vaccinul de 4 luni!!!

pinicuta ai mare dreptate cine stie ce o sa se intample cu noi k in fond la nimeni nu le pasa ei sa aibe tot ce le trebuie k in rest ce mai conteza ............
flavia__
Postat pe 12 Mai 2010 23:16
asa e flavia
bau
Postat pe 12 Mai 2010 23:24
asa este se spune ca statul nu mai da nimic gratis.Si aveti grija pretul difera de la o farmacie la alta.Eu l-am comandat direct de la reprezentata :pret 209 ron oricum e mai ieftin decat 250 respectiv 450.Asta era pretul real la una dintre farmacii pe cuvant.daca vreo mamaica e interesata sa-lcumpere de la reprezentanta sa ma contacteze la danusiu22@yahoo.com va doresc multa sanatate ingerasilor
danusiu
Postat pe 13 Mai 2010 07:41
Buna , intradevar vaccinul din maternitae nu se face in Vaslui si acum cel de 2 luni tre sa il cumpra cu 250 lei , cine stie ce se va mai intmapl , insa nu ne putem lasa copilasii asa fara nici o protectie.
zcorina
Postat pe 13 Mai 2010 08:17
al meu are 2 luni si nici acum nu i-a facut vaccinul din maternitate nu au,acum sa vad daca il are medicul de fam. pe cel de doua luni,daca nu...tre sa-l cumpar,250 lei costa
dancris
Postat pe 13 Mai 2010 08:19
Raissa...mastere usoara si multa sanatate tie si bebelushului care urmeaza sa vina pe lume
dancris
Postat pe 13 Mai 2010 08:21
Si eu am facut toate vaccinurile pe bani - asta deoarece doctorita mi-a recomandat gama Infarix. Toate au costat mult - intre 200 si 280 lei - insa eu le-am cumparat deoarece am inteles ca cele pe care le pune la dispozitie statul nu sunt asa de bune - in primul rans bebelusii trebuie intepati de mai multe ori pe cand la Infarix este vorba de o singura intepatura. De aici si pana la a fi obligat sa le cumperi mi se pare totusi o aberatie! Insa in Romania nu ma mai mira nimic! Sa speram ca viitorul copiilor nostri va aduce vremuri mai bune - sa nu creasca si sa ajunga sa ne certe pe noi pentru riscurile la care i-am supus prin nasterea in aceasta tara...
MihaelaDejeu
Postat pe 13 Mai 2010 13:19
Dragi mamici!Si eu sunt mamica de numai 3 luni si vreau sa va anunt ca si vaccinul de 2 luni l-am platit si anume 260 Ron pe motiv ca nu exista ori ca nu este indeajuns de bun..Ei bine,dragi mamici,avand in vedere faptul ca dragii nostri guvernanti vor sa reduca indemnizatia de crestere a copilului cu 25 % ma intreb: oare cati parinti se vor afla in posibilitatea de a cumpara vaccinurile si de a-si proteja copii de boli,vaccinuri care in mod normal ar fi trebuit sa fie GRATUITE!!!!!!Vom ajunge o tara cu focare de infectii si DOAMNE FERESTE purtatori de boli pe care nu vom fi in stare sa le tratam !!!!!
otilia_soptelea
Postat pe 13 Mai 2010 13:22
Fetelor chiar nu va inteleg stressul
de ce dati bani pe un koktail periculos pentru copii vostri care in loc de protectii impotriva unor virus care numai exista va ofera surse de alergii (in caz fericit), convulsii si mai stiu eu ce ... cunosc copii care au facut hepatita B de la vaccinul de 2 luni cumparat.
daca tot nu este macar informati-va si dati la copii doar STRICT vaccinurile obligatorii.....
fetita mea a luat toate vaccinurile in koktail - rezutat in primul an a facut 4 vaccinuri antigripale impotriva unor virus inexistenti - alergii si luni de zile petrecute prin spitale
nu mai cumparati koktailuri ale caror compozitie nici macar nu o cunoasteti
solutia sanatoasa este tocmai mai multe intepaturi dar la o varsta exista MAXIMUM 3 vaccinuri obligatorii nu 6-7-8 cat sunt in aceste koktailuri.... cautati sa cumparati doar strictul necesar nu aberatii la care fac reclama medicii
balintizabella
Postat pe 13 Mai 2010 15:22
vaccin antigripal la bebelusi? nu am vazut nici macar reclama la asa ceva, daramite sa fi zis vreun medic sau altcineva vreodata macar de existenta unui asemenea produs?

si nu inteleg ceva: spui ca nu intelegi stresul mamicilor, dar tu insati ti-ai vaccinat copilul impotriva unor virusi inexistenti (pai tocmai ca ar trebui sa " foarte" intelegi un gand care te-am motivat candva si pe tine sa iei aceste decizii. ca intre timp te-ai dumirit ca ai gresit e altceva, dar nu zice ca nuintelegi ceva ce ai facut chiar tu )
pinicuta
Postat pe 13 Mai 2010 16:01
Buna fetelor! Baiatul meu are aproape 5 luni si la 4 luni am cumparat vaccinul. A costat 180 lei se numeste Pentaxim, eu asta i-am facut si la 2 luni. Am inteles ca Infarix este mai bun, dar nu este bine sa-i schimbam schema de vaccinare.
kidz007980
Postat pe 13 Mai 2010 16:17
otilia_soptelea mare dreptate ai ..................dar ce sa facem traim in romania
flavia__
Postat pe 13 Mai 2010 16:29
Fetelor, aproape toata lumea de pe site face vaccinul Infarixul, dar dupa parerea mea Pentaxinul este mai testat. Si sunt vaccinurile cele obligatorii, doar ca este mai filtrat si nu are reactii urate, ca la cel gratis. Cred ca dr de familie vor sa castige mai mult comision din vanzarea vaccinului, de aceea va recomanda cel mai scump. Pentaxinul este 150-180 lei, pe cand infarixul este peste 250 lei. Sanatate la bebici!
Pitig
Postat pe 13 Mai 2010 16:34
Da ...baietelul meu a facut pe 12 mai.deja 6 luni...si nu a facut vaccinul de 4 luni...Insa medicul de fam mi-a zis ca luna asta va veni cu siguranta si nu m-a pus sa-l cumpar
blonda170
Postat pe 13 Mai 2010 21:44
si pe mine m a sunat azi de la cabinetul medicului de fam,si mi a spus despre vaccinul de 4 luni ce trebe sa l fac baietului,ca e 200 de ron,si sa l cump ca nu se mai da gratis,vom vedea ce va mai fi,vai de noi cu sistemul asta sanitar handicapat
mihaali
Postat pe 13 Mai 2010 23:06
buna ! intradevar vacc d la stat nu sunt pentru o perioda la sanepid. vacc d 4 luni include DTP, IPV si HIB si se numeste PENTAXIM dar mai exista si alte firme a caror componentza este aceeiasi , cum ar fi INFANRIX IPV. Diferentza dintre ele este firma si pretul, INFANRIX-ul fiind mai scump , uneva la 260 iar PENTAXIMUL costa 155. Ce nu cred ca te-a informat dr. de familie esteca acceste vacc de stat vor reaparea asaca ramane la atitudinea ta daca mai astept sau il cumperi.Sanatate bb-ului tau!
dragalashairis
Postat pe 20 Mai 2010 19:53
si eu am sunat astazi la cabinet si mi-a spus asistenta foarte revoltata ca nu il au si sa il cumpar eu i-am spus ca nu imi permit.la care ea cimi spune sa fac ce vreau si sa nu ma mai cert cu ea ci cu sanepidul ca ei sunt de vina si asa este in toata tara.am 2 copii o fetita de 1 an si 11 luni si un baietel de 4 luni.fetitei i-am facut toate vaccinurile gratis in bucuresti dar baiatului doar cel de 2 luni pt ca ne-am mutata in ploiesti.asa o fi in toata tara criza asta de vaccinuri sau in bucuresti este posibil sa se faca gratis sa aibe si fara sa se plateasca.la fata cum am spus nu am patit asa ceva sa imi spuna ca nu au si vaccinul pt baiat de 2 luni tot gratis l-am facut ca daca era sa il fac in ploeiesti nu il aveau trebuia sa il cumpar ca si cel de 4 luni.o tara de hoti unde nimic numai este gratis au ajuns pana sa fure si drepturile copilului.
maria_serafim
Postat pe 25 Mai 2010 17:59

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cum sunt bebelusii vostrii la 4 luni? 66 De la: aliadi 1 Februarie 2010 12:37
Baietelul meu este mofturos la mancare 8 De la: garbo_1155 4 Aprilie 2012 19:22
Cresc dintisorii - agitatie mare 2 De la: garbo_384710 25 Septembrie 2013 16:44
Buna mamici... 13 De la: H3l3ne 29 Iulie 2010 14:20
copii nascuti in luna iunie2006 26 De la: office_salinasusesi_ro 28 Februarie 2010 17:46
Setari Cookie-uri