Furungul la copii

Buna mamici
Vreau sa va povestesc ce am patit cu fetita mea de un an si trei luni in ideea ca poate ajuta pe careva dintre voi.
I-a aparut fiicei mele la fundulet mai exact pe fesa stanga un fel de cos care nu-mi era strain il mai vazusem il dadeam cu crema de galbenele si a doua zi disparea ..suspect de repede. Insa acum nu a mai disparut si a inceput sa doara foarte rau , nu mai putea sa stea in fund si atunci cand cadea era un chin.
Vorbind cu bunicile m-au calmat ca e doar un furung, ca e normal sa doara si sa-i pun ceapa coapta ca sa coaca mai repede si sa iasa infectia dupa care o sa-i treaca. Nu mi s-a parut nimic anormal dar cand noaptea a inceput sa-mi faca febra ( nu am reusit sa-i iau temperatura ....plangea groaznic) , era moale , transpira si nu mai manca eu si sotul meu ne-am cam speriat. I-am dat nurofen si dupa vreo jumatate de ora ii trecea temperatura. A doua zi ne-am dus la spital si eu ma asteptam sa-i dea un tratament , un unguient ceva si sa plec acasa , insa doctorul a zis din start ca trebuie taiata in acel loc ( a zis un termen medical sutureze parca ) si scoasa infectia de acolo si apoi tratament. Mentioanez ca fiica mea nu mi-a facut febra nici cand iau iesit dintii si maselele nu mi-a racit ....nu a fost bolnava o zi si cand mi-a zis doctorul ca trebuie taiata intrasem intr-o stare de panica prostesca .....m-a calmat sotul ca eu nu eram de acord sa stau cu ea in spital nici macar o zi.
A taiat-o un pic sub anestezie cica totala ...asa a zis doctorul ....a durat cam 20 min...dupa care cand ma-am dus la ea era vesela si se juca cu asistenta...imi revenisem. In aceeasi zi ne-am dus acasa si a trebuit 3 zile dupa sa facem tratament la spital cu antibiotic si sa o vada doctorul. Acasa a trebuit sa-i mentin locul umed cu rivanol punand bandaje si asa i-a trecut.
Poate am scris prea mult si v-am plictisit dar asa ca un sfat nu stati cu bebeii sa indure durerea ....mergeti imediat la doctor....eu daca facem lucrul asta nu se agrava si nu mai era mica mea terorizata si acum dupa ce i-a trecut bubuta .....cand cade in fund zice buba.
Mentionez ca fiica mea avea de fapt stafilococul auriu si asa se manifesta prin furung sau alte bubite cu infectie si i s-a declansat mai tarziu. Am nascut la Cuza Voda din Iasi ....cica se explica.


Sanatate multa kindarilor!
mamitati
Postat pe 28 Iulie 2010 10:51
buna si fetita mea a facut furunguli tot an acelasi spital am nascuto .an fine la varsta de 6 luni a facut pana la un an si doamne cate de multi a avut ,dr pediatru nu era e acord sa merg sa i scoata infectia si tot luam noi ba antibiotic cu unguente .multumim lui dumnezeu ca acu suntem bine .
claudia_mami
Postat pe 13 August 2010 08:50
poate aveti dreptate cu chinuitul sau cu doctorii, nu stiu, fiecare face cum crede ca e mai bine ptr. copilul lui. cu asa ceva m-am chinuit si eu in copilarie, de pe la 8 ani si pana pe la vreo 15. nu stiu daca era infectie cu stafilococ, stateam intr-un oras mic si lumea se mai trata si babeste.
cert e ca la primul...si n-o sa uit toata viata..mama m-a dus la doctor si acesat mi l-a stors pe viu cu o pensa ceva de-am urlat parca ma omora...
la ceilalti tratament de la babe...o ceapa coapta in cuptor,taiata si pusa pe locul respectiv, se lasa toata noaptea..atentie ca se aduna toata infectia si pare mai rau.. dar nu e. apoi..facut o coca din apa si faina si pusa tot acolo, lasata tot vreo 10 ore pana se usuca si apoi desprindeti. se usuca si cand o luati iese cu toata infectia..dezinfectati locul cu rivanol.. si gata.
daca vreti, incercati, eu am avut vreo 6 si asa i-am rezolvat dar eram mare, nu stiu daca e recomandat la bebei
sanatate si pupici
nicoleta_laslu
Postat pe 11 Septembrie 2010 02:50

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cerccetare - Alimentatia copiilor sub 5 ani 1 De la: garbo_3768 29 Mai 2012 02:06
ajutatima si pe mine 4 De la: garbo_394814 11 Martie 2014 07:52
IMBRACAMINTE COPII IMPORT THAILANDA HAINE - CATALOG EN-GROSS 1 De la: tavibkk 8 Iulie 2010 14:45
Asigurarea viitorului 2 De la: garbo074997 9 August 2010 19:26
mersul in premergator 19 De la: nicoletta_kidz 15 Septembrie 2010 23:36
Setari Cookie-uri