Pedepse de care stim sau nu....

Fetelor am vazut ca sa vorbit mult pe subiectul Cresa/Gradinita...dar nu am vazut nici unde comentarii pe tema pedepselor aplicate copiilor la locul cu pricina.
Sa fie mai inteleasa: voi cu ce v-ati confruntat pe perioada cit ati avut sau ii aveti la cresa/gradinita in momentul cind copii vostri au fost pedepsiti? Ce metode au folosit de care sa stiti si mai ales ce metode au folosit educatoarele fara stirea voastra afland de la copii vostri.Un copil de obicei prin inocenta lui spune adevarul atunci cind mama sau tata il intreaba cum a fost la gradi inclusiv daca a fost pedepsit si cum a fost pedepsit.
Deschid acest subiect deoarece fetita mea a fost muscata de mana de un alt copil si dupa multe intrebari de genul:Dar la copilul care te-a muscat ce ia facut tanti educatoarea...?raspunsul a fost acelasi :NA NA!!!
sa il lovesti nu mi se pare normal chiar daca cea muscata este fetita mea,eventual il certi, il faci sa inteleaga ca nu e bine,vorbesti cu parintii,nu stiu dar in nici un caz bataia!
alinakatt
Postat pe 23 Septembrie 2009 15:10
educatoarea noastra tipa la copii atunci cand acestia fac galagie,tipa tare de tot,scoate un sunet din gat,de lupta,iar cei mici se sperie si incep sa planga,atunci ea tzipa si mai tare.Daca`i zic,risc sa o neglijeze pe fetita mea tot anul si sa o trateze cu dispretz si abia ma abtin de dupa usa sa nu intru la ea .
iulia_nicol
Postat pe 23 Septembrie 2009 15:41
Dar nici daca intri in momentul cind ea tipa efectiv sa o primzi si sa o intrebi asa pe ocolite de ce tipa la ei? Stiu ca ar putea sa o afecteze direct pe micuta...dar ma gandesc.. daca ea tipa in halul acela cine stie in ce mod se comporta pe parcursul zilei cu ei. Poate daca ati fi mai multe care sa o avertizati ar avea efect.Poti trece si la amenintarila adresa ei de genul ca o reclami, oricum micuta iti va zice daca se porta cu ea urit in mod special. Nu stiu imi dau si eu cu parerea.Momentan nu ma confrunt cu situatia asta(inca).De aceea am si adus subiectul asta in discutii sa ne sfatuim pe tema asta. Copiilor nostri nu trebuie sa le fie frica de gradinita din cauza unor isterice din contra ar trebui sa mearga cu drag.
Vreau sa spun ca aceasta problema nu este stric in gradinitele de stat si la cele private se intimpla...imi povestea o mamica ca un copil a fost pedepsit(la privat)sa stea in baie o perioada de timp.Partea mai rea este ca uitasera de el si venise parintele sa-l ea si nu il vedeau in clasa....
Copilu nu a iesit din baie deoarece ii era teama sa nu fie din nou pedepsit...
alinakatt
Postat pe 24 Septembrie 2009 13:44
eu spun sa nu mai acceptati astfel de lucruri.acolo e gradinita ,nu armata.faceti plangere la director sau la inspectorat.banuiesc ca ele fac asa cu toti copiii,deci va puteti intalni si cu ceilalti parinti.eu, personal, as vorbi foarte CLAR cu educatoarea. eu sunt mami si privesc lucrurile din ambele parti ale baricadei.
iullius
Postat pe 25 Septembrie 2009 07:00
Ai dreptate Iulius primul instinc este sa te revolti si sa spui verde in fata educatoarei ce nu iti convine.Asa ar fi corect, dar si cum zicea Iulia de multe ori daca atentionezi poate afecta copilul.Sunt 100% pentru a spune in gura mare ca nu e bine dar cred ca daca alte mame nu riposteaza in acelasi timp copilul celei care a deschis gura poate fi marginalizat.
Repet eu INCA nu ma confrunt cu aceasta situatie, dar nu stiu cita incredere sa dau sistemului educational in sensul asta.
Nepoata mea a avut de suferit din cauza asta.Mama ei a vorbit si cu vorbitul a ramas. I sa spus sa o mute in alta grupa sau alta gradinita.De aceea eu nu stiu cum as reactiona....
alinakatt
Postat pe 25 Septembrie 2009 13:34
Am transat problema la sedinta cu parintii si stupoare:parintii care ieri se revoltau in spatele usii de atitudinea educatoarei fata de copii,azi au manifestat un servilism iesit din comun sustinand ca domnisoara asa trebuie sa`si manifeste autoritatea.Ce prosti pot fi unii!
iulia_nicol
Postat pe 25 Septembrie 2009 18:59
poate parintii aia nu stiu ce efect pot avea lucrurile astea asupra copiilor...sau poate ca nu ii intereseaza.stiu ca nu se intampla mare lucru daca reclami,tocmai de aceea am spus ca as vorbi(dar nu la modul civilizat) cu educatoarea si probabil ca as retrage copilul de la gradinita.oameni de astia nu au ce cauta in invatamant.plus, ca numai noi stim cat ne straduim sa ne crestem copiii cum consideram mai bine si, dupa toate astea, sa vina cineva sa mi-l transforme intr-o marioneta sau mai rau...pai, "scuze me", ai vazut ce fac ursoaicele cand le sunt puii in pericol
iullius
Postat pe 25 Septembrie 2009 19:32
A plecat domnisoara educatoare de la gradinitza noastra,si-a gasit post la Caransebes ,locul ei de origine.A venit in locul ei o doamna respectabila cu 30 ani experienta si suntem foarte multumiti si linistitzi.Copilasii nu mai plang ,e disciplina.
iulia_nicol
Postat pe 14 Octombrie 2009 17:14
in sfarsit e liniste!!!sa speram ca o sa fie ok
alinakatt
Postat pe 16 Octombrie 2009 11:00

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
oare e normal??? 12 De la: pinicuta 27 Iulie 2009 21:33
RH NEGATIV 4 De la: ina_rebeca 14 Octombrie 2009 17:23
concediu de maternitate si indemnizatie crestere copil 1 De la: garbo181272 3 Ianuarie 2011 19:50
cumva cresteti copii sa ajunga inteligenti 79 De la: moniq_ 2 Iulie 2010 10:33
indemnizatia de maternitate 2 De la: kmi_22 29 Octombrie 2008 12:45
Setari Cookie-uri