Indemnizatie, alocatii pentru bebe

Toata lumea intampina probleme pentru obtinerea alocatiilor si indemnizatiei. Noi nici nu stiam ce drepturi ni se cuvin dupa ce s-a nascut bebelusul. Dupa ce am cautat si rascolit tot internetul am aflat intr-un final: indemnizatie sau stimulent, alocatie de stat, alocatie pt nou nascut, trusou

Un ghid foarte bun despre aceste probleme care ne-a ajutat in obtinerea lor le gasiti aici:

Primii pasi - articol 1- indemnizatie sau stimulent
www.primiipasi.com/articole/acte/indemnizatie-stimulent-pentru-crestere-copil/

Primii pasi - articol 2 - alocatii (stat, nou-nascut) si trusou
www.primiipasi.com/articole/acte/obtinerea-alocatie-stat-nou-nascut-trusou/

Va doresc sanatate! Sper ca v-am fost de folos si noi la randul nostru!
daniela22
Postat pe 30 Octombrie 2009 02:11
Singurul lucru pe care te poti baza este sa pui cu mana ta deoparte pt bebe.
Lucrez cu planuri de studii pt copii...poate vrei sa aflii mai multe intr-o zi despre cum functioneaza aceste chestiuni.
Astept raspunsul tau cu privire la acest subiect
kidz006487
Postat pe 28 Ianuarie 2010 23:50
Buna fetelor, am si eu o nelamurire, poate ma puteti ajuta.
In cazul un care raman insarcinata si vreau sa raman in concediu de maternitate cei 2 ani, eu fiind angajata cu CIM per nedetrminata si sunt si PFA, ce se intampla? stiu ca mi se intrerupe cim si primesc 85% din venitul realizat in ultimele 12 luni , adica din cel ca salariat si am inteles ca se cumuleaza si venitul realizat ca pfa, dar problema mea mai mare este: activitatea ca si pfa trebuie intrerupta ca sa primesc acea indemnizatie pt. copil si raman cei 2 ani acasa? Logic pt. mine e daca se intrerupe CIM at orice activitate trebuie intrerupta, cu toate ca nu as vrea sa intrerup PFA
Poate ma lamuriti voi, daca ari fost in situatii asemanatoare sau cunoasteti legea mai bine.La registrul comertului drestul de greu obtin unele lamuriri
kidz007741
Postat pe 19 Aprilie 2010 15:09
kidz007741 Pe perioada CIC sau maternitate NU poti desfasura activitate pe PFA. Va trebui sa pui in suspendare PFA-ul.
Pe perioada aminitita nu ai voie sa ai simultan venituri profesionale sau asimilate acestora in caz contrar se suspenda acordarea indemnizatiei. Ai Og 148/2005.
PFA poate sa existe fie suspendat fie in functionare. Daca este in functionare implicit trebuie declarate(inregistrate/regularizate) veniturile pe anul fiscal si deci implicit nu mai este indeplinita conditia de mai sus din OG148 si implicit se suspenda indemnizatia.
bau
Postat pe 19 Aprilie 2010 15:54

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Scapa de cearcane pentru totdeauna 1 De la: andreeaiovici 27 Aprilie 2012 17:23
urinari dese la o fetita de 5 ani 3 De la: gabriolla70 24 Octombrie 2009 14:52
alocatie nou nascut 36 De la: marya_daniela 24 Noiembrie 2011 13:01
Indemnizatie, alocatii pentru bebe 4 De la: bau 19 Aprilie 2010 15:54
intarcatul fetitei mele 14 De la: andracalin 11 Octombrie 2009 20:16
Setari Cookie-uri