cat mananca un bebe de 4 luni

mi se pare mie sau cineva de aici a ras de bebelusul altcuiva?????
iullius
Postat pe 25 Septembrie 2009 07:12
ce vrei sa spui cu "ca arata ..." ?????????????????????
Alessutza
Postat pe 25 Septembrie 2009 08:59
cred ca stii la ce m-am referit
stefystefy_kidz
Postat pe 25 Septembrie 2009 16:34
da,propun sa nu li se mai raspunda anumitor personaje
iullius
Postat pe 25 Septembrie 2009 19:43
Buna fetelor, sunt noua pe acest forum si sunt mamica unei fetite superbe de 4 luni si jumatate si mai am inca doua fetite mai mari.as dori sa imi exprim si eu parerea despre discutiile acestui topic, sper sa nu supar pe nimeni dar nu pot sa ma abtin. in primul rand cred ca "ninutza" si-a luat prea in serios rolul de sfatuitoare si are impresia ca le stie pe toate. Sincer cred ca ar trebui sa fii un pic mai rezervata in "sfaturi" deoarece copii nu sunt niste sabloane fiecare bebe in parte se dezvolta in felul lui si are fiecare particularitatile lui . in ceea ce priveste diversificarea este la fel nu tot ce merge la un bebe merge si la altul. Consider ca noi ca mamici nu gresim cu nimic daca incercam sa le dam bebicilor diverse alimente cum ar fi marul cu biscuit.Daca copilul papa si tolereaza alimentul este ok, ca doar incepem cu o lingurita doua nu ii dam pe saturate, deci putem urmari daca apare vreo problema. Ii dau perfecta dreptate "alessutzei" ca este exagerat cazul bebelului mort din cauza biscuitelui cu gluten. Eu nu zic ca trebuie sa le dam neaparat bebeilor ce ne dadeau noua bunicii si parintii dar eu mi-am crescut fetele ascultand si sfatul pediatrului dar si a celor mai in varsta. In niciun caz nu am facut nici un abuz privind alimentatia copiilor si multumesc lui dumnezeu ca nu am avut nici o problema cu nici una dintre ele. Sfaturile sunt bune dar nu faceti din ele lege pentru ca ma repet nu merge la toti bebeii le fel. o sa observati ca nici propii bebei nu o sa vii hraniti la fel (ma refer la cele care veti avea doi sau mai multi bebei).Va urez sanatate si voua si bebeilor vostrii!
cory_emy
Postat pe 4 Octombrie 2009 23:34
Si inca ceva ... ninutza u ai aflat de fapt de ce se recomanda la bebei biscuiti fara gluten? nu ca le-ar face rau, dar unii bebelusi sunt alergici la substanta respectiva si se poate sa nu o tolereze,dar nu este regula ca este interzis cu desavarsire glutenul la bebelusi. nu zic ca trebuie sa le dam bebeilor gluten, este bine sa ii ferim, dar nu doamne fereste daca le dam gluten moare bebelushul cum ai zis u de mamica respectiva care si-a omorat bebelul cu mar cu biscuite ... si sa raspund unui mesaj anterior ... bebelusha mea are in poza de la profil are 3 luni si jumatate. ti se pare ceva in neregula la ea stefy???
Alessutza
Postat pe 6 Octombrie 2009 18:28
Buna.Medicul pediatru mie mi-a spus ca din cauza excesului defainoase si cartof bebe poate sa fie rahitic.De aceea este interzisa painea pana la 8 luni, deci si glutenul.Va pup.
garbo073929
Postat pe 6 Octombrie 2009 21:13
Buna fetelor, sunt Corina va rog sa ma scuzati dar nu pot sa ma abtin sa mai fac un mic comentariu vis a vis de aceasta discutie. Dupa cum am mai spus am o fetita de aproape 5 lunite, comoara lui mami si mai am inca doua fetite mai mari...mult mai mari, respectiv 19 si 15 ani si ceea ce vreau sa va spun este ca niciuneia nu i-am diversificat papica la fel. Fiecare bebe in parte are particularitatile lui. noi ca mamici suntem datoare sa incercam. Apropo de mar cu biscuit: bebica mea doar asta papa ca diversificare , in rest doar san . De ce ? Pentru ca asta ii place . Am incerca si suculet de morcov si de portocala si cereale si supita ...rezultatul.. nu vrea, si daca nu vrea eu nu o oblig. O mai las si apoi mai incerc. Consider ca e mai bine ca bebici sa mananca papa cu placere decat sa ii obligam doar ptr ca asa a zis X sau Y. asa ca mamici scumpici incercati si dati bebicilor sa pape orice aliment sanatos, asteptati vedeti ce toleranta au si daca totul este ok mergeti inainte. In incheiere as dori sa va rog ceva : unele dintre voi si cred ca se stiu ele care nu mai fiti asa acide cand dati sfaturi, sfaturile se dau cu placere nu se dau ca si porunci, si sa stiti ca nu e frumos sa radem de copilul altuia fiecare bebita in parte este un ingeras pe care nimeni nu are dreptul sa il jicneasca cu aluzii rautacioase. Va doresc multa sanatate ingerasilor si sa creasca mari si sanatosi
cory_emy
Postat pe 7 Octombrie 2009 00:20
A si inca ceva "alessutza "bebica ta arata super in poza e cat se poate de dragalasa si normala, asa ca nu lua in seama aluziile altora
cory_emy
Postat pe 7 Octombrie 2009 00:25
Mamicilor dragute, ascultati sfaturile dar faceti ce credeti ca e mai bine pentru bebei vostrii!
cory_emy
Postat pe 7 Octombrie 2009 00:48
stefystefy,esti atata de rea .
kidz003986
Postat pe 7 Octombrie 2009 10:29
este de-a dreptul josnic sa razi de un copil... nu-mi pot imagina ce a fost in sufletul mamicii respective...
asa ceva nu se face, daca ai un dram de decenta in tine...
andracalin
Postat pe 7 Octombrie 2009 10:34
Vreau sa fac si eu un comentariu vis-a-vis de glutenul asta. Zilele trecute m-a sunat nasa mea sa ma intrebe ce biscuiti ii dadea sora mea nepotelului meu ca ea ii cumparase petit beure si contineau gluten, iar doctorul care ii spusese nu-i facuse niciun comentariu despre acest gluten. Cand am sunat-o pe sora mea mi-a zis ca ea tot petit beure i-a dat si ca ea stie de la doctor ca numai copiilor care au alergie la gluten li se recomanda biscuiti fara. Acum nu stiu sa va spun cat sunt de corecte aceste informatii, cert e ca acesti biscuiti care contin gluten au fost dati cu aprobarea a doi medici diferiti.
kidz000722
Postat pe 7 Octombrie 2009 10:43
Noi am folosit biscuiti destul de tarziu si bineinteles fara gluten asa ca fiecare face cum crede.Medicul nostru ne-a spus de la inceput despre gluten si ca este prezent in grau,ovaz,orz,secara si kamutul.Asa ca pana la urma problema pare a fi elucidata nu biscuitii sunt bai-ul ca sa zic asa ci glutenul care duce la celiachia care este o boala ce are o componenta genetica adica se dezvolta in familie.Membrii familiilor celiacilor sunt de 10 ori mai predispusi la imbolnaviri decat restul populatiei.
SEBY1YEAR
Postat pe 7 Octombrie 2009 11:54
Oricum un diagnostic initial de intoleranta la gluten se obtine in baza testelor de sange iar un diagnostic definitiv doar in baza unei biopsii intestinale.Acum sa nu fim pesimisti sau sa zicem ca acest lucru este imposibil si sa dam vina pe mass-media dar chiar am o verisoara care sufera de aceasta boala cum are un bb de 2 luni si o sa-i fiu moasa peste 2 saptamani.De cand a ramas insarcinata am citit enorm despre aceasta boala asa ca nu se stie daca bb a mostenit boala dar noi speram din tot sufletul ca nu...DECI IN CONCLUZIE NU VA PRIMI BISCUITI DECAT FOARTE TARZIU asta daca nu are boala daca nu doar de cei fara gluten pentru ca la fel cum a spus ninutza daca i se da gluten risca sa i se intamle tot ce e mai rau
Va dorim multa sanatate si numai bine
SEBY1YEAR
Postat pe 7 Octombrie 2009 12:02
stefystefy cum ti s-a mai spus daca nu poti ajuta pe nimeni prin comentariile facute nu rade de copii altora ca Dumnezeu nu doarme. Se vede ca nu ai copii ca daca ai avea nici macar nu ai indrazni sa faci o astfel de remarca...
Sa-ti fie rusine!!!
SEBY1YEAR
Postat pe 7 Octombrie 2009 12:04
Dragi mamici si pitici, bebelina mea face 5 luni peste cateva zile si papa de la doua luni laptik praf. Pe la 4 luni am inceput diversificare, creale apoi peste catva timp suculet de fructe, le-a primit f f bine, acum suntem in stadiul de supika pe care cu multa rabdare dupa cateva zile o primeste destul de bine, chiar si pasat. Noi avem o asistenta care vine saptamanal sa o vada pe asta mika si care ne invata cum sa procedam, dar ma intrebam din experienta voastra de mamici ce i-as mai putea da sa pape ?!!
iasmina_kidz
Postat pe 7 Octombrie 2009 15:10
da-mi o adresa de e-mail si iti trimit cateva carticele poate te inspira
SEBY1YEAR
Postat pe 7 Octombrie 2009 15:13
seby imi poti trimite si mie te rog carticelele respective? adresa mea d mail haxx_grn@yahoo.com. ms anticipat si multa sanatate tie si la piticului tau care e un dulce.poop la toti bebeii
Alessutza
Postat pe 7 Octombrie 2009 15:18
ti le-am trimis si voua
SEBY1YEAR
Postat pe 7 Octombrie 2009 15:24
ma femeilor perfecte in toate ...da ce va mai place sa sariti la gatul altora.
Ce am zis eu rau de babelina lui alessutza???? aaaaaa? ca arata...stiti voi ca m-am gandit la ceva urat? putea bine merci sa apara imediat dupa ....SUPER, nu?
dar stati....voi nu puteti vedea si partea buna, imediat gata sariti pe om, fara motiv. Eu zic asa, vedeti-va de treaba voastra mai perfectelor, nu mai atacati aiurea omenii...
stefystefy_kidz
Postat pe 7 Octombrie 2009 15:31
si apropo, Dumnezeu va vede si pe voi, v-ati gandit si la asta?
stefystefy_kidz
Postat pe 7 Octombrie 2009 15:33
Daca vroiai sa fie un compliment o spuneai cu draga inima nu cu punctele de rigoare ...
SEBY1YEAR
Postat pe 7 Octombrie 2009 15:36
nu cred ca am inteles TOTI gresit si tu ai dreptate... dar din moment ce deranjezi pe toata lumea, n-ar fi mai bine sa ne lasi in pace?
nu s-a dat niciuna perfecta pe aici, dar daca tu asa ne vezi, multumim...
andracalin
Postat pe 7 Octombrie 2009 15:36
Nu am fost niciodata perfecta si nici nu voi incerca sa fiu fiindca nu mai e niciun secret faptul ca ''nobody is perfect''.
SEBY1YEAR
Postat pe 7 Octombrie 2009 15:40
seby, te rog sa vorbesti in numele tau ok? e mult mai bine asa.
Iar tu andracalin, nu te mai baga in seama ca...hai totusi sa pastram distanta ca nu ne-am tras de sireturi odata, oricat de destepta te-ai crede tu, acest site e pentru toata lumea, asa ca, tine-ti comentariile idioate acasa
stefystefy_kidz
Postat pe 7 Octombrie 2009 15:41
Cred ca ''nevoia'' aceasta de perfectiune are la origini o alta nevoie de..afirmare,atentie,nevoie de recunoastere a calitatilor sau te las pe tine monica sa completezi...
SEBY1YEAR
Postat pe 7 Octombrie 2009 15:41
si daca, sa zicem, tu ai dreptate si noi am inteles gresit... nu era mai normal si omeneste sa-ti ceri frumos scuze pentru confuzia creata si ca n-a fost in intentia ta sa jignesti?!!
andracalin
Postat pe 7 Octombrie 2009 15:41
nu am de ce sa-mi cer scuze, voi ati interpretat aiurea, fara sa gandtiti. Si scuza-ma daca e cineva care ar trebui sa-si ceara aceea esti tu. Daca am ceva de lamurit o voi face cu mama in cauza, nu cred ca era nevoie si de comentariile voastre.
sau ai intrat aici sa vezi care cum scrie si cu ce gresli scrie?
stefystefy_kidz
Postat pe 7 Octombrie 2009 15:45
este atat de evident ca nu ne tragem de sireturi, incat nu stiu cum de ti-ai putut pune problema...
iar comentariile mele au fost cat se poate de la obiect...
andracalin
Postat pe 7 Octombrie 2009 15:46

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
www.muresexpobaby.ro 1 De la: boghii 5 Martie 2010 17:18
cum va afecteaza criza 19 De la: anaROBERT 16 Martie 2010 00:02
plansul...prefacut si egoismul 21 De la: anaROBERT 22 Februarie 2010 00:05
bebei din aprilie 28 De la: office_salinasusesi_ro 18 Martie 2010 09:35
fontanela 43 De la: silvia 17 Noiembrie 2009 12:09
Setari Cookie-uri