anticonceptionalele rigevidon 21+7

buna mamicilor!!am nascut pe 10 ianuarie iar saptamana trecuta mi-a revenit ciclul.am fost la dr si mi-a prescris sa iau rigevidon.problema este ca nu mi-a explicat detaliat cum se ia(ori mi-a explicat si nu am inteles)din cate am inteles se ia a 5 zii.pe mine m-a tinut menstr de p 6 pana pe 10..doar 4 zile nu am mai luat pastila dak nu au trecut cele 5 zile..akum au trecut dja 6 zile..cand incep sa iau prima pastila?pot incepe azi???????? astept cat mai multe rasp va
valentina_mami
Postat pe 12 Mai 2010 23:35
Eu stiu ca anticonceptionalele se iau ori din prima zi de ciclu ,ori din a cincea fie ca mai esti pe cm ,fie ca nu ....timp de 21 de zile,apoi 7 zile pauza in care tre sa vina cm si apoi in continuare iar 21 de zile anticonceptionale si tot asa.
Eu am aproape 2 ani de cand nu mai folosesc anticonceptionale ,asa ca sper sa nu fi gresit ceva.
bau
Postat pe 12 Mai 2010 23:47
si daca am intarziat o zii se intampla ceva?de ex o iau azi pe prima cat timp treb sa ma protejez suplimentar?
valentina_mami
Postat pe 12 Mai 2010 23:50
iti decalezi prima zi din urmatorul cm.
de ce ti-a dat rigevidon?sunt cele mai proaste anti...
fapt dovedit,eu am ramas gravida luand aceste tampenii
alinakatt
Postat pe 13 Mai 2010 10:47
buna fetelor! DA alinakatt are dreptate sunt cele mai proaste anticonceptionale ...si eu le-am folosit pana akum o luna...eu nu am ramas insarcinata dar aveam dereglari de cm (ele kre ar trebui sa regleze)...le-am folosit vreo 2 ani inainte dar dupa nastere nu mi-au mai fost bune...dak tie ti-a recomnadat medicul dupa un consult inseamna k iti sunt bune...eu am luat din prima zi de ciclu...akum tie dak ti-a zis sa iei din a 5-a ...asa sa le iei...poti sa iei azi si te protejezi 1 sapt (din kte stiu eu) sau iei 2 deodata :P si asa esti la zi...
eu_mino
Postat pe 13 Mai 2010 11:11
apropo ...astea sunt pe toata luna ,la astea nu faci pauza...knd ajungi la cele maro (rosii cum vrei sa le zici) la a 3-4 trebe sa vina ciclu...la mine asa era
eu_mino
Postat pe 13 Mai 2010 11:13
fetelor ce parare aveti de novinette?st bune mie pe astea mi le a prescris medicul.ingrasa tare?

carter
Postat pe 13 Mai 2010 12:26
fa-ti sange si vezi dupa ce ti se potriveste...multe ataca ficatul altele nu,sau te ingrasa ori nu ...depinde de organism si ce iti iese la analize
alinakatt
Postat pe 13 Mai 2010 12:30
bravo tie. nu multe persoane raman slabe dupa nastere. euuna nu am reusit sa dau jos tot ce am pus la prima sarina. acum sunt la a doua sarcina si presupun ca dupa ce voi nste voi slabi..dratic..pt o vreme apoi nu se stie daca ma voi mentine sau voi incepe sa mananc de nervi (peri albi, urlete, tipete, sarituri in sus si in jos prin casa etc )
pinicuta
Postat pe 13 Mai 2010 13:53
Si eu tot yasmine luam acum 2 ani.
bau
Postat pe 13 Mai 2010 14:27
nu stiu ce sa zic de novinette ...dak ingrasa sau nu...mie o farmacista mi-a spus k orice anticonceptional ingrasa...in momentul in kre il schimbi iti creeaza o stare de foame si atunci trebe sa te abti,sa nu mananci prea mult...rigevidonul are cea mai mare concentratie de hormoni...pt silueta toata lumea mi-a zis de jasmine sau yasmin...akm fiecare face cum i spune dr...
eu_mino
Postat pe 13 Mai 2010 14:40
eu sunt dovada vie ca nu m-am ingrasat de la antic.poate sunt eu mai cu nerv cine stie,ideia este ca eu am luat din 1996 si nu am pus un kg cu pauze binenteles si analize de sange periodice.Cred ca la mine nu si-au mai facut efectul de am ramas gravida s-o fi obisnuit organismul cu ele ca sobolani cu otrava
alinakatt
Postat pe 13 Mai 2010 20:28
bey fetelor nu va mai luati dupa unul si dupa altul cand vine vb de anticonceptionale
fiecare organism are structura lui nu este o regula ca ce este bun pt mine este bun si pentru prietena mea sau sora mea
aveti medic ginecolog banui ca fiecare mergeti la un control si faceti-va analizele si dupa aia vb de anticonceptionale
cele din generatia noua sunt mult mai usoare pt organism dar sa nu uitam ca si ele ne pot face rau pe alta parte
de exemplu ficatul intotdeauna luati anticonceptionalele impreuna cu un produs hepatoprotector
va doresc o seraa faina si noapte buna
tusi_Oli
Postat pe 13 Mai 2010 23:02
EU AM LUAT RIGEVIDON 8 ANI SI NU AM RAMAS INSARCINATA SI NICI NU M AM INGRASAT DUPA CE LE AM INTRERUPT CA AVEAM 30 ANI AM RAMAS INSARCINATA . AM FACUT UN BE BE SANATOS SI AM LUAT KARISSA.CU ANALIZELE PE CARE LE AVEAM DEJA DIN TIMPUL SARCINII CA ALTELE NUY MI A CERUT. NU M AM INGRASAT NICI CU ASTEA.DIN PUNCTUL MEU DE VEDERE SUNT BUNE SI RIGEVIDONUL SI KARISA
magdalena_kidz
Postat pe 15 Mai 2010 09:56
e adevarat ca atata timp cat alaptezi nu poti lua nici un fel de anticonceptionale?
cris_si_razvi
Postat pe 15 Mai 2010 13:13
eu stiam k exista ceva anticonceptionale create special pt femeile ce alapteaza ...sau ma insel...dar eu am citit k dak alaptezi exclusiv (nu ii mai dai la bebe nimic alceva in afara de san) esti protejata...poti sa faci k nu ramai insarcinata...akm nush exact dak e adevarat ,k eu nu am incercat ,eu i-am dat si lapte praf k nu se satura cu sanul...
eu_mino
Postat pe 15 Mai 2010 14:03
da, se numesc nizorette, daca nu ma insel! dar mi s-a spus de catre dr ca nu regleaza menstruatia...
aly_fab
Postat pe 15 Mai 2010 14:40
sunt, mie mi-a prescris medicul ginecolog cerazette care merg in paralel cu alaptarea, eu insa nu le-am luat,(le-am cumparat si ma uit la ele ) mi-a fost teama, nu am folosit niciodata anticonceptionale
aly_raz
Postat pe 15 Mai 2010 14:43
eu am intarcat acum o luna si am sunat o pe doctorita cu care am nascut sa mi zica ce anticonceptionale pot lua si dak tre sa fac ceva analize si mi a zis k pot lua cezzarette novinette sau yasmine dar nu m a trimis sa mi fac analize .ce analize se fac ptr a vedea ce anticonceptionale iti priesc?pop
carter
Postat pe 15 Mai 2010 18:07
Si mie mi s-a recomandat rigevidon de la planning familial in 1998. Aveam 19 ani pe atunci si dupa ce am luat o perioada (cam 1 an si ceva) , am facut mastoza fibrochistica bilaterala si la analizele hormonale , aveam de 100 de ori mai mult estrogen decat normal in faza luteala, si prolactina crescuta. M-am luptat mult timp sa-mi reglez sistemul hormonal.
M-am invatat minte ca sa nu mai iau anticonceptionale decat dupa ce mi se face dozarea hormonala. Genetic am predispozitie la a sintetiza estrogeni mai multi si de aici problema.
Nu luati anticonceptionale decat dupa dozarea hormonala.
smileyele
Postat pe 18 Mai 2010 12:31
Eu nu imi aduc aminte ce am facut de la rigevidon dar sa intamplat ca nu imi mai venea ciclul vreo 2 luni, am crezut ca am ramas dar nu era asta.Am facut si eu o dereglare si a trebuit sa fac injectii dureroase rau. A doau oara mi-a venit ciclul dar eram si gravida
Si eu din `96 le-am luat, nu m-am ingrasat dar nici efect nu au mai avut la final.
Deci eu am rams gravida si am avut si ciclu doua luni...nu zic bazaconii mi-a cazut fata cand mi-a zis doctorul ca-s un pic gravida dar acum e totul ok si bine ca sa intamplat
alinakatt
Postat pe 18 Mai 2010 12:39
Buna fetelor......si eu folosesc rigevidon din 1999....si nu am ramas gravida nici nu m-am ingrasat. Se iau din a 5a zi de CM, 21 de zile, iar pastilele maro sunt de fapt pastile cu concentratie mare de fier. Mie mi s-au potrivit de minune.
Le-am intrerupt cand am vrut sa raman gravida, iar dupa ce am intrerupt alaptatul am continuat tot cu ele. Din nou mi s-au potrivit de minune.
La intrebarea " cat timp trebuie sa ma protejez dupa ce incep sa iau anticonceptionale?", din cate stiu eu o luna de zile nu sunt la efect maxim, asa ca in prima luna va recomand sa folositi si alte metode de contraceptie . E mai sigur!
iffiuanamaria
Postat pe 19 Mai 2010 13:49
buna ziua
zic si eu din experienta mea, am luat rigevidon 2 ani si din cauza acestor pastilute m-am ingrasat ffff tare si am mai facut si niste foliculi pe ovare. M-am impacat super cu diane 35 , nici nu m-am ingrasat, imi crescusera si sanii de la ele(din cauza progesteronului , sper ca am scris corect), dar nu am luat dupa ureche ci date de dr. mea. o zi buna va doresc.
clau_strunf
Postat pe 26 Mai 2010 13:11
buna,rigevidon iau si eu de ani buna....se iau din prima zi de menstruatie,cate o pastila pastiluta pe zi aproximativ la aceeasi ora.daca se intampla sa uiti sa iei intr-o zi continui cu urmatoarea!!!!
faza naspa e ca eu m.am ingrasat de la ele ,cam 6 kg,apoi mi.a dat Dumnezeu un baietel,acum are 1an si 7 luni iar dupa nastere reusisem si scapasem de kg in plus...de luna trecuta insa m.am apucat iar sa iau pastile si deja se cunoaste...
kidz005713
Postat pe 4 Iunie 2010 06:42
buna fetelor. eu alaptez si iau cezzarete de 6 luni si bebita mea are 7 luni si 3 sapt.imi era frica sa nu iau anticonceptionale. Si bb mea papa numai san. dar de la 6 luni am inceput devrsificare si iau in continu aninconecptionale fara intrerupere. nu mai venit inca cm.inainte de a ramne gravida luasem un timp rigevidon si puneam mult pe mine si am intrerup si am luat microginon au fost bune. am vrut sa fac o pauza si din prima luna cum am lasa anticonceptionale am si ramas insarcinata. sanatate
MAYATHEEO
Postat pe 4 Iunie 2010 08:07
buna. eu am luat rigevidon si inainte de sarcina si dupa ce am terminat alaptarea. de ingrasat nu stiu ce sa zic .... nu cred ca pastilele sunt de vina daca le incepi in prima zi din CM nu mai e nevoie de protectie suplimentara, daca iei din a 5-a trebuie 2 sapt (din cate stiu eu). Multi au zis ca sunt proaste ... poate, dar eu nu am suportat altceva, la marvelon, mercilon si logest aveam CM timp de 2 saptamani intr-una asa ca astea au fost o usurare, si nici nu am avut probleme. dar ar trebui mers la un medic sau macar la un planning familial
szimonna_kidz
Postat pe 4 Iunie 2010 08:47
Eu am luat rigevidon 4 ani de zile.Dupa nastere am facut o injectie anticonceptionala care dureaza 3 luni dar nu mi-a priit in sensul ca 3 luni am avut ciclu continuu.Cind nu am mai alaptat mi s-a prescris altceva nu mai stiu ce si m-am ingrasat groaznic.Am sunat ginecologul si mi-a dat jasmine.Am mai slabit dar imi aparuse cxeva la subrat (ca un dul ) ce durea groaznic.Am facut ecograf si au zis ca e un punct de grasime si ca nu e nimic ce sa ma alarmeze.Cum nu dadea inapoi si ma tot durea de slabit nu mai reuseam si pieptul imi crescuse mult m-am hotarit si am trecut iar pe rigevidon fara sa mai intreb pe nimeni.Acum nodulul sau ce era a diparut si am mai si slabit.Menstruatia imi vine ceas.Iau in prima zi de ciclu prima pastila iar la a 3a sau cel mult a4 a maro (de fier )imi vine ciclul.
Andrada907
Postat pe 4 Iunie 2010 14:24
Novynette am luat eu aproximativ 5 ani, nu m-am ingrasat, nu am avut dereglari de nici un fel, cand le-am intrerupt am putut ramane insarcinata fara probleme. Parerea mea e ca sunt foarte bune.. acum depinde de ce iti recomanda medicul ginecolog. Ce a fost bun pentru mine nu e obligatoriu sa fie si pentru tine, depinde de organism.
Adda
Postat pe 4 Iunie 2010 15:32
eu am luat 6ani dupa care mi-am facut analize si am constatat ca mi-au distrus ficatul acu nu mai iau nimic am pus sterilet si dupa 1 an m-am capatat cu sarcina dupa care am recurs la prezerva tive si e ok ne simtim ff bine
kidz008307
Postat pe 4 Iunie 2010 20:51
Buna fetelor,imi permit sa vin sa adaug un singur lucru: eu folosesc acest anticonceptional de 9 ani de zile; am ramas si eu insarcinata dar din vina mea
din prima zi sau a doua ( asa fac eu) incepi cu pastiluta si incearca sa pui reminder pe tel mobil pt a putea pastra o ora fixa. Prima luna ar fi de preferat sa va feriti,stimata mamica.din punctul meu de vedere nu este cel mai prost anticonceptional
gheorghe_victoria
Postat pe 4 Iunie 2010 22:44

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
legat de concediul de ohihna 1 De la: kidz005478 18 Noiembrie 2009 14:41
indemnizatie crestere copil 6 De la: dancris 21 Iulie 2010 10:40
concurs foto copii 5 De la: karmina 25 Iunie 2009 12:36
Scapa de cearcane pentru totdeauna 1 De la: andreeaiovici 27 Aprilie 2012 17:23
summer job 1 De la: kidz000948 12 Mai 2009 18:27
Setari Cookie-uri