alocatia copilului dupa 2 ani

si apropo de alte mame care muncesc mai mult ca noi si au cate 6-7 copii si ii iubesc ca pe ochii din cap la ce muncesc la facut copii??????si asta tot munca fizica se cheama ca mai stiu eu pe cineva care face copii din iubire si nu are dupa ce bea apa si nici macar un amarat de sterilet nu-si pune sa nu mai faca altii ca nu-i permite religia si apropo de protectie aici nu s-a mai sesizat nimeni si abia o duc de azi pe maine din mila celor care-si dau interesul sa le fie bine acelor sufletele.
SEBY1YEAR
Postat pe 15 Iulie 2009 13:52
sau uite, ca sa impacam si capra si varza: de vreme ce nu pt tine te plangeai de alocatia prea mica, ia in ingrijire un copil sarman si pt asta vei primi si tu de la stat o suma de bani, si in plus va avea si copilasul acela de castigat, nu? sau infiinteaza o fundatie care sa faca ce nu face statul: sa stranga bani , haine etc pt ca cei de la protectia copilului sa poata ajuta mai bine famiile nevoiase...
pinicuta
Postat pe 15 Iulie 2009 13:56
..ca doar, nu prin lamentari vei reusi sa schimbi ceva, ci prin actiuni ferme si hotarate in favoarea celor vizati...
pinicuta
Postat pe 15 Iulie 2009 13:57
PS: daca copilul nu murdareste cele 3 scutece zilnice cerute de cresa, nu trebuie sa i le inlocuiesti zilnic, nu? chiar si asa: 3 scutece ori 20 de zile lucratoare pe luna, inseamna 60 de scutece, hai sa zicem 70. un bax de 70 de scutece (JUMBO PACK)costa vreo 600 de mii , in orice caz nu 2 milioane... iar cat despre "ce naiba sa fac cu 42 de lei?", daca chiar nu gase4sti ce sa faci cu ei atunci da-le celor care gasesc ce sa faca cu aceste sume (caci cei care chiar duc lipsa se bucura de orice leu in plus, daramite de 42...)

pinicuta
Postat pe 15 Iulie 2009 14:27
Uuuufffff ce subiect, interesant, de altfel, si cate comentarii. Eu sunt de acord cu cei care au zis ca nu trebuie sa avem prea multe asteptari de la stat, are el multe lacune, dar, parerea mea ca in ultimul timp chiar a facut mai multe - faptul ca da ca alocatie de stat 2 mil si mamelor care nu au cotizat, au marit venitul pe membru de familie la alocatiile complementare cred ca de 4 ori, adica in ziua de azi mult mai multe familii se incadreaza la aceste alocatii, au marit indemnizatia de crestere copil la 85 % pt cei care beneficiaza de ea si prin urmare mult mai multi bani cheltuiti de la stat, asa ca sa nu-i grabim sa-i lasam in ritmul lor ca totusi au facut cate ceva. Singurul lucru cu care nu am fost de acord, a zis cineva ca cine nu are un salariu mare e numai vina lui. Ei, eu sunt de parere ca nu e chiar asa, si fara sa jignesc pe nimeni, chiar si aici pe forum intamplator cunosc personal cateva persoane (ca sa nu existe dubii persoanele respective nu au comentat la acest subiect) care scriu lucruri care nu corespund realitatii, adica una zic si alta fac in viata reala. Stiu printre cunostinte atatea cazuri care zic ca ei si-au gasit locul de munca fara niciun fel de pila - dar uita ca x a dat un telefon, nu mai vorbim de cazuri cand se dau bani sau stiu dinainte subiectele de la concurs. Eu stiu ca nu te tine nimeni daca nu esti capabil dar credeti-ma ca sunt persoane care din cauza ca n-au avut sansa sa ii anunte cineva - uite ma la firma x e un post liber de ... si acolo se plateste bine sau n-a avut cine sa dea un telefon pentru tine stau si muncesc poate la fel de muult ca altii si au salarii de mizerie. Asta nu inseamna ca faci un copil ca astepti sa primesti de la stat nu stiu ce, sa nu ma intelegeti gresit.
kidz000722
Postat pe 15 Iulie 2009 16:26
ei aiurea nu te tine nimeni daca nu esti capabil... depinde ce are conducerea de castigat sau de pierdut daca te pastreaza/te da afara... caci intreresele sunt de multe ori altele decat "a fi capabil " angajatul respectiv... (daca face din vrfeun partid politic si vine ordin de la partid, nu il poti da afara - asta la bugetari; sau daca tatal lui cutarica lucreaza la camera de munca si patronul are interes sa isi puna pile pe acolo in vederea pensionarii etc... am exemple destule de citat...
pinicuta
Postat pe 15 Iulie 2009 22:14
Nu contest ca nu sunt si cazuri d-astea pinicuta, dar eu ma refeream cu precadere la cei care spun ca ei au muncit din greu si si-au castigat prin munca respectul sefului de le-au marit salariile continuu si au ajuns la un nivel ridicat in ziua de azi, sunt ffff multi care nu recunosc desi nu inteleg de ce, ca atunci cand s-au angajat la firma x le-a facut cineva intrarea. Eu la acestia ma refer si vroiam sa zic ca de fapt nu le contest capacitatile, dar la unii am dubii ca au ajuns acolo prin simplul fapt ca au gasit anunt in ziar sau pe internet.
kidz000722
Postat pe 16 Iulie 2009 09:04
ok, poate putin purtata de val, am exagerat cand am zis ca esti platit atat cat muncesti... ma rog, spre asta se tinde, dar mai dureza pana se ajunge acolo...
cat despre faptul ca nu stiu ce inseamna sa ai greutati, ei bine, am avut destule... la 18 ani tata a murit de cancer.... de parca n-ar fi fost destul, rudele din partea tatalui ne-au terorizat vreo 2 ani sa le dam apartamentul, sa vina sa ne ia mobila din casa, telefoane de amenintare noaptea tarziu, injuraturi, au mers pana si la mama la serviciu sa spuna ca mama si cu tata au furat de la intreprindere (tampenii, evident, dar care te macina, te fac de rusine), te aduc la disperare...
apoi mama si-a pierdut serviciul fara a avea vreo vina, intrand in somaj... dupa care a urmat o perioada neagra si plina de lipsuri, munceam diverse chestii pentru un banut, de la contabilitate, traduceri, munca la un ziar, etc...
am mancat si paine cu zahar, si refoloseam o ceasca de ulei de multe, multe ori... am vandut din casa lucruri la care tineam ca la ochii din cap... am luat la facultate abia in al doilea an, si plangeam pentru fiecare nota de 8 ce mi-ar fi putut periclita bursa, caci era unul din veniturile sigure la noi in casa....
am mers cu nasul pe tren, desi era impotriva principiilor mele si mi-era o frica de muream, dar mai salvam niste bani...
asa ca nu ma judeca.... n-ai de unde sa stii prin ce am trecut....
andracalin
Postat pe 16 Iulie 2009 13:29
Imi pare rau ca ai trecut prin aceste lucruri ingrozitoare si mai ales din aprtea unor persoane care ar fi trebuit sa iti fie alaturi, nu sa arunce cu pieter in tine si in famialia ta, ceea ce imi intareste foarte mult ideea ca oamenii au ajuns sa se coboare pana la cel mic nivel pt a pune mana pe ciolan si mai ales pe ce nu li se cuvine.
De aceea cred ca ar tebui sa ai mai multa intelegere pt cei din jur, pt ca cei mai multi sunt si acum cum ai fost tu si se zbat din toate puterile, dar nu reusesc sa treaca de un anumit prag. Nu toti au capacitatea noastra intelectuala de a reusi, pt ca multi au doar un nivel de educatie si cultur care nu le permite sa avanseze sau sunt chiar altii ca noi dar nu au sansa sa se angajeze in domeniul pt care au invatat sau au parte de niste angajatori pe care ii intereseaza doar profitul si exploateaza omul pana la limita fara a le recunoaste meritele si a-i recompensa pe masura.
Si eu am trecut prin foarte multe si asta de cand m-a facut mama, as putea scrie o carte, dar ii multumesc lui Dumnezeu ca am ajuns cat de cat la liman i mai ales ca mi-a dat sa am parte de minunatia mea de fata (deh, orice cioara isi lauda puiul). Si sti care a ajuns sa fie motto-ul meu si al mamei mele: Daca ne este bine, ne-am plictisi, nu am mai avea pt ce lupta, asa intotdeauna apare cate ceva sau cineva care sa se bage in viata noastra si asa simtim ca traim . Asa ca te rog fi mai indulgenta cu lumea din jur, nu da si tu cu pietre in ea, pt ca sunt oameni care au dus-o si o duc si mai greu decat noi.
kidz000762
Postat pe 17 Iulie 2009 09:51
nu dau cu pietre... pur si simplu nu inteleg de ce oamenii INCA se mai asteapta ca STATUL sa le rezolve problemele, mai ales cele financiare...
dupa atatea dezamagiri din partea autoritatilor la care am fost toti supusi, din orice domeniu pe care il vrei, ce asteptari mai are lumea?
andracalin
Postat pe 18 Iulie 2009 12:34
alocatia va fi de 42ron.stiu sigur ptr ca am o fetita de 10 ani care ia alocatia e cam nasol dar nu avem ce face....decat sa asteptam sa o mai mareasca ,daca o vor marii
kidz008212
Postat pe 19 Mai 2010 18:19
kidz008212 daca nu o mai scad
bau
Postat pe 19 Mai 2010 21:08
De la: SEBY1YEAR, la data 2009-07-14 13:50:50asa ca daca e sa astept sa mi se mareasca alocatia in fiecare an cu 2-3 lei e ca si cum as astepta sa ploua cu caini si pisici cum zic englezii "to rain cats and dogs"
cu alte cuvinte daca ne facem copii sa-i si crestem pe cheltuiala noastra bineinteles.
garbo261189
Postat pe 25 Ianuarie 2012 16:41
fata ne lasi.....in toate tarile se poate nu-mai la noi nu oare de ce ai nostri nu sunt tot copii....si nu e vb de bani in sine ca nimeni nu face copii pe baza lor dar au si ei niste drepturi....ca nu sunt diferiti de alti....copii,,,,,cat despre cum ai crescut tu erau alte vremuri !!!!!!!daca intelegi ce vreau sa-ti zic
garbo264801
Postat pe 18 Februarie 2012 14:32
fata ne lasi.....in toate tarile se poate nu-mai la noi nu oare de ce ai nostri nu sunt tot copii....si nu e vb de bani in sine ca nimeni nu face copii pe baza lor dar au si ei niste drepturi....ca nu sunt diferiti de alti....copii,,,,,cat despre cum ai crescut tu erau alte vremuri !!!!!!!daca intelegi ce vreau sa-ti zic
garbo264801
Postat pe 18 Februarie 2012 14:32
fata ne lasi.....in toate tarile se poate nu-mai la noi nu oare de ce ai nostri nu sunt tot copii....si nu e vb de bani in sine ca nimeni nu face copii pe baza lor dar au si ei niste drepturi....ca nu sunt diferiti de alti....copii,,,,,cat despre cum ai crescut tu erau alte vremuri !!!!!!!daca intelegi ce vreau sa-ti zic
garbo264801
Postat pe 18 Februarie 2012 14:32
fata ne lasi.....in toate tarile se poate nu-mai la noi nu oare de ce ai nostri nu sunt tot copii....si nu e vb de bani in sine ca nimeni nu face copii pe baza lor dar au si ei niste drepturi....ca nu sunt diferiti de alti....copii,,,,,cat despre cum ai crescut tu erau alte vremuri !!!!!!!daca intelegi ce vreau sa-ti zic
garbo264801
Postat pe 18 Februarie 2012 14:32
Atentie @801, repetarea obsesiva a aceleasi postari , poate duce la banarea contului!
SAL
Postat pe 18 Februarie 2012 14:41

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Vand sterilizator CHICCO pt. biberoane la doar 50 lei. TRANSPORT GRATUIT 1 De la: luckymamy 29 Octombrie 2009 15:06
ingrijirea mamicii; sfaturi utile 65 De la: office_salinasusesi_ro 4 Iunie 2010 14:41
MAMICILE VAND TOT: HAINUTE, CARUCIOARE, PATUTURI, JUCARII, ETC! 1 De la: madubody 23 Decembrie 2009 09:19
Bine ati venit! 95 De la: office_salinasusesi_ro 21 Aprilie 2010 15:50
HAINUTE PENTRU COPII DE FIRMA 1 De la: kidz000935 25 Mai 2009 12:37
Setari Cookie-uri