baieti in concluzie doua nurori ) eu am fost NORA si cred ca inteleg foarte bine fetele care devin nurori cu SOACRE poame acre cu baietii lor sint cei mai buni "alta mai buna nu gaseai " , "pasta ma " , "vroiai sa te insori ?/ de ce n-ai spus , aveam eu o fata a unei colege "?!/"iar doarme aia ?/ cedaca e gravida , l-as ca si eu am fost si nu dormeam atita , treaba cind mai face ?_________va mai dau fetelor ?! Deci cunosc soarta de nora , nora mea a scris un articol despre "soacra " la care a primit zeci de critici din partea altor "nurori" ca vezi doamne nu se poate nu-i adevarat sau sa ma imprumute si lor .
Stiu ca se spune , mamelede baieti sint asa si pe dincolo ca baieti se cresc greu , asa o fi eu cred ca mai greu se creste o fata , eu nu inteleg de ce aceste mame UITA ca si ele au fost nore , ca au fost fete in primul rind , oricum eu nu le-am inteles , n-o sa inteleg niciodata aceste individe (altfel nu le pot numi) care se considera ele mai presus de orice .
Sau , sau am avut eu noroc de fete bune mai e si aici o posibilitate , dar oricum nu m-as fi bagat , era treaba lor s-ar fi convins probbabil singuri , naiba stie !
angin
Postat pe 30 August 2010 17:59

Subiectul im ieste strain ;credeam ca pot sa dezbat despre orice (despre socrii niciodata)Pe presupusii socrii ii respect, dar ei accentuaza si mai mult defectele fiului lor. Mult mai sufera saracii ca nu ii asculta niciodata!
marilena71
Postat pe 2 Septembrie 2010 16:06
subscriu intrutotul!!! daniiia
mamadeinger
Postat pe 3 Septembrie 2010 12:18
Buna ziua,
Ma bucur tare mult sa aflu ca exista si soacre bune, care se straduiesc si poate chiar reusesc sa fie mama pt nurorile lor.
Eu cred ca asa ar tb sa fie normal, ca socra sa-si respecte nora, daca nu o poate iubi ca pe un copil al ei si nu sa fie exceptii.
Si acum va spun povestea mea , care din pacate aceste idee de perfectiune nu au luat viata in cazul meu.
Inainte de a ma casatori, am fost crescuta cu ideea ca socra/socru vor tb respectati si tratati pe proprii parintii, motiv pt care , dupa casatorie am incercat sa-i apropii cat am putut de mult.
Ii invitam la masa la noi, desi uneori mancarea era primita de la parintii mei (sunt singura la parinti), incercam sa petrec cat mai mult timp cu ei, tinand cont ca parintii mei nu sunt din aceeasi localitate cu mine. Incercam sa gasesc in ei ceea ce imi lipsea de la parintii mei, prezenta lor alturi de mine.
Dupa toate aceste eforturi ale mele de a fi o familinie "intregita" constat cu stupoare ca soacra mea se sperie de ideea ca va deveni bunica.
La vestea ca sunt insarcinata si ca ii voi aduce pe lume, primul sau nepot , in loc sa se bucure se sperie ca o voi "oblig" sa aiba grija de copil.Mentionez avea 47 ani, sta acasa si nu sufera de nici o boala, merge la plimbare - chiar ii face placere.
Sincer, eu nici o clipa nu m-am gandit la acest aspect, din contra mi-a placut ideea de a crede ca pot singura sa-mi cresc copilul mult dorit.
Aceasta veste, ne-a indepartat enorm sau cel putin asa am simt eu. La o luna dupa ce am dat vestea ca vom avea un copil, era ziua mea de nastere , nu mi-a dat nici macar un telefon sa-mi ureze, din politete cele bune. Initial am trecut cu vederea crezand ca din cauza sarcini vad lucrurile cum se inrautatesc, nu mai veneau pe la noi, nu ne mai invitau pe la ei ... ceva se rupsese intre noi.
Soseste ziua sa aduc pe lume, ingerasul de copil, sa va spun ca socrii mei nici nu au trecut pe la spital sa-l vada?Prima data cand l-au vazut a fost la botez .
Fara sa ne certam, fara sa ne reprosam ceva ... s-a ajuns in aceasta situatie penibila.
Ei stau la cateva blocuri de noi, ea sta acasa si nu trece sa-si vada nepotelul ... e dureros .
Sotul a plans si s-a rugat de ei sa vina, insa de fiecare data veneau cu motive puerile pt a nu trece pe la noi.
In momentul de fata, recunosc pentru mine ei nu mai exista.
Nu mai trec pe la ei, nici copilul nu il las pe sot sa-l duca, daca vor sa-l vada sa vina , stie unde stam... dar ei nu pot fi considerati bunici,imi pare sincer rau.
Cand scriu aceste randuri sunt cu ochii in lacrimi, pentru ca , din nu stiu ce motiv ..copilul meu nu are bunici decat din partea mea, din partea tatalui sunt niste straini.
Acum vin si va treb, ce vina au nurorile in astfel e cazuri???
De unde atat rautate la o mama?In primul rand, poate sa fie pe mine suparat daca i-am gresit cu ceva, desi nu stiu cu ce, insa pe "sangele ei", pt ca fara sa vrea nepotul , tot sange din al ei are.
Ironia sortii este ca ea imi povestea, in vremurile cand eram "prietene" cat de rea a fost socra ei cu ea, si ca nu vrea sa se intampla asa ceva si cu noi.
Socra ei a muri iar ea nici la imormantarea nu a fost, atat de neiertatoare a putut sa fie.
De ce atat rautate oameni buni?
Scria cineva aici, foarte frumos, ca si socrele au /avut socrele la randul lor ... exact oare de ce sa uita acest aspect.
Eu am fetita , insa si daca Bunul Dumnezeu ii va da baiat nu voi putea sa fac ce a facut soacra mea, chiar am avut de unde sa invata sa nu fiu rea.
Chiar daca esti nora, tot te doare sufletul cand vezi ca persoane la care te asteptai sa-ti fie aproape ca o ruda, nu poate chiar ca parinte (desi , in sufletul meu mi-am dorit tare mult sa-i simt ca parintii) nu iti pot fi nici macar amici.
Felicitari , socrelor bune cu nurorile si incercati sa sfatuiti si pe altele ca e bine ca fam sa fie unita , indiferent ca e nora sau fica .

ocindori
Postat pe 3 Septembrie 2010 14:31
Nu esti singura am mai auzit de asa ceva se pare ca se simt batrine cind le vin nepotii se simt inutile sa le ia naiba , eu ma simt excelent mai ales ca cei mai multi care ma vad cu nepotul zic ca-i al meu , abia asteptam un nepot (in curind voi avea si de la celalat fiu ) tocmai din motive de "tinerete" , acum pot sa-mi plimb nepotul pot sa alerg dupa el mai tirziu cine stie .
Soacra-ta oricum nu merita sa-i calci pragul si mai ales cind va creste puiul tau mai bine o duci la parintii tai la tara in vacante decit s-o lasi freodata pe mina uneia ca ea .
angin
Postat pe 3 Septembrie 2010 16:58
Maaama! Discutie despre soacreeee! Nu pot sa ma abtin cand vad acest subiect! Nu sunt casatorita, dar sunt de 10 ani cu EL, deci pe ma-sa o numesc soacra! Scarba imputita! Cu ani in urma se prefacea ca e painea lui D-zeu, dar si-a dat arama pe fata, vazand ea ca nu poate profita in nici un fel de pe urma mea! I-am dat imediat peste bot! Si lui fii-su i-a facut mereu probleme si i-a pus bete in roate cat a putut, din placere! De doi ani stam singuri in casa mea, de atunci nu am mai vazut-o pe jigodie si nu am mai vorbit cu ea si nu intentionez sa mai am de-a face cu ea vreodata! Fii-su e nevoit sa mai mearga pe acasa si sa verifice daca nu a disparut nimic, daca n-a fost distrus nimic, ca numai de asta e capabila! In relatia noastra a adus numai nervi si ura, nimic bun nu a facut pt noi! A crezut ca ma poate face menajera ei si ca este si rost de bani de pe urma mea! Tzeapaaa! In cazul meu, soacra este o persoana pe o urasc profund... ma rog, am eliminat-o din viata mea, nu mai am nici o treaba cu ea, dar de cate ori imi aduc aminte de ea, atunci o urasc al dracului de mult.... de aia fac tot ce pot ca nu-mi mai aduc aminte de ea!
Darksukkubus69
Postat pe 4 Septembrie 2010 02:52
eu nici macar nu vreau sa scriu ceva la acest subiect, fiindca daca ma apuca, nu ma opresc o luna...:P

:))

PS: la soacre ma refer...:D
eu_geminy
Postat pe 4 Septembrie 2010 03:06
In conflictul nora-soacra, barbatul trebuie sa intervina si sa-si lase mama dincolo de poarta casatoriei. Din pacate nu se intampla prea des, se lasa manipulat iar casnicia devine iad.
Nora si soacra rar se pot iubi si respecta cu adevarat...Inca nu sunt soacra dar cand voi fi imi voi trata nurorile ca pe fiinte umane.
Luna_in_capricorn
Postat pe 4 Septembrie 2010 08:28
spunea cineva mai sus ca dupa ce a ramas insarcinata soacra nu a mai sunat-o sa-i spuna la multi ani, ce sa zic eu, ca de cand l-am cunoscut pe sotul nu mi-a zis in veci un la multi ani, dapoi sa primesc vre-un cadou din partea ei. pe fieciorusau il suna sa-i ureze cele bune, dar in veci nu i-a luat nici lui nimik, ma refer la ceva simbolic, in schimb m-am certat cu sotul din cauza ei de multe ori, defapt asta fiind singurul motiv de cearta intre noi,MAMASA. asteapta ca in fiecare weekend sa o scoatem la plaja si la plimbari, inca ea ne programeaza sf de saptamana, ne zice unde sa iesim si ce sa facem, bineinteles ea fiind centrul universului nostru. dar de curand am stabilit eu regulile fiindca n-am mai suportat, numai s-o mai prind prin casa mea ca vede ea de ce sunt in stare. daca ar fi sa va povestesc tot, cum spunea cineva mai sus, nu cred ca termin luna asta
oanaiulliana
Postat pe 4 Septembrie 2010 09:25
Si eu sunt SOACRA!!Dar totul pleaca de la faptul ca se cere norei/ginerelui sa spuna MAMA mamei partenerului/rei.Eu?De la inceput am zis sa mi se zica SOACRA ca soacra sunt si-mi zice SOACRA cu toata gura ,cu tot sufletul.Mama e numai UNA si aceea e doar a lui,mie-mi place sa mi se zica"Ce mai faci soacra-mea?Cum te simti soacra-mea?" Sunt sigura ca ma intreaba din suflet,faptul ca-mi spune SOCRA si NU MAMA,il face sa fie din START SINCER,iar eu stiu ca sunt doar o data MAMA si tot o data SOCRA.!!Daca cerem sa ni se spuna altceva decat suntem...vom prmi altceva decat meritam!!....Pentru o intelegere BUNA cu NORA,cu GINERELE fiecare sa stie ce este ,si sa ceara sa li se spuna ce sunt:SOACRE!!!!
elisabeta_boia
Postat pe 4 Septembrie 2010 16:39
Si eu sunt SOACRA!!Dar totul pleaca de la faptul ca se cere norei/ginerelui sa spuna MAMA mamei partenerului/rei.Eu?De la inceput am zis sa mi se zica SOACRA ca soacra sunt si-mi zice SOACRA cu toata gura ,cu tot sufletul.Mama e numai UNA si aceea e doar a lui,mie-mi place sa mi se zica"Ce mai faci soacra-mea?Cum te simti soacra-mea?" Sunt sigura ca ma intreaba din suflet,faptul ca-mi spune SOCRA si NU MAMA,il face sa fie din START SINCER,iar eu stiu ca sunt doar o data MAMA si tot o data SOCRA.!!Daca cerem sa ni se spuna altceva decat suntem...vom prmi altceva decat meritam!!....Pentru o intelegere BUNA cu NORA,cu GINERELE fiecare sa stie ce este ,si sa ceara sa li se spuna ce sunt:SOACRE!!!!
elisabeta_boia
Postat pe 4 Septembrie 2010 16:39
Eu sunt mama a trei baieti inca necasatoriti intotdeauna am cautat sa ma apropii de prietenele lor sa le cunosc fara sa intru prea mult in viata lor asa zic eu dar nu stiu cit de mult am reusit sa le inteleg . nu am fete dar mi-am permis sa le induc baietilor un comportament civilizat cind e vorba de prietenele lor in special dar citeodata am gresit fiindca nu cunosti cu cine ai de a face si de atunci sunt mai reticenta dar sa sti ca tare mi-as dori si eu o fata dintre ele apropiata .....sau poate sa astept nepotelele .....
garbo133521
Postat pe 4 Septembrie 2010 21:37
cred ca ar trebui sa existe intelegere intre soacre si nora, daca nu macar respect, fata de fiu respectiv sot ca doar e un bun comun
gregorio
Postat pe 5 Septembrie 2010 11:51
De la: garbo133521, la data 2010-09-04 21:37:43Eu sunt mama a trei baieti inca necasatoriti intotdeauna am cautat sa ma apropii de prietenele lor sa le cunosc fara sa intru prea mult in viata lor asa zic eu dar nu stiu cit de mult am reusit sa le inteleg . nu am fete dar mi-am permis sa le induc baietilor un comportament civilizat cind e vorba de prietenele lor in special dar citeodata am gresit fiindca nu cunosti cu cine ai de a face si de atunci sunt mai reticenta dar sa sti ca tare mi-as dori si eu o fata dintre ele apropiata .....sau poate sa astept nepotelele .....

Cunosc , iale asa cum sint , pina la urma asa cum noi ne-am facut viata singuri si ei trebuie sa si-o faca la fel , si casatoria e tot o loterie ca dealtfel totul in viata , pierzi , cistigi , nu se stie .
"soacra cu trei nurori " sper sa ai parte de fete destepte -conteaza foarte mult gradul de cultura si educatia primita acasa - eu cum am mai spus am doua fete minunate (avind doi fii evident).
Noroc!
angin
Postat pe 5 Septembrie 2010 13:10
Buna, dragele mele
Sunt trista cand constat cata lume in aceste vremuri "moderne" sufere in continuare de problema "soacrelor egoiste si rele".
Dupa cum v-am istorisit si eu , nici soacra mea nu e "usa de biserica", de la nasterea copilului nu am fost pe la ea ...iar pe la noi, pot numara pe degete , dar mai aleas de mentionat ca la rugamintii aprinse ale sotului vine. Dragoste cu sila nu se face, iar pt copilul meu nu voi impune nimanui sa-l iubeasca ,are cine sa-i ofere dragoste neconditionat desul de multa.
Insa, sentimentul de ura pt socra nu vreau sa-l traiesc, pentru mine e o pers care NU EXISTA!!!
Sincer, cred ca e si mai bine asa ...ura aduce cu sine razbunare , ceea ce chiar nu imi place.
Eu in viata mea, de 33 de ani, nu am fost certata cu NIMENI, nu am avut dusmani (stiuti, cel putin) ...poate nu ma credeti, nu vreau sa par ca sunt "sfanta" , insa intotdeauna am stiu cum sa ma comport cu oamenii, in asa fel incat sa nu se ajunga la certuri .
Sunt din provincie si am stat in perioada studentiei in camin, an de an mi-am schimbat colegele de camera, asa era politica la noi la Facultate, deci ... in 6 ani am avut circa 25 de persoanale cu care stam 2 semestre in camera ... am reusit sa pastrez si acum legatura cu ele desi nu sunt cu toate prietena cel putin amica, tot am ramas .
Fetelor , haideti ca facem noi o lume mai buna ...
NU sa le uram , sa uitam de ele iar pt noi sa fie o lectie de invatat : "Soacrele tb sa fie intelegatoare!".
Iar cand ne va veni randul , sa nu uitam prin ce am trecut noi ... sa ne iubit/respectam nora ca pe propriul copil. Sa stim sa fim bune, intelegatoare cu nurorile noastre ... doar noi vom putea face o lume mai buna.
Sa ne ajute Dumnezeu, ca peste cativa ani sa ne "intalnim" pe acest forum si sa fim mandre de ce soacre bune suntem sau sa citim cuvintele de lauda de la nurorile noastre.
Va imbratisez cu drag si va doresc multa rabdare.
ocindori
Postat pe 6 Septembrie 2010 12:03
dumneata ai dreptate dar nu toata lumea e la fel nu?dece crezi ca toate soacrele sunt bune?pentru ca poare nai avut sau nu ai stat cu ea sotul meu e singurul copil ,si toata viata lui va sta linga fusta mamei pt ca asa a fost educat iar eu nu pot sa skimb nimic au trecut 20 de ani si tot nu ma inghite .....dar pentru ca-mi iubesc copii si sotul trebuie so inghit eu pe ia ......asa ca nu toate soacrele sunt la fel depinde si de problemele fiecarei familii
166116maryeta
Postat pe 9 Septembrie 2010 12:30
intr-adevar, un subiect destul de interesant despre soacre. Am 20 de casnicie, casnicie in care cei mai frumosi ani ai tineretii mele au fost umbriti de multe certuri si discutii de pe urma soacrei. Soacra ai carei parinti sunt din aceasi localitate cu mine. Cand am fost sa ma casatoresc cu fi-su, mama mea m-a avertizat sa nu intru in neamul lor pentru ca sunt niste oameni carora nu le intri in voie cu nimic. Chiar i-a spus si sotului ca le cunoaste neamul si stie cu cine are de-a face.Nici eu nu credeam sa fie asa, credeam ca vroia sa ma sperie mama exagerand. Cu timpul m-am convins, mai ales ca am avut si tentativa de divort ca nu mai rezistam stresului la care eram suspusa. Anii au trecut, acum am o fata de 16 ani si scorpia acum a mai imbatranit, mai arunca ea cu venin dar nu mai are putere de a otravi ca atunci cand eram tanara si nestiutoare cu ce se mananca casatoria. De-as avea mintea de acum si anii de atunci, as stii cum sa o pun la punct. Mai are o fata care e centrul universului ei, chiar daca e la mii de km departare. Intotdeauna ea a fost pe primul si ultimul plan. Pe fi-su nu l-a ajutat nici cu o vorba buna. Insa, Bunul Dumnezeu ne-a Binecuvantat cu o fata frumosa si cuminte si ne-a ajutat sa trecem peste piedicile pe care ni le punea. Inchei aici, urandu-va multa, multa sanatate si intelepciune. O zi buna in continuare !!!
SysrQwe
Postat pe 9 Septembrie 2010 14:56
Scumpelor! Bine v am regasit!Am scris n am verificat daca m i s a postat tema apoi am fost plecata la mare in Spania in statiunea,,Marina*Dor 2 saptamani. impreuna cu ,,nora, fiii ,nepotii si sotul.Ei toti ne au oferit o vacanta ,,de vis,, cum n am petrecut, niciodata.Acum ne am intors pt, ca aici pe 8 sept. a inceput scoala. Fiii cu tatal au plecat acum la pescuit, raman si peste noapte, eu acasa cu nora si cei 2 nepotei. Eu pe calculatorul ei, iar nora pe ,leptop..Am citit postarile voastre , nu am nimic de criticat pe nimeni ,personal,,doar ca, nu inteleg un lucru ,marunt,Noi mamele de baieti ,ne iubim baietii, i am crescut nu pt, noi, ci sa zboare sa si faca o familie nu sa stea langa ,,fusta, ns! E normal atunci ,cand are o sotie, copii, sa fie ,dedicat ,trup si suflet familiei lui.Asta nu inseamna ca, ei nu ne mai iubesc, dar trebuie sa i intelegem, pt, ca si noi am facut la fel.Am plecat si n am uitat de parinti dar,,,nu mai eram asa legati precum eram inainte.In privinta am zice mama,, de catre nora , doar de fatada, mai bine ,soacra, pt, ca asta sunt!!!*****SOACRA*****!! Pe mine nu ma deranjeaza nici asta! Sa ai tu bunica,, nepot sa te deranjeze acest lucru???!!!! Eu am fost enorm de fericita cand fiul cel mare m a anuntat in 2003 ca voi fi bunica!!Am facut imposibilul ,atunci nu eram in spatiul Schengel si am plecat in Spania unde mi locuiesc cei 2 fii ,sa mi cunosc nepotica,,pe,Vanesa-Iulia,,.Daca, ne iubim copiii ((chiar daca s barbati ca ai mei de 36-38ani))trebuie sa ne luptam sa fie fericiti! Apoi in dec, 6 in,, 2005 a venit, pe lume ,,mostenitor Raul-Cristian.....Imi iubesc baietii fff, mult, dar pe nepoti ii ador!! Iubirea pt, parinti este ,una, pt, sot alta pt, nurori ,alta pt, nepoti iar alta, nimeni nu fura nimic de la nimeni! In inima fiecarui om incape iubire pt, toata lumea! Sunt in casa lor, nu cheltuiesc un ban din pensiile ns, ar fi culmea sa ma pun la ,,,dirijat,,!Sunt ,un capricorn,, fff, incapatanat! Nu am permis ,nimanui,, sa mi dirijeze viata sau familia si am avut multe probleme cu ,,mama mea ,taur, de profesie!! Asa ca, daca ,eu nu am permis sa se bage nimeni in,,oala mea,, nici eu ,,,nu ma bag in ,,oala ,nimanui.Facem de mancare fiecare cum dorim, cand fac eu ,imi intreb nora la mancarea pe care o prepar ea cum face, cum le place!Nuuuuu,,,,, cum imi place mie!Eu sunt fericita cand ii vad fericiti pe toti si as dori ca fiecare ,,,mama ,de baieti,,sa si las copiii in pace!Sa nu i faca sa sufere, pt, ca,el este cel mai afectat, in asta!Eu am fost asa acasa la mama mea si am plecat ,,in chirie cu 2 copii m,ici de 1 an si 3 ani si am fost ,,,fericita, cu sotul si fiii ,mei singuri!! Cum s a putut rabda, o bunica sa stea ,, pasiva,,, cand ,nora ei nastea???!! Eu cand a nascut nora fertita eram in drum spre Ungaria dupa cumparaturi si fiul ma suna si fericit imi spune,,---mami, sunt tatic......am o fetita! El a ajuns sus la maternitate tocmai cand fiica lui se nascuse! I se blocase liftul de emotie!! Ar trebui sa fim tolerante, fericite sa ne bucuram de fericirea copiilor, sa i ajutam ca si asa viata in tara noastra este grea si stresanta!! Nu sa le facem viata un iad! Daca, iubesti atunci te lupti, sa fie fericita persoana pe care o iubesti! Acum eu va doresc, sanatate, zile senine si fericite, sa va bucurati cu totii de ceea ce v a dat bunul Dumnezeu.
Jojolin
Postat pe 10 Septembrie 2010 23:17
De la: ameno, la data 2010-08-18 12:47:19socrela ai deschis cam de lupta
hai sa te pupa nurora preferata
Ma aflasi repede ,,,NORO,,!!!!!!!
Jojolin
Postat pe 10 Septembrie 2010 23:18
Frumoase ganduri !!!! Frumoase cuvinte !!!
Din pacate,problema e foarte complexa si depinde foarte mult de educatia tuturor !!! Indiferent,ca esti nora sau soacra trebuie sa te comporti asa cum ti-ai dori sa se comporte ceilalti cu tine !!! Sunt si soacre egoiste,care vor sa-si tina baiatul ,legat prin cordon ombilical,toata viata,dupa cum sunt si nurori rautacioase ,care vor sa-si subjuge sotul si sa-l indeparteze de parinti !!! Ideal este ca tinerii casatoriti sa stea de la inceput singuri,mai ales in primii ani pana se cunosc si se modeleaza reciproc !!! Un bun parinte isi ajuta copiii si nepotii ,fara a interveni prea mult in viata lor !!!
Eu personal ,am doi gineri,carora le-am sugerat sa-mi spuna pe nume,daca nu-mi pot spune mama si relatiile noastre sunt frumoase !!! Am avut exemplul socrilor mei ,carora din prima saptamana de casnicie le-am spus mama si tata,am locuit cu ei,am investit in locuinta lor fara sa avem beneficii,iar dupa ani a trebuit sa ma mut in casa parinteasca si s-o iau de la capat !!!!
Concluzia: Nu lasati timpul sa treaca la usile altora,fiecare trebuie sa-si faca un "cuibusor",sa lupte pentru el,caci mai mai tarziu vin reprosurile si regretele !!! Timpul nu se mai intoarce !!! Viata e atat de scurta si e mare pacat sa ne umplem sufletul cu ura,caci ne macina viata noastra si-a celor dragi noua,iar ura nu este de la ...Dumnezeu !!!
garbo115329_camy
Postat pe 11 Septembrie 2010 07:02
Fetelor nu mai fiti rele ca unele din voi o sa ajungeti soacre si o sa vedeti ca oricit te porti de frumos oricit faci pentru ele tot soacra ramii.Daca tot le birfiti mai bine ii spuneti sa nu va mai deranjeze si ati terminat nu le mai birfiti ca toate sinteti niste birfitoare cu diploma dar uitati ca ajungeti si voi soacre.
delly003506
Postat pe 11 Septembrie 2010 08:59
Niciodata soacra nu o sa-si iubeasca nora,mereu o sa se creada superioara si o sa se bage in viata noastra,chiar daca nu sta cu noi si o vad cat de cat rar,tot imi ma enerveaza cateodata...soacra mai desteapta ca a mea nu cred ca exista
roxanamure
Postat pe 11 Septembrie 2010 09:40
atentie marita soacrelor...nu prea am auzit :nora ,nora...poama acra...sau ginerica poama acra...
prin comportamentul vostru fata de respectivi..nu faceti altceva decat sa-i instrainati pe amandoi:
fiu-nora ,fiica ginere...nu degeaba se spune..semeni vant...culegi furtuna.Daca toate soacrele ar fi buna...atunci norele nu ar mai deveni soacre...ci mame...Deci...atentie marita...
Doncostica
Postat pe 11 Septembrie 2010 10:23
Da asa este! De ce n ar fi si nurorile ,rele, ca sunt destule de acest gen,,,poame acre,,??!! Astept raspuns!
Jojolin
Postat pe 11 Septembrie 2010 10:43

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Hainute de vanzare pentru copii intre 0-5 ani 1 De la: hainutedevanzare 30 Iulie 2009 14:50
vene sparte pe picioare 2 De la: Lalea 29 Iulie 2009 10:44
Vand hainute pt copii si bebelusi second-hand la preturi mici 1 De la: kidz005378 13 Noiembrie 2009 17:23
vand hainute copii 2 De la: mariaa22 23 Mai 2009 10:57
CUMPAR INALTATOR SCAUN PT SERVITUL MESEI 3 De la: chinabuye 9 Mai 2010 15:07
Setari Cookie-uri