cat mananca un bebe de 4 luni

STAI LINISTITA SI EU PATESC LA FEL CU FATA MANANCA PUTIN SI TRE SA FACEM CA TOATE ALEA LA ORA MESEI ARE 3 LUNI SI 5.400 KG S-A NASCUT CU 2400.NOI TRAIM IN SPANIA SI TOTI MEDICII SPUN FIECARE COPIL E O LUME DIFERITA.NU II DAU DECAT LAPTE MILUPA NIMIC ALTCEVA MI.E FRICA SA IN CEP.VOI CE ZICETI DRAGI MAMICI FAC BINE SAU NU?
OACHI2010
Postat pe 8 Septembrie 2010 23:10
Buna seara. Din cate stiu eu diversificarea la baietelul meu am nceput-o mai tarziu pe la 6 luni cred nu mai retin bine. Dar sfatul meu este sa consulti si alti medici caci totusi este foarte mica si mai ales ca nu asimileaza.DAr tu faci ce consideri ca este mai bine pt puiul tau.
alex2007
Postat pe 8 Septembrie 2010 23:28
buna.am inceput sa ma impac cu ideea ca asa e ea!! a mai vazuto o dr. neonatolog,am facut si ecograf si hemograma.e ok.ea e f.vioaie nu prezinta altfel de simptome ca ar fi bolnava!! dar de cand a inceput sa pape zilnic a mai luat putin in greutate.papa asa dimineata suc de fructe,la amiaz pireu de legume si seara cereale.de azi chiar am inceput sa-i dai dimineata in loc de suc,ii dau pulpa de fructe{pireu} si papa cu lingurita. nici nu o mai cantarim asa des ptr a nu ne mai ingrijora si mai mult.se vede pe ea ca,creste si cum zicem noi in zona noastra {s-a mai intramat!!!} multa sanatate la toti bebeii!!!
SORYNA_kidz
Postat pe 9 Septembrie 2010 18:43
sall am un baietel de aproape 3 luni si are ca greutate 5 ,800 nu este cam mult pt lunile care le are el mananca cam 120 ml de lapte el asa nu pare gras ca este inalt imi puteti rasp la intrebare va multumesc
garbo168784
Postat pe 20 Septembrie 2010 15:46
BUNA SEARA TUTURO.....SI NOI AVEM 3LUNI SI 2 SAPT....NU AM INCEPUT DIVERSIFICAREA.....DAR CEEA CE M A ENERVAT FOARTE MULT E FAPTUL CA PREA CREZI CA TOT CEEA CE SPUI TU ESTE BUN SI DEMN DE URMAT.....DAR SA STII CA IN VIATA TREUIE SA MAI SI PLECI CAPUL.....UN SFAT IL DAI NU IL IMPUI.POI CA DE LA MAR CU BISCUITE ....MAORTEA UNUI BEBE......CRED CA AI VISAT.......SI NOI LOCUIM IN ITALIA.......DAR SFATURILE PE CARE LE DAI TU NU SUNT CHIAR BUNE DE URMAT...............POI MODUL IN CARE VORBESTI.........CHIAR DEMN DE NELUAT IN SEAMA
garbo169481
Postat pe 25 Septembrie 2010 20:00
stai linistita si eu am un baietel are 2 luni si 5 zile si cantareste 7kg si 200g si sa sti ca nu e gras dar pare mare pentru varsta care o are
mario173750
Postat pe 26 Octombrie 2010 11:08
Nu te supara, dar gresesti.
Fata aia a dat sfaturi f bune. Tu nu ai de unde sa stii cum te simteai cand iti dadea mama ta supa la doua luni. Scuze! Mamele de multe ori greseau in nestire. Daca nu au murit copii de la o alimentatie necorespunzatoare asta e bine si totusi multi bebei sufera din cauza asta. Oare doctorii de specialitate sunt degeaba? chiar stie un om fara pregatire mai mult decat un doctor? NICIODATA!
garbo175387
Postat pe 9 Noiembrie 2010 01:02
buna!! daca tot e vorba de diversificare atunci m-am gandit sa scriu si eu ceva, deoarece fetita mea are 4 luni jumate si o duce f bine. la 4 luni avea 7 kg si 66 de cm, iar la nastere a avut 3400 g.deci , cred ca a crescut suficient de bine. laptele praf , am inceput sa i-l dau de la 2 luni completare la san,iar de la 3 luni papa doar lapte praf , nan sau milupa, eu le alternez. de la 3 luni si o sapt am inceput diversificarea. i-am dat prima data suc de nectarina 5 ml diluat cu 5 ml apa..si am continuat sa cresc cantitatile in mod egal pana la 30 ml suc 30 ml apa. apoi i-am dat suc de morcov, apoi suc de mar. a urmat o pauza de vreo 2 sapt si de la 4 luni si o sapt am inceput iar cu suc de mar 60 ml suc 30 ml apa, pauza 15 min apoi lapte 120-150 ml. de asemenea am inceput cu faina de orez. ii dau la a 4 a masa.la inceput 2 masuri, apoi 4, pana la cantitatea maxima(25-30g) care se da, timp de o sapt. acum ii dau supa de morcov si cartof cu morcov pasat, apoi aceiasi supa cu cartof pasat si dupa 3-4 zile de tatonat ii mai introduc o leguma, iar la a 4a masa acum ii dau orez si porumb de milupa tot pt o sapt tot crescand cantitatea(acesta se da pana la max 45 g).
de la 5 luni o sa ii dau si para, banana, dovlecel, branzica facuta in casa si in continuare cereale,i le schimb in fiecare sapt,iar la a doua masa o sa incep cu piure de fructe sau legume. in fiecare zi un meniu diferit
tin sa precizez, pt cei ce vor sa ia in seama sfatul meu ca ORICE SUC DE FRUCTE care se da dupa masa provoaca aciditate. sucul si fructele in general se dau pe stomacul gol sau inainte de masa. NICIODATA sa nu se amestece legumele cu fructele la aceiasi masa. singura leguma care se poate asocia cu orice fruct este morcovul, iar singurul fruct care se poate asocia cu orice leguma este marul. evitati sarea si zaharul, nu le dati mezeluri, carne din comert, ci mai bn de la o pers care sta la curte si creste animale in mod traditional, nu le dati dulciuri,sucuri din comert, mai bn facute in casa si cu miere daca se poate. acestea sunt sfaturile mele, iar ceea ce v-am scris este ceea ce invat la facultatea de medicina, la materia de igiena si pediatrie de la 2 doamne doctor care tine f mult la sanatatea lor si care evita sa manance eurile si chimicalele din comert, si care arata excelent.
cand mai aflu si alte lucruri va mai scriu. o sa va pun si un tabel cu proteinele, glucidele si lipidele de care are nevoie un om adult, dar si un copil pt a va putea creste copiii cat mai bine
o zi buna!!!
coco11
Postat pe 9 Noiembrie 2010 10:57
Fetita mea are 4,5luni si am inceput sa mincam piure din fructe si legume,terci si deci lapte bem mai putin,asa ca nu trebuie sa te ingrijorezi,dar ca sa fii mai linistita mergi la pediatru. Succes!
victoria_lungu
Postat pe 11 Martie 2011 14:47
fratzica...
Freya__
Postat pe 11 Martie 2011 14:55
buna ..sunt noua si sper sa ma mai ajutati cu sfaturi..desi sa va spun ca am un bebe de 3 luni si ii dau suc de morcov cu portocala si mar de la 2 luni si il papa f bn nu am avut probleme pana akm..avem 3 luni si 2 zile..si mancam mar facut pasta...si dr de fam mi a spus sa ii bag supica de la 3 l uni jum..asa ca nu are marul aciditate sau portocala..stiu persoane care au dat lamaie din prima sapt de viata..
AnghelescuAnaMaria
Postat pe 6 Aprilie 2011 11:07
totusi nu este cam devreme ?
cory_emy
Postat pe 6 Aprilie 2011 11:21
se spune ca sa faci cum crezi..al meu e f mare si bine dezvoltat..si doamna doctor a zis ca sa incep usor usor ..si daca am vazut ca nu i s a intamplta ceva si chiear ia placut..app am o verisoara care ia dat ciorba la 3 luni ..CIORBA..
AnghelescuAnaMaria
Postat pe 6 Aprilie 2011 12:52
asa este ..fiecare mamica face cum crede ...totusi , din pacate urmarile unor greseli in alimentatia sugarilor se pot vedea mult mai tarziu ...si atunci s-ar putea sa nu ne mai dam seama unde gresim !!!

cory_emy
Postat pe 6 Aprilie 2011 12:57
am mai auzit si eu mamici care le-au dat bebicilor de ex ...sarmale pe la 6 lunite si asta pentru ca au incercat si copilul nu a avut nimic...
cory_emy
Postat pe 6 Aprilie 2011 12:58
iauzi...nici chiar asa..oricum eu mai am o probl cu bebe..adica nu stiu daca e prob..se trezeste numai la 5 30 sau 6 dim..indiferent de situatie... nu stiu ce sa ii mai fac...
AnghelescuAnaMaria
Postat pe 6 Aprilie 2011 14:10
De la: stefystefy_kidz, la data 2009-10-07 15:41:10seby, te rog sa vorbesti in numele tau ok? e mult mai bine asa.
Iar tu andracalin, nu te mai baga in seama ca...hai totusi sa pastram distanta ca nu ne-am tras de sireturi odata, oricat de destepta te-ai crede tu, acest site e pentru toata lumea, asa ca, tine-ti comentariile idioate acasa
Andrei_Ifrim_1
Postat pe 12 Mai 2011 09:42
buna ziua dragi mamici,eu am un baietel de 4,5luni si am inceput diversificarea,am inceput cu suc de mar,i-a placut,dar dupa o ora incepea sa planga ft tare,semn ca il durea burtica,nustiu ce sa fac sa-i mai dau?stiu ca e ft bun sucul de mar,i-am dat si suc de morcovi,dupa el nu are nimika,azi iam dat si suc de pere cam 30ml,si iar a plans la fel ca la suc de mar,va rog mult sa ma ajuta-ti cu sucurile astea,ca peste tot unde citesc e diferit si nu stiu ce e mai bine,va multumesc ft mult,popici!!!
garbo205569
Postat pe 13 Mai 2011 20:17
De la: garbo205569, la data 2011-05-13 20:17:52buna ziua dragi mamici,eu am un baietel de 4,5luni si am inceput diversificarea,am inceput cu suc de mar,i-a placut,dar dupa o ora incepea sa planga ft tare,semn ca il durea burtica,nustiu ce sa fac sa-i mai dau?stiu ca e ft bun sucul de mar,i-am dat si suc de morcovi,dupa el nu are nimika,azi iam dat si suc de pere cam 30ml,si iar a plans la fel ca la suc de mar,va rog mult sa ma ajuta-ti cu sucurile astea,ca peste tot unde citesc e diferit si nu stiu ce e mai bine,va multumesc ft mult,popici!!!



Poti sa astepti linistita pana la 6 luni sa incepi cu sucurile si cu diversificarea,nu are rost sa te grabesti.
Deocamdata ii este f bine numai cu laptic,nu are rost sa-i chinui stomacelul.
bau
Postat pe 14 Mai 2011 21:23
De la: garbo205569, la data 2011-05-13 20:17:52buna ziua dragi mamici,eu am un baietel de 4,5luni si am inceput diversificarea,am inceput cu suc de mar,i-a placut,dar dupa o ora incepea sa planga ft tare,semn ca il durea burtica,nustiu ce sa fac sa-i mai dau?stiu ca e ft bun sucul de mar,i-am dat si suc de morcovi,dupa el nu are nimika,azi iam dat si suc de pere cam 30ml,si iar a plans la fel ca la suc de mar,va rog mult sa ma ajuta-ti cu sucurile astea,ca peste tot unde citesc e diferit si nu stiu ce e mai bine,va multumesc ft mult,popici!!!

noi tot cu suc am inceput si cam tot pe la varsta voastra...... dar.. nu i-am dat asa mult prima oara..... pentru noi nu e chiar asa mult dar pentru stomacelul lor...
eu initial i-am dat o lingurita de suc ... apoi doua.. max cinci..si cu alea vreo saptamana apoi am pus in suc si morcov....
mai bine intrerupi daca crezi ca il doare burta.. si incerci mai incolo
aa ce lapte bea? daca e dela tine mai poti astepta pana la 6 luni.......
adryaana
Postat pe 16 Mai 2011 00:04
Buna ziua fetelor-mamicilor!
Suntem noi utilizatori ai acestui forum,dar am considerat ca de acum incolo avem nevoie de cateva sfaturi sau chiar schimb de pareri.Am un baietel de 4 luni si mananca si lapte de la san dar si lapte praf.laptele meu in proportie de 70% il mamanca din biberon,ptr ca de la varsta de 2 luni a lui merg la serviciu si sotul este cel ce il hraneste de dimineata pana la ora 15 dupa amiaza,mai pe scurt s-a obisnuit baiatu sa bea din biberon,este mai usor!Laptele parf Milupa Aptamil il mananca bine,combinate a facut baietelul 8 kg!insa este inaltut nu este grasan de ingrijorat.Acum problema mea este urmatoarea,cand avea 3 luni se culca pe la ora 10 seara dupa baita,se trezea pe la ora 2 noapte manca de la san,ptr ca noaptea lua sanu fara probleme,si dupa iar pe la ora 5 o alta masa.Suntem aproape de 4 luni,si totul s-a schimbat,adoarme dupa baita la ora 21 seara,se trezeste 22,mananca cu ochii inchisi dar nu mult 60-80 ml,se trezeste iara pe la 23:30 iar mananca dupa care doarme pana la 2 noaptea,dar de la 2 in colo fiecare ora m-i se trezeste pana la 5 jumatate cand eu trebuie sa plec la serviciu.Mamicilor,am scris totul indetaliat pentru ca doresci sa primesc un bun raspuns dupa experientele voastre cu bebeii vostrii.SE SATURA BAIETELUL MEU DIN LAPTELE MEU SAU CEL PRAF,DACA EL SE TREZESTE IN FIECARE ORA?SAU II PLACE SA MANANCE MAI MULT?!Multumesc,Oana - Dubai.
rayan
Postat pe 29 Iunie 2011 17:19
nu....sigur nu...
trebuie sa fiti voi mai fermi...lui ii convine atata atentie, nu e nici satul nici flamand....si se alinta
daca reusesti sa nu ii dai mancare de cate ori vrea, vei putea razbi, daca nu...nervi de otel....
eu de la 6 luni, nu i-am mai dat nimic noaptea...deloc...
multa bafta...si intelepciune....
astia mici sunt niste tiranosauri smecheri...
dor72
Postat pe 29 Iunie 2011 21:43
buna sunt mama unui baietel de 4 luni, u am inceput diversificarea la 3luni jumate, suc de pere, piersica, mar... dupa praf de biscuiti cu fructele mentionate mai sus. de 2 zile e un pic mai agitat baga in gura tot ce prinde. de fapt care sunt sintomele la aparitia dintisorilor????????/ va multumesc
garbo211573
Postat pe 30 Iunie 2011 00:20
buna sunt mama unui baietel de 4 luni, u am inceput diversificarea la 3luni jumate, suc de pere, piersica, mar... dupa praf de biscuiti cu fructele mentionate mai sus. de 2 zile e un pic mai agitat baga in gura tot ce prinde. de fapt care sunt sintomele la aparitia dintisorilor????????/ va multumesc
garbo211573
Postat pe 30 Iunie 2011 00:20
De la: AnghelescuAnaMaria, la data 2011-04-06 12:52:34se spune ca sa faci cum crezi..al meu e f mare si bine dezvoltat..si doamna doctor a zis ca sa incep usor usor ..si daca am vazut ca nu i s a intamplta ceva si chiear ia placut..app am o verisoara care ia dat ciorba la 3 luni ..CIORBA..
garbo211573
Postat pe 30 Iunie 2011 00:29
buna sunt noua p acest forum si bebele meu s-a nascut cu 3560kg si acu avem 4 luni jumate.ninuta daca u t ingrijorezi ca bebele tau are la 4 luni 6 kg si ceva,c sa zic eu ca yannis are 8,300kg?inseamna ca eu chiar ar trebui sa ma ingrijorez.pediatra mi-a zis sa il pun la cura de slabire,pt ca are cu un kg in plus.cum sa fac asa ceva??el mananca d aprox 3 sapt mere,morcov,nectarine,pere...dar na...fiecare face cum stie mai bine pt copilu ei..
garbo213473
Postat pe 11 Iulie 2011 21:46
buna ,sunt noua pe acest sait si nou mamica .am gemeni fetita si baiat 3 luni
nascuti prematuri la 7 luni .v-as ruga sa imi spuneti cam cit manica un bebel la aceste luni
cind imi maninca 120 cind 80
depinde
....am obesrvat ca imi i-au bine in greutate dar imi fac griji ca nu maninca suficient
plus cu colici, vomita mult se stringe rau de tot de burtica baietelul.fat vad ca nu are asa rau dar baiaru imi plinge si se stringe rau de burtica.cit timp au colici?
astept un raspuns va multumesc
garbo215611
Postat pe 28 Iulie 2011 13:46
Bine ai venit
Pai daca ia bine in greutate de ce-ti faci griji?120 imi pare putin cam mult,sincer...avand in vedere ca sunt prematuri.
copilasii prematuri sunt predispusi la colici si dureri de burtica+constipatie pe un timp mai lung decat copiii nascuti la termen.Daca alaptezi mare atentie la ceea ce mananci...mai poti sa le faci masaj la burtica in sensul acelor de ceasornic(cu putin ulei de bebe)si sa-i pui pe rand pe burta ta(piele pe piele).
Fetita mea (este si ea prematura)a avut colici de cand am adus-o acasa(4 luni)pana aproape de un an.Pe noi ne-a ajutat enorm Sab-Simplex...daca imi aduc bine aminte 15 picaturi la o sticluta de 120 ml lapte.
Sanatate multa va doresc
chanty
Postat pe 28 Iulie 2011 14:50
bine ai venit si sa iti traiasca puiutii !!!!

dupa cum bine ai observat niciun copilas nu seamana cu celalalt cand este vorba de cantitatea de papica si manifestarile din timpul colicilor. Colicile pot tine si pana la un an depinde de bebe incearca sa il eliberezi de gaze cu un masaj usor pe burtica si sa incerci sa ii pui o carpita incalzita cu fierul de calcat pe burtica , ajuta la colici! cat despre cantitate nu trebuie sa iti faci griji atat timp cat iau bine in greutate
cory_emy
Postat pe 28 Iulie 2011 15:23
Scuze ca ma bag si eu asa dar de biscuiti pentru bebelusi fara de GLUTEN nu ati auzit sunt si eu am o fetita de 4 luni si o sa i dau biscuiti cu mar putin cate putimn suc de morcovv si cereale a si inca ceva am auzit ca ati zis de suc de portocala din contra sucul de portocala eu nu la-si indica ca chiar ca portocala e foarte acida
garbo223690
Postat pe 15 Septembrie 2011 23:23

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cat cresc sugarii pe luna? 41 De la: cory_emy 16 Martie 2010 19:01
Gimnastica bebelusului 1 De la: kidz002458 28 Iulie 2009 15:19
Cresa un real pericol de imbolnavire pentru copilasii nostri 4 De la: kidz006312 12 Ianuarie 2010 16:31
mancatul in exces din cauza stresului....help!!! 9 De la: office_salinasusesi_ro 12 Aprilie 2010 23:20
OLITA 16 De la: chanty 25 Aprilie 2010 12:22
Setari Cookie-uri