alergiile

am o fetita de 4 si jumate , si este alergica la acarieni (praful de casa ) am fost la alergolog si avem tratament ( singulair seara , seretide 2 pufuri , xizal seara , si aerius dimineata ) iar acum doctorul ne-a recomandat vaccinul BRONHODIN dar este pe termen lung 6 luni acum la inceput dupacea pauza 6 luni 1 vaccin pe saptamana ,si reluam poate 3 luni sau iar 6 luni , ce parere aveti a facut cineva vaccinul acesta ? totusi mi se pare un termen destul de lung
kidzely
Postat pe 2 Mai 2009 21:12
Draga KIDZELY eu nu am auzit de vaccinul despre care intrebi tu, dar vreau sa-ti spun ca si eu personal am facut un vaccin de inunizare pentru ca faceam amigdalita foarte des si a durat cam 3 luni. In prima luna cate un vaccin pe zi il beam timp de trei saptamani apoi o saptamana pauza si toto asa pana la trei luni. De atunci nu am mai facut niciodata amigdalita si au trecut aproape 3 ani.Daca medicul care ti l-a recomandat e de incredere de ce nu?
silvia_kidz
Postat pe 4 August 2009 16:32
pentru orice forma de alergie sau pentru astm se poate folosi TRANSFER FACTOR TRIFACOR de la 4 life resarch...este 100% natural si nu are niciul fel de efect advers,se poate administra inca din prima zi de viata a copilului !!! in 4-5 luni se poate scapa de orice forma de alergie sau de astm !!!
silviu_m74
Postat pe 4 August 2009 19:50
Buna seara mamici, sper sa ma ajute si pe mine cineva...
Am o bebica de 1an si aproape 5 luni (nascuta pe 04.04.2008) si am fost la dermato pentru ca avea niste bubite pe manuta stanga si pediatra este in concediu si ne.a spus ca avem "ATOPIE?" exact asa este trecut diagnosticul, cu semnul intrebarii...deci a urmat o reteta cu AERIUS 2,5 ml seara si LOCOID CRELO dimineata si seara local, plus o mixtura alba preparata la farmacie. Intrebarea mea este cum aflu ce are fetita, cu adevarat, si daca ar trebui sa urmez tratamentul pentru asa zisa atopie? Stie cineva daca este grav?
Ea a tot avut alergii dar nimeni nu stie la ce, ba ca e de la soare, ba de la transpiratia ei, ba ca este mai sensibila :), ii apar niste bubite, gata fenistil, peritol, mixturi, hidrocortizon, claritine etc si in plus cand o musca un tantar sau furnica se intareste, se scarpina se face un "guguloi" imens...nu stiu ce sa fac.
Multumesc mult!
Mentionez ca la nici un aliment nu a facut alergie, pana acum, si inca o mai alaptez
viviana_marty
Postat pe 26 August 2009 22:44
eu zic ca daca diagnosticul era chiar scris cu semnul intrebarii, atunci nu e nici dr sigur ce are si mai bine mergi si mai cere si alte pareri, mergi si la alti dr. nu-i da pastile asa fara sa stii sigur ce are, ca daca nu e ce se credea nici nu se vindeca ce are de fapt, si ii face si rau tratamentul luat aiurea.
pinicuta
Postat pe 27 August 2009 14:34
Si a mea are o forma mai mult sau mai putin alergica.Ei la anumite intermale de timp ii ies bubitze pe fata.....la fel si eu ca o fi de la caldura transpiratie sau mai stiu eu ce... Am fost si la dermato la mai multi doctori si aveam raspunsuri diferite.Ba ca e de la alimentatie,ba de la praf etc. Doi dintre doctori ce mi-au vazut-o mi-au dat cam aceleasi tratamente si m-am dus pe mina lor.Diagnostic ar fi sau nu ar fi dermatita atopica ca nici ei nu prea erau siguri.Eu am folosit pentru ea
1. la baita sapun aderma pe baza de tarite de griu sau sapun care se gaseste in farmaciile homeopate (nu mai stiu denumire).iti spun doamnele de la farmaci ce sa folosesti ca sunt mai multe tipuri.si sunt bune.sunt naturale
2.pe gurita i-am dat Aerius sirop si atit nimic altceva.
3.pentru fata ca avea si foarte uscata dar nu tot timpul o crema Lipobase doar odata pe zi seara.A avut efect.
mi-a mai dat creme si sapunuri si sampoane un alt doctor care cred ca avea ctr.cu farmacia si a costat o gramda de bani si am zis ca e mai bine sa mai consul si altul.
nu este prea bine sa folosesti des creme ce contin cortizon din cite stiu eu....
Mie mi-a recomandat doctorulcel care nimerise cu tratamentul, sa-i fac o lama la obraji poate trebuie sa-i faci si tu.
sanatate!
alinakatt
Postat pe 27 August 2009 15:14
Folosirea TF in tratamentul complex al conditiilor atopice(reactii hipersensibile)
Bolile alergice reprezinta o mare provocare pentru medicina moderna. Statistici de pe tot cuprinsul globului arata ca aceasta patologie se extinde cu viteza rachetei (pana la 20% din polulatia globului). In zilele noastre, o persoana din cinci de planeta Pamant sufera de o forma sau alta de patologie atopica. Potrivit prognozarii Organizatiei Mondiale a Sanatatii (OMS) conditiile atopice vor detine primul loc in secolul 21 in ceea ce priveste mortalitatea generala. In acelasi timp agentii traditionali antihistamini care exista nu sunt destul de eficienti; efectele lor sunt limitate la un blocaj partial al receptorului histaminic si adeseori sunt urmate de reactii adverse. Mecanismele patogene ale dezvoltarii alergice se stie ca au legatura cu dezechilibrul diferential al limfocitelor-T, cu scaderea activitatii celulelor-T (blocatoare) si a producerii excessive a IgE. Legatura finala a acestui lant o reprezinta activarea si degranularea celulei mast(care produce histamina, serotonin, heparin). Este necesar sa se gaseasca mijloacele de a influenta diferitele legaturi ale acestor reactii atopice. Din punctul nostru de vedere cytokinele celulare care regleaza activitatea celulelor suprimatoare (blocatorii) se potrivesc cel mai bine cu acest scop.
Factorii de transfer folositi ca o substanta biologica activa va ajuta la modularea (eg. limitele tractului gastro-intestinal) reactiilor imune generale si locale ale alergiilor dietice precum si a reactiilor atopice ale pielii in bolile caracterizate prin reactii atopice, iar dupa un tratament de 20 de zile s-a constatat o scadere in intensitate a alergiei.
Au fost obtinute rezultate promitatore prin folosirea TF in dermatologie (29,30), adica, la pacientii cu psoriasis si dermatitele atopice unde reactiile alergice si autoimune joaca un rol important in patogeneza acestor boli(8). Dupa 7-10 zile de administrare a TF impreuna cu medicamentatia traditionala, pacientii au avut o scadere a intensitatii mancarimilor si a eruptiilor pe piele cu aproximativ 95%..


extras din CARTE METODOLOGICA, Moscova 2004 ,Autori :

Aceasta comunicare prezinta rezultatele testelor clinice, care au fost concepute pentru a studia eficacitatea unui produs complex derivat din colostru si anume Transfer FactorTM (Classic, Trifactor, Riovida, Chewable) si Transfer Factor PlusTM in diferite conditii patologice si pentru a studia influenta mediatorilor celulari, care se gasesc in Factorii de Transfer ai diferitilor compusi ai sistemului imunitar. Autorii recomanda folosirea produselor care contin factori de transfer in practica medicala.
Aceasta scrisoare metodologica a fost dezbatuta si aprobata la Intalnirea Centrala a Comisiei Metodologice a Universitatii Medicale de Stat Altay (protocolul nr. 4 din 05.11.2003) si trimisa Ministerului Sanatatii si Dezvoltarii Sociale a Federatiei Ruse, pentru a fi prezentata si a fi luata in considerare.
AUTORI:
Academician A.A. Vorobiev, Academia Rusa de Stiinte Medicale (RAMS), Cercetator laureat al Federatiei Ruse, Doctor in imunologie
Profesorii Iu.v Telnuikh (Doctor in Medicina) si E.O. Khalturina (DM), Academia Medicala Sechenov, Moscova, Profesor M.V. Kisielevsky (DM), Centrul Rus de Cercetari pentru Cancer Blokhin, RAMS
Doctorii N.v Karbuisheva (DM), Profesor vM Granitov si Profesorii Asociati A.S. Chabarov, D.V. Kipriyanov, N.Iu. Raiu, Spitalul Minicipal Nr.5, Universitarea Medicala de Stat Altay, Bamaul
Candidati in Stiinte Medicale L.V. Sultanov, E.Iu. Kozhevnikova, S.I.
Belyich, Centrul Regional Altay pentru controlul si prevenirea SIDA
Profesorii vA. Dadali, A.v Rak, E.S. Stolpnylk, Candidati ai Academiei Medicale de Stat G.A. Baslovich, L.B. Gaykovskaya, Sto Petersburg
Profesor Asociat G.M. Letifov (DM), Universitatea Medicala din Statul Rostov
REFERENTI: Academician B.A. Tutelian, Directorul Institutului de Cercetari ale Nutritiei, RAMS si Profesor A.v Karaulov (DM) Departamentul de Imunologie Clinica, Academia Medicala Sechenov, Moscova.
silviu_m74
Postat pe 27 August 2009 21:40
Multumesc mult! Oricum am cautat si eu informatii despre atopie dar mai des am gasit dermatita atopica, iar simptomele nu se potrivesc; alt doctor mi.a spus ca ar fi zona Zoster, iar altul ca este o alergie la nivelul unui nerv, si mai am o varianta : alergie la ciocolata, in conditiile in care fata mea nu mananca nimic dulce dar, asa este in Romania, orice este posibil...mai intrebam, mai cautam. Eu sper numai sa nu fie ceva mai grav si sa aflu prea tarziu :(. Daca mai aflati ceva...va sunt recunoscatoare, iar daca descopar ce are va tin la curent.
Mii de multumiri!
viviana_marty
Postat pe 27 August 2009 23:22
daca esti din Bucuresti,mergi la spitalul Malaxa...acolo sunt cei mai buni alergfologi si medici care sunt specializati in afectiuni AUTOIMUNE....iar zona zoster este provocata de virusul varicelo-zosterian si se poate trata cu TRANSFER FACTOR PLUS...dar nu este cazul la copilul tau,deoarece zona zoster este o boala a adultului...deh,medicii din Romania "care este"
silviu_m74
Postat pe 29 August 2009 01:51
Nu sunt din Bucuresti, sunt din Pitesti dar cred ca o sa merg sa aflu ce are, desi se pare ca tratamentul primit da rezultate. Nu stim ce avem dar se vindeca.
Oricum iti multumesc !
viviana_marty
Postat pe 29 August 2009 21:46
Buna cum mai este fetita dumnevoastra ? Ati mai fost si la alt doctor ? Ati incercat sa mergeti la un doctor alergolog sa ii faceti testele de alergie , sa stiti de la ce provine totul . Sfatul meu este sa mergeti la un alergolog sa incercati si acolo si noi am fost tot asa la sfatul unor prieteni , va uram succes in continuare.
kidzely
Postat pe 19 Septembrie 2009 21:37
Nu am ajuns inca la alergolog, suntem in tratament cu Elocom, iar pe 30 sept suntem asteptate la o noua consultatie. Se pare ca e mai bine....momentan . Sper sa si ramana asa! Daca nu, vom merge la Bucuresti, desi niciodata n.am priceput de ce nu avem oameni (medici,profesori etc) bine pregatiti decat in anumite orase sau, mai grav, tari? Dar asta e, noi suntem prea mici sa schimbam lumea, ne adaptam cum putem...
viviana_marty
Postat pe 20 Septembrie 2009 22:56
parerea mea este ca: oameni bine pregatiti sunt peste tot,( adica...provin de peste tot), dar evident stiindu-te bine pregatit (a se citi "valoros") vrei sa mergi intr-un loc unde esti apreciat la adevarata ta valoare (mai ales financiar, dar si ca "faima"), si in general oportunitatile cele mai bune apar in orasele mari, in zonele cele mai dezvoltate sau cele mai "civilizate" (referitor la tari).

cat despre domeniul medical, poate ca medici buni sunt peste tot, dar nu au fost bani de investit in aparate si tehnologii moderne, specializari mai deosebite, cercetari etc , decat in unele orase, de asta in orasele cu pricina se obtin rezultate mai bune decat in altele (nu neaparat ca nu ar fi si acolo medici buni)
pinicuta
Postat pe 21 Septembrie 2009 00:02
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl, Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la salina Praid si din Muntii Himalaya.

O sedinta de terapie dureaza 50 minute.
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un interval de circa 5-6 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu programare
Tel. 0725 217 077 ( pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 22 Decembrie 2009 10:58
"Sanatate, mai presus de toate"
Salina artificiala deschisa in localitatea Sag, judetul Timis, functioneaza zilnic intre orele 10.00 - 23.00
Adresa: Sag, Strada 11, nr 60 (ARENA SPORT)
Programari si informatii:
Telefon 0752.113.512 intre orele 10.00 - 20.00
salinasag@ymail.com
www.salinasag.ro

Salinoterapia (aerosolii saline), cu ajutorul carora sunt tratate diverse afectiuni, in principal afectiunile respiratorii: astm, bronsite, infectii respiratorii, faringite, hipertiroidism sau chiar sa ne relaxam din stari de oboseala sau nevroze. Recomandat copiilor proaspat intrati in colectivitate(cresa, gardinita) ajutind la eliminarea mucozitatii si tusei.
Salina poate gazdui 8 persoane pe sedinta si 4 copii sub 6 ani. Dupa terminarea sedintei oxigenarea incaperii este efectuata timp de 10 minute. Cele 14 tone de sare naturala de la salina Tg. Ocna asigura un climat de salina, natural si eficient.

TARIFE
Copii (maxim 12 ani) - 8 RON / sedinta
- abonament 10 sedinte - 80 RON (la plata integrala primiti 2 sedinte GRATUIT)
Adulti - 10 RON / sedinta
- abonament 10 sedinte - 100 RON (la plata integrala primiti 2 sedinte GRATUIT)
O sedinta de terapie dureaza 45 minute. Este recomandata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un interval de 5-6 luni.
salina_sag
Postat pe 18 Februarie 2010 22:30
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute. Pretul unei sedinte de terapie este 10 RON de persoana, iar pretul unui abonament de 12 sedinte de terapie este 100 RON (la 10 sedinte primesti gratuit 2 sedinte)
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 3-4 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 19 Februarie 2010 15:20
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute. Pretul unei sedinte de terapie este 10 RON de persoana, iar pretul unui abonament de 12 sedinte de terapie este 100 RON (la 10 sedinte primesti gratuit 2 sedinte)
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 3-4 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 19 Februarie 2010 15:21
si eu am un bebe de 10 luni si de vreo 2 luni tot timpul e racit(are flegma si muci)si am lat o gramada de medicamente.acum i-a mai trecut putin si luam bromhovachson pentru imunitate
garbo106566
Postat pe 1 Martie 2010 21:29
office_salinasusesi_ro
Postat pe 13 Martie 2010 10:28





Paste fericit !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
office_salinasusesi_ro
Postat pe 2 Aprilie 2010 19:13
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute. Pretul unei sedinte de terapie este 10 RON de persoana, iar pretul unui abonament de 12 sedinte de terapie este 100 RON (la 10 sedinte primesti gratuit 2 sedinte)
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 3-4 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 12 Aprilie 2010 23:57
http://www.sanatateata.com/afectiuni/parazitii-intestinali.htm


este posibl sa aiba paraziti intestinali,. desi o alaptezi. trebuie sa ii faci, chiar fara recomandarea medicului cel putin 3 examene coproparazitologice - cam 8 lei unul.
linku-ul de mai sus e sumar, dar sunt informatii detaliate pe paramed sau ceva de genul acesta. si baieteleul meu are aceeasi problema.
minara
Postat pe 16 Aprilie 2010 07:50
office_salinasusesi_ro
Postat pe 18 Aprilie 2010 10:54
alergiile le trateaza medicul alergolog
garbo158973
Postat pe 21 Iunie 2010 11:33
Tratament naturist in alergii

Alergia este o stare patologica manifestata prin cresterea sensibilitatii si reactivitatii la anumite substante straine, introduse in organism pe diverse cai (digestive, respiratorii, injectabila, etc.).
Alergia mai poate fi definita ca fiind raspunsulneadecvat al sistemului imunitar la o substanta care,in mod normal,nu este daunatoare,provocand reactia exagerata a globulelor albe si creand in organism dereglari mai mari decat produc invadatorii.

La indivizii normali, aceste substante sunt distruse de anticorpi.
La persoanele alergice, aceste substante stimuleaza producerea de histamina, vasodilatator puternic cu rol determinat in aparitia fenomenelor alergice (inflamatii, astm etc), diferite in functie de natura alergenilor. Alergiile pot fi alimentare, bacteriene, de contact, la frig, la radiatii solare, profesionale etc.

Cei mai comuni alergeni sunt:polenul,praful,unele metale (nichelul),unele cosmetice,lanolina,acarienii din praful de casa,parul de animale,veninul de insecte,unele medicamente (penicilina,aspirina). Multe pers sunt alergice la mucegai.Dintre alimente cele mai alergene sunt crevetii,crabii,capsunile,ciocolata,scoicile,alunele,nucile,pestele,ouale,laptele,soia si graul.

Simtome: congestie nazala,tuse,respiratie suieratoare,mancarimi,sufocare,dureri de cap,oboseala,urticarie
Conform ayurveda, alergiile au doua cauze principale:
- digestia proasta, care duce la insuficienta metabolizare a alimentelor si la aparitia de compusi toxici
- prezenta acestor compusi toxici in sange

Ce determina aparitia alergiilor?
Raspunsul este destul de simplu dar greu de admis si constientizat: toate produsele modificate de om (fructe, legume, cereale, leguminoase, carne, lactate, oua, detergenti, produse de ingrijire corporala, parfumuri, imbracaminte din fibra sintetica, covoare, mobilier dat cu vopseluri sintetice). E normal sa produca reactii din partea sistemului imunitar din moment ce acesta nu le recunoaste. Sigur, aici mai intervine un factor important: starea psiho-mentala (emotiile, gandurile, trairile).
Mai este un aspect de luat in seama-neexpunerea la factorii de mediu cu regularitate (soare, apa, aer, mersul descult prin iarba sau nisip).

Recomandari:
- expunerea la factorii de mediu naturali: aer, apa, plimbari in natura, respirarea de aer curat.
- consumul de alimente naturale (aproape imposibil pentru ca majoritatea au fost modificate): fructe, legume, cereale.
- consumul de plante cu efect adaptogen.

Tratament natural:


In cazul alergiilor protocolul terapeutic trebuie sa includa:

- plante care purifica ficatul
- plante care actioneaza asupra glandei suprarenale
- plante cu efect adaptogen
- plante care ajuta la o digestie optima
- produe destinate diverselor tipuri de alergii
Pentru retete personalizate de tratament, dieta si alte informatii, nu ezitati sa-mi scrieti pe adresa plantevindecatoare@gmail.com.
Adi_Udrea_1
Postat pe 19 Decembrie 2015 14:35

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Administrare calciu la bebei 36 De la: office_salinasusesi_ro 18 Iunie 2010 10:28
Psiholog pentru copii in Timisoara (autism, ADHD, logopedie) 4 De la: iasomia 12 Aprilie 2011 17:53
Inegrirea dintisorilor 71 De la: office_salinasusesi_ro 2 Aprilie 2010 19:10
Poezioare 231 De la: office_salinasusesi_ro 21 Aprilie 2010 09:31
buna 3 De la: garbo_9087 1 Noiembrie 2012 22:18
Setari Cookie-uri