Sugar la 5 luni doar un scaun la zi?

Buna mamicilor!
Va rog sa ma lamuriti si pe mine ca sa nu ma panichez cum fac deobicei.
Erik baiatul meu are 5 luni, am inceput incet incet diversificarea mancarurilor cum am fost sfatuita, deoarece nu prea se satura cu laptele de la san.Am inceput dupa mesele la ora 4 sa-i dau piure de morcov sau banane cu gris sau gris cu lapte.Erik mananca cu mare placere aceste bunatati.Am mai incercat si suc de morcov cateva lingurite doar , de fiecare data este foarte incantat micutul.De doua zile am observat ca nu are scaun asa de des cum avea inainte ( 2-3)cand manca doar lapte de la san.Acum are doar o singura data dar putin mai mult cum avea inainte.Oare este normal sau sunt probleme si ar trebui sa ma consult cu cineva urgent de la spital.Erik nu da semne de constipatie.Ce ma sfatuiti?
Va mutumesc.-Margo
margo_kidz
Postat pe 4 Ianuarie 2010 19:49
Buna mamico Margo,

Poti sa stai linistita,e absolut normal sa aiba un scaun pe zi.
Sunt zile in care au un scaun,sunt zile in care poate sa aiba pana la 5 scune ,chear daca este o zi in care nu a avut scaun nu trebuie sa iti faci probleme....doar daca trec 2 zile in care nu face de loc ...atunci inseamna ca e ceva problema.In general bebelusi alimentati la san nu au probleme de genu asta.
Eu am un ingeras de 9 luni pe nume Maria si s-a intamplat sa nu faca de loc scun intr-o zi.....dar in urmatoarea zi a avut vreo 5 si medicul meu mi-a spus ca e normal.

Asa ca mu iti face probleme!!!multa bafta si multa sanatate!!!!

Simona
simo_kidz
Postat pe 4 Ianuarie 2010 21:09
Draga Simona iti multumim mult pentru sfat si timp.Am sa urmaresc cu atentie si zilele urmatoare ,m-ai linistit.Sa iti traiasca fetita ta Maria si multa sanatate va dorim.
Margo si Erik
margo_kidz
Postat pe 4 Ianuarie 2010 21:22
Buna fetelor fetita mea are 3 luni si 10 zile si nu mai face singura scaunul decat daca o ajut cu termometrul,dar pana la 2 luni si ceva imi facea singurica zilnic de la un timp nu mai poate singurica ,oare sa fie de la laptele meu e prea consistent?ce parere aveti e primul copil si nu prea ma pricep.va pup ast raspuns
Alina23
Postat pe 10 Mai 2010 14:47
nu am mai auzit asa ceva: ca de la laptele de mama sa se constipe. nu cred. da-i ceva biotics baby sau apa sau ceiuc ceva, adica sa ia si alte lichide pe langa lapte, poate asa o sa iasa mai usor. si eu zic sa nu i mai pui termometrul ca nu faci decat sa o inveti asa si nu mai iese singura pe urma. dr ce zice?
pinicuta
Postat pe 10 Mai 2010 14:50

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Rana pe col! 1 De la: nickyely 22 Octombrie 2009 18:59
scaune la bebici! 1 De la: anammarie09 28 Iunie 2009 12:28
Sarcina sau dereglare hormonala? 1 De la: garbo_500249 25 Iulie 2019 14:27
Vaccinul la 6 luni care se numeste BCG ptr.tuberculoza 62 De la: anaROBERT 5 Martie 2010 01:30
INFECTIA URINARA LA BEBEI 30 De la: alexp 10 Noiembrie 2011 16:37
Setari Cookie-uri