Ce parere aveti despre meniul vegetarian la sugari?

Buna mamicilor!
As dori parerile voastre despre meniul vegetarian,poate sunt mamici care doresc sa comenteze acest subiect avand experienta in acest domeniu.Sunt interesata de acest subiect.
Toate cele bune va doresc tuturor!
margo_kidz
Postat pe 20 Februarie 2010 00:01
margo nu stiu daca este o idee tocmai buna ca sugarii sa fie aibe un meniu vegetarian,eu cred ca sugarul trebuie hranit cat mai sanatos dar nu vegetarian,eu m-as intreba:de unde isi ia aportul necesar de proteine?
dar calciul si fierul?


parerea mea este ca un meniu vegetarian este foarte recomandat celor care tin un regim sau celor care au ceva cu produsele animale si lactate dar nu cred ca unui bebelus ii trebuie asa ceva,oricum asta este parerea mea.pupici si sanatate.
anaROBERT
Postat pe 20 Februarie 2010 00:22
Eu consider ca un meniu vegetarian e f sanatos pt un om...pot spune ca e cel mai sanatos...cunosc f multe persoane care sunt vegetarieni ,au un stil de viata sanatos si mananca cea mai sanatoasa mancare...
anaROBERT proteine,calciu si fier gasesti in multe legume si fructe poate mai mult decat gasesti in oua,carne si lapte de vaca.....am citit f mult despre asta pe net ,o sa incerc cand am timp sa si argumentez ceea ce spun .....
O sa va pun aici si un blog sa vedeti ce da o mama vegetariana bebelusului ei sa manance http://happy-mami.blogspot.com/p/diversificarea-pe-luni.html

Vreau sa va mai spun un lucru...in momentul cand e post si oamenii nu au voie sa manance carne,oua ,lapte se spune ca eliminam toxinele ...asta ne duce cu gandu ca daca am manca tot timpul asa nu am mai avea toxine in corp.
Carnea contine cele mai multe toxine de aceea cand preparam carne bebelusului tre sa o fierbem in apa separat,dupa ce am fierto sa aruncam apa si sa o mai fierbem putin in alta apa pt ca in prima apa se elimina multe subst toxice din carne.

V-am pupat
bau
Postat pe 20 Februarie 2010 00:59
se poate sa ai dreptae mony dar chiar n uam auzit pe nimeni sa isi hraneasca sugarul cu un meniu vegetarian si n uspun ca n u este bine caci ce poate fi mai sanatos decat legumele?as incerca si eu sa imi fac un meniu vegetarian dar oare s-ar intelege o cura de slabire prin asta?adik as slabi caci tare as vrea
anaROBERT
Postat pe 20 Februarie 2010 01:06
nush sincer daca ar fi o cura de slabire cat ar fi o cura de eliminare a toxinelor ...cura de slabire stiu ca vorbeau fetele ca e altfel,dar o sa intreb .
bau
Postat pe 20 Februarie 2010 01:10
mi-as dori o cura de slabire eficienta ca in ultima perioada de hibernare am cam pus pe mine de la 63 de kg am ajung la 71 kg si nu este prea placut
anaROBERT
Postat pe 20 Februarie 2010 01:14
pai ce inaltime ai? las ca vine vara si sa vezi atunci ce slabesti cand mergi la plimbare cu baietelul
bau
Postat pe 20 Februarie 2010 01:18
am 1,65 si tocmai de asta imi este frica .....de vara ce nebuna sunt zici ca sunt o gagicuta dinaia la expunere.nu este vorba ca e vara toamna iarna dar na ma deranjeaza parca nu mai sunt eu nush ma simt in pielea altcuiva .am mai vb eu cu cineva asa da bine aveam discutii in contradictoriu si ne-a spus pe forum''voi nu sunteti mame voi sunteti gagici cu copii''
anaROBERT
Postat pe 20 Februarie 2010 01:22
Pai eu is de parere ca desi suntem mame trebuie sa avem grija de noi....asa ca sunt de acord cu tine
bau
Postat pe 20 Februarie 2010 02:55
Hello dragi mamici!
Va multumesc si apreciez parerile voastre,este interesant cum ganditi despre aceasta tema.Am sa va relatez de ce am adus aceasta discutie in tema.Suntem stabiliti in Scotia de aproape 3 ani ,baietelul meu Erik are 6 luni si acum am inceput mai serios diversificarea mancarurilor dar mai papa lapte de la san pentru ca am din belsug. Sigur inca nu am ajuns la faza cu carnita deoarece acum gustam zarzavaturile ,legume si fructe ce i se permite la 6 luni.Saptamana viitoare vom experimenta si cu carnita meniul.Dar...aici ma intalnesc cu mamici de toate nationalitatile si discutand cu ele am aflat ca multi copii din grup sunt vegetarieni.sigur aici au alta mentalitate.Sunt atatea zarzavaturi si legume din care isi poate procura organismul mineralele si vitaminele necesare,cum ar fii lintele de exemplu.Este folosit foarte des in meniurile celor mari si mici,contine multe vitamine si minerale (vit E,vit C, chiar de doua ori mai mult decat gasim in portocala.Mamici ale copiilor vegetariene mi-au povestit cam ce servesc micutii lor zilnic(morcov,linte,struguri,portocale,naut,iaurturi,branzeturi,secara,tofu)sigur nu am pomenit tot doar cateva si astea se dau de la 6 luni.Au retete delicioase cum ar fii...piure de morcov cu linte si coriandru,Rizotto cu ardei dulce,Broccoli cu pastarnac,iar deserturile sunt fenomenale...crema de portocala cu mere,Melba cu piersica si multe altele.Acesti copii arata bine ,nu am vazut unul slab sau palid,sunt plini de energie si nu sunt bolnavi deoarece imunitatea lor este echilibrata.Sigur dragi mamici voi stiti mai bine cum si ce este mai bun pentru puisorii vostrii,am vrut doar sa va povestesc aceasta experienta ce traiesc micutii vegetarieni din alt capat a lumii.Se poate comenta acest subiect zile insir pentru ca sunt pro si contra acestui regim dietetic cum numesc altii.Nu este un regim de slabit sau dietetic este un mod de a trai mai sanatos si echilibrat.Cand nu avem toxine in organismul nostru gandim mai limpede ,avem o viata echilibrata si armonioasa iar culorile din jurul nostru par mai intense si mai vii.Inca o data dragi mamici cu acest subiect am vrut doar sa stiti ca exista copii vegetarieni carori parinti sunt sau nu vegetarieni.
Va doresc sanatate multa si armonie alaturi de cei dragi!
margo_kidz
Postat pe 20 Februarie 2010 17:31
margo multimim pt subiect.Sa sti ca si in Romania sunt multe mame vegetariene si multi copii vegetarieni....din pacate nu multe persoane pot intelege cum un om poate traii asa si ca e f sanatos asa, daca nu cel mai sanatos.
Eu dintodeauna nu am fost cu carnea ,nu mi-a placut si nu-mi place pe cand soia este preferata mea si pe tema asta am avut multe discutii contradictorii pt ca toata lumea imi spunea sa mananc carne...si sunt multe alte exemple,cum ai zis si tu pe subiectul asta se poate discuta f mult timp.
Mie chiar mi-ar face placere ne spui daca sti mai multe retete.

Va
bau
Postat pe 21 Februarie 2010 01:48
Foarte multa lume pune baza pe carne in alimentatie dar poate fi inlocuita cu succes cu branzeturi, iaurt, lapte degresat, paine neagra, cereale, stafide dar si o serie de legume.
SEBY1YEAR
Postat pe 24 Februarie 2010 18:30
Fetele care stiti ce vitamine contin fiecare leguma,fruct,hai sa spunem ce stim ca sa invatam unele de la altele , sa stim ce sa dam copiilor nostri daca le lipseste ceva
bau
Postat pe 2 Martie 2010 10:08
Cunosc (nu personal) familii de vegani (nu vegetarieni) care isi hranesc copiii exclusiv cu legume/fructe. sunt OK toti.
Lapre te soia, brinza de soia, unt de nuca de cocos, avocado etc. e variat meniul si bun.

Cunosc personal familii de vegetarieni care ocazional consuma lactate/oua. Dar absolut ocazional si in cantitate mica. Si astia sunt OK.

Dar sa stiti ca si ei au probleme de sanatate si culme su colesterol marit si toate metehnele care le avem si noi.
Ciresica
Postat pe 24 Iunie 2010 06:30
Persoanele care sunt vegetariene sunt predispuse sa faca diabet pt ca organismul are nevoie si de proteine, grasimi, vit .Toate au legatura ntre ele. Trebuie consultat un medic nutritionist nainte sa-ti schimbi stilul de viata.
alex2007
Postat pe 24 Iunie 2010 07:50
Alex, vegetarienii daca fac diabet este din cauza de multe hidrocarburi din legume/fructe.
Ca in vegetale se gasesc din abundenta proteine, grasimi si sa nu mai vorbim de vitamine pe care din pacate nici o carne nu le are.
Ciresica
Postat pe 25 Iunie 2010 05:14

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Rana pe col! 1 De la: nickyely 22 Octombrie 2009 18:59
Viitoare mamica singura... 12 De la: Andrusca01 18 Februarie 2018 10:51
verisoara mea dorme foarte putin 15 De la: garbo_397910 2 Aprilie 2014 13:21
Ce parere aveti despre meniul vegetarian la sugari? 16 De la: Ciresica 25 Iunie 2010 05:14
scaune la bebici! 1 De la: anammarie09 28 Iunie 2009 12:28
Setari Cookie-uri