TAIATUL MOTULUI-traditii,obiceiuri,

In iulie fetita mea ANA-MARIA implineste 1 anisor, dar problema mea este ca nu stiu ce anume trebuie sa fac la taierea motului, ce trebuie sa faca nasa,cum sunt obiceiurile, care sunt superstitiile!!!AJUTATI-MA , VA ROG!!
YZA79
Postat pe 5 Mai 2010 08:43
Salutare YZA79!
In primul rand cred ca tu si nasa fetitei tale trebuie sa faceti din asta(taierea motului) o sarbatoare si nu un chin.Din cate stiu eu(sau asa se facea la noi)nasa i-a cumparat hainute noi si o lumanare mai mica decat cea de botez.I-a decorat-o frumos si i-a lipit pe ea cu ceara ceva banuti de metal.Apoi i-am legat impreuna motul cu fundita rosie si i l-a taiat.Intre timp i-am pregatit pe o farfurie chestii care ne-ar spune ce va face ea in viitor:chei de masina,aur,bani,pix,caiet,icoana,foarfeca(se zice ca primele 3 obiecte pe care le alege sunt ajutoare pentru meseria ce o va face=de exemplu foarfeca pentru croitorie sau frizerie).I-am dat voie sa aleaga apoi nasa a imbracat-o cu hainutele noi.I-am cumparat si noi nasei ceva simbolic.Motul l-am legat cu fundita de lumanare jos.Apoi ne-am asezat la masa si am petrecut in cadru restrans asa cum am planuit.Asa a fost la noi...Sper sa-mi fi amintit bine!Va doresc petrecere frumoasa si fetita sanatoasa!
feliciaraduca
Postat pe 13 Mai 2010 19:15
Botezul ortodox: taina botezului, norme religioase si traditii
Prin botez, noul nascut este crestinat si primit in randul Bisericii. Pacatele stramosesti (de la Adam si Eva) i se iarta si primeste in el Duhul Sfant de la Dumnezeu. Taina botezului se savarseste in biserica dupa randuielile acesteia. Botezul se face pana la 40 de zile de la nastere si nu poate avea loc decat o singura data. La ortodocsi, ca si la catolici, alegerea unui nume potrivit pentru copil se face la alegerea parintilor dar se poate tine cont si de sfaturile preotului. Este bine ca micutul sa primeasca un nume de sfant din calendar. La noi, cel mai raspandit nume pentru baieti este Ioan, dupa numele Sfantului Ioan Botezatorul, iar pentru fetite, Maria, mama Mantuitorului. In acest fel, se considera ca sfantul al carui nume il poarta copilul se va ruga pentru el in permanenta. Uneori, biserica nu recomanda alegerea a doua nume pentru cel mic, considerand faptul ca sfintii au avut in general un singur nume.
Dupa alegerea numelui, parintii vor cauta nasii de botez. Acestia trebuie sa fie un cuplu cununat religios, dar se poate ca uneori sa cunune doar o nasa sau doar un nas.
Pentru botez, nasa va pregati in primul rand lumanarea de botez, care trebuie impodobita cu flori. Crinul, de exemplu, este considerat simbolul Fecioarei Maria. Se poate pune de asemenea bradut, pentru ca micutul sa fie sanatos si viguros ca un brad, floarea-miresei, ca sa nu aiba cununiile legate, feriga, pentru spor. Panglica pentru lumanare trebuie sa nu fie nici prea scurta (se va casatori prea repede) nici prea lunga (se va casatori tarziu). Tot nasii vor pregati pentru infasatul copilului o bucata de panza alba. Aici, se spune ca trebuie sa fie o panza necusuta, nefinisata, pentru ca si Iisus Hristos a fost infasat astfel, sau daca nu se poate altfel, un prosop sau alt material... Simbolica este cifra trei in cadrul botezului: preotul cufunda copilul in apa de trei ori, pe masa de botez sunt trei lumanari aprinse, panza de infasare sa aiba trei metri... Dupa botez, nasii trebuie sa-i puna bebelusului o cruciulita de argint la gat. Nasa este cea care se ocupa de infasatul copilului, dupa care il poate da mamei in brate.
Petrecerea de botez este si ea importanta, si se poate organiza in orice zi a anului, chiar si in post biserica spune ca bebelusul nu alege cand sa vina pe lume, si deci el trebuie botezat fara nici o retinere.

Botezul catolic: obiceiuri de botez si riturile Bisericii Catolice
Botezul catolic nu se deosebeste foarte mult de cel ortodox, insa intrevin o serie de reguli stabilite in desfasurarea botezului. Nasii de botez au un rol important si trebuie sa fie de religie catolica. In timpul intrebarilor la care sunt supusi (ca si in ritul ortodox, nasii trebuie sa raspunda ca se leapada de satana, dar si ca il vor creste pe copil dupa invatatuile catolice pana cand va decide el singur), ei sunt intrebati daca cred in Biserica Catolica, deci nu pot spune nu, apartinand altui rit.
Micutul care urmeaza a fi botezat nu este cufundat in apa ci doar stropit pe crestetul capului de trei ori. Dupa aceea preotul ii face cruce la frunte si pe piept. Tot preotul este cel care da nasului lumanarea de botez aprinsa, spunandu-i sa pastreze credinta si sa-i fie ajutor spiritual copilului. De asemenea, preotul pregateste o panza alba pentru a infasa copilul, dupa ce este uns cu mir. Nasii deci nu participa efectiv la pregatirea micutului, insa trebuie sa raspunda intrebarilor preotului legate de credinta in Biserica. Bebelusul este dat direct mamei. Uneori mama aduce bebelusul gata infasat, regulile nemaifiind atat de stricte.

Daca doriti sa faceti petrecerea de botez la un restaurant, optati pentru un hotel cu resturant sau o locatie care sa dispuna si de o camera pentru micut, pentru ca parintii si nasii sa poata avea grija de el in permanenta.
aly_fab
Postat pe 13 Mai 2010 19:28
pentru si mai multe detalii poti accesa linkul http ://duoartevents.ablog.ro/2009-03-27/obiceiuri-botez.html (pauza dupa http)
aly_fab
Postat pe 13 Mai 2010 19:30
iza, scuze, am citit aiurea cu ochiul de sticla am crezut ca te referi la botez
aly_fab
Postat pe 13 Mai 2010 19:33
Multumesc mult! Feliciaraduca! Am sa tin cont de sfaturile tale! Intotdeaua ai de invatat!!
YZA79
Postat pe 18 Mai 2010 19:57
Noi i-am luat motul sambata dar la noi se aprinde lumanarea de la botez se pune ceara in forma de cruce in par , se prinde in fata cu funda si se taie in forma crucii ,adica unde i-a pus nasa ceara,Dupa tavita a luat prima data verigheta pe care si pus-o pe deget si pe urma bani, si a treia oara nu a mai vrut altceva a vrut bani de la mine din mana.A fost supe cuminte nici nu ne gandeam ca o sa stea sa-i puna fundita in cap, bine ca s-a terminat cu bine, sper ca si la voi sa fie bebei la fel de cuminti!
rares_tisianu
Postat pe 19 Mai 2010 12:43
la noi se leaga motul cu o funda rosie ,se taie motul sub nod,pe un banut se picura ceara si apoi se lipeste funda cu motul de ceara calda(k sa se lipeasca). in tavita cu chesti de ales lumea prezenta pune bani
dancris
Postat pe 19 Mai 2010 13:04
Buna, va rog frumos ajutati-ma cu un vot pentru bebelusa mea draga - participam la un concurs foto. Multumesc muuult!

-scoateti spatiile libere din link pt a putea functiona

http://www.verze.ro/Concurs-foto/Concurs-Copilul-meu-este-cel-mai-haios-2010/Bebei-haiosi-0-3-ani/Uite-ce-am-eu-aici-745.html


hoinareala
Postat pe 19 Mai 2010 13:08
kidz007774
Postat pe 19 Mai 2010 13:36
http://www.customeventsonline.ro/produse/set-personalizat-baby-minnie-1-st-year-/14/
garbo007033
Postat pe 25 August 2016 19:52

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Vand scaun auto CHICCO Zenith 1 De la: kidz007112 30 Mai 2010 22:37
mamici din iasi cine stie doct hemopat 2 De la: garbo224602 21 Septembrie 2011 18:32
Tot ce vezi la TELESHOPPING, dar la preturi ACCESIBILE 2 De la: chinabuye 9 Mai 2010 15:20
alocatia copilului dupa 2 ani 49 De la: SAL 18 Februarie 2012 14:41
taiatul motului!!!!!!!!! 12 De la: office_salinasusesi_ro 13 Februarie 2010 17:25
Setari Cookie-uri