bebei la si dupa 4 luni

sunt o mamica noua pe forum, asta e prima postare, am un baietel de 4 luni sap viitoare, si .....nu stiu daca e problema dar varsa sau varsa cam mult , i-am dat mucilagiu de orez o noapte intrega, eu il alimentez la san si nu prea am respectat orarul de masa, adic. ii dadeam mai mereu tata pentru prinsese obicei sa adoarma asa. i-am dat suzeta si incerc sa-i fixez masa la 4 ore, dar manaca putin asata inseaman 5max.10 min . ce parere aveti sa-i fac un eco la stomacel? el creste bine altfel are 6kg e vioi dar, ca orice mama sunt ingrijorata si vreau sa stiu daca exagerez
alecsa_ea
Postat pe 17 Ianuarie 2009 17:47
nu cred ca e cazul sa te ingrijorezi...baietelul meu a varsat foarte mult.la inceput ma speriasem, dar apoi am aflat ca unii bebelusi varsa mai mult decat alti.ianis voma dupa fiecare masa.eu ii dadeam lapte cand ii era foame, nu am avut un program.pupicii
roxy_ianis
Postat pe 17 Ianuarie 2009 18:15
ok! multumesc frumos de raspuns. aveam nevoie de o confirmare ca este ok asa . sa incep sa-i diversific mancarea? sa-i dau si marut? cam pe la ce varsta sa incep sa-i dau supa pasata? medicul spune ca pana la 6 luni sa nu-i dau altceva in afara de san!
alecsa_ea
Postat pe 17 Ianuarie 2009 18:25
Pentru alecsa_ea,
Eu am o fetita de patru luni si jumatate , si manca tot asa cinci zece minute si des, si la sfatul medicului de familie, si altora i-am facut program.Asa a inceput sa imi scada lactatia, copilul daca nu manca atunci cand imi "cerea", dupa nu mai vroia ,la program, si incet incet am ajuns sa pierd lactatia .Parerea mea este sa ii dai copilului cat vrea si cand vrea, poti merge sa ceri si parerea unui pediatru, dar oricum eco nu le face asa mici.

Multa sanatate!
iulika_kidz
Postat pe 17 Ianuarie 2009 18:28
Cat despre diversificare, este bine sa astepti ,daca el creste bine cu sanul, lasa-l pana la 6 luni asa iti va spune orice medic.
iulika_kidz
Postat pe 17 Ianuarie 2009 18:32
daca amananca putin nu-i bai cata vreme ia bine in greutate. daca ii dai san nu ii face program , si mai ales nu la 4 ore (fa-i la 3 ore daca vrei, 4 e prea mult), dar cel mai bine e sa ii dai cand cere el sa pape (ca cere de foame sau de sete, nu de moft, e prea mic sa astie de mofturi la varsta asta).

Iar ecografia se poate face la orice varsta daca vrei, beblului meu i-a facut chiar in maternitate ecografie si dr (era si dr bun) a vazut inca de atunci (la varsta de 3 zile) tot ce era de vazut. Ecografia nu prezinta nici un risc pt copil dar tre facuta de un dr bun ca sa fie relevanta iun vreun fel.
ruschita
Postat pe 17 Ianuarie 2009 18:33
de ce i-ai dat mucilagiul, ca asta nu am inteles eu? Andrei al meu cand i-am dat mucilagiu (tot san a mancat si el , nu lapte praf), a vomat tot ce avea in stomac si pe urma a vomat si fierea. Mucilagiul e gros, pastos, scarbos, din punctul meu de vedere e normal sa il verse. Daca are diaree sau ceva, incearca supa de morcov. Pt varsaturi nu stiu ce sa iti recomand. Varsa mult, adica in jet, sau doar ii curge un pic din gurita dupa ce papa?
ruschita
Postat pe 17 Ianuarie 2009 18:35
pai mucilagiu i-am dat la sfatul medicului , pt ca m-am dus sa vasd de ce varsa(varsa in jet) mult odata , nu avea febra nici diaree.a spus sa-i fac pauza la lapte si sa-i dau doar mucilagiu 500g. o noapte din 4 in 4 ore , ca sa-i pansez stomacelul . am incercat dar nu a mancat saracutu decat 200g. si nu am mai suportat eu. si cam atat . acum cand a iesit cu scaunu a avut diaree. dar a iesi doar o data azi
alecsa_ea
Postat pe 17 Ianuarie 2009 18:55
ok, asa asm sa fac. pt k ce am patit eu in noaptea cand nu i-am dat piept , am crezut ca ma urc pe pereti. dar uite acum a mancat si in 2 min a avut branzica in gura, si a inghitit inapoi , mi s-a spus ca am laptele foarte gras, crezi ca asta e cauza? si se satura repede?
alecsa_ea
Postat pe 17 Ianuarie 2009 19:00
incearca daca vrei si lapte delactozat (humana hn, milupa hn 25 dar la milupa ai grija sa fie cel pt varsta sub 6 luni-cutiile arata la fel, doarscrie undeva marunt ca e pt varsta de...), poate are intoleranta la lactoza mai stii...ceairuile le varsa? ceai de menta (concentratie slaba) de exemplu. sau ceai de colici...
ruschita
Postat pe 17 Ianuarie 2009 22:59
mersi de sfat, dar il alaptez la san , si nu vreaui sa intrerup , sau sai amestec cu lapte praf . ceaiurile nu le varsa, dar acum , nu mai varsa mai deloc , adica ca un copil obisnuit , nu mai e de speriat. problema era ca eu ii dadeam prea mult lapte si pe langa asta incepusem sa-i dau si mar cu biscuit si morcov fiert si probabil, mai mult ca sigur ii aglomerasim stomacul bine!
acum nu ii dau decat san! dar sti mai am o intrebare azi a iesit afara diaree de 2 ori dar ma-am uitat la continut si are bucati de (lapte batut)ca sa spun asa. asa tre sa fie? in plus eu nu prea am mancat mai nimic.
alecsa_ea
Postat pe 18 Ianuarie 2009 17:58
biscuite in nici un caz la varsta asta...! Pt orice ti se pare ciudat la scaunele lui, i-ai niste analize: coproculturi, coprocitograma, iar cand incepe sa manance si mancare solida, giardia, paraziti. Nu costa mult (daca faci internare sau vb cu medicul de fam, ar tb sa fie chiar gratis), si nu il chinuie pe copil cu nimic. Pe urma duci rezultatele la medic si vezi ce zice, daca e bine sau nu. (adica, mai ales kk daca arata altfel decat pana acum, cu analizele vei sti sigur daca e ceva sau nu)
ruschita
Postat pe 18 Ianuarie 2009 18:20

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Nasterea fara dureri 1 De la: orange16 13 Iunie 2008 17:02
Este posibil? 18 De la: garbo_9404 26 Martie 2013 15:33
Cele 9 luni de sarcina - pentru mamici 93 De la: iasmina 24 Septembrie 2009 23:47
sarcina 5 De la: 20 Aprilie 2016 20:10
Mamica in luna octombrie 5 De la: kidz001884 22 Iulie 2009 19:52
Setari Cookie-uri