Lapte matern cu biberonul

Buna mamicilor
Fetita mea are doua luni si nu mai vrea sa pape la san.Astfel sunt nevoita sa ma mulg si sa-i dau cu biberonul.Mi-e tare teama sa nu imi pierd laptele,de aceea beau multe ceaiuri pt stimularea lactatiei si galactogil.Ce parere aveti?
veverik
Postat pe 14 Mai 2009 20:49
si eu am alaptat fetita pana la 2 luni pentru ca laptele nu era bun , nu era gras si ea nu se satura a trebuit sa i dau lapte praf daca te mulgi pune laptic de al tau intr o cana de seara pana dimineata daca vezi ca dimineata e albastrui si nu prinde grasime deasupra inseamna ca nu e bun si trebuie sa treci pe lapte praf multa sanatate la amandoi
kidz000970
Postat pe 14 Mai 2009 21:02
buna,
si eu alaptez, al meu bebe are 3 luni jumate dar n-am avut probleme de acest gen. Parerea mea e ca nu e laptele consistent si fetita nu se satura, atunci n-ai ce sa faci si trebuie sa-i dai si lapte praf, dar de la biberon papa? pt ca daca de la biberon se satura atunci inseamna ca-i este mai usor ei sa traga din biberon si asta nu-i prea bine.

aly_raz
Postat pe 14 Mai 2009 21:28
este mult mai usor pt ei sa bea din biberon ca efectiv le curge in gura pe cand la san trebuie sa traga una din mamicile care a nascut in acceasi zi cu mine a procedat ca tine si la 4 luni a ramas fara lapte de ce ii dai cu biberonul?
SEBY1YEAR
Postat pe 15 Mai 2009 13:31
Sora mea din cauza ca tot asa si bebe papa mai repede, probabil ca si ei i-a convenit ca scapa mai repede de treaba cu hranitul, la cat de epuizat esti la inceput si dupa 5 saptamani a constata ca laptele ei s-a facut albastrui.
kidz000722
Postat pe 15 Mai 2009 15:34
Eu am alaptat 8 luni insa prima luna a fost un dezastru.Bebe nu a vrut sa pape de la san fiindca in prima a zi a fost hranit cu biberonul .Asa ca timp de o luna am suferit enorm.Bebe nu lua in greutate si toata lumea ma batea la cap ca nu-i laptele bun.De fapt abia dupa ce a facut o luna el a invatat sa pape si apoi s-au vazut rezultatele.Luase in greutate ~2kg intr-o luna.Asa ca sfatul meu .......nu conteaza ce ii dai sa pape(san sau lapte praf)dar atata timp cat ai lapte si merge si cu biberonul se merita sacrificiul.Oricum daca e sa ai lapte vei avea si daca te mulgi si daca pape el de la san
adelafistis
Postat pe 15 Mai 2009 15:59
nu e acelasi lucru sa te mulgi sau sa suga el, iti zic din proprie experienta, eu am facut mastita la 2 luni si cu tratament abia am scapat de ea, insa tot bebe m-a ajutat sa trec peste. deci, chinuie-te cat de mult poti si incerca sa renunti la biberon, se merita efortull! Sanatate multa!
aly_raz
Postat pe 15 Mai 2009 16:07
insista pt suptul la san dar nu exagera: daca nu mai vrea sanul inseamna ca ceva nu ii convine. cu laptele muls si pus la biberon ii merge bine? se satura, se linisteste, ia in greutate? daca da incearca sa renunti la biberon pt ca suptul la san face bine si lui bb si tie. Daca nu ii merge bine nici cu laptele tau in biberon inseamna ca are laptele ceva si atunci treci pe lapte praf...
pinicuta
Postat pe 15 Mai 2009 18:39
Va multumesc pentru raspunsuri si sfaturi.
Greseala mea a fost ca i-am ceai cu biberonul si incet incet nu a mai vrut sanul.Manca 4-5 minute dupa care se agita foarte tare si nu mai vroia sa pape.La inceput m-am speriat rau de tot si am incercat sa-i dau lapticul meu din biberonu.Fata mea l-a papat pe tot(140ml)foarte linistita.Atunci mi-am dat seama ca de fapt asta era probl,din biberon curgea mult mai usor.Acum oricat am incercat sa o reinvat la san nu mai vrea.Ma mulg la fiecare trei ore si ii dau sa pape.Lapte mai am destul dar cum am spus beau multe ceaiuri si galactogil,iar in ceea ce priveste calitatea lui eu cred ca e destul de gras pentru ca acum la doua luni are 5.200kg iar la nastere a avut 3.300.Acum doar de asta mi-e frica sa nu imi pierd laptele din cauza ca doar ma mulg
veverik
Postat pe 16 Mai 2009 10:39
la fel si eu am o prietena care s-a muls timp de 4 luni si apoi i-a dat lapticul cu biberonul si tot asa a ramas fara lapte,fetita era prea lenesa si nu-i placea sa suga la san iar acum are 6 luni si bea lapte praf,nu ca nu avea ea lapte doar ca nu a avut ambitie sa se straduiasca sa o faca sa suga la san.eu NU sunt de acord cu mulsul si apoi pus lapticul in sticluta deoarece laptele nu mai e steril asa cand e cand il suge direct de la san si plus de asta trebuie reincalzit ca pana te mulgi se raceste.si eu am avut probleme asemanatoare cu silviu [cel mare]dar nu am renuntat si am insistat sa suga la san si am si reusit.mai insista si nu-i mai oferi sticluta sub nici o forma!eventual dai si ceiutul cu lingurita!pupici de la noi!sper sa-ti prinda bine sfaturile noastre!
silviatatu
Postat pe 16 Mai 2009 11:03
mulge-l mai des. daca nu i-l dai pe tot sa il bea nu-i bai, dar mulge-te mai des, mai ales daca simti ca te dor sanii, pt ca prin muls se stimuleaza lactatia, daca il mulgi rar si ea bea putin , organismul va intelege ca e suficienta o cantitate mai mica si nu va mai produce mult, indiferent de ceaiuri si alte cele ce mai bei tu... (ceaiul e doar un adjuvant, dar golitul sanilor de lapte este calea cea mai buna de a transmite creierului informatia ca s-a baut tot laptele si e nevoie sa se mai produca)
pinicuta
Postat pe 19 Mai 2009 00:21
sau mai incerca cu sanul, dar bine ...acuma daca nu vrea si nu vrea nu trebuie nici sa lasi copilul sa se deshidrateze (mai ales ca e vara si CALD), cu toate avantajele sanului daca ea nu il vrea o sa trebuiasca totusi sa ii dai sa manance nu?nu poti sa o infometezi la nesfarsit doar in speranta ca poate-poate va relua suptul...
pinicuta
Postat pe 19 Mai 2009 00:24
Draga mea,
Sunt fericita mamica a unei fetite care acum are aproape doi ani. Am nascut cu cezariana la 8 luni (aveam 39 ani) si fetita a fost foarte mica (am scos-o din spital cu 2700g). N-a putut sa suga decat foarte putin - gurita ei era foarte mica, sfarcurile mele nu erau bine formate si n-am avut ce face decat sa ma mulg si sa-i dau cu biberonul. Toate lumea m-a descurajat si mi-a zis ca o sa-mi pierd laptele. Eu fiind mai incapatanata din fire am insistat. Asa ca fetita mea - care practic pot spune ca n-a reusit sa suga de la san mare lucru - a mancat lapte matern cu biberonul pana la un an si o luna. Laptele mi-a crescut normal ca si celorlalte mame - pe masura ce copilul a avut nevoie de mai mult. Am avut o perioada in care aveam ceva mai mult lapte decat bea ea zilnic si atunci am facut provizii: am cumparat recipiente speciale pentru stocarea laptelui matern de la farmacie si astfel am reusit sa ajungem cu lapte matern pana dupa 12 luni. In ultimele luni i-am dat si lapte formula (cand am vazut ca incepe sa-mi scada laptele) ca sa nu patesc sa nu mai vrea alt lapte dupa ce eu nu as mai fi avut. Secretul meu : perseverenta. Am mers la servici pana cu o zi inainte de a naste si dupa ce mi s-a terminat concediul de maternitate m-am intors la servici - asa a fost modelul pentru mine din pacate! Si cu toate astea Maria a beneficiat de avantajele laptelui matern pana la mai mult de un an. Pe toata perioada am baut tot felul de ceaiuri si leacuri babesti indicate pentru stimularea lactatiei si spirulina. Succes! Nu te lasa descurajata!
MihaelaDejeu
Postat pe 19 Februarie 2010 17:03
felicitari asa cazuri mai rar mai stiu o mamica ce a alaptat bb cu lapte matern pana pe la 9 luni avea pompa electrica si se mulgea de vreo 6-7 ori in 24 de ore .
SEBY1YEAR
Postat pe 21 Februarie 2010 17:27
fetele

pentru cine este interesa - avem site specializat de anunturi de copii, anunturile sunt gratuite - asa ca sa tot postam ca sa vindm chestiile ramase mici de la puii nostri!
sau sa cumparam daca e nevoie....

plus ca mai sunt pe acolo si alte chestii ce ne-ar putea interesa - ursitoate, picturi pereti, bone....

era sa uit :) - kidanunt.ro se numeste site-ul salvator :)

yupiiii
marissax
Postat pe 15 Martie 2010 21:53
cred ca unele sunteti cam prea de tot. si la mine a fost un chin cu laptele matern. nici nu prea putea apuca sfarcurile (la mine nu-s prea iesite), veneau asistentele si trageau de sanii mei, de parca eram o vaca , ma saturasem, mi s-a parut exagerat. plus ca bebele nici nu voia sanul, refuza categoric. nici nu aveam mare lucru, nici daca il scoteam cu pompita nu mi se parea suficient si era si albastrui, imi amintesc asta. o luna asa m-am chinuit. plus ca la spital, cat nu ai lapte, ii da cu lingurita, asa ca ori lingurita ori biberon, tot una e, pentru prin amandoua metodel, el simte ca laptele ii curge in gurita fara sa faca efort.

am zis, ok, asta e, nu-i place laptele, nu vrea sa suga, dar nu ma mai pot chinui. vedeam ca il chinui si pe el, cred ca timp de o luna era mai mult flamand pentru ca ascultam si eu de insitentele altora ca doamne fereste, cum sa nu suga la san, OBLIGATORIU sa suga la san. mi se pare o tampenie.

i-am luat lapte praf, am obs ca se mai linistise, asta inseamna ca era satul, saracutul. a crescut f bine si ce vreau sa mai spun este ca nu a fost asa bolnavicios cum vedeam ca sunt altii care au avut beneficiul de a suge lapte matern. deci chestia cum ca daca nu-i dai lapte matern se va imbolnavi mai des mi se pare un mit expirat. am o nepoata are a supt la san peste 2 ani si a fost foarte bolnavicioasa. mereu era racita copila aia.

poate ca o sa fiu criticata, dar mi se pare criminal sa-ti chinui copilul pentru ca vezi doamne, trebuie sa suga lapte matern sau ca nu ma simt femeie daca nu alaptez. e o prostie. nu ai lapte, nu ai, nu e tragedie. incerci hai o luna (si asa mi se pare mult sa-l chinui si te chinui si tu), dar daca nu si nu, da-i lapte praf si ai liniste.
ma amuza acest exces de zel pe care-l citesc p aici, sincer va spun. cred ca va chinuiti copii si pe voi insiva.
lila29
Postat pe 18 Martie 2011 18:10
imi cer scuze pentru unele greseli strecurate fara intentie, ci din cauza tastaturii.
lila29
Postat pe 18 Martie 2011 18:12
De la: lila29, la data 2011-03-18 18:10:03cred ca unele sunteti cam prea de tot. si la mine a fost un chin cu laptele matern. nici nu prea putea apuca sfarcurile (la mine nu-s prea iesite), veneau asistentele si trageau de sanii mei, de parca eram o vaca , ma saturasem, mi s-a parut exagerat. plus ca bebele nici nu voia sanul, refuza categoric. nici nu aveam mare lucru, nici daca il scoteam cu pompita nu mi se parea suficient si era si albastrui, imi amintesc asta. o luna asa m-am chinuit. plus ca la spital, cat nu ai lapte, ii da cu lingurita, asa ca ori lingurita ori biberon, tot una e, pentru prin amandoua metodel, el simte ca laptele ii curge in gurita fara sa faca efort.

am zis, ok, asta e, nu-i place laptele, nu vrea sa suga, dar nu ma mai pot chinui. vedeam ca il chinui si pe el, cred ca timp de o luna era mai mult flamand pentru ca ascultam si eu de insitentele altora ca doamne fereste, cum sa nu suga la san, OBLIGATORIU sa suga la san. mi se pare o tampenie.

i-am luat lapte praf, am obs ca se mai linistise, asta inseamna ca era satul, saracutul. a crescut f bine si ce vreau sa mai spun este ca nu a fost asa bolnavicios cum vedeam ca sunt altii care au avut beneficiul de a suge lapte matern. deci chestia cum ca daca nu-i dai lapte matern se va imbolnavi mai des mi se pare un mit expirat. am o nepoata are a supt la san peste 2 ani si a fost foarte bolnavicioasa. mereu era racita copila aia.

poate ca o sa fiu criticata, dar mi se pare criminal sa-ti chinui copilul pentru ca vezi doamne, trebuie sa suga lapte matern sau ca nu ma simt femeie daca nu alaptez. e o prostie. nu ai lapte, nu ai, nu e tragedie. incerci hai o luna (si asa mi se pare mult sa-l chinui si te chinui si tu), dar daca nu si nu, da-i lapte praf si ai liniste.
ma amuza acest exces de zel pe care-l citesc p aici, sincer va spun. cred ca va chinuiti copii si pe voi insiva.
garbo_11627
Postat pe 5 Iunie 2016 19:21
Uite ca cineva este cat de cat realist.
Experienta mea e urmatoarea. Sunt la al doilea copil, baiatul(primul nascut) nu a vrut sanul.sub nici o forma la o saptamana dupa ce am.iesit din.spital. A fost hranit la san in.spital insa din cauza ca fluxul laptelui era prea mare el se inneca si renunta sa suga. M am muls pana pe la o luna si jumatate, scoteam suficient lapte cat sa si stochez. Dupa un soc anafilactic si 7 zile de stat in.spital cu chestii in vena, laptele s a dus...am suferit si chinuit in.fel si chip dar ma resemnasem.
Am.nascut acum o luna si jumatate, fetita hranita tot la san, nu mananca insa suficient, dupa 5 minute fie adoarme,fie crampele colicilor sunt atat de mari incat ma.musca si nu vrea sa mai ia sanul. Prefera sa stea nemancata pana se amelioreaza durerile ed burta. Astfel ca am.ajuns tot la muls....si biberon, insa laptele e din ce in ce mai putin. Am facut toate eforturile posibile, pusa la san cat mai des , muls, ceaiuri de stimulare a lactatiei, germeni de schinduf, tratament homeopat, acupunctura, terapie emotionala..etc....nimic nu a mers! Cred ca si oboseala contribuie, ca ea nu doarme noptile deloc din cauza colicilor.Laptele e pe duca si nu am ce sa fac in.privinta asta oricat de mult sufar!
Si eu stiu copii alaptati pana la 2ani si care sunt mai bolnaviciosi decat Filip al meu! Inclusiv eu am primit san pana la 2 ani si 3 luni.si numai prin.spital a umblat mama cu mine asa bolnavicioasa eram! Desi nu s de acord cu laptele praf..cam asta e salvarea noastra :-)
garbo_11627
Postat pe 5 Iunie 2016 19:36
am o intrebare pentru mamicile care dau lapte praf la bebei, voi ce apa folositi si cum o folositi? Multumesc
garbo_453036
Postat pe 22 Septembrie 2016 12:59
In primul rand sa fie o apa fara nitriti. Eu folosesc Aquatique si Calipso
garbo227140
Postat pe 26 Iulie 2017 11:55

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
alaptare si anestezie 5 De la: silvia 6 Noiembrie 2009 16:31
cat doarme bebe? 41 De la: office_salinasusesi_ro 3 Februarie 2010 07:56
enterocolita sau eruptie dentara? 11 De la: office_salinasusesi_ro 2 Aprilie 2010 19:10
buna! 1 De la: iubirici22 1 Aprilie 2010 19:45
bebele meu de 7 luni nu bea formula si nici solide nu mananca.ajutor! 78 De la: namyi 22 Martie 2011 19:09
Setari Cookie-uri