somn agitat

SALUTARE LA VOI DRAGI BEBEI SI MAMICI................
MAI FETELOR AJUTATI-MA SI PE MINE CU UN SFAT......FETITA MEA NU PREA DOARME NOAPTEA IAR ACUM CA IES SI DINTISORII E MAI RAU.......EU AM RAMAS IN URMA RAU CU SOMNUL SI AM SENZATIA CATEODATA CA NU SE MAI TERMINA .......NU MAI POT DE SOMN
AM FOST LA DR SI NE-A DAT ROMERGAN A ZIS SA II DAU DOAR LA NEVOIE SEARA DAR EU SUNT F SCEPTICA PT CA CE AM CITIT IN PROSPECT M-A CAM SPERIAT
DAR AM AUZIT ALTE MAMICI VORBIND DE PERITOL.CICA AR FI MAI BUN SI NU ARE NICI CONTRAINDICATII SEVERE
VOI CE PARERE AVETI?
ATI DAT LA BEBEI ASA CV?
MI-A ZIS CNV CA REGLEAZA SOMNUL SI NU DA DEPENDENTA...........
crys_1976
Postat pe 1 Septembrie 2009 16:58
buna.,...cat are fetita ta? fetita mea are 1 an si o luna si am avut probleme cu somnul de mica si nici pana acum nu a inceput sa doarma noaptea fara sa se trezeasca.dar cu toate acestea nu i-am dat niciodata nimic de somn si nici nu mi-a trecut prin cap asa ceva.

eu zic sa nu-i dai pastile de somn si sa fii rabdatoare ca trebuie sa se regleze.

si eu am avut nopti in care imi venea rau de oboseala, dar am rezistat si rezist in continuare.

acum faci cum crezi ca e mai bine pt voi.

succes
horobeanu
Postat pe 1 Septembrie 2009 19:35
eu zic sa nu-i dai nimic medicamentos pentru a putea dormi noaptea.eventual ai putea sa incerci un ceai care sa o linisteasca si sa fie bun si pentru virsta care o are.
Cit timp are micuta? Banuiesc ca are peste 6 luni din moment ce ai zis ca este agitata si din cauza dintilor.Incearca o baita relaxanta, un masaj relaxant si tine-o linga tine sa o linistesti.Strinsul la pieptul mamei e cel mai bun calmant din lume.
Si eu am trecut prin perioada asta si am si clacat chiar.Nu reuseam sa ma ridic din pat de la oboseala, in momentul cind vroiam sa ma ridic ameteam si vomitam.Noptile nedormite plinsetele, agitatia stresul m-au terminat.Eu zic sa fi tare ca or sa treaca si apoi vine linistea
alinakatt
Postat pe 2 Septembrie 2009 12:16
nici eu nu sunt de acord cu pastilele. pastile se iau cand esti bolnav rau si nu iti trece fara mnedicatie (adica, pt o raceala banala de exemplu, cand doar curge nasul apos si atat, eu nu apelez la pastile nici pt noi nici pt bb)

daca ii dai medicamente , ele au mereu efecte adverse, ca sa nu mai zic ca pot creea dependenta (in sensul ca nu mai reuseste sa se linisteasca si sa doarma fara ele)

pinicuta
Postat pe 2 Septembrie 2009 13:01
de obicei medicii nu sunt de acord cu astfel de medicamente care sa-i ajute pe bb sa doarma decat extrem de rar !!!de obicei un astfel de medicament e posibil sa-l agite mai rau mai ales daca nici macar nu ti l-a recomandat un medic parerea mea e sa mergi la pediatru cu bb sa vezi ce si cum ...iar acum sincer lui sebi cand ii ies dinti sau mai nou masele cum s-a intamplatr acum vreo 2 saptamani cand i-au iesit 4 odata iti dai seama ca nu am inchis un ochi toata noaptea pt ca sebi statea cu degetul in gura si plangea in somn asa ca eu stateam cu el pe picioare si-l leganam ca nu vroia nimic asa ca nu mai asculta parerea mamicilor "experimentate" ca bebelusul tau e special si nu e ca alti copii daca ele tin sa faca experiente pe copii lor sa doarma ele mai bine noaptea e problema lor nu a ta
iti doresc toate cele bune si un bebelus cuminte si sanatos
SEBY1YEAR
Postat pe 2 Septembrie 2009 14:16
buna nu am mai scris pana acum pe forum de obicei doar citesc dar mia atras atentia treaba cu somnul si am trecut si eu prin asa ceva decat sa incerci medicamente care pot da dependenta sau sa scada sistemul imunitar si multe altele mai bine poti incerca cu uleiuri volatile puse in lampa de aromoterapie ex :lavanda pt somn linistit si odohnitor ,busuioc sau pin pt raceli si nas infundat si lista continua sper sa gasesti repede solutia si sanatate la bebe si tie
kidz003772
Postat pe 18 Octombrie 2009 14:53
si eu am un baietel de aproape 11 luni si de mic a dormit destul de bine noaptea ,iar acum de vreo luna si jumatate are un somn foarte agitat.se misca foarte mult si se trezeste de 3 si de 4 ori pe noapte plangand.nu stiu din ce cauza dar banuiesc ca este din cauza dintisorilor si cateodata si din cauza burticii.si in timpul zilei doarme destul de putin.doarme 2 ore 2 ore jumate toata ziua in 3 reprize
segio2009
Postat pe 29 Noiembrie 2009 21:10
Poti sa-i dai cu gel pentru dinti oricum dupa ce trece perioada critica si ii sparge gingia totul revine la noarmal pana la urmatorul dintisor cand incepe iar circul
SEBY1YEAR
Postat pe 10 Decembrie 2009 14:24
Nu-ti mai zic cum e la masele ca nu vreau sa te sperii si mai ales daca se intampla sa-i mai dea si 4 in acelas timp cum s-a intamplat la Sebi.
SEBY1YEAR
Postat pe 10 Decembrie 2009 14:25
off pitica mea nu dormea noaptea mai deloc mai mult ziua ,eram epuizata si strsata rau am auzit o prietena care ea dat sirop romegan dar eu am fost sceptica la utilizarea acestuia deci am lasato pe ficamea sa se linisteasca singura ,nu eam dat nimik mai dormeam si eu langa ea la amiaza uneori ca sami revin si acu abia la un an si 7 luni somn al are linistit .multumesc li dumnezeu ca mia dat rabdare .
claudia_mami
Postat pe 20 Decembrie 2009 10:35
Acelas lucru l-am zis si eu mai ales acum cand am scapat de dintisori ca atunci era cel mai agitat si suparat.
SEBY1YEAR
Postat pe 3 Ianuarie 2010 14:32
Buna.Si pentru mine e prima data cand am timp sa scriu pe acest forum ,dar de citit sunt la curent cu toate .La capitolul somn vreau sa va spun mamicilor ca copiii vostrii stau bine fata de mine care si acum cand fetita mea are 3 ani si 6 luni tot miorcaita este noaptea si nu doarme linistita si asa e de cand am nascut-o dar atunci ii bagam titica in gura si o mai linisteam dar acum ce sa-i mai faci , o tin pe picioare sa adoarma la loc si nasol e ca e foarte grea.Cand m-am dus la doctorita ,si am sacait-o destul ca nu stiam ce sa-i mai fac a zis sa zic mersi ca nu am decat unul si nu mai multi cum au altii.Intr-adevar si eu i-am mai dat Peritol dar isi face efectul cat ii dai si dupa aceia o iei de la capat .Deci bafta eu am luat-o asa cum este .
garbo066624
Postat pe 10 Februarie 2010 20:36
salut,nustiu ce sa-ti spun,dr mi-a prescris p-u bebeu meu Viburcol,da nam incercat sa vad daca merge,da toate mamicile pe care leam intrebat zic ca e super bun....incearca sau intreaba la farmacie...
ninella
Postat pe 23 Martie 2010 12:16
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute. Pretul unei sedinte de terapie este 10 RON de persoana, iar pretul unui abonament de 12 sedinte de terapie este 100 RON (la 10 sedinte primesti gratuit 2 sedinte)
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 3-4 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 12 Aprilie 2010 23:13
buna,nu poti sa dai asa ceva la un bebe.este ca un drog romerganul.cred ca doctorita era beata caqnd ti-a dat romergan
daniel_rizea
Postat pe 16 Aprilie 2010 22:13
de ce trebuie sa va ganditi ca are ceva copilul, si andrei se trezeste noaptea, o singura data si mai si suspina mai si geme, poate il doare burtica, poate are crampe poate i-am dat sa manance prea de cu seara si nici asa nu e bine sa adoarma (imediat dupa ce a mancat) e clar ca o sa fie agitat, poate il dor dintii... trebie neaparat sa dam medicamente la copii
Laura_M
Postat pe 18 Aprilie 2010 00:10
fimiu are 1 an si 6 luni si niciodata nu mi-a dormit toata noaptea,se trezeste bea laptic sau ceiuc,maraie sau e agitat dar niciodata nu ii voi da ceva sirpuri sau alte minuni pentru somn.

am o vecina care are fetita 11 luni si ii da homeopate ca nu doarme noptile pff
anaROBERT
Postat pe 18 Aprilie 2010 00:13
ce porcarie sa ii dai chestii ca nu doarme noapte il droghezi aiurea...Si al meu se trezeste acum de 2 ori inainte de o gramada, dar se regleaza singur somnul...
viobregar
Postat pe 18 Aprilie 2010 00:16
sunt de aceiasi parere cu tine vio nu droghez copilul ca nu doarme noaptea asta e clar o problema a mamei

anaROBERT
Postat pe 18 Aprilie 2010 00:18
doamneee, mai bine sa-mi cada ochii in gura si sa stau sa-l pazesc decat sa fac asa ceva
Laura_M
Postat pe 18 Aprilie 2010 00:21
ai dreptate laura27 ai fost chiar tare
anaROBERT
Postat pe 18 Aprilie 2010 00:24
mai bine ma droghez eu un pic sa mai uit de treburi si poate sunt si eu mai in extaz asa decat bebe... uite, acuma de ex. se tot fataie goanga asta mica, hmmmmm, ce sa fac oare?
Laura_M
Postat pe 18 Aprilie 2010 00:27
ce sa faci laura astia sunt,am vrut copii avem copii sti vorba aia copil mic probleme mici copil mare probleme mari dar sa incep sa il droghez vorba ta ca nu doarme e patetic rau
anaROBERT
Postat pe 18 Aprilie 2010 00:29
la ora asta nu doamr al meu baga somn de la 8.30
viobregar
Postat pe 18 Aprilie 2010 00:29
wow, si doarme pana dimineata?
am vrut copii, belea pe cap avem acum... tot ii mai spun sotului, ti-ai batut joc de mine, nu stiu cum m-ai prostit dar mi-ai facuto
Laura_M
Postat pe 18 Aprilie 2010 00:32
al meu acum se trezeste doar odata sau de doua ori maxim pe noapte bea lapte sau ceai mai mult adormit decat treaz nici nu deschide ochii isi cauta biberonul printre perne ca acolo i le pun
anaROBERT
Postat pe 18 Aprilie 2010 00:34
dupa miros ia sticla, o simte
Laura_M
Postat pe 18 Aprilie 2010 00:36
se trezeste la 7.30 si se mai trezeste pt laptic sau ceai dar numai maraie odata si deschide gura si eu ii bag sticla in gura ca de lene nu si-o tine singur si ziua daca ii dau sticla se joaca cu ea o ridica deaspura capului chiar daca e plina dar in gura nu o tine...
viobregar
Postat pe 18 Aprilie 2010 00:37
aveti copii faini fetele... cred ca mi se impart si mie pijamalele
Laura_M
Postat pe 18 Aprilie 2010 00:40
al meu singur si-o ia dintre perne stie ca acolo io pun si nu am treaba cu el doar ca trebuie sa ii mai schimb pampersul cateodata cand e plin si ii mai stric si somnul dar trece
anaROBERT
Postat pe 18 Aprilie 2010 00:40

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
vaccin hepatita a (havrix) 1 De la: SEBY1YEAR 17 August 2009 22:51
lapte praf 9 De la: garbo_379627 8 Aprilie 2014 13:33
lapte de vaca sau formula? 9 De la: kidz000914 1 Iunie 2009 15:32
CONTROL OFTALMOLOGIC 14 De la: petrialex 19 Aprilie 2011 23:09
sa confruntat cineva? 10 De la: garbo253152 6 Decembrie 2011 22:40
Setari Cookie-uri