cat mananca un bebe de 4 luni

kidz 3510, parerea mea e ca trebuia sa ii introduci prima data legumele, la pranz, apoi fructele pt ca acestea sunt dulci si le accepta imediat, refuzand astfel legumele. Acum probabil iti va fi putin mai greu, trebuie sa ai rabdare multa, sa nu o fortezi, sa revii cand ea e relaxata si tot asa. Cat despre cat sa-i dai odata la o masa, al meu bebe are 8 luni si ii dau la o masa 2 pere, un mar sau o piersica si branzica, sau o jumatate de banana, depinde de ce am...
dar tu ii dai banana la 5 luni??? eu zic ca e mult prea devreme, noi am introdus banana dupa 7 luni. Sanatate multa si pofta mare!
aly_raz
Postat pe 9 Octombrie 2009 14:21
kidz003510 le-am trimis si mare atentie cu diversificarea medicii nutritionisti o considere a doua nastere
SEBY1YEAR
Postat pe 9 Octombrie 2009 14:38
seby si noua nu?
aly_raz
Postat pe 9 Octombrie 2009 14:41
nu v-am trimis ieri???
SEBY1YEAR
Postat pe 9 Octombrie 2009 14:51
nu
aly_raz
Postat pe 9 Octombrie 2009 14:58
Seby iti multumesc ptr retete le-am primit si le voi studia. Incerc sa fiu cat se poate de atenta cu diversificarea dar cateodata nici nu mai stiu ce sa cred. Medicul meu de familie mi-a zis sa ii bag si 1/2 din banana in combinatie cu mar sau piersica, Alina80 spunea ca e prea devreme banana, nu o contrazic dar vad ca bebe a primit-o bine. Va multumesc tuturor ptr sfaturi!
cory_emy
Postat pe 9 Octombrie 2009 20:38
draga mea, bebe cu siguranta accepta cam tot, important e ca noi mamicile sa le introducem alimentele noi in functie de varsta lor, atunci cand au voie sa le pape... Crestere usoara!
aly_raz
Postat pe 10 Octombrie 2009 11:02
alina mai da-mi o data adresa ca poate e ceva gresit la mine apare ca trimis.
SEBY1YEAR
Postat pe 10 Octombrie 2009 13:56
fely_alina@yahoo.com
saru-mana
aly_raz
Postat pe 10 Octombrie 2009 14:02
gata ti-am trimis
SEBY1YEAR
Postat pe 10 Octombrie 2009 14:10
Draga Alina 80, din pacate nu toti bebelusii accepta toate alimentele noi, chiar daca sunt potrivite varstei lor. Sotul meu de exemplu cand era mik singurul aliment pe care-l accepta era marul ras cu biscuite, in rest daca-l forta voma orice alt aliment, la fel si bebeii prietenelor mele, sunt unele alimente care le accepta fara probleme si altele pe care le resping, iar daca-i forteaza vomita tot. Eu se pare ca pana-n prezent sunt fericita bebelina mea accepta cam tot, in cantitati mici e drept, dar accepta !
iasmina_kidz
Postat pe 10 Octombrie 2009 23:05
iasmina, am si spus "cam tot", normal ca sunt si exceptii, daca eu ma apuc sa-i dau acum omleta, el cu siguranta imi va papa, asta nu inseamna ca e si bine pt el, asta e un exemplu ca sa intelegi mai bine ce am vrut sa spun cu referire la banana...pupicei
aly_raz
Postat pe 11 Octombrie 2009 12:03
Alina 80, sper ca nu te-a suparat comentariul meu, dar am vrut sa accentuez faptul, ca nu trebuie sa-si faca griji daca momentan nu papa, ca sunt si alti bebei in aceeasi postura !
iasmina_kidz
Postat pe 11 Octombrie 2009 15:16
Alina eu nu m-am suparat deloc, eu ascult sfaturile si le aplic in masura care se poate. Eu ii dau 1/2 din banana in combinatie si cu alt fruct (mar, piersica,para) la sfatul medicului.Eu chiar va multumesc tuturor mamicilor ptr sfaturi si idei. Eu mai am doua "fetite" care acum sunt mari dar credeti-ma ca parca as fi la primul copil. Pe fete le-am crescut altfel ascultam ce zicea mama, soacra, vecina, dar acum nu , vreau sa fac totul cum trebuie . Fetele mele, cele mari, sunt perfecte sunt frumoase, sanatoase nu am avut nici o problema de sanatate cu ele dar acum au aparut virusi noi, nu mai este ca acum 15 ani. Avem acces la mai multa informatie si nu putem ignora ceea ce stim.

Va pup

Corina
cory_emy
Postat pe 11 Octombrie 2009 16:21
nu m-am suparat pe nimeni, departe de mine asta. Sa creasca mari si sanatosi toti bebeii si sa aiba pofta
aly_raz
Postat pe 12 Octombrie 2009 10:45
Buna. Sunt un membru nou pe acest forum. Si eu sunt o mama fericita a unei bebeluse minunate care a facut 5 luni pe 26 octombrie.
Am citit discutiile de pe acest forum legat de masa bebelusului.
Una dintre mamaici (imi cer scuze nu am retinut numele) spune ca bebelusul ei nu mananca mancare, numai mere razuite. Si fetita mea refuza mancarea facuta special pentru ea. Merele razuite (eu ii dau Golden) cu biscuiti, bananele le mananca. In schimb am observat ca atunci cand mergem la bunici la masa si sta cu noi, mananca orice. Ideea este ca mancarea aceea are alt gust decat cea facuta special pentru ea. Deci.....eu banuiesc ca simte diferenta si poate e asa cum m-a intrebat pe mine cineva :"Tu ai manca mancarea care vrei sa o manance ea?" Sincer NU. Am uitat sa specific ca fetita mea a crescut cu lapte praf Milumil. Va doresc crestere mare la copii si sper sa avem ocazia sa comunicam pe acest forum.
Pitu
Postat pe 29 Octombrie 2009 08:55
nu vreau sa creez polemici dar ce poti sa-i dai unui copil de 5 luni si sa nu poti tu manca???
SEBY1YEAR
Postat pe 29 Octombrie 2009 15:06
Probabil se refera la faptul ca supika e fara sare, si ca nu prea are gust asa, eu ii adaug fetitei mele si o picaturika de ulei de masline.La fel si branzika facuta special pentru ea, dupa gustul meu ii mai trebuie un pik de sare, dar tot ce conteaza e sanatatea lui bebe. Cat despre sucul de fructe este f bun si hranitor atat pentru bebici cat si pentru adulti. Eu inka nu i-am intordus banana si biscutii, astept sa trecem de 7 lunite.
iasmina_kidz
Postat pe 30 Octombrie 2009 00:29
exact la asta ma refeream ca nu are gust mancarea. Probabil din exprimarea mea nu s-a inteles prea bine. Sincer eu nu mananc mancarea daca nu este condimentata, am gustat si ce am facut pt copil si eu una nu as fi mancat-o. Nu ma refer sa pui un kg de sare, piper sau alte condimente, dar pur sai simplu sa pui "ceva" care sa ii dea gust, nu asa simpla.
Pitu
Postat pe 30 Octombrie 2009 10:42
Draga Allessutza, referitor la comentariile rautacioasa din partea unora, vroiam sa-ti spun ca ai un copil foarte frumos si sanatos. Sa-i dea Dumnezeu multa sanatate si tie de altfel si ignora-i pe cei uraciosi. Spun lucruri urate doar din invidie.
Adol
Postat pe 30 Octombrie 2009 13:38
Dragi mamici, sunt noua pe acest forum insa imi face placere sa va cunosc si sper sa avem de povestit cat mai multe despre copiii nostri. Sunt o mamica de 27 ani si am o fetita de sase luni. Vreau sa va impartasesc cate ceva din experienta mea de mamica si cred ca cel mai bine este sa va spun cum a fost cu diversificarea la noi. In primul rand ma adresez mamicilor care inca nu au inceput sau au inceput de curand diversificarea. Trebuie sa va inarmati cu rabdare si perseverenta, sa nu renuntati, chiar daca bebelusilor s-ar putea sa nu le placa din prima. Lasati-i o perioada, dupa care incercati din nou. Interesati-va din carti sau de la alte persoane care au mai trecut prin asa ceva si faceti cum simtiti ca e mai bine pentru copilasii vostri. O mama simte ce e mai bine pentru copilasul ei si ce se potriveste unui copil s-ar putea sa nu i se potriveasca altuia, pentru ca se pare, micutii au propria personalitate inca de mici. Dar chiar si asa, ei trebuie sa stie cine este ,,seful. Trebuie sa fim fermi si atunci cand luam decizii, chiar daca ar parea ca ei sufera, sa ne gandim totusi la viitorul lor. Cei mai importanti ani in formarea unui copil sunt primii trei ani. Inca din primele luni de viata copilul invata si asa cum il obisnuim noi, asa o sa faca. Acum este mult mai docil decat o sa fie la un an de exemplu, pentru ca el inca nu cunoaste faptul ca poate sa fie ,,si altfel. Va spun din propria experienta. Stiu multe mamici care renunta foarte usor in fata unui copil care varsa cateva lacrimi, dar sa stiti ca bebelusii sunt smecheri si invata repede tehnicile de manipulare. Daca plang, obtin. Astea sunt chestii generale dar se aplica si la diversificare. Am vrut doar sa spun ce simt si vreau sa va spun ca sunt o mama devotata, chiar daca ii arat fetitei mele cine este ,,sefa. In sensul ca nu cedez in fata ei doar daca se preface ca plange. Am patit si eu cu Bianca cand i-am scos alaptatul din timpul noptii. Ea nu manca noaptea de foame ci doar din obisnuinta si de dor. Si ajunsese sa se trezeasca chiar si de zece ori pe noapte. Acum 5 zile am pus punct. Gata cu alptatul noaptea. Nu i-am mai dat sa manance san chiar daca plangea si acum dupa cinci zile nu se mai trezeste deloc sa manance.
Dar, sa revin la diversificare. Noi am inceput diversificarea la 4 luni cu toate ca am alaptat-o exclusiv la san. Inca o alaptez. Am inceput cu supite de legume si pireu de legume. Rand pe rand i-am introdus mai multe legume asa ca acum la sase luni mancam aproape toate legumele posibile, mai putin fasole si varza. Mananca carne de pui, piept si pulpite, dar ii dau numai romanesti si carne de vita. De doua saptamani i-am introdus si galbenus de ou tare. Dintre fructe, mananca mere, piersici, nectarine, banana (o data pe saptamana) iar de la portocala doar sucul. I-am introdus si branzica de vaci care ii place foarte mult si lapte de vaca cu gris sau cu biscuiti obisnuiti. Eu am avut noroc cu Bianca, ea este o mancacioasa. Nu mi-a refuzat nimic si nici nu s-a stricat la burtica. Eu i-am dat si lapte batut facut acasa de mine. Nu-i cumpar iaurturi sau cereale speciale, doar gris si orez. Incerc sa-i dau mancare cat mai sanatoasa, facuta de mine, nu-i dau mancare in borcanele care se gasesc in comert. Inainte de a incepe diversificarea am studiat cateva carti, m-am uitat pe internet si apoi am facut cum am simtit ca e mai bine pentru fetita mea. Cand am inceput diversificarea am intrebat medicul de familie, care este pediatru, ce pot sa-i dau de mancare la patru luni. Ea a luat o carte si mi-a spus: dintre legume morcov si roii, iar fructe mar, piersica si suc de portocala. Atat. Pana la 9 luni cand puteam sa introduc celelalte alimente. Am spus ok si am facut cum am crezut eu ca e mai bine pentru fetita mea. Nu mi-o imaginam mancand doar morcov si rosii pana la 9 luni. Parerile sunt impartite. Asa ca dragi mamici, va doresc mult succes si putere. Multa sanatate la copilasi si sa creasca mari si voiosi.
Adol
Postat pe 30 Octombrie 2009 19:22
buna.ia dreptate in mare parte..fiecare mama ii da ce simte copilului.uite mie tot asa mia zis doctorita la 4 luni si cand am plecat din cabinet mam hotarat sa ii dau tot ce cred eu de cuviinta...si credema fata mea are10 luni acum sio mananca tot ce ii fac,mai putin orez cu lapte...nu sa deranjat niciodata,nu sa constipat decand am inceput diversificarea nu a facut alrgii nu am avut nicio problema...borcanase nici cand de ele,ca de asta am facut copil sal fac m,are si sanatos nu sami fie lene sai gatesc..asa ca faceti cum credeti ca e mai bine pt bb vostrii..........si pupici
mada_sabina
Postat pe 30 Octombrie 2009 19:37
multumim mult pt aprecieri adol si bebelina ta sa creasca mare si mumoasa k e tare dulce...nu e vb k bag in seama rautatile altora,dar nu suport oamenii care spun lucruri aiurea despre bebelusi (nu ma refer numai la bebelina mea, orice bebe din lume), cu atat mai mult dak cineva face aluzie la copilul meu. pupici la bebici si mamici
Alessutza
Postat pe 31 Octombrie 2009 15:13
ma adresez tuturor mamicilor ..de ce vreti sa va certati cand toti avem bebelusi frumosi unii mai mofturosi,altii nu..nu ii mai comparati !! ar trebui sa fim toate impreuna si sa nu mai spunem rautati pentru a ne ajuta reciproc,ca fiecare dintre noi avem intrebari..haideti sa ne ajutam una pe alta si sa ne facem bebii mari si sanatosi asa cum trebuie
mada_sabina
Postat pe 31 Octombrie 2009 15:52
Sunt mama unei fetite de patru luni, vrea sa va spun ca am alaptat-o pana la 1 luna si jumate , dupa care am treccut pe lapte praf nan, ea s-a nascut cu 2950 iar acum la 4 luni are 6,6 00 kg. cu diversificarea am inceput devreme la recomandarea medicului pediatru de la 2 luni cu suc de morcov, apoi mar, cate o lingurita pana la 40-50 ml, nu mai mult, la 3 luni si 3 sapt am inceput la masa de seara cu cate 1 -2 lg de cereale, apoi dupa 2 sapt am inlocuit sucul cu pireu de fructe - la ora 10, si vom incepe peste o sapt cu supica la masa de pranz. Vreau sa va spun ca mi-am facut capul calendar cu toate info de pe net privind diversificarea, cati medici atatea pareri, nu spun ca nu e bine sa fim info , dar consider ca cel mai imp e evolutia bebelusului si relatia pe care o avem cu el. Nu cred ca exista un tipar, fiecare bebelus e aparte, la fel suntem si noi . Vreau sa va spun ca d-na dr ne-a recomandat in mod special mango, ptr continutul de vit c, sper sa foloseasca recomandarea si altor mame.
UADINA
Postat pe 3 Noiembrie 2009 10:41
buna denis! parerea mea este sa nu ii dai lapte de vaca ...niciodata ,pt ca nu vei sti cata lactoza sau grasime contine! diluat cu apa nu faci dacat sa maresti cantitatea dar nu sa ii schimbi proprietatile!cand nu vei mai avea laptele destul de consistent incearca un lapte praf +supici suculete..te descurci tu..instinctul de mama te va calauzi...multa sanatate
Alex_Marian
Postat pe 9 Decembrie 2009 12:53
Revin! buna tuturor mamicilor! nu m-am prezentat !sunt si eu mamica a unui bebel de numai 4 luni si 3 zile ! dupa cum vad cam toate mamicile sunt in dificultate cand este vorba de diversificarea mancarii pt bebe! binenteles ca si eu ma includ ...numai ca imi faceam griji...credeam ca nu mai eu nu prea stiu ce si cum sa fac...Adevarul este ca trebuie sa fi undeva la misloc ...adica nu faci nici exact cum spune medicul...nici chiar cum ne taie pe noi capul ...fiecare bebe in parte este diferit ...ne comunica el ce da si ce nu ..:) Cel putin eu asa cred ! Am incercat cu supica inca de la 3 luni si am mancat ...mar cu biscuite mananca,am incercat si banana pe care o manca foarte bine ,insa am renuntat la ea,o introducem mai tarziu ..........mi s-a trezit ingerasul ...revin altadata....sanatate multa tuturor
Alex_Marian
Postat pe 9 Decembrie 2009 13:06
buna. in legatura cu diversificarea alimentatiei... ai putina rabdare si urmareste emisiunea de la antena2 : traieste sanatos. este invitata o dr pediatra iar subiectul este : diversificarea la bebe. acesta este linkul. ( publicitatea de la inceput este enervanta, dar nu se poate trece peste)

http://www.antena2.tv/arhiva/traieste-sanatos/2009-11-30
ClaudiaG
Postat pe 9 Decembrie 2009 14:24
Buna,Numele meu este Ioana si am si eu un baietel de 4 luni si 5 zile.Si noi am inceput cu supica de legume si cereale.doar ca noi avem o problema :nu mincam cu lingurita.Tu cum faci?
O seara frumoasa.
ioanar34
Postat pe 9 Decembrie 2009 16:24
buna seara! noi mancam cu lingurita de la 3 luni!nu este meritul meu...pt ca nu am facut altceva decat sa incerc sa ii dau ....si nu a refuzat!vreau sa spun ca defapt i-a placut foarte tare! cand ma vede cu lingurita si castronelul este foarte fericit!
Alex_Marian
Postat pe 11 Decembrie 2009 17:42

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
bebe 1 De la: garbo216338 3 August 2011 18:21
vali 4 De la: Vali_Hilohi_1 30 Ianuarie 2017 10:48
gripa la sugari 3 De la: pinky 10 Mai 2009 18:48
declansarea lactatiei si mentinerea ei 3 De la: Aly_Fab 29 Martie 2010 15:39
cadou bb 1 an!!!!!!!! 19 De la: garbo_491439 27 Iunie 2018 00:07
Setari Cookie-uri