CEREALELE-CAT DE SANATOASE SUNT?

BUNA FETELOR! Sunt destul de curioasa daca poate sa imi zica cineva cat de sanatoase sunt cerealele pt bebelusi?
Au avut bebelusii vostri probleme de la cereale? Astept opinii.......
YZA79
Postat pe 13 Iulie 2010 15:19
pt bebelusi dupa parerea mea nu cred k sunt bune,pt copii de 3-4 ani da
garbo163752
Postat pe 25 Iulie 2010 14:13
Consumul prelungit de cereale scade imunitatea copiilor mici. Medicul mi-a recomandat pentru Horia, pentru ca era slabut cereale, in fiecare zi , seara la culcare. I-am dat cam 1 an de zile. Rezultatul: i-a scazut imunitatea si a inceput sa faca niste viroze cu manifestari cumplite. Am urmat un tratament pt imunitate, i-am redus mult consumul de fainoase si l-am repus pe picioare. Medicul care m-a ajutat mi-a confirmat faptul ca cerealele in exces dauneaza imunitatii copilului mic. Concluzie: invatati din greselile altora! va pup
shinning
Postat pe 28 Iulie 2010 15:21
buna! eu ii dau fetitei mele cereale cam la 2 zile! inca nu am reusit sa vb cu un dr despre alimentatia fetei, mi-as dori sa gasesc un pediatru cu care sa stau de vb despre alimentatie, greutate.....
YZA79
Postat pe 1 August 2010 19:09
eu nu cred ca cerealele pot fi daunatoare pentru copii poate doar firma producatoare si nici nu cred ca poti da zi de zi sau in cantitati mari cereale unui copil mic; eu i-am copilului meu de la 6 luni pana la 1 an si 5 luni din alea de sugari si apoi din celelalte mai mari dar o data la 2-3 zile; acum face 4 ani dar inafara de raceli simple nu am avut absolut nici o problema cu el si nici nu prea il infofolesc prea tare fiinca nu vrea; chiar si eu ma mir cat este de rezistent la boli asa ca nu au nici o legatura scaderea imunitati cu cerealele.
danyella04
Postat pe 6 August 2010 17:10
sa stii ca ceerealele sant sanatoase si pentru copii si pt maturi trebuie sa stii doar care pt ce varstra
daca copilu este f mic sant cereale special pt ei
garbo164591
Postat pe 6 August 2010 17:51
Binenteles ca cerealele sunt sanatoase si se gasesc in comert pe categorii de virsta.

Poate fi o problema atunci cind in afara de cereale si lapte nu-i dai altceva (vezi scaderea imunitatii sau cresterea in greutate) .

Desi, dupa umila mea parere scaderea imunitatii NU are ABSOLUT nimic de a face cu cerealele din alimentatie.
Ciresica
Postat pe 6 August 2010 17:55
buna...fetita mea papa cereale in fiecare dimineata de la 2 ani...iar acum face 6....nici un mic dejun fara cereale cu lapte bineinteles...si cand era mica ii dadeam dar cereale speciale acum mananca la fiecare mic dejun si chiar de 2 ori pe zi...le adora iar eu sunt bucuroasa k e singurul mod de a papa laptic...nu a avut nici o data probleme cu imunitatea din cauza cerealelor...a a avut probleme la gradinita in al doilea an...dar nu din cauza cerealelor...eu sunt pro....pt k si eu mananc in fiecare dim cereale
ramonabruneta
Postat pe 8 August 2010 23:14
nu stiu exact sa iti spun cat de sanatoase sunt dar eu am incercat de cateva ori sa ii dau si de fiecare data a avut probleme cu stomacelul ....am incercat diverse marci si degeaba. parerea mea e ca fiecare copil le tolereaza sau nu , nu este obligatoriu sa se intample tuturor acelasi lucru. Oricum sanatoase sau nu , naturale nu sunt sigur si ma refer la cele ptr bebelusi !!!!
cory_emy
Postat pe 8 August 2010 23:23
De la: cory_emy, la data 2010-08-08 23:23:27nu stiu exact sa iti spun cat de sanatoase sunt dar eu am incercat de cateva ori sa ii dau si de fiecare data a avut probleme cu stomacelul ....am incercat diverse marci si degeaba. parerea mea e ca fiecare copil le tolereaza sau nu , nu este obligatoriu sa se intample tuturor acelasi lucru. Oricum sanatoase sau nu , naturale nu sunt sigur si ma refer la cele ptr bebelusi !!!!

da asa e..depinde de stomacel...fiecare copil e diferit....mai am un baietel de 1 an si 9 luni si de cate ori vede vrea si el ii dau si papa dar nu mult ..de pofta...iar ca sa ii inpac pe aman2 cumpar cereale naturale...musli...ft bune sa stii...sau cereale de ovaz...sau biscuiti cu lapte...le plac la nebunie...iar eu sunt fericita cand ei sunt fericiti...
ramonabruneta
Postat pe 8 August 2010 23:39
http://mamica24h.desprecopii.com/galerie-foto/nazdravana-1741

multumim
cory_emy
Postat pe 10 August 2010 01:38
Buna, nu am mai scris niciodata aici.Dar vreau sa-mi spun si eu parerea din experienta mea de mama a doua fete mai mari daca pot spune asa. 9 si 4 ani. Cerealele pt. bebelusi pot fi bune dar in cantitati mici.( o data la 2-3 zile).Eu am avut "probleme " cu greutatea copiilor ,si am crezut ca daca le voi da cereale rezolv ceva. GRESIT.Doctorii mi-au spus ca problema e doar in capul meu pt. ca fac comparatii intre a mea si ceilalti copii.Ei mi-au spus ca cerealele sunt ca si celelalte alimente care trebuiesc introduse in alim, copiilor. Sunt periculoase daca sunt in exces, si bune daca sunt date moderat.Anii au demonstrat ca au avut dreptate, copilul meu(primul) este acum la fel de bine dezv. ca si ceilalti copii de varsta lui,Mentionez ca la cea mica nu mi-m mai facut nici un fel de problema. Acum le dau cereale pt. copii de varsta lor, tot moderat.Legat de scaderea imunitatii , cred ca asta vine din cauza ca mancand cereale poate mai des, copilul este satul si nu primeste suficient din alte alimente
violetutza
Postat pe 10 August 2010 21:34
Depinde ce cereale dai.
Pentru bebelusi ai aici http://clubulbebelusilor.ro/articole/14/introducerea-cerealelor.html un ghid minunat de introducere a cerealelor, in functie de tipul de cereale si de varsta. Este bine sa tii cont si de sfaturile pediatrului care in functie de istoricul medical al bebelusului si al vostru, al parintilor (alergii, intolerante, dermatita atopica) iti va personaliza dieta celui mic.

Pentru copii mai mari, recomand cerealele de tip musli, si evitarea celor expandate.
Anca_Rotaru_1
Postat pe 23 Februarie 2014 19:54

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
hello 5 De la: clauclaudia 21 Octombrie 2011 01:32
ajutor pt un copilas nenascut inca 1 De la: andrada10 14 August 2010 13:00
Buna 8 De la: elodia 23 Martie 2011 15:57
Vand INFACOL pt colici 3 De la: Helen29 7 Decembrie 2009 14:21
SCUZE PATETICE DE FEMEI CE SUNTETI! 21 De la: Allexys 7 Aprilie 2015 16:02
Setari Cookie-uri