Buna!

AM O PROBLEMA SI AS DORII TARE MULT SA MA AJUTATI CU NISTE SFATURI...AM RAMAS INSARCINATA CU IUBITUL MEU SI EL NU ISI DORESTE COPILUL..CAND NE-AM CUNOSCUT ERA CEA MAI BUNA FIINTA DE PE PAMANT...DAR CUM A AFLAT DE COPIL SE POARTA ORIBIL CU MINE...TIPA SI NICI MACAR NU VREA SA AUDA CA VOM AVEA UN COPIL...PT MINE E PRIMA OARA CAND RAMAN INSARCINATA AM 20 DE ANI SI EL NU VREA NICI MACAR SA DISCUTE CU MINE CE INSEAMNA UN AVORT ,NICI NU-L INTRESEAZA DACA IMI E FRICA...SE POARTA CU MINE CA SI CUM AS FI UN ANIMAL...AR FI MULTUMIT DACA M-AR DUCE ACOLO CA PE UN ANIMAL LA TAIERE...NUMAI SA SCAPE!E INUMAN!
AM O LUNA JUMATE...VREAU SA STIU DACA IN CAZUL UNUI AVORT POT AFLA SEXUL COPILULUI....PENTRU CA NU POT SA IL INTRETIN FARA EL....VA MULTUMESC!
garbo163084
Postat pe 17 Iulie 2010 11:11

offf,draga mea ..nu ai parinti cu care sa discuti...frati mai mari??
Eu,personal raman fara cuvinte cand citesc asemenea postari....sa fie tineretea asta de vina..ca fetele tinere de azi nu mai au respect de sine??
Las alti membrii de pe forum sa-ti raspunda sau sa-ti dea sfaturi..mie imi lipsesc cuvintele
Cel mult, ce -ti pot spune:exista diferite topicuri asemanatoare aici pe forum,unde poti citi una alta..poate te ajuta.
Numai bine iti doresc
chanty
Postat pe 17 Iulie 2010 11:28
si inca ceva....avort,informatii,anatomia corpului uman...consider ca ar trebui sa fi mai informata la 20 de ani..din moment ce ti-ai inceput viata sexuala.asta referitor la intrebarea ta...cum sa afli sexul copilului la 1 luna jumate.
chanty
Postat pe 17 Iulie 2010 11:31
Ca te afli intr-un mare impas, am reusit sa inteleg....dar dc te intereseaza sexul copilului daca tot nu-l poti creste fara ajutor?? In fine...nu stiu cine ti-ar putea da un sfat bun in acest caz, cel mai bine este sa cauti acolo in sufletul tau, unde se afla si raspunsul! Incearca sa stai de vb cu partenerul tau, si impreuna poate...ajungeti sa luati decizia buna pt amandoi!
Bafta multa, ai nevoie.....
Morena29
Postat pe 17 Iulie 2010 11:31
ce importanta mai are sexul copilului.....daca nu vrei sa pastrezi sarcina....la ce iti foloseste sa stii?
garbo162606
Postat pe 17 Iulie 2010 12:38
pai..imi foloseste macar sa ii spun ca el..care si-a dorit atat de mult o fetita sa stie k el insusi a renuntat la ea..si nu merita un copil asa ceva.....
garbo163084
Postat pe 17 Iulie 2010 19:14
intradevar ii foarte greu sa cresti un copil de una singura dar sti vb aia ce isi face omu cu mana lui ii lucru manual.deci daca vrei sa pastrezi sarcina cred k e mai bn sa te departezi de el daca nu isi doreste ceva ce ii a lui.un copil inseamna mult.sh daca faci avor sar putea sa ai ghinionu sa nu mai ai parte de alti copi
blondina_X
Postat pe 17 Iulie 2010 19:20
e o decizie greu de luat...ai o varsta prea frageda pentru a creste singura un copil,iar discutia cu parintii tai cred ca nici nu are rost....ma gandesc eu.daca ai incercat sa discuti cu el si nu vrea sa auda alta solutie nu ai decat avortul,cu parere de rau iti spun ca nu ai alta alternativa din pacate

la varsta ta nu ar strica mai multa informatie pe langa o sarcina pot aparea boli si alte minuni,exista metode de contraceptie si sunt la dispozitia oricui dar....procesul tehnologic e mult mai important.

nu cred ca ar trebuii sa afli sexul copilului in plus nici nu ai cum e prea mcut iar daca vei afla si asta te va macina toata viata,oricum te va macina....cred.

PS:sfatul meu este ca daca vei face avort pe langa acest lucru da-i papucii asa numitului tau iubit,asta nu e iubit
anaROBERT
Postat pe 18 Iulie 2010 00:31
Sincer chiar asa asta nu se numeste iubit probabil esti orbita de el.dar ce fata mea tu depinzi de el ia da'i 2 suturi si daca esti atata de hotarata sa pastrezi sarcina fa'o si incurajeazate pt k nimic in lumea asta nu ii mai important decat un copil.Gandestete mai bine daca se merita sa ii mai dai importanta lui daca chiar crezi k tine la tine sincer asta el nu ti-ar cere pt nimic in lume.barbati astea nu stiu ce inseamna sa fi femeie pt k pe ei ii doare in 14:-j.ce'i si cu viatza asta uneori ii atata de amara sh alteori atata de buna cu noi .incearca sa vezi cum esti mamica daca te poti imagina.


Bafta sa ai k sigur ai nevoie de ea.
blondina_X
Postat pe 18 Iulie 2010 12:40
blondino ce tare esti


cum sa ''incerce'' bre sa fie mamica pai ce e asta o joaca cu un final fericit ,sa ai un copil,sa cresti un copil inseamna maturitate,o situatie financiara cat de cat buna presupune multa rabdare si mult devotament

tocmai in viata asta amara de care aminteai sa faca un copil oare cum va fi,ca mama singura cu un copil care are multe necesitati si fara nici un sprijin? poate ai tu raspuns desi mintea ta e in stadiul de ''necoapta''


in schimb ai avut avut dreptate cu un singur lucru:nu o iubeste si asta e clar de la metrii distanta
anaROBERT
Postat pe 18 Iulie 2010 14:54
da dece frate sa faca avor asta crezi k rezolva totul??nu mi se pare corect probabil ai parinti si sunt fer convinsa k te or ajuta sa ai grija de el.eu una sincer nu as face avort pt k unu la mana te risti ca femeie si sar putea sa nu mai ai parte de copi toata viiata ta.deci aici ii alegerea ta si gandestete bn ce vrei.clar k se maturizeaza numai pt el ar face totul.imi pare rau sincer daca ai ajuns la pasu aceela sa faci avor ar fi cea mai mare gresala din vaiata ta sincer.
blondina_X
Postat pe 18 Iulie 2010 16:14
Off mai...se intampla accidente si poti ramane insarcinata,intr-adevar..dar consider eu ca trebuie sa te gandesti la aceasta eventualitate din timp,sa ai deja o solutie pregatita...eu cand mi-am inceput viata sexuala am discutat cu partenerul meu si l-am rugat sa imi spuna ce crede despre avort, despre o sarcina neasteptata si implicit nedorita....i-am spus parerea mea si am avut grija sa inteleaga ca nu am sa mi-o schimb.
La 20 de ani trebuie sa fi constienta ca lucrurile nu sunt intodeauna cum vrei si ca o astfel de intamplare iti schimba viata, indiferent ce decizie iei.Sa nu regreti insa ca ai facut avort doar ptr ca el se poarta asa cu tine(asta dovedeste clar ca e un om langa care nu se merita sa stai)...trebuie sa te gandesti ce vrei tu...in ce fel te afecteaza pe tine asta, da..un copil e greu de crescut, insa nu imposibil....viata insa, odata luata, nu i-o mai poti aduce inapoi...situatia ta economica se poate schimba..in timp....acum depinde de tine doar...
Eu sunt partinitoare si poate in cazul asta nu ar trebui sa spun nimic, ptr ca tin cu acea creatura ce creste in tine si ptr ca tu ne-ai intrebat doar daca poti afla sexul copilului....ei bine, nu poti...si nu vad rostul....poate doar sa sti dupa cine ai sa regreti candva....In fine,sper sa iei o decizie corecta ptr tine si sa sti ca exista solutii in asa fel incat sa te salvezi si pe tine si bebelusul tau...insa e viata ta si repet...tu sti mai bine ce vrei si ce te caracterizeaza...
small_lady
Postat pe 18 Iulie 2010 16:35
De la: garbo163084, la data 2010-07-17 19:14:18pai..imi foloseste macar sa ii spun ca el..care si-a dorit atat de mult o fetita sa stie k el insusi a renuntat la ea..si nu merita un copil asa ceva.....

Din moment ce l-ai numit copil..inseamna ca ceva in sufletul tau il trateaza ca atare....sfatul meu...gandeste-te daca iti doresti ca fetita pe care el si-a dorito...pe care nu stiu daca tu ti-o doresti?.... sa moara inainte ca macar sa se nasca?....sa nu ma intelegi gresit...nu te condamn in niciun fel ptr ca te inteleg oarecum....vreau doar sa fiu sigura ca tu nu iti doresti copilul.. si nu reactionezi asa doar ptr ca iubitul tau nu il vrea....mai gandeste-te un pic inainte sa iei o decizie,vorbeste cu parintii tai...ptr ca odata facut avortul nicio remuscare nu va mai putea da timpul inapoi si remuscari sigur vei avea...intrebarea e daca poti sa treci peste ele?
Nu vreau sa te superi pe mine ptr ca ti-am dat un sfat desi nu l-ai cerut, poti sa-l asculti sau sa-l ignori...nu ar trebui sa ne bagam in viata celorlalti nici daca ne-o cer, insa e vb despre o viata si viata...este ceva nepretuit...numai bine si fie ca orice decizie vei lua, sa ai puterea sa fi fericita in viitor si mai ales sa ai puterea sa renunti la iubitul tau...nu te merita...
small_lady
Postat pe 18 Iulie 2010 16:49
multumesc mult pt sfat!:X:X:X
garbo163084
Postat pe 18 Iulie 2010 18:06
De la: garbo163084, la data 2010-07-18 18:06:25multumesc mult pt sfat!:X:X:X



hey nu ne'ai spus ce ai de gand sa faci?
blondina_X
Postat pe 18 Iulie 2010 18:21
o sa vorbesc saptamana asta cu el serios..sa vad daca si-a schimbat parerea...dak nu o s ale spun alor mei daca sunt de acord sa ma ajute....cu bebe :*multumesc pt ajutor tuturor
garbo163084
Postat pe 18 Iulie 2010 23:42
De la: blondina_X, la data 2010-07-18 16:14:54da dece frate sa faca avor asta crezi k rezolva totul??nu mi se pare corect probabil ai parinti si sunt fer convinsa k te or ajuta sa ai grija de el.eu una sincer nu as face avort pt k unu la mana te risti ca femeie si sar putea sa nu mai ai parte de copi toata viiata ta.deci aici ii alegerea ta si gandestete bn ce vrei.clar k se maturizeaza numai pt el ar face totul.imi pare rau sincer daca ai ajuns la pasu aceela sa faci avor ar fi cea mai mare gresala din vaiata ta sincer.




bre blondino...nu te-ai gandit serios vreodata sa te apuci maica de un curs al gramaticii m-am chinuit enorm sa descifrez ce draq ai vrut sa spui tu acolo

eu nu am spus gata fa avort,in disperare de cauza si situatia omoara copilul daca ai citit printre stuf ai inteles numai ce mintea ta a selectat


decat sa il chinuie o viata pe copil cat si pea ea,avortul este singura solutie,normal ca nu este bine si ar trebuii sa se gandeasca foarte bine la alegerea ei.....ii apartine in totalitate.


Ps:dar cum am mai spus mai ai de crescut muuult...
anaROBERT
Postat pe 19 Iulie 2010 00:31
auzi u probabil mai ai de invatat ..asa k nu te mai lega de mn.
blondina_X
Postat pe 19 Iulie 2010 13:49
De la: blondina_X, la data 2010-07-19 13:49:31auzi u probabil mai ai de invatat ..asa k nu te mai lega de mn.


da scuza-ma se poate sa ai dreptate,trebuie neaparat sa urmez scoala care ai urmat-o tu sa pot ajunge ca tine

ai urmat vre-o scoala?
anaROBERT
Postat pe 20 Iulie 2010 01:08
anaROBERT, oi fi si eu "necoapta" daca incurajez fata sa faca ce ii spune sufletul, nu ce spune putzulica ala pe care si l-a gasit si care face pe el cind aude de responsabilitati?
Nu de altceva, da' sint chiar "mama singura cu un copil care are multe necesitati si fara nici un sprijin in lumea asta amara" asa cum definesti tu.

084, copilul ala e la tine - renunti la el daca vrei tu sa renunti. Daca nu, nimeni pe lumea asta n-are cum sa te oblige. E viata ta, e corpul tau, sint deciziile tale. Si, indiferent cit par de grele unele alegeri, pina la urma toate se rezolva, in timp.
quasaria
Postat pe 20 Iulie 2010 01:15
nu.

ti se pare ca ai fi necoapta daca asta o incurajezi sa faca?
anaROBERT
Postat pe 20 Iulie 2010 01:21
foarte bine bravo tie,felicitari si tot respectul,am un mare respect pentru femeile care fac asta si merg cu capul sus,trec prin bune si rele si nu cad.....



insa este o diferenta mare intre tine si ea:tu ai luat decizia si ti-ai croit drumul pe care l-ai ales insa ea cere sfaturi,nu este sigura ca asta si-ar dori si tot ea se plange ca nu are situatia necesara pentru un copil....


si ar mai fi un lucru ....varsta care o da de gol.
anaROBERT
Postat pe 20 Iulie 2010 01:24
De la: anaROBERT, la data 2010-07-18 14:54:56
tocmai in viata asta amara de care aminteai sa faca un copil oare cum va fi,ca mama singura cu un copil care are multe necesitati si fara nici un sprijin? poate ai tu raspuns desi mintea ta e in stadiul de ''necoapta''

ma gindeam ca poate trebuie sa ma mai coc si eu. Ca mie un copil mi se pare o bucurie, nu o nenorocire.
Altfel, sint sigura ca daca o faceam pe fie-mea la 20 de ani as fi sarit mai repede toate gardurile cu ea si ne statea si mai bine pe role impreuna. Iar despre alegeri: toti facem alegerile cele mai bune pe moment. Nici la 20, nici la 30 de ani nu stii cum va fi ziua de maine. Deci e interpretabila diferenta.
quasaria
Postat pe 20 Iulie 2010 01:24
este adevarat,un copil este cea mai mare bucurie care o poti realiza in viata asta amara

eu nu am sfatuit-o nimic cu rautate,din contra sa faca ce o taie pe ea capul si sufletul insa doar i-am atras atentia ca fiind constienta de varsa ei si de situatia financiara sa nu chinuie un copil care practic nu are nici o vina.sunt multe cazuri in care ii omoara,ii abandoneaza,etc...eu asta am vrut sa subliniez.
anaROBERT
Postat pe 20 Iulie 2010 01:28
la fel de bine sint si cazuri in care cresc frumos impreuna.
Bineinteles ca trebuie sa faca ce simte.
quasaria
Postat pe 20 Iulie 2010 01:30
categoric ca sunt si cazuri ''roze'' insa ea a cerut un sfat eu l-am dat,sigur nu il va lua de bun pe al meu cum sigur ma va bucura daca peste cateva luni va intra si va cere un sfat legat despre bebele ei


decizia ii apartine indeiferent de sfaturile si parerile noastre
anaROBERT
Postat pe 20 Iulie 2010 01:42
Fa ceea ce iti dicteaza sufletul.....analizeaza- te bine....nu tine cont de cei din jur ci doar de ...inima si constiinta ta..asa pietre aruncate vor fi destule....invata sa le ignori.Eu sunt o mama singura cu....2 copii...unul bolnav..cel de al doilea nedorit ..ca si in cazul tau de ..tata..povestea mea e mai complicata si nu voi intra in amanunte.Am aflat de sarcina ...tot la 6 saptamani si reactia lui a fost ca si a prietenului tau...desi El avea 41 de ani...lasitatea nu are varsta.Am fost la medic ,am facut ecograf si am primit o poza .era o mica gagalice acolo,i am zarit inimioara....un punctulet.Am plans 2 saptamani cu acea poza in brate....apoi am hotarat...sa pastrez.Poate ca decizia mea a fost influentata si de faptul ca fetita cea mare are probleme neurologice...care nu se stie cum vor evolua...poate nu am vrut sa ma joc de a Dumnezeu...Acum ii multumesc in fiecare clipa celui de sus pt gandul bun pe care mi l a dat in acele clipe....pt tine fac o exceptie si o sa pun la profilul meu niste poze cu minunea mea.Crede ma....a fost cumplit de greu..sarcina nu a fost f usoara ....depresia mi a tinut de urat...cand am nascut am fost singura mamica al carei pui...nu avea tatic....DAR...in clipa in care am vazut o am stiut ca a meritat ....TOT....chiar si multele pietre primite de la cei din jur care imi spuneau ca am fost inconstienta sa fac asta....Poate o sa crezi ca am o situatie materiala buna,nu,nu am....ele sunt singura mea avere.Locuiesc in chirie ,e adevarat,e o suma modica,dar tot chirie se numeste si sunt un amarat de bugetar cu un sfert din salariu taiat...acum stau cu minunea ...acasa...si indemnizatia taiata.Investigatiile celei mari si tratamentul costa...intr o Romanie in care...sistemul sanitar e in colaps..si nu...numai...M adescurc greu...dar din zambetul lor ma incarc cu atata dragoste si energie si...merg mai departe...Daca TU ..CA OM ...VREI CEVA....nu exista nimic sa ti stea ...in cale.Mi ar face placere sa ne spui ce decizie ...ai luat...imi doresc din suflet sa fie cea care sa iti lase inima si constiinta fara regrete...
garbo162606
Postat pe 20 Iulie 2010 01:44
buna!as dori sa imi lasi id tau de mess daca poti ...mi-ar place sa mai discut cu tine...daca doresti!multumesc mult pt sfaturi!:*
garbo163084
Postat pe 9 August 2010 10:15
buna
daca tot ai revenit,ce hotarare ai luat??
sfaturi cred ca ai primit,dar hotararea doar tu o poti lua
lady_in_black1
Postat pe 9 August 2010 10:22

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
e bine sa botezi mai multi frati? 7 De la: abcabc 16 Iulie 2013 09:41
Noua lege a avorturilor 237 De la: garbo_1794 24 Ianuarie 2014 18:46
sarcina -40 ani 156 De la: cris_13 14 Septembrie 2016 11:06
sarcina la 40 ani si grupa de singe RH negativ 7 De la: Niki_Niki_1 11 Noiembrie 2013 01:04
educatoarele batause 171 De la: garbo079649 12 Aprilie 2012 07:07
Setari Cookie-uri