vaccinul de 4 luni!!!

mai este cineva pus in situatia sa cumpere vaccinul de 4 luni doza 2 ptr ca doctorul meu de fam mi-a zis senin ca nu il are si am fost nevoita sa il cumpar 200 ron .dar alti copii de acceasi varsta cu baietelul meu dar de la alte cab au facut vaccinul la timp oare cum e posibil ?stie cineva cum se impart aceste vaccinuri la cab med de fam sau pur si simplu doctorul meu i-a facu altui copil vaccinul pe care treb sa il faca baietelului meu? va multumesc!
kidz001850
Postat pe 23 Aprilie 2010 08:50
si copilu meu are 4 luni si marti trebuie sa il fac medicu medu de fam ma sunat si mia spus ca statu nu mai da gratis vaccinu si trebuie sa il cumpar. Suntem 25 de mamici din care numai 7 ne permitem sa il cumparam si costa 250 de lei noi si asa mi sa spus ca toate care sunt obligatorii le vom cumpara
flavia__
Postat pe 23 Aprilie 2010 09:02
la voi e 200?cum e posibil?
oare ce se intampla de fapt?
flavia__
Postat pe 23 Aprilie 2010 09:07
nu stiu dar daca am ajuns sa cumparam ceva care pana acum era gratuit e greu..........suna la mai multe farmacii ca si eu am gasit cu preturi diferite...
kidz001850
Postat pe 23 Aprilie 2010 11:33
buna fetele, cereti lamuriri la casa de asigurari de unde faceti parte.
Pacat ca nenorocitii astia din parlament permit asa ceva, e vorba de copilasi, daca nici ei nu sunt favorizati atunci...dar nu ma mai mira nimic in ziua de azi totul e posibil la noi. Sanatate multa la bebei.

am auzit ca nici vaccinul care se face in maternitate, cel de tuberculoza, nu se mai gaseste in unele judete, deci...JALNIC!
stefystefy_kidz
Postat pe 23 Aprilie 2010 11:48
o sa sun sa vad dar sincer ar trebuii sa iesim in strada poate asa se vor gandii si la copii nostrii
flavia__
Postat pe 23 Aprilie 2010 19:51
ma ingozesc citind mesajele voastre... cum e posibil asa ceva? sa fii nevoit sa cumperi vaccinul pt. minunea cea mai mare din vietile noastre: bebelusul! Romania se strica tot mai mult... rusine!!! eu nu mai locuiesc demult timp in RO si Doamne multumesc! imi povestesc prietenii mei din RO situatia actuala in toate domeniile si efectiv ma doare sufletul, mai ales acum citind situatia cu vaccinul pt. bebei. Si mai observ ca e si foarte scump in comparatie cu salariile din RO... E de groaza! si eu am un baietel de 8 luni si nu mi-as putea imagina sa-l vad imbolnavindu-se de ceva grav din cauza ca nu e cu vaccinarile la zi! Rusine RO si mai ales celor la putere, foarte dezamagitor!!! Tuturor mamicilor va doresc multa sanatate si minunilor voaste la fel, God bless you all!
olteana26
Postat pe 24 Aprilie 2010 06:42
Eu sunt una dintre mamicile care a trebuit sa cumpere toate vaccinurile si la 2, 4 si la 6 luni. Am fost sa fac vaccinul de la 2uni si mi s-a spus senin ca nu-l mai au dar daca vreau au unul mai bun cu plata. Se numeste Infanrix Hexa. L-au procurat ele cu 270 de lei. atat am dat de fiecare data pentru o doza. Apoi am aflat de la alte mamici ca puteam gasi mai ieftin prin farmacii. Dar na.........trebuia sa castige si doctorita ceva, nu?? Acu mai am de facut o doza la 1 an
elly_sv
Postat pe 24 Aprilie 2010 09:51
buna fetita mea a implinit 6 luni si medicul de familie ma pus sa cumpar vaccinul ca nu il ma da gratuit am fost la farmacie si lam cumparat 300 ron infarix hexa ,nu mi se pare normal ,dar nici ei nu au nici o vina ca nu le mai trimite casa de asigurari ,asta e pentru copii nostri facem orice sacrifici nui asa?
garbo115510alessia_maria
Postat pe 24 Aprilie 2010 10:51
da........se pare ca asa este si noi ne-am lovit de aceeasi problema......am fost sunati ca nu mai au vaccinul si aveam la alegere sa cumparam Pentaxim la pretul de 180 lei sau Infanrix Hexa la pretul de 275 lei (se pare ca in Constanta e mai scump cu 5 lei ). Eu am ales Infarix Hexa deoarece contine si protectia impotriva hepatitei B si nu mai trebuie sa-l intepe pe bebe in ambele picioruse.....ii face un singur vaccin.pupici si sanatate multa la bebelune!
gya_andy
Postat pe 24 Aprilie 2010 10:54
Eu am facut toate vaccinurile pe bani,am mers pe gama Infanrix si Prevenar,la doua luni costa 280 ron,la 4 luni 6 mil si la 6 luni 6 mil jumate,doctorul zice ca astea de stat nu sunt fff bune si nu au tot ce trebuie dar poti lua pe bani cele mai bune,deci ce alegi??normal ca vrei ce e mai bun pt copilu tau,sunt nemernici,noroc ca la 2 luni si 6 luni mi-a adus cumnata din franta,a luat pe reteta,si la 4 luni mi-a luat din ungaria si am irsit la 3 mil si un pic.
Asta e Romania ca multi nu isi permit si atunci cum faci?eu de exemplu am ramas fara loc de munca in luna a doua s-a inchis firma,deci sunt mari nemernici cei care conduc statul acesta,TRAIASCA ROMANIA!!!!!!!!!!!!!!
Raisa_Lory
Postat pe 24 Aprilie 2010 10:58
buna mamici.. si eu am cumparat pentru fetitza mea infanrix hexa la 2 luni.. acum pentur patru luni a zis doctoritza sa nu il mai cmpar ca il au pe cel bun.. ca la 2 luni imi recomandase sa-l cumpar ca mai are ceva in plus.. si acum la 4 a zis ca nu mai e nevoie.. nus.. sper sa fie ok... aa si apropo de pret.. eu l-am cumparat pe cel de 2 luni cu 280 RON. deci... fiecare oras cu pretul lui( eu sunt din arad)...
adryaana
Postat pe 24 Aprilie 2010 13:13
draga mea mamica,faptul ca medicul de fam nu mai are vaccin se datoreaza directiei de sanatate publica din orasul tau care nu mai are doze de vaccin.faptul ca-l cumperi este intradevar un cost suplimentar,dar te sfatuiesc sa-l cumperi,infarixul din farmacii nu da reactii postvaccinale si este mai bine tolerat de bebelusul tau.multa sanatate.o mamica de baiat mai mare
kidz002751
Postat pe 24 Aprilie 2010 14:19
Eu i-am cumparat baietelului meu toate vaccinurile, doctora ne-a zis ca sunt mai sigure decat cele gratuite, si intr-adevar nu am avut absolut nici o problema cu reactiile adverse, eu sunt sigura ca nici cele gratuite nu creaza probleme dar asta a fost optiunea noastra.....
silvia_kidz
Postat pe 24 Aprilie 2010 15:12
copilul meu are 4 ani si i-am cumparat absolut toate vaccinurile - ce era la vremea respectiva cel mai bun.

rezultatul:
luni de zile petrecute in spital, alergii incepand de la vaccinul de 2 luni diagnostice gresite una peste alta
am constatat cu stupoare ca anumite "coctail"-uri contineau si vaccinuri de care nu avea nevoie si care mi-au creat mai multa bataie de cap decat beneficii
am primit vaccin impotriva rubeolei/ rujeolei si varicelei...
n-a luat aceste boli cand era epidemie, le-a luat dupa - avantaje inafara de faprul ca i-a trecut mai repede 0 - am fost la fel de obligata sa izolez copilul saptamani in sir ca si cand n-ar fi primit nimic (calculati costul bonei si interdictia de a se juca cu alti copii saptamani in sir)

alte minunatii de la prietene:
- hepatita B obtinuta de la vaccin
- copil ajuns la reanimare dupa vaccin de 2 luni (ultimul racnet cumparat)
- copii autisti la cunoscuti ....


Concluzie
- multumim frumos urmatorul bb va primi maxim 50% din ce este Obligatoriu (antitetanos, polio-daca gasesc ceva curat fara aditivi si coctailuri)

balintizabella
Postat pe 24 Aprilie 2010 15:26
si eu am cumparat vaccinul de la 2 luni , Pentaxim = 165 lei . pe cel hepatitic ni l-a facut gratuit medicul de familie . Doar pe acesta il aveau gratuit .....Daca ne gandim ca sunt parinti care nu isi permit achizitionarea vaccinului , ce o sa se aleaga de generatiile viitoare ? o generatie de copii bolnavi ?!
catylucia
Postat pe 24 Aprilie 2010 17:34
preturi la vaccinuri variaza in functie de distribuitor.in plus vaccinul de 250 este mai complex fata de cel pe care trebuie sa-l primim gratis de la DSP.asta de la dsp gasiti pe net pt ce este- se cheama tetraxim este antipoliomelitic si nu mai stiu pt inca ceva iar cel de 250 ron pe langa astea mai are si pt nu stiu ce streptococi.si eu am baiatul de aproape 6 luni si nu i-am facut vaccinul de 4.
ralucap_kidz
Postat pe 24 Aprilie 2010 18:42
fetelor eu inteleg k pt copii nostrii facem orice:!!!!dar sa stiti k sunt o gramada de mamaici care ar face orice dar nu au cum pt ca in romania salariile sunt foarte mici si majoritatea lucrurilor de care avem nevoie sa supravietuim costa o gramada de bani partea proasta e k .............cine face vacinu e bine dar cine nu face ce se intampla?,,,nu tot noi avem de suferit dak apare o epidemie nou?voi ce parere aveti?astept raspunsuri....
flavia__
Postat pe 24 Aprilie 2010 20:38
mamici din rom jalnic sanatatea pe aici.eu plecata dincolo nu am platit nici un vaccin.la 18 luni cand sa fac aici un vaccin mi-au spus ca aici nu se asigurat decat o parte din el si trebuie sa platesc70ron mi-a dat cutia cu pretul dar ok aici cum vor ei sa fie bine daca totul se plateste.intradevar prevenarul care e obtional si dincolo se plateste .dar ce e in rom e hotie CE FACEM CU COPII NOSTRI CARE SUNT NEVINOVATI.BINE CA PUTEM AJUTA PE ALTII PT VACCINURI 1 VACCIN ANTITETANOS PT FIECARE PACHET PAMPERS CUMPARAT SI AICI AJUNGI SA PLATESTI.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!????????????????????UNDE VOM AJUNGE IN TARA ASTA.cu parere de rau rom e un dezastru multi pupici
kidz006470
Postat pe 24 Aprilie 2010 23:02
Buna! Eu am ales de la bun inceput sa facem vaccinurile cu plata tocmai pentru ca protejeaza impotriva mai multor boli. Nu suntem bogati...dar chiar daca acest lucru a fost un efort financiar major pentru noi....traim din 800 de ron pentru ca din pacate nu reusim sa ne gasim locuri de munca, am considerat ca este mult mai importanta sanatatea fetitei noastre. La un an nu ar mai trebui sa platiti pentru ca vaccinul este chiar INFADRIX pentavalent cel pe care l-am platit la 4 luni. Asa ca daca doctorii vostrii vor sa va puna sa platiti nu acceptati!!!
Intradevar, mi se pare o hotie sa ceri sa fie platit vaccinul daca parintii nu au ales aceasta schema de vaccinare.
geannynna
Postat pe 25 Aprilie 2010 09:54
buna fetelor
Eu am un bebe de 2 luni si 2 saptamani. La 2 luni am inceput seria de vaccinuri infanrix si prevenar. Preturile variaza f mult in fuctie de armacie. Puteti intrape situl fiecarei farmacii si sa cautati p=vaccinurile si gasiti si preturile. Depinde de stoc si de preturile farmaciei, poti gasi un vaccin mai ieftin la aceeasi farmacie dar din locatii diferite. Eu am cumparat infanrix hexa cu 240 lei si prevenarul cu 270 lei. La farmaciile astea mai nasoale, fostele farmacii de stat, sunt preturi mai mici. La mine la 2 farmacii una langa alta vindeau prevenarul una cu 350 ron si cealalta cu 240 lei !!! incredibil, nu ??
Mda, in tara asta de rahat totul este posibil ! daca esti fraier si nu te interesezi te arzi rau!
emi_micu
Postat pe 25 Aprilie 2010 10:48
Si eu am o fetita de 4 luni si 3 saptamani, insa i-am facut vaccin pe 9 aprilie gratis. Doctorita copilului mi-a zis ca pot sa-l cumpar numai daca vreau, cel din farmacii ar fi mai bun decat cel oferit gratuit prin Casa de Asigurari. Eu am ales sa-l fac pe cel gratuit.
coca_kidz
Postat pe 25 Aprilie 2010 16:22
Buna, si baietelul meu are 4 luni, si intr-adevar nu sunt vaccinuri gratuite, dar am inteles de la dr de familie ca s-ar putea luna viitoare vor intra. Asa ca eu astept o luna, daca nu se rezolva problema am sa cumpar Pentaxinul, 150 lei la noi in Cluj. Mai am un baietel de 2 ani si 4 luni la care i-am facut toate vaccinurile pe bani, fiindca nu prea fac copii reactii la ele. Eu te sfatuiesc sa mai stai pana in luna mai, poate se rezolva problema la Ministerul Sanatatate.
Pitig
Postat pe 26 Aprilie 2010 11:07
Buna ziua. Si noi am fost instiintati ca trebuie sa il cumparam din farmacii vaccinul de 4 luni, ca statul nu il are desi sunt vaccinuri GRATUITE. Avem gemeni, si am dat 160 ron/buc pt PENTAXIM(am cautat ca preturile difera mult de la o farmacie la alta).
Imi pare rau , ca traisesc si ca, copii mei s-au nascut in tzara asta
kidz006060
Postat pe 26 Aprilie 2010 11:41
nus ce sa zic mamicilor.. eu am sunat azi la cabinet si asistenta mi-a confirmat ca au vaccinele de 2 si 4 luni..doar cel de 6 nu a venit.. dar zicea ceva de genul.. nu au venit inca.. nu ca nu vor veni deloc... nus cum sta treaba la voi dar doctoritza mea le-o primit....e aiurea...
adryaana
Postat pe 26 Aprilie 2010 11:52
sistemul asta sanitar e mai bolnav ca cei pe care ar trebui sa ii protejeze.. tot timpul parca apar surprize
adryaana
Postat pe 26 Aprilie 2010 12:31
E foarte grav cu cine nu-si permite costurile vaccinului. Eu, de exemplu, nu bebeficiez de indemnizatie pt cresterea copilului pt ca am lucrate doar 11 luni anterioare nasterii lui Ayan Louis. Si eram studenta la master (bugetat, la facultate de stat) cand m-am angajat. Dar nu pot primi niciun ban pt ca nu am intreg stagiul de cotizare...zic ei.
Sotul , desi inginer, are un salariu tipic romanesc...deci cu ce sa-i cumpar vaccinurile???!!!
Si ce o sa se intample??
Ma rog lui Dumnezeu sa-l pazeasca El...ca doar El poate!
Noemmytza
Postat pe 26 Aprilie 2010 14:56
lol
kidz007774
Postat pe 26 Aprilie 2010 15:26
Noemmytza cat are bb tau?,,, multa sanatate! dar a dreptate doar Dumnezeu ne ajuta, El ne poate pazi de orice ca daca ne punem increderea in oameni si in sistemele astea.... nu ajungem nicaieri.. dar parca iti e si ciuda cand vezi ca unele institutii care ar trebui sa apere interesele oamenilor mai rau iti fac decat te ajuta..sa ne dea Domnul sanatate sa nu trebiasca sa ajungedm pe mana medicilor si sa fim internate in spital... ca uite ce se poate intampla.. ca bietelot femei..au mers pentu o operatie care nu e asa complicata si au ajuns in coma....
adryaana
Postat pe 26 Aprilie 2010 21:30
bebe are 3 luni si 1 saptamana ...greu a trecut, dar e bine.
Sa mai treaca inca pe atata si apoi iar asa...sa-l vad ca umbla si-mi poate zice ce-l doare.
Pupici la mamici si la bebici!
Noemmytza
Postat pe 27 Aprilie 2010 15:21

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
AM UN BEBE CARE SA NASCUT CU 5KG.... 20 De la: mada_sabina 13 Noiembrie 2009 18:36
vand infacol 19 De la: iciuvat 24 Noiembrie 2011 20:12
cum sunt bebelusii vostrii la 4 luni? 66 De la: aliadi 1 Februarie 2010 12:37
burtica ffffffffff balonata!!!!!!!! ajutor!!!!!!!!!! 18 De la: TATUSILVIA 29 Aprilie 2009 12:52
ce ie bine s mnance bebey la 4 luni 8 De la: moniq_ 21 Iunie 2010 15:41
Setari Cookie-uri