copil prematur

Buma,mamicilor!NU AM MAI INTRAT DE MULT PE KIDZ CA NU AM AVUT TIMP...AM UN BAIETEL DE 2 ANI SI 3 LUNI SI MAI AM UN PUI MIC DE 5 LUNI SI 3 SAPT...CEL MIC S-A NASCUT PREMATUR LA 6 LUNI SI JUMATATE,A AVUT 1060 GR LA NASTERE...NU A MAI VRUT SA STEA LA MINE IN BURTA.ACUM E BINE,IN GRAFICE,ARE 6500 GR SI MANANCA....SUPER BINE,NU PREA MA TIN LA EL CU MANCAREA.AS VREA SA VB CU MAMICI CARE AU UN COPIL PREMATUR...SI NU NUMAI.VA PUP
ciolac_laura2007
Postat pe 6 Ianuarie 2010 08:24
Salut! Ma bucur ca puiul tau e bine, chiar are o greutate foarte buna. Parca asa avea si Eric la 5 luni , s-a nascut cu 3550g. Am o prietena care a nascut prematur, ceva de genul 650 gr. A fost tare greu, chiar a suferit si o interventie la ochi< dar acum e bine si fetita ei. Ce sa-ti spun...multa sanatate copiiilor si rabdare! Imi plac pozele. Va pupam!!!
rogozraluca
Postat pe 6 Ianuarie 2010 09:49
bunasi eu am un copil prematur are 3 saptamani l-am nascut la 36 de saptamani si avea 2200 a dat jos cu icterul dar acum are 2700 am stat cu el la luis turcanu 2 saptamani si acum am venit acasa as vrea sa stiu pt k tu ai mai multa experienta cum a reactionat cand lai dus acasa a mancat bine? a dormit mult? si cand a avut colici k al meu are deja si nu mai stiu ce sa fac cu el
flavia__
Postat pe 7 Ianuarie 2010 21:36
Si eu am nascut prematur si a mai luat si o infectie.In loc de 5 mg/corp(cu cat se naste orice copil) al meu a avut 256,a avut lipsa componente din sange;cheaguri de sange la cap;era umflat si tare ca un lemn;nu manca,nu respira,nu-i functiona organismul decat ajutat!Acum are un tablou la Terapie Intensiva care serveste drept incurajare si altor mamici.
Prematurii sunt cei mai rezistenti copii.Succes!
ginutavrabiuta
Postat pe 8 Ianuarie 2010 11:38
al meu s-a adaptat mai greu acasa...manca foarte putin iar de dormit era jale...a durat cam 2-3 sapt sa se adapteze si cu tati si cu fratiorul gelos...acum e ok.mananca super bine,colici a avut pana pe la 4 luni jumatate,nu a dormit noptile deloc pana nu i-au trecut colicii.a fost un chin dar a meritat.acum gongone toata ziua,se joaca singur in patut si cel mai bun lucru este ca imi doarme noaptea...
ciolac_laura2007
Postat pe 8 Ianuarie 2010 15:29
cred ca ti-a fost foarte greu...eu am suferit foarte mult in spital cat am stat cu el.cel putin primele 2 saptamani plangeam zi de zi ca imi spunea dr ca moare,ca nu este un copil normal, ca e un avorton...ca defapt eu sunt de vina ca s-a nascut asa...samd...imi spunea sa nu ma astept sa traiasca,ca nu are nicio sansa si atat ma consumam pt ca il vedeam ca mergea atat de bine,manca bine,lua in greutate,de la 3 zile a mancat cu biberonul...deci il vedeam cat isi dorea sa traiasca si dr mereu imi spunea ca moare...a fost un chin groaznic pt mine!imi inchipui ce a fost pt tine!!!!
ciolac_laura2007
Postat pe 8 Ianuarie 2010 15:38
Am plans cand s-a terminat totul.Am fost foarte puternica.Ma chema d-na dr.sa le ridic moralul si altor mame,desi mi-a spus ca in viata ei nu a avut un caz mai greu si ca nu prea se duce la biserica,dar cazul nostru o cam pune pe ganduri.Si pe mine ma sfatuiau sa ma obisnuiesc cu ideea ca nu voi pleca cu el din spital.Colici tot pana la 4,5 luni a avut si daca dormea legate 3 ore ziceam ca i s-a-ntamplat ceva de doarme atata!Acum doarme 12 ore noaptea si 2-3 ziua
ginutavrabiuta
Postat pe 8 Ianuarie 2010 16:24
Buna fetelor!Si eu am nascut la 30 sapt un baiat de 1100gr.Am stat internata in spital 2 luni.Dr meu era mereu rezervat in legatura cu bebe dar eu nu mi-am pirdut speranta.Ma rugam intr-una la d-zeu sa-l aiba in grija pe bebe al meu.Acum avem 5 luni,suntem niste dolofanei,colici a avut pina la 4 luni jumate,si ar 5,300gr.Dr acum e super incintat de felul cum a evolut.Multa sanatate la toti bebelusii.Pupici.
delly003031
Postat pe 10 Ianuarie 2010 11:50
eu am nascut la 36 de saptamani un bebic de 2350 grame! a luat nota 10 la nastere si a avut 47 cm!
am stat in spital 7 zile, am plecat de acolo cu 2130 grame! acuma la 6 saptamani are 4100 grame si 51 cm! e bine oare??? nu s-a ingrasat cam mult???
colici are si el! dar probleme am cu el cu somnicul! mai mult de 1 ora nu prea vrea sa doarma, indiferent k e zi sau noapte!
si sta treaz vreo 2- 3 ore pana sa adoarma la loc!
oare dc???
ale_micutza
Postat pe 10 Ianuarie 2010 15:14
am uitat sa va zic k in schimb mananc mult! adik tot la titica ar sta!
ale_micutza
Postat pe 10 Ianuarie 2010 15:18
Dragi mamici cu copii prematuri! Ne bucuram ca puiutii vostrii sunt sanatosi si iau bine in greutate, dar va rugam nu uitati sa luati in vedere faptul ca ei trebuie sa se dezvolte neuromotor si ca au mult de recuperat fata de cei care s-au nascut la termen.!!! In Centrul nostru de gimnastica si masaj dedicat bebelusilor si copiilor exista un program special pentru copii care s-au nascut prematur, pragram care ii ajuta sa se dezvolte atat motor cat si neurologic. teoretic, in maternitate neonatologii ar trebui sa recomande acest lucru... dar din pacate unii "uita". Pentru orice fel de informatii, intrebari sau programari pentru sedinte demonstrative va rog sa contactati managerul Centrului KINETO BEBE la nr de te: 0727988679.
kinetobebe
Postat pe 10 Ianuarie 2010 23:04
Buna si eu sunt mamica de bebe prematur am nascut baietelul la 35 de saptamani cu 3120 g si 50 cm am primit nota 9 Apgar acum avem 7 luni ,79 cm si 10,5 kg suntem un mancacios si nu mai avem rabdare sa stam in fundulet vrem sa plecam repede in picioruse. Ca o mica paranteza sotul meu s-a nascut la 6 luni si 2 saptamani si 950 g acum este ditamai barbatul de 1,80 m si 90 kg, ganditiva ca acum 32 de ani nu exista toata tehnologia medicala de acum si a fost un mic luptator (acum este mare luptator ).
Eu multumesc bunului Dumnezeu pentru ca are grija de baieti mei si mai stiu ca are grija de toti copii. Intradevar copii nascuti prematur sunt mai rezistenti si se dezvolta la fel de armonios ca orice copil.
leeloo75
Postat pe 10 Ianuarie 2010 23:25
inseamna k nu tre sa ne facem griji k doamne feri se va intampla ceva??? pentru k io ma tem enorm!
nuj dc
ale_micutza
Postat pe 11 Ianuarie 2010 18:01
doamne ciolac_laura2007,cum au putut sa iti spuna asa ceva? In loc sa te incurajeze,sau macar sa iti spuna realitatea ,cum au putut sa iti faca bebelusul avorton... Eu nu sunt pro violenta,dar in cazul asta ii ziceam vre-o doua de-si inghitea cuvintele...Felicitari mamici cu pici grabiti pentru perseverenta si putere de a merge inainte .
Lali__Mete
Postat pe 11 Ianuarie 2010 19:16
Dragi mamici,
Pentru a veni in sprijinul dvs. va anuntam ca in perioada 25 ianuarie - 13 februarie, CENTRUL KINETOBEBE ofera sedinte de gimnastica si masaj la jumatate de pret pentru copii prematuri. Pentru programari va rugam sa sunati la 0727988679. Sanatate multa bebeilor!!!
kinetobebe
Postat pe 12 Ianuarie 2010 16:41
poi acuma aici discutam de bebe-i sau facem reclama???
ale_micutza
Postat pe 12 Ianuarie 2010 19:31
si noi avem un bebe nascut la 7 luni si 2.300kg....acum avem 4 lunijumatate, suntem cel mai cuminte baietel si papam foarte bine...avem acum 8.100 kg si 66 cm !!!
silviu_m74
Postat pe 12 Ianuarie 2010 19:59
ooo ce bine o crescut! sa creasca mare mare si in continuare!
ale_micutza
Postat pe 13 Ianuarie 2010 11:25
ale micutza, asa-s bebei cand sunt mititei se trezesc mai des pe timpul noptii.Pana o sa-si faca un program de somn o sa mai dureze ceva vreme.Le este foame, sete, trebuie schimbati, sau le este dor de mama sa-i tina la san.
alinakatt
Postat pe 13 Ianuarie 2010 12:37
fetelor voi la cate luni ati inceput diversificarea?noi pe la 4 luni si 3 sapt am inceput cu sucurile pe care le-a luat super bine,apoi peste 2 sapt am inceput si cu supica si de vreo saptamana asa ii dau cereale...cam atat mananca el:120 mil lapte dimineata la 6-7,um mar cu 3 biscuiti la 9-10,120 ml supica pe la 2-3 plus 60-70 ml lapte completare,apoi mai mananca cereale pe la 6-7 seara si inca un biberon de 120 ml lapte pana se culca...daca ii dau mai mult de atat il doare burtica,dar problema e ca nu se satura din ce-i dau...nu stiu cum sa mai procedez....si ceai nu bea nici un strop,nici apa...ii dau cu forta 10-20 ml.celalalt imi bea foarte mult ceai de cand l-am facut,acum bea cel putin 500 ml ceai pe zi si asta mic deloc...ca sa nu mai vb de somn,ca m-a disperat.cel mare se culca la 9-10 seara cel tarziu si cel mic la 2-3,chiar si la 5 dimineata...vb unui dr "rabdare si tutun,asa se cresc copiii"! :))))))
ciolac_laura2007
Postat pe 14 Ianuarie 2010 08:13
noi facem masaj si gimnastica zi de zi acasa...sunt un super terapeut...:)))))))
ciolac_laura2007
Postat pe 14 Ianuarie 2010 08:14
Eu am inceput diversificarea la 5-6 luni cu suc de portocale,supa cu morcovi si albitura,mere rase...dar cel mai des ii faceam sucuri de fructe.Ca sa fiu sigura ca bea ceiutul,am inceput cu Baby Drink care este dulce la gust si am mers asa pana la 7-8 luni cand am inceput sa i le indulcesc cu sirop de zahar.Pana la 6 luni trebuie sa pape biscuiti sau cereale fara gluten pt ca sistemul lor digestiv nu este pregatit sa primeasca chiar orice substanta.
ginutavrabiuta
Postat pe 14 Ianuarie 2010 11:04
Iar in legatura cu somnul eu am alta vorba: CALMUL PROSTULUI SI RABDAREA MORTULUI! Eu i-am fortat programul pana l-am obisnuit cu 12 ore de somn noaptea.
ginutavrabiuta
Postat pe 14 Ianuarie 2010 11:06
Ne informam... pe forumuri ne informam. Iar eu v-am transmis o simpla informatie.
Am realizat faptul ca e important sa fii cat mai informat stand la coada intr-o duminica la impartasit bebei, cu bebe meu propriu care are noua luni, iar in spatele meu era un bebe (am remarcat imediat ca era un copil nascut prematur) scump foc. Am intrat in vorba cu parintii bebelusului si erau destul de suparati pentru ca la 8 luni, bebelusul nu avea tonus muscular si nu stiau care este cauza. Nici unul din doctori: neonatologul, pediatrul, neuro nu au sugerat ca ar trebui sa faca gimnastica asistata sau masaj pentru tonifiere. NU ESTE POSIBIL!!!!! Ma intreb totusi in ce tara traim si daca acesti medici indolenti se pot numi oameni!!!! Deaceea doresc sa dau o sansa in plus mamicilor care au un copil prematur sa aiba posibilitatea sa faca gimnastica asistata cu ei. Oricum, e foarte important sa lucrati in fiecare zi cu bebeul vostru, dar intrebati medicul de recuperare daca are un anume program pentru dumneavoastra sau daca il poate evalua lunar pe bebe. Exista grafice de evaluare si e bine sa le urmati.
kinetobebe
Postat pe 14 Ianuarie 2010 14:34
Gimnastica oftalmologica se face acolo?
ginutavrabiuta
Postat pe 14 Ianuarie 2010 14:47
bebeii vostri au avut probleme oftalmologice?noi am avut retinopatie stadiul I,acum nu stiu cum e...joi mergem la control...are insa o forma de strabism un pic cam accentuata si sunt ingrijorata.sper sa-si revina...va anunt cand facem controlul
ciolac_laura2007
Postat pe 19 Ianuarie 2010 21:47
Si al meu are strabism;ochiul drept mai ales.Nu am fost pana acum pt ca nu stiu despre ce e vorba.Astept vesti de la tine.
ginutavrabiuta
Postat pe 20 Ianuarie 2010 08:24
de la ce varsta (luni) ne dam seama k bb are probleme cu ochii?
ale_micutza
Postat pe 20 Ianuarie 2010 13:51
dupa 3/4 luni cand bebe incepe sa vada bine, cand urmareste cu privirea miscarile. Si noua ne-a zis pe la 6 luni ca avem un usor strabism, ca e ceva normal, doar ca abia dupa 1 an se poate da un diagnostic clar, dupa un control oftalmologic.
aly_raz
Postat pe 20 Ianuarie 2010 14:00
ginutavrabiuta bebelul tau nu a avut retinopatie?stiu ca aproape toti prematurii fac....
ciolac_laura2007
Postat pe 20 Ianuarie 2010 15:01

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Aptamil HA Pre ! 1 De la: georgy1980 15 Septembrie 2010 14:39
bebe stranuta in fiecare zi 6 De la: silviu_m74 30 Decembrie 2008 18:21
hainute ideale 8 De la: ion_cristina 17 Ianuarie 2009 15:34
CAMPANIE DE CRACIUN-CASTIGATI 100 EURO 1 De la: crys_1976 17 Decembrie 2009 17:14
Sfaturi pentru mamici 3 De la: carmen46 9 Decembrie 2013 08:34
Setari Cookie-uri