cate mese pe zi la copii de 1 an jumate

Buna ziua mamicilor, sper ca ma puteti ajuta cu sfaturi in problema mea.
Fetita mea are 1 an jumate si mi se pare ca mananca prea putin pe zi, meniul ei este urmatorul :
7.30-8.00 - lapte formula 180 ml
10.00 - un iaurt sau oulet fiert sau ochi, diverse etc.
14.00 - un castronel de corbita sau supica. (si atat, felul doi nu il mai vrea)
apoi baga somnic cam pana la ora 17
17.30.- 18.00 - fructe, dar nu mereu incercam si felul doi dar tot nimic
21.00 - laptic tot 180 Mie una asa mi se pare ca mananca foarte putin si ma deranjeaza ca felul doi nu vrea deloc, ce as putea face?
Astept sfaturi de la voi pt ca pe mine ma depaseste situatia.
monik83
Postat pe 19 Octombrie 2009 15:07
buna.Eu sunt Mirela,am si eu un bebe de 1 an si 6 luni,ma confrunt cu aceiasi problema.
Mi se pare ca nu mananca suficient,ma tin cu castronelul dupa el prin casa,insa atunci cand suntem 3 -4 persoane la masa,mananca de.....stinge!
Nu mai sunt disperata ca atunci cand se trezeste sa-i dau sa manance pt ca s-a facut ora mesei!!!!!!!Astept sa mearga el la bucatarie si sa zica papa,mami,papa.
Nici la mine nu se intampla sa manance si felul 1 si felul 2,dar .....insist cu un iaurt,o banana,si il mai pacalesc si cu supa.....dar nu pot spune ca sunt multumita ca a mancat un bol intreg,nu!!!!
RABDARE,asta trebuie sa avem
Pupici
kidz004174
Postat pe 19 Octombrie 2009 15:55
buna mamicilor...eu am o fetita de 1 an si 3 luni si tot cam asa mancam.

dimineata( intre 5 si 7, depinde cum se trezeste) 150ml lapte cu cereale

apoi abia pe la 11 o pacalesc sa mamance un iaurt sau un biscuite sau ceva fructe.

apoi pe la 3-4 supa sau tocanita, niciodata amandoua.nici eu nu reusesc sa-i dau 2 feluri.

si apoi la 7 ii dau cascaval cu paine si iar fructe.

seara la 9-10 laptele cu cereale.

si eu ma intrebam daca nu e prea putin, dar vad ca e ok. am tot incercat sa-i dau si alte feluri de mancare dar numai supa sau tocanita o vrea.am incercat piure,mamaliguta cu branza,pilaf...dar nu vrea.

asa ca eu zic ca atata vreme cat sunt sanatosi si iau in greutate e ok.

fetita mea are 10kg si 900 g. ai vostri cat au?

va pup
horobeanu
Postat pe 19 Octombrie 2009 17:40
Buna seara la toate mamicile si eu am un baietel de 1 an si o luna iar mesele lui sunt impartite astfel: ORA 8-8.30 270 ml lapte simplu sau cu cereale +2 biscuiti, somnic ora 11 fructe sau iaurt simplu sau cu fructe, cereale, ora 13-13 30 supa crema cam 350ml( mie mi se pare cam mult dar refuza felul doi asa ca mai bine supa) dupa ceva dulce un danonino cu un biscuit sau ceva facut in casa depinde, dupa aceea iar somnic, pe la 18.00 felul doi adica piure cu carnita sau branza, pilaf, paste cu branza, orez cu branza, omleta cu iaurt si branzica sau cu putina smantana,mamaliguta cu smantana si branza, dupa pe la 19.30 o fructa sau ceva de rontait iar la 22.00 laptic simplu sau cu cereale240 ml eu cred ca mananca bine pt varsta lui dar tin sa specific ca are doar 9 500kg (l am nascut cu 2kg cred ca conteaza si asta si a cam fost bolnavior enterocolite si de fiecare data scadea in greutate in timp lua la loc cu humana hn dar nu suficient) in rest e un copil vioi vorbeste merge f bine sa fiu sincera nu pare un copil slab dar nici gras asta e fiecare copil are propriul ritm de crestere important e sa fie sanatosi va urez sa aveti multa rabdare cu ei ca nici al meu nu manca mai nimica si brusc a inceput, fara vitamine fara nimic mentionez ca toate mesele depasesc 250gr voi ce lapte le dati bebicilor? eu am trecut de la humana la nestle junior crede-ti ca am procedat gresit? Va pup
alice_david
Postat pe 19 Octombrie 2009 21:20
As mai avea si eu o intrebare voi le dati bebeilor in fiecare zi banana eu asa am procedat dar am auzit ca aglomereaza ficatul si acum am mai rarit-o multumesc pt raspunsuri pupici
alice_david
Postat pe 19 Octombrie 2009 21:23
pentru alice david .fetitei mele ii dau de la 6 luni banane,si de la 7 luni ii dau o banana pe zi cu 3 biscuiti...se pare ca si eu gresesc,nu am stiut ca ii aglomereaza stomacelul..cred ca o sa o mai raresc si eu ca e mititica,are 9 luni.cat are baietelul tau? si alta intrebare cu ce ii dai banana?
mada_sabina
Postat pe 19 Octombrie 2009 21:37
scuze acum am vazut ce varsta are,nu citisem,totusi zimi si mie cu ce ii dai banana?sare ii pui in supica?daca da de la ce varsta iai pus?
mada_sabina
Postat pe 19 Octombrie 2009 21:41
Pana acum banana io amestecam cu iaurt cu branzica cu biscuiti dar cel mai mult i placea cu iaurt acum in schimb adora sa muste din ea deci o mananca simpla sau cu un biscuit pe langa depinde ; i pun si putina sare in supica tot cam de la 9 luni am inceput sa- i pun dar un varf de cutit daca te mai pot ajuta cu ceva iti stau la dispozitie te pup
alice_david
Postat pe 19 Octombrie 2009 21:57
mersi.kiar nu mai stiam cu ce sai mai dau banana.problema mea este ca nu vrea supa sa pape deloc,poate o data pe sapt papa,este o problema,nu?ma gandeam sa ma duc la doctorita sami de a niste vitamine,ca daca nu papa supica...tu ce zici,ca vad ca puiul tau papa supa si kiar multa
mada_sabina
Postat pe 19 Octombrie 2009 22:01
il alaptezi sau i dai lapte praf?
alice_david
Postat pe 19 Octombrie 2009 22:03
ii dau lapte praf
mada_sabina
Postat pe 19 Octombrie 2009 22:05
te intreb pt ca nici al meu nu manca i dadeam borcanele depinde ce i pui in supa poate nu i place ceva eu am descoperit ca nu-i placea telina si am mai incercat sa-i pun cateva masuri de lapte praf si cam la 2 zile scadeam cate o masura pana a inceput sa manance supa simpla lui i place sa fie mai groasa putin ca o pasta nu zeama lunga nu-i place ficatelul i dau mai mult cu vita si pui
alice_david
Postat pe 19 Octombrie 2009 22:08
ii pun ardei rosu,verde, dovlecel cand gasesc ,telina,cartof,albitura,rosie,morcov,paste si orez,ulei si carnita.cred ca o sa incerc sa scot cate o leguma pe zi sa vad ce nui place.sper sa dea roade.dar ma mira faptul ca inainte manca foarte bine.nu stiu acum de ce nu mai vrea.cred ca o sa incerc si cu un varf de sare cum ai zis tu
mada_sabina
Postat pe 19 Octombrie 2009 22:13
Incearca sa scoti telina am auzit ca multor copii nu le place daca nu incearca si varianta cu laptele praf la mine a mers stiu ca poate suna ciudat dar facem orice ca sa manance bebeii nu succes
alice_david
Postat pe 19 Octombrie 2009 23:05
asa este,facem orice,cred ca o sa o iau ca la inceput,azi ii fac doar cu morcovi,peste 2 zile mai adaug o leguma si tot asa.ms mult pt sfaturi si noapte buna
mada_sabina
Postat pe 19 Octombrie 2009 23:11
Cu placere noapte buna si somnic usor
alice_david
Postat pe 19 Octombrie 2009 23:13
Fetelor nu le mai puneti sare in mancare...............voua nu v-a spus medicul pediatru ca pana la 2 ani se formeaza rinichii si nu e voi sare, nici macar un pic, doar dupa 2 ani.
Cititi daca nu pe net si informati-va.
kidz004914
Postat pe 1 Noiembrie 2009 23:58
nu e adevarat, e foarte important sa manance o banana in fiecare zi. Banana contine cele mai multe vitamine si intareste sistemul imunitar.
kidz004914
Postat pe 2 Noiembrie 2009 00:02
Buna mamicilor, nu cred ca este rau daca mananca banane in fiecare zi,fetita mea le mananca simple, musca din ele. Cu sarea in supite eu una pun si niciodata nu i-am facut separat, este adv ca nu pun delicat sau chestii din astea dar sa fim serioase, daca nu este sare in mancare in cantitate normala, nu exagerata, nu este buna de nimic.
monik83
Postat pe 5 Noiembrie 2009 14:22
fetele

pentru cine este interesa - avem site specializat de anunturi de copii, anunturile sunt gratuite - asa ca sa tot postam ca sa vindm chestiile ramase mici de la puii nostri!
sau sa cumparam daca e nevoie....

plus ca mai sunt pe acolo si alte chestii ce ne-ar putea interesa - ursitoate, picturi pereti, bone....

era sa uit :) - kidanunt.ro se numeste site-ul salvator :)

yupiiii
marissax
Postat pe 15 Martie 2010 21:55
oho...majoritatea sunteti foarte fericite....avem un an si aproape 2 luni...am inceput bine cu mancarea dar acum acum de fapt de vreo doua luni suntem dezastruosii...nu mai mananca nimik...decat lapte noaptea...facem cate trei feluri de mancare ziua..prin elIiminare..dar nici macar nu gusta sa vada ce ii fac....credeti-ma am fost la dr..am fac analize..etc..nimik nu mancam fruxte,nici macar mancare de pranz,iaurturi nu,am incercat fel si fel....din joi in pasti mai mananca cereale cu lapte dar nu oricare..sa nu fie prea aromate....si la asta este belea...deci in concluzie e grava situatia si chiar u stiu ce sa mai fac...supa nu cu galusti,cu taitei de casa ,orez cu legume,nu,paste cu carnite si fel si fel credeti-ma am inspriratie..la tot ce fac ...arunc tot...deci este clara treaba ca vpoi in majoritate sunteti fericite caci macar mai papa copiii vodtrii ceva fructe sau ciorbite etc ...la noi nu....
garbo171489
Postat pe 9 Octombrie 2010 22:55
De la: garbo171489, la data 2010-10-09 22:55:36oho...majoritatea sunteti foarte fericite....avem un an si aproape 2 luni...am inceput bine cu mancarea dar acum acum de fapt de vreo doua luni suntem dezastruosii...nu mai mananca nimik...decat lapte noaptea...facem cate trei feluri de mancare ziua..prin elIiminare..dar nici macar nu gusta sa vada ce ii fac....credeti-ma am fost la dr..am fac analize..etc..nimik nu mancam fruxte,nici macar mancare de pranz,iaurturi nu,am incercat fel si fel....din joi in pasti mai mananca cereale cu lapte dar nu oricare..sa nu fie prea aromate....si la asta este belea...deci in concluzie e grava situatia si chiar u stiu ce sa mai fac...supa nu cu galusti,cu taitei de casa ,orez cu legume,nu,paste cu carnite si fel si fel credeti-ma am inspriratie..la tot ce fac ...arunc tot...deci este clara treaba ca vpoi in majoritate sunteti fericite caci macar mai papa copiii vodtrii ceva fructe sau ciorbite etc ...la noi nu....
in concluzie nu stiu de unde traieste....este ffff vesel si este un copil minunat ..nu este bolnav ...si doarme f bine....dar.....nu stiu ce sa mai fac cu mancarea caci mi-am pierdut rabdarea...am gasit si rima
garbo171489
Postat pe 9 Octombrie 2010 22:59
Ai incercat cu sucuri proaspete de fructe facute in casa ? Si fetita mea este mofturoasa , dar inlocuiam gustarea de dimineata cu un suc de portocale sau de mere , sau din orice fructe aveam in casa . La ora 13 sau14 cand ii dadeam pranzul manca si supa si felul doi . Acum nu mai avem probleme de genul acesta , acum sint altele . Rabdare dragi mamici ! Sanatate la puiuti!
garbo_Nico
Postat pe 9 Octombrie 2010 23:15
Poate le mai iese si cate o masea sau un dinte si atunci bebicii nu prea vor sa pape , dar nu trebuie fortati !
garbo_Nico
Postat pe 9 Octombrie 2010 23:19
Daaaaaaaa am incercat...am baut un timp suc de mandarina si portocala cu paiul...am fff multumita....intr-adevar avem deja 9 dinti ne mai da vreo 4 si inca o masea...dar totusi de 2 luni tot asa o ducem...credeti-ma ma repet ii fac fel si fel de mancarici gustoase de la mamanca tati lui cateodata si chiar se mira de ce nui plac.....de fapt sunt zile cand nici macar nu gusta sa vada ce ii d-au....am inceput acum cu fier recomandat...cred ca avem carente,,,o incercam si pe asta ca am fac tot ce s-a p[utut pana avum....o sa d-au de stire daca si-a revenit...offff.....
garbo171489
Postat pe 10 Octombrie 2010 16:06
Daca dintii sunt problema este clar ca va mai dura pana va manca cu pofta . Fetitei mele ii placeau tare mult pufuletii in perioada cand o sacaiau dintisorii ; de asemenea prefera pireurile si toate mancarurile moi , niciodata nu i-a placut sa roada pe un biscuite sau ceva tare .Sunt perioade trecatoare si cu pofta de mancare . Pupici !
garbo_Nico
Postat pe 10 Octombrie 2010 21:56
dupa o doza buna de Biocin,am inceput si noi sa papam.Ina are 1 an si 4 luni si mananca asa:dimineata 150lapte La Dorna 1,5%,pe la 9 ce avem in casa Almette,cubulete Hochland,Cremwusti Fortozo,un iaurt,painica cu dulceata sau miere,jumate de ou fiert(la 2 zile),facem combinatii.Dupa fiecare masa mai gustam cate un pufulete,un sticks,ogrisina,o pufarina,la 12 ori un castronel de ciorbacu carne,pilaf cu carne sau piure.la vreo ora dupa suc de la o portocala si pufuletele de rigoare.pe la 18 o banana sau mar cu kiwi si biscuite sau fructe din compot cu tot cu zeama.iar dupa baita 240 lapte.la varsta ei e cam slabuta abia 10 kg.Dr a zis ca e ok.va pupam.
ina_rebeca
Postat pe 22 Octombrie 2010 18:30
nu pot sa nu raspund aici....despre banana as putea sa va spun o multime..am citit ff multe articole despre acst fruct..spun asta caci in sarcina numai asa ceva am mancat...este cel mai complex fruct...Ca o iedee asa eu ii mai fac banana sub forma de seic adika o combin cu lapte bag la blender si iese ceva gustos mai procedez din cand in can d cu kiwi si avocado...cateodata la bineron cateodat bea cu paiul sau nu chinium cu lingurita
Noi ne confruntam cu mari probleme ...am mai spus pe aici..noi nu papama mai nimik...si am atatea idei...facem cate 3 feluri de mancare si prin eliminare....am facut si analize nu avem nimik...daca ar fi un copil bolnav nu ar manca nici lapte sau cereale cu lapte sau piure de cartofi si mamaliguta doar cu mozarela..ata asti tot sunt fff suparata si inca nu am gasit solutia.precizez ca de la 4 luni mi-a luat fff bine papica si carnita mai ales acum...nimik...Stiu ne da dinti,masele ...etc,,,dar mniurile de mai sus cum le poate manca??//si va scriu o carte ...avem 1 an si 2 luni suntem amuzanti ,veseli plini de energie ,,dormim,,mergem ce sa mai zik...offfffffff...ma repet sunte ti fericite ca puteti sa le da-ti atatea intr-o zi
garbo171489
Postat pe 24 Octombrie 2010 00:40

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ceau 10 De la: madre_de_dios 16 Decembrie 2011 21:03
greutatea unui nou nascut de 1 luna 16 De la: garbo221944 5 Septembrie 2011 12:20
alergie 10 De la: garbo_379694 26 Septembrie 2013 21:40
ce crema de corp folositi pe bebelusi? 72 De la: anton 17 Iulie 2017 10:28
Ce gandeste un bebe la botez! Ganduri amuzante... 0 De la: 17 Iulie 2009 18:00
Setari Cookie-uri